Gerybinė prostatos hiperplazija – simptomai ir gydymas

Sausio 08, 2021 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Vyro prostatos būklė dažnai įvardijama kaip viso organizmo sveikatos atspindys. Tai labai svarbi kaštono ar graikinio riešuto dydžio liauka, sverianti tik apie 20 gramų, tačiau atliekanti ne vieną reikšmingą funkciją. Ji ties šlapimo pūsle apgaubia šlaplę ir tam tikromis dalimis su ja suauga. Bėgant metams prostata vienaip ar kitaip gali pakisti – taip nutinka beveik visiems vyrams. Pakalbėkime apie dažnai pasitaikančią priešinės liaukos ligą– gerybinę prostatos hiperplaziją. Ši patologinė būklė, kuriai būdinga gerybinė eiga,paliečia beveik visus vyrus – statistika rodo, kad histologinių (audinių) prostatos pakitimų randama beveik visų devyniasdešimtmečių prostatose.

Simptomai kenkia normaliam gyvenimui

Gerybinė prostatos hiperplazija kitaip vadinama nepiktybiniu priešinės liaukos padidėjimu arba išvešėjimu. Pagrindiniai jos požymiai –  varginantys apatinių šlapimo takų simptomai, mat didėjanti prostata pradeda spausti šlaplę ir dėl to gali sutrikti normalus šlapimo nutekėjimas iš šlapimo pūslės.

Vyrui gali prireikti dažniau šlapintis ir dieną, ir naktį. Gali tekti ilgiau pasistengti, kad šlapimas pradėtų tekėti. Šlapimo tekėjimas gali baigtis lašėjimu, o kartais tampa žymiai sunkiau sulaikyti šlapimą, todėl neretai būdingas šlapimo nelaikymas (tai bene dažniausia priežastis, atvejanti vyrus į urologo kabinetą). Taip pat gali pakisti ir šlapimo srovė – susilpnėja jos galia, pasikeičia kryptis, be to, ji gali vis nutrūkti.

Komplikacijos itin nemalonios, tačiau būtent tada dažniausiai sužinoma apie sėlinančią ligą

Šlapimo pūslėje vis užsilieka šlapimo, jis nuolat kaupiasi ir sukuria diskomforto jausmą, kad šlapimo pūslė nebuvo visiškai ištuština, nors ir ką tik buvo pasišlapinta. Dėl šios priežasties padidėja įvairių šlapimo pūslės infekcijų rizika. Viena dažniausių komplikacijų, kuri gali atsirasti visai netikėtai, net nežinant apie šią patologinę būklę – tai ūminis šlapimo susilaikymas, kai pasišlapinti tampa visiškai nebeįmanoma ir prireikia skubios medikų pagalbos. Ilga laiką negydant ligos, gresia inkstų problemos, pavyzdžiui, inkstų nepakankamumas.

"Ankstyvose ligos stadijose neretai pakanka tik gyvenimo būdo koregavimo, pavyzdžiui, skysčių kiekio apribojimo prieš miegą ar kofeino bei alkoholio atsisakymo."

Ankstesnė diagnozė – paprastesnis gydymas

Gerybinę prostatos hiperplaziją svarbu diagnozuoti kaip galima anksčiau. Ankstyvose ligos stadijose neretai pakanka tik gyvenimo būdo koregavimo, pavyzdžiui, skysčių kiekio apribojimo prieš miegą ar kofeino bei alkoholio atsisakymo. Kai apatinių šlapimo takų simptomai pasireiškia intensyviau, gali būti skiriami šie vaistai ir jų deriniai. Jie pritaikomi ir parenkami pagal tai, kokie ligos požymiai  vyrauja (pavyzdžiui, ar labiau išreikšti dirginantys, ar obstrukciniai šlapinimosi sutrikimai), kokia ligos eiga ir jos atsakas į jau skiriamą gydymą:

 • 5 alfa reduktazės inhibitoriai pasižymi prostatos didėjimo slopinimu ar sustabdymu, ypač jei gydymas ilgalaikis – labiau veikiamas obstrukcinis faktorius;
 • alfa 1 adrenerginių receptorių blokatoriai veikia lygiųjų raumenų tonusą ir taip palengvina nemalonius dirginančio pobūdžio simptomus – labiau veikiamas dirginantis faktorius;
 • Augaliniai vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, pasižymi priešuždegiminiu ir antiandrogeniniu poveikiu, be to, jie slopina edemą. Nors veikimo mechanizmas nėra aiškus, daugelis tyrimų rodo teigiamą poveikį, ypač jei vartojimas ilgalaikis. Sabalpalmių (Serenoae repens) vaisių tirštasis ekstraktas yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Tradiciniai augaliniai vaistai itin tinkami ligos pradžioje arba farmakoterapijos, skiriant prieš tai minėtus vaistinius preparatus ar jų derinius, papildymui.
 • Vėlyvose ligos stadijose kartais prireikia ir chirurginio gydymo, tačiau ligą pradėjus gydyti anksčiau, chirurginio gydymo poreikio tikimybė ženkliai sumažėja.

Erekcijos funkcijos sutrikimas arba erekcijos disfunkcija yra būklė, kai nepavyksta pasiekti ir (arba) palaikyti reikiamo varpos standumo, reikalingo pilnaverčiam lytiniam aktui atlikti. Ši problema dažnesnė tarp brandaus amžiaus lytiškai aktyvių vyrų, tačiau ji užklumpa ir net labai jaunus vyriškosios lyties atstovus. Kaip erekcija susijusi su bendra organizmo būkle ir kokios jos disfunkcijos gydymo galimybės?

Plačiau:

Apie erekcijos funkcijos sutrikimą ir jo gydymą
0
+0 -0
 • vyro sveikata
 • Inkstų ir šlapimo pūslės ligos
 • Vyrų ligos
 • Ūmus šlapimo susilaikymas
 • Gerybinis prostatos išvešėjimas
 • Gerybinė prostatos hiperplazija
 • vyriškumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *