Aortos vožtuvo nesandarumas

+1

Aortos vožtuvo nesandarumas – tai širdies yda, kuri pasireiškia diastoline grįžtamąja kraujo srove iš aortos į kairįjį skilvelį. Tai reiškia, kad dėl vožtuvų patologijos, dalis kraujo suteka atgal į širdį. Kairysis skilvelis stipriai apkraunamas  – jis išsiplečia ir hipertrofuoja.

Liga gali išsivystyti dėl aortos žiedo, vožtuvo burių pokyčių ar kylančiosios aortos sienelės pažeidimų.

Vožtuvo burių pažeidimus dažniausiai sukelia uždegiminės širdies ligos, tokios kaip reumatas ir infekcinis endokarditas.

Kitos įgimtos aortos vožtuvo anomalijos – dviburis vožtuvas, jo prolapsas ir degeneraciniai ateroskleroziniai pokyčiai.

Aukštas kraujo spaudimas


„III stadijos metu jau prasideda organų pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, inkstų funkcijos nepakankamumas.“

Plačiau apie ligą, rizikos veiksnius ir gydymą skaitykite čia:
Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija) »

 


Aortos žiedo išsiplėtimas neretai nustatomas, kai sergama:

- Reiterio sindromu;
- Marfano sindromu;
- žvyneline;
- ankilozuojamuoju spondilartritu;
- opiniu kolitu;
- arterine hipertenzija;
- Valsalvės ančio aneurizma. 


Aortos vožtuvo nesandarumas atsiranda:

- sergant sifiliniu ar gigantiškųjų ląstelių aortitu;
- esant lėtinei aortos aneurizmai;
- kai aorta atsisluoksniuoja;
- kai pažeidžiama kylančiosios aortos sienelė.

Vožtuvo nesandarumas taip pat gali atsirasti turint aukštą kraujo spaudimą ir vystantis širdies nepakankamumui. Be to, galimas ir trauminis aortos vožtuvų nesandarumas.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Simptomai

Ligonis, sergantis aortos vožtuvo nepakankamumu, gali skųstis juntamu širdies plakimu, varginančiu dusuliu po fizinio krūvio, kai anksčiau, esant tam pačiam krūviui, dusulio nebūdavo arba jis būdavo mažesnis.

Taip pat būdingas silpnumas, galvos svaigimas, baimės jausmas, atsiradus priepuoliniams skausmams krūtinėje.

Miegant ypač sumažėja diastolinis kraujo spaudimas, dėl to vargina naktinė krūtinės angina.

Progresuojantis kairiojo skilvelio nepakankamumas sukelia širdies astmą ir plaučių edemą.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Ligos eiga

Žmogaus širdis sudaryta iš keturių kamerų: dešiniojo prieširdžio, dešiniojo skilvelio, kairiojo prieširdžio ir kairiojo skilvelio.

Kameras skiria vožtuvai: dešinįjį prieširdį nuo dešiniojo skilvelio skiria triburis vožtuvas, kairįjį prieširdį nuo skilvelio – dviburis.

Vožtuvų paskirtis – užtikrinti, kad kraujas tekėtų tik viena kryptimi, t. y. iš prieširdžių į skilvelius, o iš skilvelių į arterijas. Iš dešiniojo skilvelio kraujas teka į plaučių arteriją, iš kairiojo – į aortą.

Kairįjį širdies skilvelį nuo aortos taip pat skiria vožtuvas. Jis vadinamas pusmėnuliniu aortos vožtuvu. Tai trys audinio kišenės, kurios stumiant kraują iš širdies atsidaro, o širdžiai atsipalaiduojant užsidaro ir neleidžia išstumtam į arteriją kraujui sutekėti atgal.

Taigi kai dėl tam tikrų priežasčių šie vožtuvai visiškai neužsidaro, šiek tiek kraujo širdies diastolės (atsipalaidavimo) metu grįžta atgal, tuomet kitam skilveliui susitraukiant tenka išstumti ne tik įprastai iš prieširdžio atkeliavusį kraujo kiekį, bet ir papildomai grįžusį atgal į širdį. Atsiranda kairiojo širdies skilvelio perkrovimas ir jis plečiasi. Be to storėja ir jo sienelė, t. y. jis hipertrofuoja.

Iš pradžių perkrova kompensuojama ir ligonis nusiskundimų neturi, tačiau dėl sumažėjusio diastolinio kraujo spaudimo mažėja širdį maitinančių vainikinių arterijų prisipildymas krauju, dėl to išsivysto širdies raumens išemija ir blogėja kairiojo skilvelio funkcija. Vystosi širdies nepakankamumas.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Diagnostika

Labai svarbu anksti diagnozuoti aortos vožtuvo nesandarumą. Įtarti ligą padeda ligonio nusiskundimai, jo apžiūra.

Atliekami papildomi tyrimai.

EKG (elektrokardiograma).

Rentgeno krūtinės ląstos tyrimas.

2D echokardiografinis metodas. Nustatoma, kokios kilmės yra vožtuvų nesandarumas (dėl burių žiedo ar sienelės pokyčių), kairiojo skilvelio hipertrofija, jo sistolinė ir diastolinė funkcijos, miokardo masė, indeksas.

Spalvinis dopleris. Padeda nustatyti regurgitacinę aortos srovę, grįžtančio kraujo tūrį. Pagal 2D elektrokardiografiją, skiriama maža, vidutinė ir didelė aortos regurgitacija.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Gydymas

Kai aortos regurgitacija maža, o ligos eiga besimptomė, paciento būklė tik stebima atliekant reguliarius tyrimus (echoskopuojant).

Jei regurgitacija vidutinė ir didelė, būtina skirti infekcinio endokardito ir reumato profilaktiką. Gydoma medikamentais, stengiamasi sureguliuoti arterinį kraujo spaudimą.

Jei pasireiškė simptomai arba liga besimptomė, o aortos regurgitacija didelė ir išsivystė kairiojo skilvelio funkcijos bei ūmus aortos vožtuvo nepakankamumas, tuomet skiriama operacija, protezuojant mechaniniu ar biologiniu protezu arba atliekant vožtuvo plastiką. Po vožtuvo operacijos skiriama reabilitacija, vartojami vaistai.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Profilaktika

Norint išvengti aortos vožtuvo nepakankamumo svarbu laikytis infekcinio endokardito profilaktikos, kontroliuoti arterinę hipertenziją, laiku diagnozuoti ir koreguoti aortos išsiplėtimą bei įgimtas vožtuvų anomalijas.

 

 

Aortos vožtuvo nesandarumas. Kita

Nėštumas ir aortos vožtuvo nesandarumas 

Normalus aortos šaknies skersmuo yra 2–3 cm.

Jei aortos skersmuo yra 4 cm ir daugiau, patariama nėštumą nutraukti.

Jei platesnis nei 4,5 cm, atliekamas cezario pjūvis.

Jei platesnis nei 4,7 cm, kardiochirurginis gydymas turi būti atliekamas prieš pastojant.

Jei nustatyta didelė regurgitacija, bet ji besimptomė, nėštumas tęsiamas ir jis praeina sklandžiai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24