Aortos vožtuvo nesandarumas

+1

Aortos vožtuvo nesandarumas – tai širdies yda, kuri pasireiškia diastoline grįžtamąja kraujo srove iš aortos į kairįjį skilvelį. Tai reiškia, kad dėl vožtuvų patologijos, dalis kraujo suteka atgal į širdį. Kairysis skilvelis stipriai apkraunamas  – jis išsiplečia ir hipertrofuoja.

Liga gali išsivystyti dėl aortos žiedo, vožtuvo burių pokyčių ar kylančiosios aortos sienelės pažeidimų.

Vožtuvo burių pažeidimus dažniausiai sukelia uždegiminės širdies ligos, tokios kaip reumatas ir infekcinis endokarditas.

Kitos įgimtos aortos vožtuvo anomalijos – dviburis vožtuvas, jo prolapsas ir degeneraciniai ateroskleroziniai pokyčiai.

Aukštas kraujo spaudimas


„III stadijos metu jau prasideda organų pažeidimų komplikacijos: miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, inkstų funkcijos nepakankamumas.“

Plačiau apie ligą, rizikos veiksnius ir gydymą skaitykite čia:
Aukštas kraujo spaudimas (Arterinė hipertenzija) »

 


Aortos žiedo išsiplėtimas neretai nustatomas, kai sergama:

- Reiterio sindromu;
- Marfano sindromu;
- žvyneline;
- ankilozuojamuoju spondilartritu;
- opiniu kolitu;
- arterine hipertenzija;
- Valsalvės ančio aneurizma. 


Aortos vožtuvo nesandarumas atsiranda:

- sergant sifiliniu ar gigantiškųjų ląstelių aortitu;
- esant lėtinei aortos aneurizmai;
- kai aorta atsisluoksniuoja;
- kai pažeidžiama kylančiosios aortos sienelė.

Vožtuvo nesandarumas taip pat gali atsirasti turint aukštą kraujo spaudimą ir vystantis širdies nepakankamumui. Be to, galimas ir trauminis aortos vožtuvų nesandarumas.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Simptomai

Ligonis, sergantis aortos vožtuvo nepakankamumu, gali skųstis juntamu širdies plakimu, varginančiu dusuliu po fizinio krūvio, kai anksčiau, esant tam pačiam krūviui, dusulio nebūdavo arba jis būdavo mažesnis.

Taip pat būdingas silpnumas, galvos svaigimas, baimės jausmas, atsiradus priepuoliniams skausmams krūtinėje.

Miegant ypač sumažėja diastolinis kraujo spaudimas, dėl to vargina naktinė krūtinės angina.

Progresuojantis kairiojo skilvelio nepakankamumas sukelia širdies astmą ir plaučių edemą.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Ligos eiga

Žmogaus širdis sudaryta iš keturių kamerų: dešiniojo prieširdžio, dešiniojo skilvelio, kairiojo prieširdžio ir kairiojo skilvelio.

Kameras skiria vožtuvai: dešinįjį prieširdį nuo dešiniojo skilvelio skiria triburis vožtuvas, kairįjį prieširdį nuo skilvelio – dviburis.

Vožtuvų paskirtis – užtikrinti, kad kraujas tekėtų tik viena kryptimi, t. y. iš prieširdžių į skilvelius, o iš skilvelių į arterijas. Iš dešiniojo skilvelio kraujas teka į plaučių arteriją, iš kairiojo – į aortą.

Kairįjį širdies skilvelį nuo aortos taip pat skiria vožtuvas. Jis vadinamas pusmėnuliniu aortos vožtuvu. Tai trys audinio kišenės, kurios stumiant kraują iš širdies atsidaro, o širdžiai atsipalaiduojant užsidaro ir neleidžia išstumtam į arteriją kraujui sutekėti atgal.

Taigi kai dėl tam tikrų priežasčių šie vožtuvai visiškai neužsidaro, šiek tiek kraujo širdies diastolės (atsipalaidavimo) metu grįžta atgal, tuomet kitam skilveliui susitraukiant tenka išstumti ne tik įprastai iš prieširdžio atkeliavusį kraujo kiekį, bet ir papildomai grįžusį atgal į širdį. Atsiranda kairiojo širdies skilvelio perkrovimas ir jis plečiasi. Be to storėja ir jo sienelė, t. y. jis hipertrofuoja.

Iš pradžių perkrova kompensuojama ir ligonis nusiskundimų neturi, tačiau dėl sumažėjusio diastolinio kraujo spaudimo mažėja širdį maitinančių vainikinių arterijų prisipildymas krauju, dėl to išsivysto širdies raumens išemija ir blogėja kairiojo skilvelio funkcija. Vystosi širdies nepakankamumas.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Diagnostika

Labai svarbu anksti diagnozuoti aortos vožtuvo nesandarumą. Įtarti ligą padeda ligonio nusiskundimai, jo apžiūra.

Atliekami papildomi tyrimai.

EKG (elektrokardiograma).

Rentgeno krūtinės ląstos tyrimas.

2D echokardiografinis metodas. Nustatoma, kokios kilmės yra vožtuvų nesandarumas (dėl burių žiedo ar sienelės pokyčių), kairiojo skilvelio hipertrofija, jo sistolinė ir diastolinė funkcijos, miokardo masė, indeksas.

Spalvinis dopleris. Padeda nustatyti regurgitacinę aortos srovę, grįžtančio kraujo tūrį. Pagal 2D elektrokardiografiją, skiriama maža, vidutinė ir didelė aortos regurgitacija.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Gydymas

Kai aortos regurgitacija maža, o ligos eiga besimptomė, paciento būklė tik stebima atliekant reguliarius tyrimus (echoskopuojant).

Jei regurgitacija vidutinė ir didelė, būtina skirti infekcinio endokardito ir reumato profilaktiką. Gydoma medikamentais, stengiamasi sureguliuoti arterinį kraujo spaudimą.

Jei pasireiškė simptomai arba liga besimptomė, o aortos regurgitacija didelė ir išsivystė kairiojo skilvelio funkcijos bei ūmus aortos vožtuvo nepakankamumas, tuomet skiriama operacija, protezuojant mechaniniu ar biologiniu protezu arba atliekant vožtuvo plastiką. Po vožtuvo operacijos skiriama reabilitacija, vartojami vaistai.

Aortos vožtuvo nesandarumas. Profilaktika

Norint išvengti aortos vožtuvo nepakankamumo svarbu laikytis infekcinio endokardito profilaktikos, kontroliuoti arterinę hipertenziją, laiku diagnozuoti ir koreguoti aortos išsiplėtimą bei įgimtas vožtuvų anomalijas.

 

 

Aortos vožtuvo nesandarumas. Kita

Nėštumas ir aortos vožtuvo nesandarumas 

Normalus aortos šaknies skersmuo yra 2–3 cm.

Jei aortos skersmuo yra 4 cm ir daugiau, patariama nėštumą nutraukti.

Jei platesnis nei 4,5 cm, atliekamas cezario pjūvis.

Jei platesnis nei 4,7 cm, kardiochirurginis gydymas turi būti atliekamas prieš pastojant.

Jei nustatyta didelė regurgitacija, bet ji besimptomė, nėštumas tęsiamas ir jis praeina sklandžiai.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25