Apendicitas

-1

Apendicitu vadinamas kirmėlinės ataugos/apendikso uždegimas. Kirmėlinė atauga yra maždaug 8-9 cm ilgio aklosios žarnos (tai storosios žarnos pradžioje esanti žarnos atkarpa) atauga, kurios tiksli funkcija nėra aiški, tačiau manoma, kad kirmėlinės ataugos sienelėje esantys limfiniai mazgai padeda kovoti su infekcija. Apendicitas yra ūmi būklė, reikalaujanti skubaus gydymo pašalinant šią ataugą, nes be skubios pagalbos kirmėlinė atauga pratrūksta, paskleisdama nuodingas medžiagas į pilvo ertmę. Pilvo ertmė įprastai yra sterili, todėl kirmėlinės ataugos turinys sukelia pilvaplėvės uždegimą – peritonitą, o šis gali būti mirtinas skubiai neskyrus antibiotikų ir pilvo ertmės neišvalius. 

Apendicito priežastis ne visada būna aiški, tačiau šis uždegimas atsiranda, kai kirmėlinės ataugos dugnas užpildomas maisto liekanomis, gleivėmis ar parazitais ir dėl to ima tinti, nutrūksta jos kraujotaka, kas paskatina dar spartesnį tinimą. Kartais ši būklė atsiranda dėl obstrukcijos (kai maisto likučiai ir kietos išmatos užblokuoja kirmėlinės ataugos angą) arba infekcijos (sukelia virškinamojo trakto virusinės infekcijos arba kiti uždegimo tipai). Kirmėlinė atauga gali plyši praėjus nuo 48 iki 72 valandų po pirmųjų simptomų.

Daugelis apendicito atvejų užfiksuoti 10-30 metų amžiaus asmenims. Riziką didina ir apendicito, cistinės fibrozės atvejų pasireiškimas šeimoje.

Apendicitas. Simptomai

Kiekvienas ligonis gali jausti skirtingus simptomus, tačiau dažniausi yra: geliantis skausmas, kuris prasideda netoli bambos ir plinta į dešinę pilvo apatinę dalį (skausmas per kelias valandas sustiprėja, jį stiprina kosulys ir judėjimas); pilvo raumenų įsitempimas; pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, nežymus karščiavimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, dujų kaupimasis ir pilvo pūtimas.

Reikia žinoti, kad įtariamo apendicito atveju negalima gerti vidurius laisvinančių vaistų vidurių užkietėjimui gydyti, nes jie gali paskatinti kirmėlinės ataugos plyšimą, ir skausmą malšinančių medikamentų, kurie maskuoja ligos simptomus.

Svarbu tai, kad ligos simptomai priklauso ir nuo kirmėlinės ataugos pozicijos, gali sukelti skausmus įvairiose pilvo vietose. Pavyzdžiui, šalia šlapimo pūslės esanti atauga sukels šlapinimosi sutrikimus, o jeigu apendiksas paniręs giliai už aklosios žarnos, gali nebūti jokio skausmo.

Apendicitas. Ligos eiga

Apendicito klinika yra ankstyva ir dažniausiai aiški. Laiku nesiėmus reikiamų priemonių, galimos pavojingos komplikacijos. Pavyzdžiui, kirmėlinė atauga gali pratrūkti, tuomet kenksmingos medžiagos pateks į pilvo ertmę ir sukels pilvaplėvės uždegimą.  Kartais kirmėlinės ataugos išorėje susiformuoja izoliuotas pūlių pripildytas abscesas (didelis pūlinys), kurį nuo trūkimo apsaugo randinis audinys. Absceduojanti kirmėlinė atauga yra mažiau pavojinga būklė, bet ji aptinkama tik operacijos metu.

Yra atvejų, kai apendicito simptomai praeina ir operacijos neprireikia. Vis dėlto, vėliau gali pasireikšti dažni lėtinio apendicito epizodai arba išsivystyti žarnų nepraeinamumas.

Apendicitas. Diagnostika

Apendicito sukeliamo skausmo intensyvumas gali keistis, todėl kartais būna sudėtinga nustatyti teisingą diagnozę. Negana to, pilvo skausmai gali prasidėti dėl daugelio kitų virškinamojo traktų ligų ir kitų sutrikimų. Todėl norint nustatyti tikslią diagnozę, gydytojas turi išsiaiškinti nuodugnią ligos istoriją (nusiskundimus, persirgtas ligas, kitus susirgimus, rizikos veiksnius) ir atlikti fizinį ištyrimą.

Pagrindiniai klinikiniai metodai apendicitui nustatyti  - chirurgų pavardėmis vadinami simptomai: Rozvingo simptomas – spaudžiant kairią apatinę pilvo dalį skauda dešinėje pusėje; Nielso, Thorklido ir Rovsingo simptomas – čiuopiant dešinįjį šoną skausmas jaučiamas dešinėje apatinėje pilvo dalyje; Psoas simptomas – kirmėlinės ataugos pozicija yra ant dubens raumens, todėl skausmas sumažėja sulenkus dešinįjį klubą, kai tas raumuo atsipalaiduoja; Obturatoriaus simptomas – kai kirmėlinė atauga yra ties giliai esančiu dubens lanko raumenimis, paspaudus lokalizacijos vietą, skausmas kyla po krūtinkauliu.

Jeigu paspaudus skaudamą vietą ir spaudimą staigiai atleidus skausmas dar sustiprėja, reikia įtarti pilvaplėvės uždegimą. 

Vėliau svarbu atlikti kraujo (įvertinti infekcijos aktyvumą) ir šlapimo (diferencijuoti, kad skausmą sukelia apendicitas, o ne šlapimo takų infekcija ar inkstų akmenys) laboratorinius tyrimus. 

Kiti tyrimai – tai pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, tiesiosios žarnos ištyrimas. Ultragarsinis tyrimas – tai diagnostinė vaizdinimo technika, kurios metu naudojamos aukšto dažnio garso bangos (ultragarsas), o kompiuteryje sukuriamas kraujagyslių, audinių ir organų vaizdas. Kompiuterinė tomografija – tai tyrimo technika, kai kombinuojami rentgeno spinduliai ir kompiuterinės technologijos, todėl gaunami daugialypiai ar net trimačiai vidaus organų atvaizdai. Kontrastinė rentgenografija atliekama su kontrastine medžiaga, ją suleidžiant į tiesiąją žarną ir rentgeno spinduliuotės pagalba stebint virškinamojo trakto susiaurėjimus, nepraeinamumą ir kitas problemas.

Apendicitas. Gydymas

Gydymas paskiriamas atsižvelgiant į paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, ligos istoriją, ligos išplitimą, vaistų toleravimą ir ligos prognozę.

Dėl didelės kirmėlinės ataugos plyšimo rizikos esant jos uždegimui, gydytojai dažniausiai taiko operacinį gydymą.

Kirmėlinė atauga gali būti pašalinama dviem būdais – atvira operacija ir laparoskopiniu būdu. Atvira operacija atliekama su pilna nejautra (pacientas užmigdomas), daromas pjūvis dešinėje apatinėje pilvo dalyje. Jeigu kirmėlinė atauga jau pratrūkusi, pilvo ertmė išvaloma, įvedamas drenas skysčiams nutekėti ir žaizda užsiuvama.

Laparoskopinio metodo metu padaromi keli nedideli pjūviai reikiamose pilvo vietose ir pro juos įvedamos kameros (laparoskopai) pilvo ertmei apžiūrėti. Apžiūrėjus, su specialiais instrumentais chirurgas kirmėlinę ataugą pašalina. Šis metodas netaikomas, jei apendicitas trūkęs.

Bet kuriuo atveju, po operacijos gyvenimo būdo ar mitybos modifikacijos nereikalingos.

Apendicitas. Profilaktika

Apendicito profilaktikos nėra.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25