Apendicitas

-1

Apendicitu vadinamas kirmėlinės ataugos/apendikso uždegimas. Kirmėlinė atauga yra maždaug 8-9 cm ilgio aklosios žarnos (tai storosios žarnos pradžioje esanti žarnos atkarpa) atauga, kurios tiksli funkcija nėra aiški, tačiau manoma, kad kirmėlinės ataugos sienelėje esantys limfiniai mazgai padeda kovoti su infekcija. Apendicitas yra ūmi būklė, reikalaujanti skubaus gydymo pašalinant šią ataugą, nes be skubios pagalbos kirmėlinė atauga pratrūksta, paskleisdama nuodingas medžiagas į pilvo ertmę. Pilvo ertmė įprastai yra sterili, todėl kirmėlinės ataugos turinys sukelia pilvaplėvės uždegimą – peritonitą, o šis gali būti mirtinas skubiai neskyrus antibiotikų ir pilvo ertmės neišvalius. 

Apendicito priežastis ne visada būna aiški, tačiau šis uždegimas atsiranda, kai kirmėlinės ataugos dugnas užpildomas maisto liekanomis, gleivėmis ar parazitais ir dėl to ima tinti, nutrūksta jos kraujotaka, kas paskatina dar spartesnį tinimą. Kartais ši būklė atsiranda dėl obstrukcijos (kai maisto likučiai ir kietos išmatos užblokuoja kirmėlinės ataugos angą) arba infekcijos (sukelia virškinamojo trakto virusinės infekcijos arba kiti uždegimo tipai). Kirmėlinė atauga gali plyši praėjus nuo 48 iki 72 valandų po pirmųjų simptomų.

Daugelis apendicito atvejų užfiksuoti 10-30 metų amžiaus asmenims. Riziką didina ir apendicito, cistinės fibrozės atvejų pasireiškimas šeimoje.

Apendicitas. Simptomai

Kiekvienas ligonis gali jausti skirtingus simptomus, tačiau dažniausi yra: geliantis skausmas, kuris prasideda netoli bambos ir plinta į dešinę pilvo apatinę dalį (skausmas per kelias valandas sustiprėja, jį stiprina kosulys ir judėjimas); pilvo raumenų įsitempimas; pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, nežymus karščiavimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, dujų kaupimasis ir pilvo pūtimas.

Reikia žinoti, kad įtariamo apendicito atveju negalima gerti vidurius laisvinančių vaistų vidurių užkietėjimui gydyti, nes jie gali paskatinti kirmėlinės ataugos plyšimą, ir skausmą malšinančių medikamentų, kurie maskuoja ligos simptomus.

Svarbu tai, kad ligos simptomai priklauso ir nuo kirmėlinės ataugos pozicijos, gali sukelti skausmus įvairiose pilvo vietose. Pavyzdžiui, šalia šlapimo pūslės esanti atauga sukels šlapinimosi sutrikimus, o jeigu apendiksas paniręs giliai už aklosios žarnos, gali nebūti jokio skausmo.

Apendicitas. Ligos eiga

Apendicito klinika yra ankstyva ir dažniausiai aiški. Laiku nesiėmus reikiamų priemonių, galimos pavojingos komplikacijos. Pavyzdžiui, kirmėlinė atauga gali pratrūkti, tuomet kenksmingos medžiagos pateks į pilvo ertmę ir sukels pilvaplėvės uždegimą.  Kartais kirmėlinės ataugos išorėje susiformuoja izoliuotas pūlių pripildytas abscesas (didelis pūlinys), kurį nuo trūkimo apsaugo randinis audinys. Absceduojanti kirmėlinė atauga yra mažiau pavojinga būklė, bet ji aptinkama tik operacijos metu.

Yra atvejų, kai apendicito simptomai praeina ir operacijos neprireikia. Vis dėlto, vėliau gali pasireikšti dažni lėtinio apendicito epizodai arba išsivystyti žarnų nepraeinamumas.

Apendicitas. Diagnostika

Apendicito sukeliamo skausmo intensyvumas gali keistis, todėl kartais būna sudėtinga nustatyti teisingą diagnozę. Negana to, pilvo skausmai gali prasidėti dėl daugelio kitų virškinamojo traktų ligų ir kitų sutrikimų. Todėl norint nustatyti tikslią diagnozę, gydytojas turi išsiaiškinti nuodugnią ligos istoriją (nusiskundimus, persirgtas ligas, kitus susirgimus, rizikos veiksnius) ir atlikti fizinį ištyrimą.

Pagrindiniai klinikiniai metodai apendicitui nustatyti  - chirurgų pavardėmis vadinami simptomai: Rozvingo simptomas – spaudžiant kairią apatinę pilvo dalį skauda dešinėje pusėje; Nielso, Thorklido ir Rovsingo simptomas – čiuopiant dešinįjį šoną skausmas jaučiamas dešinėje apatinėje pilvo dalyje; Psoas simptomas – kirmėlinės ataugos pozicija yra ant dubens raumens, todėl skausmas sumažėja sulenkus dešinįjį klubą, kai tas raumuo atsipalaiduoja; Obturatoriaus simptomas – kai kirmėlinė atauga yra ties giliai esančiu dubens lanko raumenimis, paspaudus lokalizacijos vietą, skausmas kyla po krūtinkauliu.

Jeigu paspaudus skaudamą vietą ir spaudimą staigiai atleidus skausmas dar sustiprėja, reikia įtarti pilvaplėvės uždegimą. 

Vėliau svarbu atlikti kraujo (įvertinti infekcijos aktyvumą) ir šlapimo (diferencijuoti, kad skausmą sukelia apendicitas, o ne šlapimo takų infekcija ar inkstų akmenys) laboratorinius tyrimus. 

Kiti tyrimai – tai pilvo organų ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, tiesiosios žarnos ištyrimas. Ultragarsinis tyrimas – tai diagnostinė vaizdinimo technika, kurios metu naudojamos aukšto dažnio garso bangos (ultragarsas), o kompiuteryje sukuriamas kraujagyslių, audinių ir organų vaizdas. Kompiuterinė tomografija – tai tyrimo technika, kai kombinuojami rentgeno spinduliai ir kompiuterinės technologijos, todėl gaunami daugialypiai ar net trimačiai vidaus organų atvaizdai. Kontrastinė rentgenografija atliekama su kontrastine medžiaga, ją suleidžiant į tiesiąją žarną ir rentgeno spinduliuotės pagalba stebint virškinamojo trakto susiaurėjimus, nepraeinamumą ir kitas problemas.

Apendicitas. Gydymas

Gydymas paskiriamas atsižvelgiant į paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, ligos istoriją, ligos išplitimą, vaistų toleravimą ir ligos prognozę.

Dėl didelės kirmėlinės ataugos plyšimo rizikos esant jos uždegimui, gydytojai dažniausiai taiko operacinį gydymą.

Kirmėlinė atauga gali būti pašalinama dviem būdais – atvira operacija ir laparoskopiniu būdu. Atvira operacija atliekama su pilna nejautra (pacientas užmigdomas), daromas pjūvis dešinėje apatinėje pilvo dalyje. Jeigu kirmėlinė atauga jau pratrūkusi, pilvo ertmė išvaloma, įvedamas drenas skysčiams nutekėti ir žaizda užsiuvama.

Laparoskopinio metodo metu padaromi keli nedideli pjūviai reikiamose pilvo vietose ir pro juos įvedamos kameros (laparoskopai) pilvo ertmei apžiūrėti. Apžiūrėjus, su specialiais instrumentais chirurgas kirmėlinę ataugą pašalina. Šis metodas netaikomas, jei apendicitas trūkęs.

Bet kuriuo atveju, po operacijos gyvenimo būdo ar mitybos modifikacijos nereikalingos.

Apendicitas. Profilaktika

Apendicito profilaktikos nėra.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +1 / 0 +1

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos
Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios... +3 / 0 +3

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +2 / 0 +2

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24