Apendicitas

-1
+0 -1

Apendicitu vadinamas kirmėlinės ataugos/apendikso uždegimas. Kirmėlinė atauga yra maždaug 8-9 cm ilgio aklosios žarnos (tai storosios žarnos pradžioje esanti žarnos atkarpa) atauga, kurios tiksli funkcija nėra aiški, tačiau manoma, kad kirmėlinės ataugos sienelėje esantys limfiniai mazgai padeda kovoti su infekcija. Apendicitas yra ūmi būklė, reikalaujanti skubaus gydymo pašalinant šią ataugą, nes be skubios pagalbos kirmėlinė atauga pratrūksta, paskleisdama nuodingas medžiagas į pilvo ertmę. Pilvo ertmė įprastai yra sterili, todėl kirmėlinės ataugos turinys sukelia pilvaplėvės uždegimą – peritonitą, o šis gali būti mirtinas skubiai neskyrus antibiotikų ir pilvo ertmės neišvalius. 

Apendicito priežastis ne visada būna aiški, tačiau šis uždegimas atsiranda, kai kirmėlinės ataugos dugnas užpildomas maisto liekanomis, gleivėmis ar parazitais ir dėl to ima tinti, nutrūksta jos kraujotaka, kas paskatina dar spartesnį tinimą. Kartais ši būklė atsiranda dėl obstrukcijos (kai maisto likučiai ir kietos išmatos užblokuoja kirmėlinės ataugos angą) arba infekcijos (sukelia virškinamojo trakto virusinės infekcijos arba kiti uždegimo tipai). Kirmėlinė atauga gali plyši praėjus nuo 48 iki 72 valandų po pirmųjų simptomų.

Daugelis apendicito atvejų užfiksuoti 10-30 metų amžiaus asmenims. Riziką didina ir apendicito, cistinės fibrozės atvejų pasireiškimas šeimoje.

Apendicitas. Simptomai

Kiekvienas ligonis gali jausti skirtingus simptomus, tačiau dažniausi yra: geliantis skausmas, kuris prasideda netoli bambos ir plinta į dešinę pilvo apatinę dalį (skausmas per kelias valandas sustiprėja, jį stiprina kosulys ir judėjimas); pilvo raumenų įsitempimas; pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, nežymus karščiavimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, dujų kaupimasis ir pilvo pūtimas.

Reikia žinoti, kad įtariamo apendicito atveju negalima gerti vidurius laisvinančių vaistų vidurių užkietėjimui gydyti, nes jie gali paskatinti kirmėlinės ataugos plyšimą, ir skausmą malšinančių medikamentų, kurie maskuoja ligos simptomus.

Svarbu tai, kad ligos simptomai priklauso ir nuo kirmėlinės ataugos pozicijos, gali sukelti skausmus įvairiose pilvo vietose. Pavyzdžiui, šalia šlapimo pūslės esanti atauga sukels šlapinimosi sutrikimus, o jeigu apendiksas paniręs giliai už aklosios žarnos, gali nebūti jokio skausmo.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *