Pankreatitas

+4
+4 -0

Pankreatitas – tai už virškinimą ir hormoninę pusiausvyrą atsakingo organo – kasos (lot.  pancreas) uždegimas. Ūminio pankreatito metu vyksta staigi kasos ląstelių žūtis, „pabėgę“ agresyvūs kasos fermentai pažeidžia pačią kasą, patenka į kraują, todėl nukenčia ne tik kasa, bet ir visas organizmas. Sutrinka funkcija, virškinamajame trakte nebepavyksta suskaidyti maisto medžiagų, jų įsisavinti, kartais sutrinka ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimas. Į kraujotaką patekę fermentai žaloja viską iš eilės, pažeidžiamos kraujagyslių sienelės, gali prasidėti kraujavimas.

Pankreatitas. Simptomai

Pankreatito simptomai yra pakankamai specifiški, o komplikacijos gali būti pavojingos gyvybei, tad juos atpažinus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Esant ūmiam kasos uždegimui, pasireiškia labai stiprus, sunkus, maudžiantis skausmas kairėje viršutinėje pilvo pusėje, plintantis į nugarą, dažniausiai sergančiųjų apibūdinamas kaip “diržu veržiantis” skausmas.  Be abejo, sutrikus kasos funkcijai, dėl fermentų trūkumo sutrinka ir virškinimas – atsiranda pykinimas, vėmimas, ypač daugiau pavalgius. Labiausiai netoleruojamas riebesnis maistas, gazuoti gėrimai, išmatose daug nesuvirškintų riebalų. Palietus pilvą juntama, jog jis kiek įsitempęs, žarnyno peristaltika susilpnėja arba išvis pradingsta. Ryškėja ir bendri uždegimo požymiai - pakyla temperatūra, gali nukristi kraujospūdis, padažnėti pulsas. Trečdaliui susirgusiųjų gali prasidėti geltos priepuolis, jo atveju dažnai pagelsta tik gleivinės. Priklausomai nuo simptomų stiprumo, bei kasos pažeidimo laipsnio, ūminis pankreatitas skirstomas į ūminį nesunkų ir ūminį sunkų.

Pankreatito simptomus pastebėjęs gydytojas skiria bendrąjį ir biocheminį kraujo, bei šlapimo tyrimus – padidėjusi kasos fermentų, riebalų rūgščių koncentracija, bei uždegimo indikatoriai patvirtina ūminio pankreatito diagnozę. Ultragarso, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimai naudojami įvertinti pažeidimo priežastį, lygį, lokalizaciją. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *