Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?

Rugpjūčio 26, 2014
+6
Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?

Nemaloni liga hemorojus, dažnai vadinama XXI-ojo amžiaus sutrikimu, vargina tiek vyrus, tiek moteris. Tačiau moterims rizika susirgti šia liga padidėja pastojus. Ar įmanoma išvengti hemorojaus nėštumo metu? Koks hemorojaus gydymas ir pasekmės? Klausimai, matyt, neduodantys ramybės ne vienai kūdikio susilaukusiai ar besilaukiančiai moteriai. Pabandėme atrasti atsakymus. 

Hemorojumi laikomas tiesiosios žarnos galo, išeinamosios angos žiedo, ištinimas, padidėjimas. Jis gali būti beveik nepastebimas, vidinis, arba matomas ‒ itin ištinęs ir išlindęs į išorę. Žodis „hemorojus“ kilęs iš graikų kalbos žodžių, reiškiančių „kraujo pripildytos kraujagyslės“. Tad net pati ligos pavadinimo etimologija pasufleruoja pagrindinį jos bruožą hemorojus atsiranda tada, kai tiesiosios žarnos gale kraujagyslės gausiai prisipildo krauju, tada dariniai plečiasi, tinsta, didėja, kai kur įplyšta, kraujuoja. 

Kodėl susergama hemorojumi? 

Ši liga laikoma XXI-ojo amžiaus problema, nes ypač dabartiniais laikais, kai daugybė žmonių dirba sėdimą darbą, mažai juda, maitinasi perdirbtais produktais, daug kam atsiranda hemorojaus simptomų. Būtent nuo minėtųjų veiksnių, taip pat nedidelio fizinio aktyvumo, vidurių užkietėjimo, antsvorio ir randasi ši nemaloni ir bauginanti problema. 

Moterims nėštumo laikotarpiu daug kraujo priteka į tiesiosios žarnos kraujagysles ir išangės žiedą dėl pasikeitusių gyvenimo sąlygų: 

 • dažnai užkietėja viduriai,
 • keičiasi mityba,
 • mažėja fizinis aktyvumas,
 • padidėja svoris. 

Svarbius fiziologinius pokyčius lemia auganti gimda – ji užspaudžia venas, dėl to kraujas ima blogai cirkuliuoti kojų, lytinių organų, tiesiosios žarnos ir kitų organų bei kūno dalių kraujagyslėmis ir venomis. Taip susidaro hemorojus. Gimdant taip pat randasi palankios sąlygos hemorojui išsivystyti ar paūmėti – stūmimo metu kraujas venose dar labiau suspaudžiamas. 

Hemorojaus simptomai 

Paprastai hemorojaus simptomai greitai išduoda apie šią nemalonią ligą. Būsimos mamos, pakankamai pasidomėjusios nėštumo metu kylančiomis grėsmėmis, dažnai tokiam sutrikimui jau būna nusiteikusios iš anksto. Tiek nėščioms moterims, tiek visiems kitiems ligoniams hemorojaus požymiai pasireiškia panašiai. Sergančiajam gali pasireikšti visi arba tik dalis simptomų: 

 • pradeda niežėti arba skaudėti išangę;
 • tuštinimasis tampa skausmingas;
 • išmatos pasišalina siauresniais ruoželiais;
 • jose atsiranda kraujo;
 • iš išangės išlenda į žarnos galiuką ar gumbą panaši ataugėlė – hemorojinis mazgas. 

Pajutus bent kelis iš šių hemorojaus simptomų, būtina kreiptis į gydytoją dėl ligos diagnostikos ir pradėti gydymą. Nepradėjus hemorojaus gydymo, rizikuojama pažeisti išlindusius darinius, kurie trinasi į drabužius ar paviršius, ant kurių sėdima. Taip pat dėl nuolatinio kraujo netekimo gali išsivystyti mažakraujystė. 

Hemorojaus gydymas ir profilaktika 

Šios ligos gydymas gali būti veiksmingas ir paprasčiausiomis priemonėmis, ir itin sudėtingomis – priklauso nuo žmogaus organizmo ir ligos stadijos. Tad jeigu jus vargina hemorojus po nėštumo, gydytojai greičiausiai rekomenduos vieną iš šių gydymo būdų. 

 1. Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?Žvakutės ir kremai, gydantys hemorojų. Kai kurių vaistų sudėtyje yra medžiagų, netinkančių nėščiosioms ar jau vaikų susilaukusioms mamytėms, todėl savarankiškai rinktis vaistų nederėtų – pasitarkite su gydytoju.
 2. Guminių žiedų ligatūra arba skleroterapija. Abi procedūras atliks gydytojas: arba gumbelis bus perrištas specialiu raiščiu, stabdančiu kraujo tekėjimą ir užsilaikymą kraujagyslėse, arba į jį suleis specialių vaistų.
 3. Hemorojaus operacija. Ji atliekama tada, kai sergančiajam nepadeda jokie kiti gydymo metodai. 

Norint apsisaugoti nuo hemorojaus reikėtų išlaikyti gerą higieną, esant paskutiniams nėštumo mėnesiams miegoti ant šono, o ne ant nugaros, dėvėti odos nedirginančius, natūralių audinių drabužius. 

Svarbu atminti, kad pajutus hemorojaus simptomus, vertėtų iškart kreiptis į gydytojus ‒ bandydami diagnozuoti ligą savarankiškai, galite suklysti. Panašūs požymiai gali pasireikšti sergant ir kur kas pavojingesne liga – vėžiu. Tad rūpinkitės savo sveikata ir atsakingai stebėkite jos pokyčius, tačiau diagnostiką ir gydymo rekomendacijas patikėkite specialistams. 

Taip pat skaitykite:
Nėščiųjų mažakraujystė »
Hemorojus »
Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį? »

+6
 • Virškinimo organų ligos
 • Hemorojus
 • Nėščiųjų mažakraujystė
 • Proktologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai.
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai. Nuo pirmų saulėtų vasaros dienų į upių, ežerų pakrantes pasipila žmonės. Vandenis raižo baidarės, kanojos, valtys, ežero krantui viliojančiai moja sniego baltumo burės. Pakrantėje kirba linksmas saulės vonių ir vandens mėgėjų būrys. Vanduo, saulė, oras šventėmis paverčia žmonių šiokiadienius, atgaivina nuo darbų,... +9 / 0 +9
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui Į jūsų gyvenimą ateina vaikas, ir staiga viskas pasikeičia... Tiesą sakant, jau devyni mėnesiai jūs jo laukėte, bet nuo šios dienos naujagimis viską apverčia aukštyn kojomis: sutrikdo jūsų dienas ir naktis, sudrumsčia ramų gyvenimą dviese ir pateikia begalę klausimų. Žindymas, maudymas, viduriukai jums tampa bendravimo su... +19 / -2 +17
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui Žindančios moterys patiria ne tik motinystės džiaugsmą, bet neretai susiduria ir su įvairiomis sudėtingomis situacijomis. Viena iš jų – pieno sąstovis krūties latakuose, kuris lemia tokių ligų kaip laktostazė ar mastitas atsiradimą. Straipsnyje sužinosite, kas yra mastitas, rasite patarimų, kaip apsisaugoti nuo šios ligos ir... +9 / 0 +9
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai Jau nuo seniausių laikų žmonija suprato, kad gimdymo skausmas yra vienas stipriausių moters patiriamų skausmų ir įvairiausiais būdais stengėsi jį numalšinti. Pirmykščiai žmonės, manydami, kad ligas ir kančias sukelia piktosios dvasios, šias negandas bandydavo nuvyti ritualais, apeigomis ir magija. Tuo tarpu viduramžiais gimdymo... +8 / -1 +7
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį Vėl neišsimiegojote, nes kėlėtės iš lovos naktį raminti kūdikio? Jei jį norite nuraminti ir palengvinti pilvuko pūtimą, švelnus masažas gali padaryti stebuklus – kūdikis pateks į sapnų karalystę. Visa galia slypi švelniame jūsų prisilietime. +7 / -1 +6
Jei ištiko persileidimas – kas toliau?
Jei ištiko persileidimas – kas toliau? Viena iš didžiausių baimių, kamuojančių pastojusias moteris, – galimas persileidimas. Persileidimas gana dažnas reiškinys: jis nutinka maždaug kas dešimtai pastojusiai moteriai iki 30 m. Kuo moteris vyresnė, tuo persileidimo tikimybė didesnė. Manoma, kad vyriausio amžiaus nėščiosioms (virš 45 m.) kyla net 50 % persileidimo... +3 / 0 +3
Opi tema. Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą?
Opi tema. Ar sveikinti neišnešiotą kūdikį pagimdžiusią mamą? Lietuvoje per metus anksčiau laiko gimsta daugiau nei pusantro tūkstančio naujagimių. Visuomenėje vis dar gyvuojant įsitikinimams, kad tai asocialių ir nerūpestingų šeimų problema, NALST asociacija „Padedu augti“ šiuos mitus bandys paneigti rugsėjo 5 dieną Kaune vyksiančio „Ąžuolyno bėgimo“ metu. Apie tai, ką išgyvena... +1 / 0 +1