Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?

Rugpjūčio 26, 2014
+6
Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?

Nemaloni liga hemorojus, dažnai vadinama XXI-ojo amžiaus sutrikimu, vargina tiek vyrus, tiek moteris. Tačiau moterims rizika susirgti šia liga padidėja pastojus. Ar įmanoma išvengti hemorojaus nėštumo metu? Koks hemorojaus gydymas ir pasekmės? Klausimai, matyt, neduodantys ramybės ne vienai kūdikio susilaukusiai ar besilaukiančiai moteriai. Pabandėme atrasti atsakymus. 

Hemorojumi laikomas tiesiosios žarnos galo, išeinamosios angos žiedo, ištinimas, padidėjimas. Jis gali būti beveik nepastebimas, vidinis, arba matomas ‒ itin ištinęs ir išlindęs į išorę. Žodis „hemorojus“ kilęs iš graikų kalbos žodžių, reiškiančių „kraujo pripildytos kraujagyslės“. Tad net pati ligos pavadinimo etimologija pasufleruoja pagrindinį jos bruožą hemorojus atsiranda tada, kai tiesiosios žarnos gale kraujagyslės gausiai prisipildo krauju, tada dariniai plečiasi, tinsta, didėja, kai kur įplyšta, kraujuoja. 

Kodėl susergama hemorojumi? 

Ši liga laikoma XXI-ojo amžiaus problema, nes ypač dabartiniais laikais, kai daugybė žmonių dirba sėdimą darbą, mažai juda, maitinasi perdirbtais produktais, daug kam atsiranda hemorojaus simptomų. Būtent nuo minėtųjų veiksnių, taip pat nedidelio fizinio aktyvumo, vidurių užkietėjimo, antsvorio ir randasi ši nemaloni ir bauginanti problema. 

Moterims nėštumo laikotarpiu daug kraujo priteka į tiesiosios žarnos kraujagysles ir išangės žiedą dėl pasikeitusių gyvenimo sąlygų: 

 • dažnai užkietėja viduriai,
 • keičiasi mityba,
 • mažėja fizinis aktyvumas,
 • padidėja svoris. 

Svarbius fiziologinius pokyčius lemia auganti gimda – ji užspaudžia venas, dėl to kraujas ima blogai cirkuliuoti kojų, lytinių organų, tiesiosios žarnos ir kitų organų bei kūno dalių kraujagyslėmis ir venomis. Taip susidaro hemorojus. Gimdant taip pat randasi palankios sąlygos hemorojui išsivystyti ar paūmėti – stūmimo metu kraujas venose dar labiau suspaudžiamas. 

Hemorojaus simptomai 

Paprastai hemorojaus simptomai greitai išduoda apie šią nemalonią ligą. Būsimos mamos, pakankamai pasidomėjusios nėštumo metu kylančiomis grėsmėmis, dažnai tokiam sutrikimui jau būna nusiteikusios iš anksto. Tiek nėščioms moterims, tiek visiems kitiems ligoniams hemorojaus požymiai pasireiškia panašiai. Sergančiajam gali pasireikšti visi arba tik dalis simptomų: 

 • pradeda niežėti arba skaudėti išangę;
 • tuštinimasis tampa skausmingas;
 • išmatos pasišalina siauresniais ruoželiais;
 • jose atsiranda kraujo;
 • iš išangės išlenda į žarnos galiuką ar gumbą panaši ataugėlė – hemorojinis mazgas. 

Pajutus bent kelis iš šių hemorojaus simptomų, būtina kreiptis į gydytoją dėl ligos diagnostikos ir pradėti gydymą. Nepradėjus hemorojaus gydymo, rizikuojama pažeisti išlindusius darinius, kurie trinasi į drabužius ar paviršius, ant kurių sėdima. Taip pat dėl nuolatinio kraujo netekimo gali išsivystyti mažakraujystė. 

Hemorojaus gydymas ir profilaktika 

Šios ligos gydymas gali būti veiksmingas ir paprasčiausiomis priemonėmis, ir itin sudėtingomis – priklauso nuo žmogaus organizmo ir ligos stadijos. Tad jeigu jus vargina hemorojus po nėštumo, gydytojai greičiausiai rekomenduos vieną iš šių gydymo būdų. 

 1. Hemorojus po gimdymo – kaip jį įveikti?Žvakutės ir kremai, gydantys hemorojų. Kai kurių vaistų sudėtyje yra medžiagų, netinkančių nėščiosioms ar jau vaikų susilaukusioms mamytėms, todėl savarankiškai rinktis vaistų nederėtų – pasitarkite su gydytoju.
 2. Guminių žiedų ligatūra arba skleroterapija. Abi procedūras atliks gydytojas: arba gumbelis bus perrištas specialiu raiščiu, stabdančiu kraujo tekėjimą ir užsilaikymą kraujagyslėse, arba į jį suleis specialių vaistų.
 3. Hemorojaus operacija. Ji atliekama tada, kai sergančiajam nepadeda jokie kiti gydymo metodai. 

Norint apsisaugoti nuo hemorojaus reikėtų išlaikyti gerą higieną, esant paskutiniams nėštumo mėnesiams miegoti ant šono, o ne ant nugaros, dėvėti odos nedirginančius, natūralių audinių drabužius. 

Svarbu atminti, kad pajutus hemorojaus simptomus, vertėtų iškart kreiptis į gydytojus ‒ bandydami diagnozuoti ligą savarankiškai, galite suklysti. Panašūs požymiai gali pasireikšti sergant ir kur kas pavojingesne liga – vėžiu. Tad rūpinkitės savo sveikata ir atsakingai stebėkite jos pokyčius, tačiau diagnostiką ir gydymo rekomendacijas patikėkite specialistams. 

Taip pat skaitykite:
Nėščiųjų mažakraujystė »
Hemorojus »
Kaip laiku atpažinti storosios žarnos vėžį? »

+6
 • Virškinimo organų ligos
 • Hemorojus
 • Nėščiųjų mažakraujystė
 • Proktologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +2 / 0 +2
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui Per devynis mėnesius būsimos mamos gimdoje susiformuoja naujas žmogus. Nėščiajai labai svarbu viso nėštumo metu saugoti ir rūpintis savimi, nes būsimojo vaikelio sveikata labiausiai priklauso nuo nėštumo sklandumo. Svarbu ne tik ilsėtis ir tinkamai maitintis, bet ir vengti veiksnių, galinčių sukelti vaisiaus apsigimimą ar... +20 / -2 +18
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai.
Kaip vaikus pripratinti prie maudynių?+ 5 žaidimai. Nuo pirmų saulėtų vasaros dienų į upių, ežerų pakrantes pasipila žmonės. Vandenis raižo baidarės, kanojos, valtys, ežero krantui viliojančiai moja sniego baltumo burės. Pakrantėje kirba linksmas saulės vonių ir vandens mėgėjų būrys. Vanduo, saulė, oras šventėmis paverčia žmonių šiokiadienius, atgaivina nuo darbų,... +9 / 0 +9
Dauno sindromo tikimybė ir diagnostiniai tyrimai
Dauno sindromo tikimybė ir diagnostiniai tyrimai Nėštumo metu atliekami įvairūs tyrimai. Kai kurie iš jų būsimai mamai kelia nerimą dėl vaikelio sveikatos. Vienas dažniausiai pasitaikančių genetinių sutrikimų – Dauno sindromas. Šiame straipsnyje aptarsime, kas lemia didesnę Dauno sindromo tikimybę, kada ir kokie tyrimai nėštumo metu gali būti atliekami šiam sindromui... +10 / -3 +7
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +8 / -2 +6
Motinos pieno svarba kūdikiui
Motinos pieno svarba kūdikiui Motinos pienas kūdikiui yra geriausias maistas – taip teigia viso pasaulio naujagimių ir vaikų gydytojai, mitybos specialistai ir mokslininkai šį faktą įrodė tyrimais. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikius iki šešių mėnesių išimtinai maitintį tik motinos pienu, nes jame yra visos reikalingos medžiagos kūdikio... 1 +8 / -2 +6