Epilepsija. Klastinga liga, išmušanti iš vėžių ir vaiką, ir tėvelius

Kovo 17, 2015 | Ieva Navarackaitė
+35
+39 -4
1

Epilepsija ir jos diagnostika, pirmoji pagalba

Diagnostika 

  • Detali medicininė istorija. Įtakos priepuolių išsivystymui gali turėti motinos nėštumas, gimdymas. Svarbi detalė, kuria pasidomės gydytojas, – ar giminėje yra sergančių epilepsija. Reikėtų atkreipti dėmesį, ar yra buvę traukulių vaikui turint aukštą temperatūrą, ar vaikas turėjo galvos smegenų traumą, operaciją. Šie faktai didina epilepsijos pasireiškimo riziką. Gal tėvai yra pastebėję, kaip vaikas staiga sustingsta, žiūri į vieną tašką, tuo metu neatsako į klausimus ir nereaguoja į jį supančią aplinką.
  • Fizinis ištyrimas. Tiriama širdies ir kraujagyslių sistema, neurologinė būklė, psichinė raida.
  • Laboratoriniai tyrimai. Kraujo tyrimas atliekamas norint išsiaiškinti, ar nėra elektrolitų pusiausvyros sutrikimo, netrūksta tam tikrų mikroelementų vaiko organizmui.  
  • Instrumentiniai tyrimai. Norint atmesti organinę patologiją (galvos smegenų naviką, kraujosruvą ar pan.) reikia atlikti kompiuterinę tomografiją (KT) arba magnetinio rezonanso tyrimą (MRT).
  • Elektroencefalograma (EEG). Tai yra pagrindinis tyrimas diagnozuojant epilepsiją. Šio tyrimo metu registruojama elektrinė smegenų veikla ir elektriniai iškrūviai smegenyse. Tyrimo metu galima nustatyti epilepsinį aktyvumą smegenų žievėje, traukulių tipą.
  • Galvos smegenų echoskopija. Būtinas tyrimas kūdikiams, kuriems pasireiškė traukuliai.
  • Genetiko konsultacija. Dažnai epilepsija būna susijusi su genų pakitimais, mutacijomis ar medžiagų apykaitos ligomis. Dėl šių priežasčių vaikai, sergantys epilepsija, tiriami genetiškai. 
Pagrindiniai kraujo rodikliai. Ką jie reiškia?

„Hemoglobinas ‒ tai baltymas, esantis eritrocituose. Būtent hemoglobinas prisijungia deguonies molekules, todėl pakankamas jo kiekis yra labai svarbus.“ 

Aiškiai ir informatyviai apie kraujo rodiklius:
Pagrindiniai kraujo rodikliai. Ką jie reiškia? »

Svarbu! Šiais laikais, kai dauguma tėvelių turi išmaniuosius telefonus, galima prisidėti prie tikslesnės diagnostikos. Gydytojui labai praverstų vaizdinė medžiaga, kurioje būtų užfiksuotas traukulių priepuolis. Tėvams rekomenduojama nufilmuoti vaikučio priepuolius ir taip padėti gydytojui įvertinti priepuolio tipą, eigą, trukmę.

Jeigu jūsų vaiką ištiko traukulių priepuolis 

Dauguma traukulių priepuolių pasibaigia savaime ir dažniausiai nereikia skubios medicininės pagalbos. Jeigu jūsų vaiką ištiko traukulių priepuolis, svarbiausia – apsaugoti jį nuo susižalojimo. Užtikrinkite, kad vaikas gulėtų ant tvirto paviršiaus, šalia nebūtų daiktų, baldų kampų. Vaikas turi gulėti ant šono, nes gulint ant nugaros didėja užspringimo rizika, jam atgavus sąmonę. 

Vykstant traukuliams, nieko nekiškite į burną, nebandykite žadinti. Geriausia būtų užtikrinti, kad vaikas nenukristų, gulėtų ant šono ir laukti jo pabaigos. Pasireiškus traukulių priepuoliui svarbu fiksuoti laiką, kada jis prasidėjo. Skubios medicininės pagalbos reikia, jeigu priepuolis užsitęsia ilgiau nei 5 min. 

  • Jeigu traukulių priepuolis įvyko pirmą kartą gyvenime ir nepraeina per 3–5 min., skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112. Nepalikite vaiko be priežiūros. Priepuoliui praėjus savaime per 2–5 min., vykite pas šeimos gydytoją ar skubios pagalbos skyrių, kad būtų profesionaliai įvertinta vaiko būklė.
     
  • Jeigu pasireiškė traukuliai, o vaiko kūno temperatūra normali, būtina vykti į gydymo įstaigą. Vaikų ligų gydytojas patikrins, ar vaikas serga infekcine liga. Jeigu aukštos temperatūros nėra ir vaiką pirmą kartą ištiko traukuliai, gydytojas pabandys nustatyti traukulių priežastis.

    Svarbu išsiaiškinti, ar yra buvę traukulių priepuolių kitiems šeimos nariams, giminaičiams. Taip pat reikalinga žinoti, ar vaikas nėra patyręs galvos traumos. Bus atliekamas kraujo tyrimas, vaizdiniai galvos smegenų tyrimai (KT ar MRT). Tiriant vaiką dėl epilepsijos būtinas tyrimas – elektroencefalografija (EEG). Jis parodo elektrinį smegenų aktyvumą. Kartais reikia atlikti nugaros smegenų punkciją ir ištirti nugaros smegenų skystį, įtariant infekcinį procesą (pvz., meningitą, kitą smegenų infekciją).
     

  • Jeigu jau yra diagnozuota epilepsija, vaiko tėvai jau būna supažindinti su galimais traukulių priepuoliais, įspėti, kad šie gali pasikartoti. Namuose tėvai turi turėti medikamentų nuo traukulių. Tinkami vaistai yra diazepamas ir midazolamas, vartojami priklausomai nuo vaiko amžiaus.

    Epilepsija sergančiam vaikui reikia reguliariai atlikti kraujo tyrimus, tikrinti kepenų funkciją, užrašyti EEG ir vertinti jos pokyčius. Nustačius epilepsiją, gydymas turi būti tęsiamas ir nebesikartojant epilepsiniams traukuliams. 

1 2 3
+35
+39 -4
1
  • Epilepsija
  • Aukšta temperatūra
  • Karščiavimas
  • Vaikų gydytojai
  • Traukuliai

Susiję straipsniai

  • There is something you should know about epilepsy and cannabis | Jokubas Ziburkus | TEDxVilnius

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *