Gimdos kaklelio uždegimas. Kodėl verta susirūpinti?

Sausio 16, 2014
+6
+6 -0

Gimdos kaklelio uždegimas gana dažnas susirgimas, todėl neretai manoma, jog nėra ko pergyventi. Vis dėlto uždegimas gali turėti labai rimtų pasekmių. Gimdos kaklelio uždegimą gali sukelti įvairūs faktoriai: infekcija, cheminės medžiagos ar alergija. Pavojingiausia uždegimo priežastis – infekcija. Ji gali išplisti ir už gimdos ribų, į šlapimo pūslės, dubens ir pilvo sritis. Taip pat infekcija gali sukelti nevaisingumo problemas, o susirgus nėščiai moteriai, padaryti žalą dar negimusiam vaikeliui. Taigi, kaip išvengti šio klastingo susirgimo?

Dažniausi gimdos kaklelio infekcijos sukėlėjai

Lytiniu keliu perduodamos ligos. Lytinis aktyvumas gali sukelti ne tik gimdos kaklelio uždegimą, bet ir gonorėją, pūslelinę ir kitas infekcijas, susijusias su lytinių partnerių kaita.

Alergija. Gimdos kaklelio uždegimą gali sukelti alergija cheminėms medžiagoms, spermicidams arba latekso prezervatyvų gumai.

Bakterijų nepastovumas. Sveikos moters organizme visada yra gerųjų makšties bakterijų, kurios kovoja su kitomis išorinėmis bakterijomis. Nusilpus imunitetui, vartojant tam tikrus vaistus, gerųjų bakterijų kiekis gali sumažėti. Dėl šios priežasties galima susirgti makšties uždegimu, o šis gali išsivystyti į gimdos kaklelio uždegimą.

Hormonų nepastovumas. Esant hormonų permainoms, gimdos kaklelio skysčiai taip pat pakinta, o tai gali lemti uždegimo atsiradimą.

Tamponų naudojimas. Tamponai taip pat gali sukelti gimdos kaklelio uždegimą. Nustatyta, jog pamirštas ar retai keičiamas tamponas savyje kaupia bakterijas, kurios gali neigiamai paveikti gimdą.

Vėžys ar vėžio gydymas. Nors tai nutinka gana retai, tačiau tyrimais įrodyta, kad chemoterapija ar susirgimas vėžiu pakeičia gimdos kaklelio skysčių sudėtį.

Gimdymas. Po gimdymo taip pat gali pasireikšti gimdos kaklelio uždegimas, jei gimdoje atsivėrė ilgai negyjančios žaizdos. Tose žaizdose esantys mikroorganizmai gali pakeisti gimdos skysčių terpę, sudarydami sąlygas uždegimui.

Pagrindiniai simptomai

Daugelis moterų nejaučia jokių gimdos kaklelio uždegimo simptomų. Todėl turi būti atliekamas patikrinimas. O sergant ūmiu gimdos kaklelio uždegimu juntami tam tikri simptomai:

  • gausios makšties išskyros;
  • gelsvos, žalsvos ir pūlingos išskyros, kurios turi nemalonų kvapą;
  • gali pasireikšti nestiprus kraujavimas iš makšties;
  • skausmas pilvo apačioje arba lytinių santykių metu;
  • makšties niežėjimas, perštėjimas ar deginimas.

Kaip išvengti gimdos kaklelio uždegimo?

„Pagrindiniai apsisaugojimo būdai: higienos laikymasis, stengimasis kuo rečiau keisti lytinius partnerius, o lytinių santykių metu naudoti apsisaugojimo priemones.“ Pagrindiniai apsisaugojimo būdai: higienos laikymasis, stengimasis kuo rečiau keisti lytinius partnerius, o lytinių santykių metu naudoti apsisaugojimo priemones. Apsisaugojimo priemonės, kurios įvardijamos kaip barjerinės, būtų šios: prezervatyvai, spermicidinės, vietiškai veikiančios priemonės – kremai, tamponai, makšties tabletės.

Menstruacijų metu reikėtų vengti naudoti tamponus arba keisti juos gana dažnai, kad sumažintumėte alergijos riziką. Taip pat reikėtų pasidomėti, jei susirgote gimdos kaklelio uždegimu, ar lytinis partneris taip pat neturėtų būti gydomas. Tai turėtų nuspręsti gydytojas, atsižvelgdamas į uždegimo sudėtingumą.

Cheminis uždegimo sukėlėjas gali būti ir cheminės makšties higienos priemonės, kurios mažina gerųjų bakterijų kiekį ir silpnina organizmą, daro jį pažeidžiamą. Jei moteris serga diabetu, reikėtų saugotis ir palaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje.

Jei pastebėjote įtarimą keliančius simptomus, reikėtų kuo skubiau kreiptis į ginekologą. Gydytojas paskirs labiausiai jums tinkantį gydymą ir alergijos nesukeliančias kontraceptines priemones. Nepamirškite, kad ūmų gimdos kaklelio uždegimą kur kas lengviau išgydyti nei lėtinį, todėl svarbu negaišti ir laiku diagnozuoti ligą.

+6
+6 -0
  • Gimdos kaklelio uždegimas
  • Makšties išskyros
  • Ginekologijos klinikos
  • Ginekologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *