Ką turėtų žinoti kiekviena norinti pastoti moteris?

Vasario 26, 2015 | Aušrinė Kuzaitė
+22
+22 -0

Nėštumas ir vaikučio atėjimas į šį pasaulį daugumai tėvelių yra ne tik džiaugsmas, bet ir nemažas rūpestis. Būsimi tėveliai nori, kad nėštumo laikotarpis praeitų sklandžiai, o vaikelis gimtų stiprus ir sveikas. Norint to pasiekti, nėštumo planavimas turėtų prasidėti kiek anksčiau – dar prieš pastojant. Moteriai derėtų apsilankyti pas ginekologą, atsisakyti žalingų įpročių ir t. t. Straipsnyje pateikiame naudingų patarimų, skirtų pastoti besiruošiančioms moterims. 

„Pastebėta, kad moterys, kurių KMI yra virš normos ribos, dažniau suserga nėščiųjų cukriniu diabetu, taip pat dažniau pagimdo itin didelės masės naujagimius.“ Skirkite daugiau dėmesio lėtinėms ligoms. Nors nėštumas ir yra natūralus procesas, tačiau dauguma ligų nėštumo metu stipriai paūmėja ir tampa sunkiau kontroliuojamos. Taip pat svarbu nepamiršti, kad nemaža dalis tyrimų ir gydymo būdų nėštumo metu tampa pavojingi vaisiui. Nėštumas gali apsunkinti ir kai kurių ligų gydymą. Prieš nėštumą patariama išsigydyti įvairius lėtinius susirgimus, tokius kaip: 

  • lėtinis tulžies pūslės uždegimas,
  • lėtinis apendicitas,
  • lėtinis tonzilitas (visuomenėje dažnai vadinamas „angina“) etc. 

Įvertinkite savo kūno masės indeksą. Kūno masės indeksas – tai ūgio ir svorio santykio rodiklis, leidžiantis įvertinti, ar žmogaus kūno masė yra normali. Normalus KMI yra 18,5–24,9. Pastebėta, kad moterys, kurių KMI yra virš normos ribos, dažniau suserga nėščiųjų cukriniu diabetu, taip pat dažniau pagimdo itin didelės masės naujagimius. Didelio svorio vaisius paprastai apsunkina gimdymą ir neretai tampa Cezario pjūvio atlikimo priežastimi. 

Taip pat pastebėta, kad tiek labai liesos, tiek viršsvorio turinčios moterys sunkiau pastoja. Taigi prieš pastodama moteris turėtų sureguliuoti savo mitybą – įtraukti į dienos racioną daugiau grūdinių produktų, vaisių, daržovių. Svarbu suvartoti pakankamai baltymų turinčių produktų: liesos mėsos, žuvies, pieno gaminių. Vertėtų rinktis natūralų, kuo mažiau perdirbtą maistą be sintetinių priedų ar saldiklių. 

Sveika mityba turi būti subalansuota

„… siekiant maitintis iš tiesų sveikai, vertėtų užkandžiauti visai kitokiais skanėstais. Geriausia būtų, jeigu valgytumėte morkas, vaisius, daržoves – kuo didesnė jų įvairovė, tuo geriau.“ 

Daugiau patarimų rasite čia:
Ką pamirštame įtraukti į valgiaraštį »

Atsisakykite žalingų įpročių. Kiekviena norinti pastoti moteris turėtų visiškai atsisakyti alkoholio ir tabako vartojimo. Pastebėta, kad rūkymas žaloja placentą bei gimdą maitinančias kraujagysles. Tokie anatominiai moters kūno pokyčiai gali sukelti vaisiaus apsigimimus ar net negyvagimystę. 

Pastebėta, kad motinų, kurios nėštumo metu rūkė, vaikai neretai turi mažesnį nei jų bendraamžiai intelekto koeficientą, skundžiasi dėmesio ir atminties sutrikimais. Alkoholio vartojimas gali sukelti persileidimą, placentos atšoką, kai kuriais atvejais ir alkoholinį vaisiaus sindromą, kuris pasireiškia mažylio centrinės nervų sistemos pažeidimais, veido deformacijomis ir lėtesniu vystymusi.

Apsilankykite pas gydytoją ginekologą. Pravartu apie planus pastoti papasakoti savo gydytojui ginekologui. Tai ypač aktualu, jei šiuo metu vartojate hormonines kontracepcijos priemones. Tokiu atveju gydytojas pasakytų, kada nutraukusi šių priemonių vartojimą galėtumėte tikėtis pastoti. 

Vizitas pas gydytoją ginekologą taip pat būtų naudingas, jei nepavyksta pastoti iš karto. Kartais pakanka vos kelių naudingų gydytojo patarimų ir moteris nesunkiai pastoja. Atidesnio gydytojo ginekologo dėmesio gali prireikti ir tuomet, jei organizme turite ginekologinių darinių. Pavyzdžiui, kiaušidžių cistų ar gimdos miomų, kurios kai kuriais atvejais taip pat gali sukelti sunkumų norint pastoti. 

Ką reikia žinoti norint pastoti?Aptarkite su gydytoju vaistų ir maisto papildų vartojimą. Kai kurie vaistai yra saugūs vartoti suaugusiai moteriai, tačiau tie patys vaistai gali daryti didelę žalą vaisiui pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais. Dėl šios priežasties vartojant kai kuriuos medikamentus, tokius kaip vaistai nuo epilepsijos, retinoidai ir kiti, reikėtų vengti pastoti ir nėštumą planuoti tik praėjus kuriam laikui nuo tokių vaistų vartojimo nutraukimo. Planuodamos nėštumą turėtumėte gydytojui pasakyti apie visus neseniai vartotus ar tuo metu vartojamus medikamentus. 

Būtina folio rūgštis. Bent tris mėnesius prieš pastojant rekomenduojama pradėti vartoti folio rūgšties papildus, o pastojus juos vartoti dar 12 savaičių. Folio rūgštis stipriai sumažina tikimybę, kad naujagimis turės nervinio vamzdelio defektą – tai būklė, kai nesuaugus stuburo slanksteliams lieka tarpas, pro kurį gimimo metu pažeidžiamos nugaros smegenys. Esant tam tikroms indikacijoms gali būti skirta ir kitų maisto papildų. Pavyzdžiui, sergant mažakraujyste gali būti skiriami geležies papildai, mažai būnant atviroje, saulėtoje aplinkoje – vitamino D papildai. 

Vitaminas A – atsargiai. Žinotina, kad maisto papildų, savo sudėtyje turinčių daugiau nei 700 mg vitamino A reikėtų vengti, kadangi dideli šio vitamino kiekiai neigiamai veikia vaisiaus raidą. Vitaminas A yra linkęs kauptis organizme, tad jo vartojimą atidžiai reikėtų sekti dar prieš pastojant. 

Taigi, norint susilaukti sveiko kūdikio, tenka skirti nemažai dėmesio savo sveikatai. Nėštumas – nemažas išbandymas moters organizmui, tad visapusiškas sveikatos būklės įvertinimas būtinas ne tik normaliai vaisiaus raidai, bet ir puikiai moters savijautai nėštumo metu. Kiekviena moteris turėtų drąsiai užduoti visus jai rūpimus klausimus savo gydytojui ir kartu priimti reikiamus sprendimus. 

Taip pat skaitykite:
10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui »
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės »
Lytiniai santykiai nėštumo metu ir po gimdymo. Saugiausios pozos »
„Sveikatos įstaigos“. Ginekologijos klinikos »

+22
+22 -0
  • Apendicitas
  • Tulžies pūslės uždegimas
  • Vitaminai
  • Tonzilitas
  • Nėštumas
  • Ginekologijos klinikos
  • Mineralinės medžiagos
  • Angina

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *