Kaip panaikinti blogą burnos kvapą

Gegužės 28, 2020 | farmacininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Nemalonus iš burnos sklindantis kvapas gali atbaidyti aplinkinius ir sukelti daug kompleksų jo savininkui. Neįmanoma drąsiai kalbėti ir kvėpuoti prie kitų asmenų, kyla baimių, kad sklinda negeras kvapas, norisi prisidengti ranką burna. Tačiau prisidengimas ranka tikrai nepadės – būtina suprasti, kodėl kamuoja nemalonus burnos kvapas ir imtis priemonių.

Blogo kvapo priežasčių gali būti labai daug, tačiau dažniausios yra šios:

  • nepakankamai kruopšti burnos higiena,
  • užsilikęs maistas tarp dantų,
  • dantų, dantenų, liežuvio ir skruostų apnašos ir jose besidauginančios bakterijos,
  • tam tikri vartoti maisto produktai ar gėrimai (česnakas, svogūnas, alkoholis, aštraus kvapo sūriai ar labai baltymingas maistas, pavyzdžiui, žuvis, pieno produktai),
  • rūkymas ir kai kurių vaistų vartojimas,
  • radikalios dietos, badavimas, valgymo sutrikimai,
  • dantų ir dantenų ligos, burnos gleivinės pažeidimai, infekcijos, kurių metu dažnai atsiranda įvairių didesnių ar mažesnių pažeidimų ir burnos opų,
  • įvairūs sveikatos sutrikimai (medžiagų apykaitos pakitimai, infekciniai ir vėžiniai susirgimai, kepenų ir inkstų ligos, virškinimo trakto ligos, nuolatinis burnos sausumas ir panašiai),
  • kitos priežastys, kurios kartais taip ir lieka neaiškios.
"Ne paslaptis, kad vienas dažniausių nemalonaus kvapo kaltininkų yra būtent burnos gleivinės sausumas (kserostomija)."

Kruopšti dantų priežiūra ir reguliarūs vizitai pas odontologus – kertiniai sveikos burnos ertmės akmenys

Žinoma, dažnas neišgirs nieko naujo, tačiau ne kiekvienas supranta, kad pilnavertei burnos higienai nepakanka vien dantų šepetėlio. Burnos ertmę reikėtų valyti bent du kartus per parą (po dvi – tris minutes), vėliau išvalyti tarpdančius specialiai tam skirtu siūlu ir naudoti burnos skalavimo skystį. Beje, reikėtų nepamiršti nuvalyti ir ant liežuvio bei skruostų susikaupusių apnašų. Jei blogas burnos kvapas yra problema, tuomet vertėtų rinktis su juo kovojančias burnos ertmės priežiūros priemones. Patarti gali vaistininkas, burnos higienos specialistas arba odontologas – asortimentas šiomis dienomis tikrai gausus ir kiekvienas atras jam priimtiniausią ir veiksmingiausią burnos priežiūros produktą.

Būtina rūpintis burnos ertmės sveikata – reguliariai atlikti burnos higieną (bent du kartus per metus, kai kuriems pakanka ir vieno karto per metus), nepamiršti dantų ir dantenų sveikatos. Jei burnos gleivinėje yra žaizdelių, rekomenduojama jas užgydyti. Susirūpinti reikėtų, jei šios burnos opelės negyja bent porą savaičių – tikėtina, kad tam yra rimtesnė priežastis. Iš sveikos burnos ertmės blogas kvapas sklisti neturėtų, tačiau jei tai vis tiek tęsiasi, tuomet reikėtų nenuleisti rankų ir ieškoti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo priežasčių.

Sveika mityba – sveika burnos gleivinė

Reikėtų kuo dažniau ir kuo daugiau skanauti vaisių ir daržovių – jie organizmui ne tik suteiks vitaminų, mineralų, ląstelienos ir vandens, tačiau padės drėkinti burnos gleivinę. Ne paslaptis, kad vienas dažniausių nemalonaus kvapo kaltininkų yra būtent burnos gleivinės sausumas (kserostomija). Tai nesunku pastebėti rytais – dėl nakties metu sumažėjusios seilių gamybos dienos pradžioje burnos kvapas gali būti ne itin malonus. Jį turėtų panaikinti stiklinė vandens, sveiki bei subalansuoti pusryčiai ir burnos higienos rutina. Jei blogas burnos kvapas vis tiek nedingsta ir sklinda nuolat, būtų naudinga kreiptis pagalbos į medikus.

Kai gaivaus kvapo reikia greitai, galima jį pasiekti pasitelkiant tik natūraliausias priemones

Panaikinti blogą burnos kvapą tuomet, kai nepašalinama pagrindinė jį sukelianti priežastis, gali būti nelengva, tačiau kartais to prireikia labai greitai. Būtina paminėti petražolę – dėl joje esančių unikalių biologiškai aktyvių medžiagų labai veiksmingai neutralizuojami daugelis nemalonių kvapų. Panašiu poveikiu pasižymi ir kiti prieskoniniai ir gydomąjį poveikį turintys augalai, pavyzdžiui, kardamonas, gvazdikėlis, anyžius, rozmarinas, čiobrelis, pelynas, eukaliptas, kalendra, pipirmėtė, melisa, šalavijas ir kiti. Minėtuosius augalus galima tiesiog pakramtyti arba išgerti šiek tiek jų vandeninės ištraukos (būtina įsitikinti, kad tai saugu). Sukurta ir įvairių burnos gaiviklių bei kramtomųjų gumų, tačiau jų poveikis taip pat ribotas.

Halitozė – tai nemalonus kvapas iš burnos, dėl kurio patiriamas diskomfortas bendraujant. Tokiu sutrikimu „JAV skundžiasi 10-30 proc., o kitų tyrimų duomenimis 20-40 proc. visų gyventojų. 80-85 proc. atvejų blogą burnos kvapą sukelia baltymų ir kitų organinių medžiagų skilimas burnoje, kurio skilimo produktai yra lakieji sieros turintys junginiai.“ (1;2)

Plačiau:

Blogas burnos kvapas. Kaip spręsti?
+1
+1 -0
  • Blogas burnos kvapas
  • Burnos hiegiena
  • Žaizdos
  • Burnos gleivinės uždegimas
  • Žaizdų gydymas
  • Odontologai
  • Asmens higiena
  • Opos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *