Venų ligos – gana dažnas reiškinys. Apie 15 proc. visų suaugusiųjų kenčia nuo vienos ar kitos venų patologijos: venų pakitimų ir nenormalios jų funkcijos. Lengvos formos venų liga dažniausiai nėra didelė problema, tačiau situacijai blogėjant, tai gali tapti luošinančio lėtinio veninio nepakankamumo priežastimi. Tad jei dirbate stovimą darbą ar susidūrėte su viena iš venų patalogijos formų, perskaitykite šį straipsnį.
Kojų venų ligų priežastys
Esant normaliai kraujo apytakai, iš širdies deguonimi prisotintas kraujas keliauja arterijomis po visą kūną ir venomis grįžta atgal. Venos turi vožtuvus, kurie užtikrina, kad kraujas judėtų tik viena kryptimi – pirmyn į širdį. Kai kūno raumenys susitraukia, venos suspaudžiamos ir kraujas teka į priekį. Raumenims atsipalaidavus, į kišenes panašūs vožtuvai užsiveria ir neleidžia kraujui tekėti atgal.
Kartais venų sienelės arba vožtuvai nusilpsta, būna pažeidžiami ir pertempiami. Tokiu atveju sistema sutrinka ir kraujas, kai „raumeninė pompa“ atsipalaiduoja, pradeda tekėti priešinga kryptimi. Tai sukuria neįprastai didelį spaudimą venose, o tai gali sukelti venų patinimą, pertempimą ir išsivingiavimą. Dėl šių sutrikimų ir vangios kraujotakos išsivysto veninės ligos.
Vieni žmonės turi didesnę riziką sirgti venų ligomis nei kiti. Pagrindiniai venų ligų rizikos veiksniai yra viršsvoris, nėštumas, ilgas stovėjimas, traumos, operacijos, šeimos istorija ir krešulių formavimosi venose medicininė istorija, vartojami vaistai, kitos ligos.
Dažniausios kojų venų ligos
„Bet kuri vena gali tapti varikoze, tačiau dažniausiai jos susiformuoja kojose ir pėdose.“ Žvaigždinės venos. Žvaigždinėmis arba „voro“ venomis (dėl savo panašumo į voro tinklą) vadinamos smulkios mėlynos, violetinės gerai matomos ir plačiai išsišakojusios paviršinės venos. Žvaigždinės venos ne visada sukelia nemalonių fizinių pojūčių, bet dažnai patiriamas diskomfortas, ypač šiltuoju metų sezonu, nes kosmetinis kojų vaizdas tampa gana nepatrauklus.
„Voro“ venos – ankstyvos stadijos venų ligos požymis ir laiku pradėtas gydymas gali ne tik pagerinti žmogaus išvaizdą, bet ir sustabdyti ligos progresiją.
Venų varikozė. Venų varikozės yra didesnės nei žvaigždinės venos. Žodis „varikozė“ (lot. varix) išvertus iš lotynų kalbos reiškia „suktas“. Venų varikozės dažniausiai yra mėlynos spalvos ir linkusios išsipūsti po oda. Didėdamos jos gali stipriai vingiuoti, susisukti ir būti gumbuotos, todėl yra lengvai matomos ir apčiuopiamos odos paviršiuje. Bet kuri vena gali tapti varikoze, tačiau dažniausiai jos susiformuoja kojose ir pėdose.
Daug žmonių dėl venų varikozės nepatiria jokio diskomforto. Vis dėlto, kai vis daugiau ir daugiau kraujo pradeda tekėti priešinga nei įprasta tekėjimo kryptimi, venos gali tapti nesandarios ir sukelti tokių simptomų kaip kojų tinimas ir skausmas. Kartais raumenyse gali būti jaučiamas tvinkčiojimo ir deginimo jausmas, kai kraujas venose nusistovi ar keliauja atgal.
Kojų tinimas ir skausmas. Kojos pradeda tinti, kai venų vožtuvai nebeatlieka savo funkcijos. Prastai funkcionuojantys vožtuvai leidžia kraujui judėti atgal, dėl to atsiranda kraujo kaupimasis venose. Kraujo kaupimasis sukuria didelį spaudimą, todėl venos išsipučia, išbrinksta, padidėja jų pralaidumas ir skysčiai iš venų patenka į aplinkinius audinius. Kojos pradeda tinti, tada atsiranda skausmai, gali traukti kojų raumenis, gali būti jaučiamas kojų nuovargis. Jos tampa sunkios, kartais niežti.
Kojų venų ligų gydymas
Konservatyvus gydymas. Pagrindinė tokio gydymo priemonė – tai laipsniškai kintančio spaudimo kojinės, kurios atlieka panašią funkciją kaip ir kojų raumenys. Būtina pagalvoti ir apie tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius, pavyzdžiui, mesti rūkyti ar kovoti su kitais žalingais įpročiais.
Pagrindinis konservatyvaus gydymo tikslas – palengvinti veninę cirkuliaciją kojose. Taip sulėtinamas naujų venų problemų atsiradimas ir palengvinami simptomai. Šie metodai nepanaikins esamų problemų, bet sulėtins ligos progresavimą ir koreguos tinimo, skausmo ir kitus simptomus.