Salmoneliozė – infekcinė žmonių ir gyvūnų liga

Spalio 21, 2013 | Solveiga Maženskaitė
+4
+4 -0

Salmoneliozė – viena dažniausių su maistu susijusių infekcijų, kuria užsikrėsti didžiausia tikimybė karštuoju vasaros metu. Netinkamai laikomi ar neaiškios kilmės kiaušiniai bei mėsa gali būti tapti nemalonios ligos priežastimi, todėl itin svarbi salmoneliozės profilaktika bei gebėjimas atpažinti ligos simptomus.

Salmoneliozė yra infekcinė liga, kurią sukelia Salmonella rūšies gramneigiamos lazdelės formos bakterijos. Salmonelės sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga pasireiškia galvos bei pilvo skausmais, karščiavimu, viduriavimu. Kartais ligoniams viduriavimas būna itin sunkios formos, todėl jie turi būti hospitalizuoti. Tokiems ligoniams salmonelės iš žarnyno gali patekti į kraują bei į kitus vidaus organus ir sukelti mirtį. Todėl šia infekcija sunkiau perserga senyvo amžiaus žmonės, kūdikiai, paaugliai bei žmonės, turintys silpną imuninę sistemą.

Ligos simptomai dažniausiai atsiranda po 12-72 valandų nuo bakterijos patekimo į žmogaus organizmą. Pagrindinis salmonelių infekcijos šaltinis – laukiniai bei naminiai gyvūnai (kiaulės, šunys, katės), paukščiai. Salmonelių yra randama tiek sergančių, tiek sveikų gyvūnų žarnyne. Gyvūnai infekcija paprastai užsikrečia per kombinuotus pašarus, pagamintus iš mėsos atliekų, žuvies ir kaulų miltų. Ligos sukėlėjai į aplinką patenka su gyvūnų ar paukščių išmatomis.

Kaip užsikrečiama salmonelėmis?

Salmonelėmis dažniausiai užsikrečiama vartojant infekuotą mėsą, taip pat vartojant termiškai neapdorotą pieną bei kiaušinius. Remiantis epidemiologiniais duomenimis, pastaraisiais metais salmoneliozės atvejų padaugėjo dėl tinkamai neapdorotos vištienos, kiaušinių ir jų produktų. Salmonelėmis užkrėsti įvairius produktus galima, jei prieš tai įrankiai (peiliai, mėsmalė, pjaustymo lentelė) buvo naudoti žaliai infekuotai mėsai tvarkyti.

Kuo ypatingi ligos sukėlėjai?

Salmoneliozė plinta per infekuotus ir neapdorotos kiaušinius, pieną, mėsą

Ligos sukėlėjus – salmoneles – atrado amerikiečių mokslininkas Salmonas, kurio vardu ir buvo pavadinti ligos sukėlėjai bei pati liga. Yra žinoma apie 2000 Salmonella bakterijų rūšių, dauguma jų gali sukelti infekciją žmogui. Lietuvoje yra randama per 80 salmonelės rūšių. JAV bei Europos Sąjungos šalyse dažniausiai yra sutinkamos Salmonella enteritidis bei Salmonella thypimurium rūšių bakterijos.

Salmonelės yra pakankamai atsparios šalčiui ir itin sausai aplinkai, tačiau labai jautrios aukštai temperatūrai (esant 80 °C temperatūrai žūva per 10 min) ir dezinfekcinėms medžiagoms. Bakterijos išlieka ilgai gyvybingos net užšaldytoje mėsoje, taip pat piene bei kiaušiniuose, be to, skystuose ar drėgnuose produktuose jos itin greitai pradeda daugintis. Palankiausia temperatūra bakterijoms daugintis yra 20–40 °C.

Kaip diagnozuojama salmoneliozė?

Samoneliozė yra diagnozuojama surinkus duomenis apie valgytą įtartiną maistą, remiantis klinikiniais simptomais bei laboratoriniais tyrimais. Gali būti daromi trijų tipų pasėliai ligai nustatyti – kraujo, išmatų ir vėmalų masės. Jei žmogus yra užsikrėtęs, kraujo tyrimas greičiausiai parodys padidėjusį leukocitų kiekį, o išmatose bus rasta leukocitų ir eritrocitų gleivių.

Kaip gydyti salmonelių sukeltą infekciją?

Salmonelių sukeltas gastroenteritas (skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimas) dažniausiai per keletą dienų praeina savaime. Svarbu vartoti daug skysčių, geriausiai tam tinka nesaldinta arbata arba negazuotas vanduo. Jei įtariama salmonelių toksinė infekcija, svarbu išaiškinti, koks maisto gaminys buvo užterštas salmonelėmis bei pasidomėti, kaip jaučiasi kiti žmonės, valgę tą patį produktą. Jei patvirtinama toksinė infekcija, reikia kuo greičiau iš virškinamojo trakto pašalinti užterštą maisto produktą, tam tinka klizmos bei skrandžio plovimas šiltu vandeniu.

Tyrimų duomenimis nustatyta, kad antibiotikų vartojimas nesutrumpina ligos simptomų trukmės. Todėl antibiotikai yra skiriami tik išskirtiniais atvejais, kuomet ligonio būklė yra pakankamai sunki, pavyzdžiui, esant bakteriemijai, t. y. kai bakterijomis yra užteršiamas kraujas. 

Rūpinkitės savimi ir savo artimaisiais, nevartokite žalios mėsos ir kiaušinių, kruopščiai plaukite virtuvės įrankius bei savo rankas. Salmoneliozė paprastai nėra mirtina liga, tačiau susidūrus  su nemaloniais simptomais patartina kreiptis į gydytoją.

+4
+4 -0
  • Salmoneliozė
  • Galvos skausmas
  • Viduriavimas
  • Karščiavimas
  • Skrandžio ir žarnyno ligos
  • Vidaus ligų gydytojai
  • Apatinės pilvo dalies skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *