Renkamės bėgimo aprangą!

Liepos 24, 2014 | Aurimas Pocius
+7
+7 -0
2

Turbūt nemaža dalis žmonių nekreipia dėmesio į bėgimo ar sportinę aprangą, tačiau reikėtų atsižvelgti į kelis aspektus, kad ypač ilgesnis bėgimas netaptų karčia patirtimi. Matyt, daugelis moterų aprangą renkasi pagal grožį, o dažnas vyras nesuka galvos ir užsimeta medvilninius marškinėlius ir patogius šortus. Pagal kokius kriterijus išsirinkti bėgimo aprangą „MedGuru.lt“ skaitytojams pasakoja bėgikas Aurimas Pocius. 

Bėgimo aprangos medžiaga ‒ sintetika ar medvilnė? 

Daugelis žmonių yra griežtai nusistatę prieš sintetiką ir netgi skaudžiai ar nemaloniai sureaguoja, jeigu jiems pasiūlai sintetinį drabužį. Vis dėlto bėgiojant sintetika ‒ kone geriausias jūsų draugas. 

„Vis dėlto bėgiojant sintetika ‒ kone geriausias jūsų draugas.“ Medvilnė ar kitos medžiagos labai greitai sugeria prakaitą, bet labai lėtai jį garina, tad ilgai bėgant su medvilniniu drabužiu pasidaro netgi sunku judėti, nes jis būna permirkęs ir visas šlapias iki pat bėgimo pabaigos. O sintetiniai bėgimo drabužiai turi savybę ypač greitai garinti prakaitą, tad drėgmė praktiškai niekada nesikaupia ‒ ji greit išgaruoja ir visada bėgate, vilkėdami lengvus drabužius. 

Sukurta netgi tokių bėgimo drabužių, kurie sumodeliuoti taip, kad maksimaliai ne tik garintųsi, bet ir vėdintų jūsų kūną, kad esant karštai temperatūrai neperkaistumėte. Šios informacijos apie patinkantį bėgimo drabužį teiraukitės sportinės aprangos parduotuvės konsultanto. 

Viršutinė bėgimo apranga skirtingomis oro sąlygomis 

Vasarą, be abejonės, geriausia bėgioti su marškinėliais trumpomis rankovėmis. Esant šaltesniam rytui galima vilkėti marškinėlius ilgomis rankovėmis, o lyjant lietui ‒ užsidėti bėgimo striukę. 

Sportinė striukė turi būti pritaikyta bėgimui ‒ lengva ir patogi. Jeigu užsimesite paprastą striukę, kūnas nekvėpuos, gana greitai pasidarys per karšta ir pradės trūkti skysčių. Kokybiškos, bėgimui skirtos striukės sumodeliuotos taip, kad maksimaliai apsaugotų kūną nuo aplinkos veiksnių: vėjo, lietaus, o žiemą ‒ ir sniego, bet taip pat ir maksimaliai garintų prakaitą į išorę. 

Tokių striukių medžiaga sukurta iš tam tikrų „ląstelių“, kurios mažesnės už vandens molekulę (vanduo per lietų bando patekti ant jūsų kūno), bet didesnė už kūno išskiriamos energijos molekulę – dėl to lietui lyjant nesušlampate, o energijos perteklius, t. y. prakaitas, bus garinamas per tą patį paviršių į išorę. Taigi, vilkėdamas tokią striukę, niekada neperkaisite. 

Karštomis vasaros dienomis būtina nepamiršti ir kepuraitės, kad negautumėte saulės smūgio. Geriausia, kad kepuraitė būtų baltos spalvos ir su tinkleliu, per kurį garinasi prakaitas, kad galva per karštį neperkaistų. Jei gausiai prakaituojate, galite įsigyti ir sportinį raištį, dėvimą ant galvos. Jis maksimaliai sulaiko prakaitą, tad bėgant prakaito nepritekės į akis. 

Apatinė bėgimo apranga skirtingomis oro sąlygomis 

Kai kurie bėgikai vasarą renkasi tampresBėgiojant vasarą geriausia mūvėti šortus arba tampres. Bėgimo šortai gali būti dviejų rūšių: aptempti ir laisvi. Aptemptus bėgimo šortus dažniausiai renkasi sprinteriai, nes jiems reikalingas maksimalus aptakumas. Bėgant ilgas distancijas tokio tipo šortai taip pat praverčia. Svarbiausia, kad mūvėdamas tokius šortus nekaistumėte ir jie netrintų šlaunų. 

Laisvi bėgimo šortai dažniausiai būna ganėtinai trumpi, su skeltukais išorėje. Toks šortų modelis suteikia lengvą bėgimo žingsnį ir labai gerą vėdinimą kojoms ir visam kūnui. 

Kai kurie bėgikai vasarą bėgioja su tamprėmis, tačiau jos jau šiek tiek daugiau kaitina ir ne taip gerai vėdina kūną kaip šortai. Būtinai atsižvelkite į tai ir, jei jaučiate, kad kaistate mūvėdami tampres, rinkitės lengvus šortus. 

Bėgimo bateliai ir kojinės 

Daugelis sporto avalynės kompanijų siūlo lengvų bėgimo batelių, skirtų vasarai, asortimentą. Tokio tipo bateliai maksimaliai vėdina koją. Atkreipkite dėmesį, kad dažniausiai vasariniai bėgimo bateliai turi vėdinimo angas ne tik bato viršutinėje dalyje, bet ir pačiame pade ir yra labai lengvi. Tokie bateliai gali būti tikra atgaiva oro temperatūrai pakylant virš 25 laipsnių šilumos. 

Kojines taip pat patariama įsigyti sporto prekių parduotuvėje, nes bėgimui skirtos kojinės: 

 • garina prakaitą;
 • neleidžia kojai slankioti bate;
 • nesigarankščiuoja (labai gerai apgaubia pėdą);
 • nepritrina pūslių;
 • pasižymi ilgalaikiškumu. 

Sumokėta nemaža pinigų suma, lyginant su paprastomis kojinėmis, tikrai atsipirks, nes praėjus kad ir visiems metams jos bus beveik kaip naujos. 

Bėgimo bateliai ‒ kaip išsirinkti?

„Bėgiojant žmogaus pėda šiek tiek išsiplečia („išauga“), todėl labai svarbu pirkti bėgimo batelius, kurie yra puse arba dydžiu didesni nei įprastas avimų batų dydis.“

Sužinokite, ką reikia žinoti, renkantis bėgimo batelius:
Bėgimo bateliai ‒ kaip išsirinkti? »

Gertuvė ar buteliukas ‒ ką pasirinkti? 

Bėgant ilgiau nei valandą ir esant aukštai temperatūrai, labai rekomenduojama su savimi pasiimti ir šiek tiek vandens, nes karštą dieną skysčius prarandame labai greitai. Geriausia su savimi turėti ne buteliuką, kurį nepatogu laikyti rankose ir kaskart atsukinėti, bet įsigyti maža gertuvę, kuri prisitaiko prie žmogaus plaštakos. Galima turėti ir diržą, kuriame telpa maža ar kelios mažos gertuvės. 

Vasarą reikia labai atsakingai rinktis tiek bėgimo laiką, tiek vietą. Venkite bėgioti tuo metu, kai saulė yra savo zenite ir kepina visą aplinką. Taip pat netinkamos labai atviros vietos, nes gausite daug šilumos ir prarasite daug skysčių. Verčiau rinkitės ankstyvą rytą ar pavakarę ir mišką ar artimiausią parką, kur daugiau šešėlių, pavėsio. 

Sėkmės ir neperkaiskite! 

Taip pat skaitykite:
Aurimas Pocius: „Tikram bėgikui nebaisus nei lietus, nei šaltis“ »
Sporto pratimai rankoms. Ruošiamės „AVON moterų bėgimui“ »
Kaip priaugti raumenų? Trenerio Slavo Bartoševič patarimai »

+7
+7 -0
2
 • Sporto klubai
 • Bėgimo bateliai
 • Bėgimo apranga
 • Nutukimas
 • Nugaros skausmas
 • Bėgimas

Susiję straipsniai

 • Žiemą reikėtų atkreipti dėmesį į tris aprangos sluoksnius.

  Pirmasis panašus į dėvimą vasarą, t. y. tą, kuris maksimaliai garina prakaitą, nes žiemą ant medvilninių ar kokio kito audinio drabužių susikaupęs prakaitas ir drėgmė gali labai pakenkti papūtus šaltesniam vėjui. Gali pasireikšti nepageidaujami nugaros ar kitos kūno vietos skausmai. Pirmasis sluoksnis turi būti lengvas ir gerai besivėdinantis.

  Antrasis sluoksnis turi šildyti, bet ir gerai „kvėpuoti“. Profesionaliose sporto aprangos parduotuvėse paprašykite šildančio drabužio. Dažniausias antro sluoksnio drabužis būna lengvas džemperiukas.

  Trečiasis sluoksnis turi apsaugoti nuo aplinkos veiksnių žiemą, t. y. nuo vėjo ir sniego. Trečiasis sluoksnis būtinas tam, kad išvengtumėte vėjo poveikio kūnui ir kad tirpstantis sniegas ant bėgiko drabužių neprasiskverbtų į vidų.

  Kalbant apie kelnes, kai kurie bėgioja su pašildytomis tamprėmis arba paprastomis bėgimo kelnėmis. Temperatūrai esant žemiau -10, pats asmeniškai maunuosi tampras, o ant jų ‒ dar vienas kelnes. Būtinai atkreipkite dėmesį, kad tos kelnės nesiplaikstytų, nes bus nepatogu. Idealu, jei apačioje jos būtų sutrauktos, taip neprisirinksite sniego į batus ir nesušlapsite kojų.

  Taip pat nepamirškite kepurės ir pirštinių. Pirštinės nebūtinai turi būti storos, nes vėliau nubėgus kelis kilometrus gali tapti netgi per karšta.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *