Kaip elgtis, jei mažylis susirgo?

Vasario 26, 2016 | L.Varanavičienė
+17
Kaip elgtis, jei mažylis susirgo?

Jūsų vaikutis susirgo. Ką turite daryti? Pirmiausia turite jį stebėti.  Iškyla pirmieji įtarimai dėl sveikatos pablogėjimo,  jei:

-krenta svoris, ypač patiems mažiausiems,
-vaikas pablyškęs, pamėlę paakiai, blausus žvilgsnis,
-nebe toks žvalus, snausdamas visą dieną čiulpia savo nykštį, nebesidomi aplinka, nebenori žaisti,
-neramus, nervingas, dėl nieko aikštijasi,
-blogai miega,
-karštas veidukas, prakaituoja.

Kada reikėtų iškviesti gydytoją?

Tėvams įvertinti mažylio ligos simptomų svarbą   yra labai sunku. Nuo slogos iki rimtesnių ligų, tokių kaip bronchitas ar plaučių uždegimas gali būti vienas žingsnis, ypač naujagimiui. Kuo vaikas mažesnis, tuo greičiau jį turi apžiūrėti gydytojas: jei karščiuoja, kosėja, vemia arba pakartotinai viduriuoja, taip pat jei be priežasties verkia ar nenori gerti.

Laukiant gydytojo.

Iškvietus  gydytoją, pasirenkite atsakyti į jo klausimus ar aukšta temperatūra, kokios išmatos, ar turėjo sąlytį su užkrečiamu ligoniu. Laukdami gydytojo, stenkitės nuraminti vaiką, neduokite jokių gydytojo nepaskirtų vaistų. Jei vaikas karščiuoja, duokite jam kuo daugiau atsigerti. Per šiltai neapklokite, nes temperatūra dar labiau pakils. Atvykęs gydytojas nustatys išankstinę diagnozę ir nuspręs, ar reikia skubiai papildomai ištirti.

"Tačiau tėveliai turėtų žinoti, kad paracetamolis neturi antiuždegiminio veikimo."

Į ką svarbu atkreipti dėmesį.

Šaltuoju metų laiku vaikai dažniau pradeda sirgti peršalimo ligomis. Mažyliai kankinasi dėl slogos, gerklės skausmo, kosulio, karščiavimo.

Sloga - viena dažniausiai besikartojančių kūdikių ligų: jie negali miegoti, sloga trukdo žįsti ir vaikučiai darosi irzlūs. Užskimšusiai nosiai padeda QUIXX baby, kuris taip pat pašalina prilipusias pluteles ir gleives.  Visa šeima be vargo gali naudoti tą pačią medicinos priemonę, o  šeimos biudžetas nenukenčia. Tik skiriasi dozės: vaikams užtenka 1-2 purškimų į kiekvieną šnervę 2-3 kartus per dieną, suagusiems reikia 1-3 purškimų į kiekvieną šnervę 2-3 kartus per dieną.

Karščiavimas-  tai temperatūros pakilimas virš normos, veikiant uždegimą sukeliančioms medžiagoms (pvz., susirgus virusine infekcija). Karščiavimas yra normali organizmo gynybinė reakcija. Vien nuo karščio žūva virusai ir bakterijos, gaminasi antikūnai ir interferonas. Slaugant karščiuojantį vaiką,  nereikia siekti normalios kūno temperatūros, tačiau būtina pagerinti vaiko savijautą.

Svarbu išsiaiškinti, ar karščiuojančio vaiko nevargina skausmas. Doc. dr. Marusios Lilovos (Sofija, Bulgarija) teigimu, dažnai skausmas ir karščiavimas būna susiję simptomai, bet į skausmą neatkreipiama dėmesio.

12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką

"Vieno tyrimo metu nustatyta, kad prie televizoriaus užkandžiaujantys vaikai suvalgo daugiau saldainių ir išgeria daugiau sodos vandens."

Plačiau apie patarimus:

12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką

Temperatūra paprastai matuojama pažastyje, rečiau – tiesiojoje žarnoje, pastarasis būdas labiau tinka naujagimiams, kūdikiams ar vaikams iki 3 metų amžiaus. Vyresniems nei 5 metų vaikams temperatūrą matuoti galima ir burnoje tam skirtais termometrais. Normali vaiko kūno temperatūra pažastyje yra iki 37,2˚C, tiesiojoje žarnoje – iki 38˚C, o burnoje – iki 37,4˚C. Per parą kūno temperatūra gali svyruoti 0,8–1˚C.

Vokiečių profesorius  J.Breitkreutzas ir dr.M. Hermesas teigia, kad karščiuojantiems vaikams gydyti turėtų būti skiriami saugūs vaistai, kurių dozes lengva keisti atsižvelgus į vaiko būklės kitimus ir individualius organizmo poreikius.

Temperatūrą mažinkite specialiai vaikams skirtais vaistais, kurių sudėtyje yra skirtingų veikliųjų medžiagų. Vaikams skirto preparato Ibustar® veiklioji medžiaga yra ibuprofenas, kuris yra ypač veiksmingas. Ibuprofenas yra gerai toleruojamas ir greitai numalšina karščiavimą ir, kas ypač svarbu,  slopina skausmą. Jo poveikis prasideda po 15 minučių ir trunka iki 8 valandų. Vaikams gydytojai gali paskirti vaistų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos paracetamolio. Tačiau tėveliai  turėtų žinoti, kad paracetamolis neturi antiuždegiminio veikimo.

Karščiuojančio vaiko slaugymas.

Fizinės šaldymo priemones naudokite tik kartu su vaistais temperatūrai mažinti, geriausiai 30 min. po vaistų vartojimo. Ties stambiosiomis kraujagyslėmis (kirkšnyse, pažastyse, kaklo šonuose) galima dėti vystyklus, sudrėkintus šaltu vandeniu, taip pat drungnu vandeniu įtrinti rankas, kojas, krūtinę, liemenį.

Sergant vaikeliui patartina vėdinti kambarį, tuo metu pernešus mažąjį ligonį į kitą kambarį. Nuneškite vaikelį atgal į jo lovytę, kai kambarys vėl sušils. Karščiuojantis vaikas prakaituoja. Kasdien jį gerai apvalykite: veidą, kaklą, rankas ir kojas, tai jį atgaivins ir jis pasijus geriau. Dažnai keiskite drabužėlius, ypač apatinius. Sergantis vaikas daug miega, netrukdykite jam. Kai nemiega, skirkite jam daugiau laiko. Jis jausis geriau, kai šalia nuolat bus tėvas, mama, senelė.

Kaip maitinti sergantį vaiką?

Jei mažylis neviduriuoja, galima duoti įprato maisto. Mažam vaikui galima duoti sultinio, daržovių, kompoto, sutrinto banano, sausainių ir džiūvėsėlių. Tik nereikia versti valgyti. Jei vaikas karščiuoja, reikia duoti daugiau gerti, net ir naktį. Duokite gerti sulčių, vaistažolių arbatos, vandens. Jei vaikas nevalgo, minimalų kalorijų kiekį duokite su saldžiais produktais: medumi, kompotu, vaisių sultimis.

Slaugyti ligoniuką lengviau sudarius reguliarią dienotvarkę. Matuoti temperatūrą, duoti vaistus, įtrinti tepalais reikia tam tikromis nustatytomis valandomis.

Ne vien slaugymas, bet ir jūsų buvimas prie vaiko, jūsų raminantis balsas ir šypsena, jūsų rankos prisilietimas padės vaikučiui greičiau pasveikti.

 

 

 

 

 

+17
  • Vaikų ligos
  • Vaikų pilvo skausmai
  • Vaiko dirglumas
  • Vaikų gydytojai
  • Vaiko auklėjimas
  • Vaikų ligų gydytojas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis Dažnai gimus kūdikiui mažylio juoką pakeičia ilgai užtrunkantis ir varginantis verkimas. Šeima susiduria su pirmaisiais sunkumais – kūdikio pilvuko skausmais. Daug streso sukelia tai, kad dažniausiai tėvai nežino, kodėl kūdikis verkia ir kaip jam padėti. Ko gero, daugeliui pažįstama situacija: 3 mėnesių vaikelis verkia be... +23 / -3 +20
Ką daryti, kai vaikui skauda galvą?
Ką daryti, kai vaikui skauda galvą? Grįžęs iš mokyklos Jūsų vaikas ėmė skųstis, jog jam skauda galvą? Jei taip, tuomet neišsigąskite, nes dažnai galvos skausmas yra viso labo tik simptomas, kuris neleidžia vaikui ramiai gyventi, tad jį malšinti yra būtina. +17 / 0 +17
Atostogos su vaikais. Kaip išvengti vasaros pavojų?
Atostogos su vaikais. Kaip išvengti vasaros pavojų? Vaikučių oda turi kvėpuoti, jai reikia oro ir saulės: veikiant ultravioletiniams spinduliams, gaminasi vitaminas D, būtinas kaulams augti. Šviesa ir šiluma pagerina nuotaiką ir savijautą. Tačiau poilsiaujant paplūdimyje su vaikučiu būtina prisiminti, kad saulė naudinga tik turint saiką. +15 / -1 +14
Vaikų mityba – ką reikėtų žinoti? I dalis
Vaikų mityba – ką reikėtų žinoti? I dalis Rinkdamiesi maistą ir valgydami vaikai negalvoja apie maisto mitybinę vertę. Mažyliai vadovaujasi labai paprastu principu: „Valgau, jei skanu.“ Tad visa atsakomybė formuojantis vaiko mitybos įpročiams tenka tėvams. Jų rodomas pavyzdys, laiku pasiūlytas sveikas produktas, naminis maistas, valgymo kultūra – visa tai ir dar daugiau... +12 / 0 +12
Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti?
Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti? Sulaukus mažylio, tėvelius užgriūna daugybė klausimų, susijusių su naujojo šeimos nario sveikata. Todėl artimieji ne tik skaito straipsnius, knygas, domisi sveiko vaikelio auginimu, bet ir mina gydytojų slenksčius, atlieka įvairius patikrinimus. Anksčiau ką tik gimusiems kūdikiams akių patikra būdavo privaloma, tačiau... +12 / -1 +11
Muzikiniai užsiėmimai kūdikiams – kodėl verta? I dalis
Muzikiniai užsiėmimai kūdikiams – kodėl verta? I dalis Nuo senų laikų muzika žmonių gyvenime užėmė svarbią vietą. Dainos žmones lydėdavo ištisus metus ir įkvėpdavo kasdieniams darbams. Nors šiuolaikinių žmonių muzikinis skonis gerokai pakitęs, tačiau viena tikrai aišku: muzikos poreikis žmogui ‒ amžinas. Tad nesvarbu, prieš šimtą metų ar dabar, muzikos reikia ir... 1 +9 / 0 +9
Kaip mūsų žodžiai veikia vaikus?
Kaip mūsų žodžiai veikia vaikus? Paprašėte ką tik pradėjusio vaikščioti mažylio atnešti savo batuką ir jis tai padarė? „Šaunuolis“, – sakote jam ir apdovanojate bučiniu. Jūsų mažoji dailininkė nupiešė piešinį? „Kaip gražu!“ – iškart įvertinate, o užsigavusį sūnelį raminate: „Juk čia nieko tokio...“ Tačiau kas iš tiesų slypi už... +7 / 0 +7
Otitas – vaikų ir tėvų siaubas
Otitas – vaikų ir tėvų siaubas Otitas, kitaip ausies uždegimas, yra viena dažniausių vaikų ligų, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją. Otitas dažniausiai pasireiškia varginančiu ausų skausmu, zvimbimu ausyje, sutrikusia klausa, pusiausvyros sutrikimu, pykinimu. Dėl šių nemalonių vaiką varginančių simptomų sutrinka visos šeimos paros ritmas: vaikas daug... +6 / 0 +6
Alergija maistui - pasveikti įmanoma?
Alergija maistui - pasveikti įmanoma? Maisto alergija – viena skaudžiausių šių laikų visuomenės sveikatos problemų, kasmet paveikianti vis daugiau Lietuvos šeimų. Dažniausiai dar pirmaisiais gyvenimo mėnesiais užklumpanti liga pasaulio mokslininkus verčia gūžčioti pečiais: iki šiol neaišku, kas yra tikrasis šios epidemijos kaltininkas. Vieni skuba kaltinti... +5 / 0 +5