Žvynelinė. Odos ligos simptomai ir gydymas

Rugsėjo 29, 2014
+8
+12 -4
1

Gana dažna autoimuninės kilmės lėtine odos liga žvyneline serga apie 1,5‒2 % žmonių. Žvynelinės simptomai sergantiesiems sukelia ne tik gydymo reikalaujančių odos problemų, bet ir psichologinių sunkumų. Nors žvynelinė nėra užkrečiama liga, dėl įvairių ligos pažeidžiamų kūno vietų, tokių kaip: veidas, rankos ir kojos, kyla psichologinis diskomfortas bendraujant su šeimos nariais, bičiuliais ar bendradarbiais. Kaip atpažinti žvynelinę ir susigrąžinti gyvenimo kokybę ‒ išgydyti nemalonią odos ligą, skaitykite straipsnyje. 

Liga dažniausiai prasideda sulaukus 20‒40 m. amžiaus. Žvynelinei būdingas bėrimas gali pasireikšti tik tam tikrose kūno vietose, tačiau sudėtingesniais atvejais bėrimas gali padengti ir didelius odos plotus. Sergant žvyneline bėrimas gali kuriam laikui išnykti ir vėl atsirasti. Iš pradžių ant odos atsiranda mažų raudonų gumbelių, kurie vėliau plečiasi ir pasidengia žvyneliais. 

Dažniausiai žvynelinės pažeidžiamos kūno vietos: 

  • alkūnės,
  • keliai,
  • kryžkaulis,
  • plaukais dengiamos galvos sritys. 
Vaistai nuo žvynelinės

„Iš gerai prinokusių uogų reikia išspausti sultis, o likusią sausą masę sudžiovinti, susmulkinti ir užpilti saulėgrąžų aliejumi. […] Toks aliejus labai tinka žaizdų gijimo skatinimui…“

Daugiau odos ligų gydymo būdų:
Vaistai ir vaistžolės nuo dermatologinių susirgimų » 

Žvynelinės rūšys ir simptomai 

Skirtingiems žmonėms pasireiškia vis skirtingi simptomai ir ne vienodu laiku. Žvynelinės simptomai priklauso ir nuo žvynelinės tipo. 

„Dažniausia žvynelinės forma ‒ plokštelinė žvynelinė. Ši forma sudaro 80 % susirgimo atvejų.“ Plokštelinė žvynelinė. Dažniausia žvynelinės forma ‒ plokštelinė žvynelinė. Ši forma sudaro 80 % susirgimo atvejų. Šios rūšies žvynelinę atpažinsime iš jai būdingo bėrimo. Tam tikrą kūno vietą išberia iškilios, aiškių kraštų, apvalios ar ovalios raudonos plokštelės, gausiai padengtos sausais žvynais. Šis bėrimas dažniausiai atsiranda išorinėje rankų ir kojų pusėje ir gali sukelti niežėjimą

Raukšlių žvynelinė. Netipinė žvynelinės forma – raukšlių žvynelinė. Ji paveikia odą apie raukšles: pažastis, kirkšnis ir pan., bet pažeisti odos plotai nepasidengia žvynais. Oda būna paraudusi ir blizgi. 

Lašelinė žvynelinė. Vaikams ir paaugliams dažniausiai pasireiškia lašelinė žvynelinė. Ant sergančiųjų odos atsiranda mažų, raudonų, nesusiliejančių dėmelių. 

Eritroderminė žvynelinė. Labiausiai žmones tiek fiziškai, tiek psichologiškai paveikia eritroderminė ligos forma. Šio tipo žvynelinė apima didelius odos plotus, pažeista oda būna raudona ir pleiskanoja. Eritroderminės žvynelinės kamuojami žmonės dažnai vengia bendrauti, išeiti iš namų, todėl nukenčia jų socialinis gyvenimas. Sergant eritrodermine žvyneline taip pat būdingas kūno temperatūros svyravimas, širdies ritmo sutrikimai. 

Pustulinė žvynelinė. Ši žvynelinės forma gana reta. Ant sergančiojo odos atsiranda baltų pūlių pripildytų pūslelių, apsuptų paraudusios odos. 

Žvynelinis artritas. Ilgesnį laiką sergant žvyneline žmogaus sąnarius gali pažeisti žvynelinis artritas. Pirmiausia pažeidžiama oda, o vėliau ir sąnariai. Kai pažeidžiami sąnariai, žmogus ima jausti skausmą, sąnariai gali patinti, sustingti. 

Pastebėjus neaiškios kilmės bėrimą, odos ir nagų pokyčius, reikėtų apsilankyti pas gydytoją dermatologą, kuris nustatys, kas sukėlė pasireiškusius simptomus ir rekomenduos gydymą. 

1 2
+8
+12 -4
1
  • Odos niežėjimas
  • Žvynelinė
  • Psoriazė
  • Odos bėrimai
  • Dermatologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *