Paprastasis amalas

0
+2 -2


Grupė: Nervų sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Paprastasis amalas (lotyniškai Viscum album) – tai amalinių šeimai priklausantis, parazituojantis, ilgai gyvuojantis, daugiametis, iki 30–80 centimetrų skersmens užaugantis nuodingas puskrūmis.
Augalo stiebas žaliai gelsvas, lygus, apvalus (neturi briaunų), lengvai lūžtantis ir išsišakojantis į dvi didesnes šakas. Ant jų auga žali, ovalūs, pailgi, lygiais, šiek tiek užsilenkusiais krašteliais, be kotelių lapai. Puskrūmio žiedai yra žalsvai gelsvi ir auga ant šakų viršūnių. Žiedai būna vyriški ir moteriški. Vyriški turi apyžiedį, sudarytą iš 4 dalių, o moteriški – vos pastebimą apyžiedį ir yra kiek mažesni už vyriškus. Vyriški žiedai turi 4 kuokelius, moteriški vieną trumpą piestelę. Augalo vaisius yra balta, lipni, maždaug centimetro diametro, apvali uoga. Žydėjimo metas kovo–balandžio mėnesiai, o vaisius subręsta žiemą.

Amalai Lietuvoje auga savaime. Paprastai yra aptinkami Pietų Lietuvoje, pagal įstatymą juos draudžiama rinkti ir jais prekiauti.

Veikliosios paprastojo amalo medžiagos: organinės rūgštys (linolio, koprino, pineno, oleanolio), glikozidas siringininas, tanidinės medžiagos, vitaminas C, riebalai, beta karotenas, mineralinės medžiagos, flavonoidai, viscerinas, cukrūs, aminorūgštys, viskotoksinas, viskaminas, viskolis, acetilcholinas, inozitas, tiraminas.

Gydomosiomis savybėmis pasižymintis paprastas amalas jau nuo senų laikų naudojamas liaudies medicinoje. Jis veikia širdies ir kraujagyslių sistemą (mažina arterinį kraujo spaudimą, pasižymi kraujagysles plečiančiu poveikiu, gerina širdies darbą), nervų sistemą (gerina miegą, tinkamas epilepsijai gydyti). Augalas taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą, stabdo kraujavimą (todėl tinkamas hemorojiniams mazgams gydyti, stabdyti kraujavimams iš nosies ir gimdos), juo gali būti gydomos kai kurios inkstų ligos ir aterosklerozė. Kadangi paprastasis amalas pasižymi antiparazitinėmis savybėmis, juo gali būti šalinamos kirmėlės iš virškinamojo trakto.

Paprastasis amalas. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkamos amalų šakos ir lapai. Juos skinti reikėtų žiemą (galima pradėti nuo vėlyvo rudens), supjaustyti smulkiais gabaliukais ir džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje (tinka specialiai tam skirtos džiovyklės). Džiovinimo temperatūra neturėtų viršyti 40 laipsnių Celsijaus. Tinkamai sudžiovintas amalas būna kartaus, nemalonaus skonio ir skleidžia savotišką kvapą. Sudžiovinta žaliava turi būti laikoma nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje, sandariuose stikliniuose induose. Tinkamai laikomą galima vartoti 1 metus.

Paprastojo amalo arbatos ruošimas: stikline verdančio vandens užpilti šaukštą džiovintos žaliavos, palaikyti pusvalandį ir nukošti. Gerti po pusę stiklinės arbatos ryte ir vakare prieš valgį.

Paprastojo amalo užpilo ruošimas: pora stiklinių virinto ir atvėsinto vandens užpilti 15 gramų džiovinto amalo, palaikyti pusę paros ir perkošti. Užpilą vartoti 3 kartus per dieną, po valgomajį šaukštą.

Amalų vonios tinka įvairioms žaizdoms ir opoms dezinfekuoti ir gydyti.

Dėl augalo vartojimo reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes per didelės jo dozės gali net sustabdyti širdį.

Amalo preparatų nepatartina vartoti karščiuojantiems asmenims, nėščioms ir žindančioms moterims.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *