Paprastoji pušis

+2
+5 -3


Grupė: Kvėpavimo sistemai, Nuo gripo ir peršalimo, Nuo peršalimo, Nuo skausmo

Paprastoji pušis (lot. Pinus silvestris) – tai pušinių šeimai priklausantis, ilgai gyvuojantis (iki 400 m.), iki 40 m užaugti galintis, visus metus žaliuojantis spygliuotis medis.

Pušis turi vertikaliai augantį liemenį, o viršuje – skėčio pavidalo lają. Medžio žievė priklauso nuo amžiaus: jaunų ir suaugusių medžių viršutinės dalies žievė yra rudos spalvos ir atsipleišėjusi, o senų medžių – itin giliai supleišėjusi. Medžio ūgliai iš pradžių būna žalsvi, vėliau tampa pilkai rudais. Augalo spygliai prie trumpųjų ūglių būna melsvi, smailūs, kelių centimetrų ilgio, o spyglius supančios makštys pilkai juosvos.

Pušies žiedai telkiasi į žiedynus–kankorėžius. Kankorėžiai gali būti vyriški ir moteriški. Moteriški – pilkai rudi, kelių centimetrų ilgio, kūgio formos, vyriški telkiasi į grupeles jaunesnių ūglių pamatuose. Pušies sėklos – juosvos ir pailgos. Medis žydi gegužės–birželio mėn., o kankorėžiai subręsta antrųjų metų rugsėjo–spalio mėn. Trečiųjų metų pavasarį, kovo–birželio mėn., kankorėžiai prasiskleidžia, išberia sėklas ir nukrenta.

Pušis Lietuvoje visiems gerai žinomas ir dažnas medis, dažniausiai aptinkamas pietų ir pietryčių Lietuvoje (pušynai Lietuvoje sudaro net iki 40 % visų miškų). Pušis mėgsta kalvotą reljefą ir smėlingas dirvas.

Veikliosios paprastosios pušies medžiagos:

 • rauginės medžiagos,
 • eterinis aliejus,
 • flavonoidai,
 • vitaminai C ir K,
 • beta karotenas,
 • karčiosios medžiagos,
 • fitoncidai,
 • riebalai,
 • angliavandeniai,
 • baltymai,
 • alkaloidai,
 • mineralinės medžiagos,
 • sakai.
   
Mineralinės medžiagos maisto produktuose. Jų stoka ir perteklius Be šio elemento negalėtume gyventi! Mat būtent geležis vaidina svarbiausią vaidmenį prijungiant deguonį eritrocituose ir išnešiojant jį po viso organizmo audinius.

Plačiau skaitykite čia:
Mineralinės medžiagos maisto
produktuose. Jų stoka ir perteklius »

Gydomosiomis savybėmis pasižyminčios pušys jau labai seniai naudojamos liaudies medicinoje. Dėl uždegimus slopinančio, antivirusinio, gleives skystinančio poveikio, pušys gali būti naudojamos kvėpavimo sistemos ligoms gydyti (peršalimams, kosėjant, sergant bronchitu). Išoriškai augalas gali būti naudojamas kai kurioms odos ligoms, reumatui gydyti, neuralginiam skausmui malšinti.

Pušies preparatų nerekomenduojama vartoti asmenims, sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, bronchine astma turintiems alergijų, padidintą arterinį kraujo spaudimą.

Paprastoji pušis. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkami pušų pumpurai ir spygliai. Pumpurus rekomenduojama skinti kovo mėnesį, o spyglius rinkti žiemą. Žaliavą reikėtų nuplauti vandeniu ir džiovinti vėsioje (ne aukštesnėje nei 4 °C temperatūroje), nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje ant popieriaus. Tinkamai sudžiovinti pumpurai būna nemalonaus, kartaus skonio, skleidžia dervų kvapą. Sudžiovintą žaliavą laikyti sandariose talpose. Tinka vartoti 2 metus.

Pušų spyglius galima vartoti ir ką tik nuskintus (gerti arbatas, maišant susmulkintus spyglius su mėgstamomis džiovintomis vaistažolėmis, gaminti užpilus su medumi, citrinos sultimis etc.). Ką tik nuskinti spygliai turi daugiausiai naudingųjų medžiagų: karotino, chlorofilo, vitaminų C, K, E, B grupės vitaminų, taip pat geležies, eterinio aliejaus ir kt.

Pušų pumpurų nuoviro ruošimas. Į emaliuotą indą stikline verdančio vandens užpilti 10 g džiovintų smulkintų pumpurų, uždengti dangtį ir pakaitinti 30 min. Paskui atvėsinti ir perkošti. Rekomenduojama tokį nuovirą vartoti kelis kartus per dieną, po pusę stiklinės, sergant kvėpavimo takų ligomis (padeda atsikosėti, veikia antibakteriškai).

Pušų pumpurų inhaliacijų paruošimas. Į emaliuotą indą stikline vandens užpilti 20 g smulkintos džiovintos žaliavos, uždengti dangčiu ir pakaitinti 15 min. Paskui atvėsinti, perkošti ir kvėpuoti garais. Tinka sergant kvėpavimo takų ligomis.

Pušų vonios paruošimas. Į 37 °C temperatūros vandens vonią įberti 50 g džiovinto pušų ekstrakto ir pamirkti joje 15 min. Tokia vonia tonizuoja, malšina skausmus. Tačiau ji netinkama asmenims, turintiems aukštą arterinį kraujo spaudimą ir sergantiems kitomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *