Opinis kolitas

+2

Opinis kolitas – tai uždegiminė žarnų liga, kuri sukelia ilgai trunkantį virškinamojo trakto dalies uždegimą.

Kaip ir Krono (taip pat uždegiminė žarnyno liga, nuo opinio kolito skiriasi simptomais, plinta segmentiškai) ar kitos panašios ligos, opinis kolitas gali labai išsekinti ir sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų.

Ši liga dažniausiai pažeidžia tik vidinį storosios ir tiesiosios žarnos sienelės sluoksnį. Nuo Krono ligos opinis kolitas skiriasi ir tuo, kad pastarasis žarnas pažeidžia difuziškai ir nepereina į gilesnius žarnos sienelės audinius.

Paskutinių tyrimų duomenys atskleidė, kad stresas nėra pagrindinis šios ligos atsiradimo veiksnys, nors gali sustiprinti jos simptomus.

„Ar žinote, kaip stresas veikia organizmą? Būtų galima manyti, kad stresas – tai emocinė būsena, kurią išgyvendami jaučiamės nemaloniai, tačiau jai praėjus organizme nelieka jokių pėdsakų.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Streso keliami pavojai »


Pagrindinėmis opinio kolito priežastimis laikoma:

- imuninės sistemos sutrikimai (pernelyg suaktyvinti organizmo apsaugos sistemą gali įvairios bakterijos ir virusai);
- paveldimumas (žinoma, nėra visiškos garantijos, kad jei šeimoje yra sergančiųjų opiniu kolitu, jūs taip pat juo susirgsite).

Nors tiesioginių priežasčių, galinčių lemti ligos atsiradimą, yra nedaug, tačiau žinoma nemažai rizikos veiksnių, pavyzdžiui: amžius (liga dažnesnė jaunesniems nei 30 metų asmenims), rasė (baltaodžiai asmenys labiau rizikuoja susirgti nei juodos odos žmonės), šeimos ligos istorija. 

Opinis kolitas. Simptomai

Tai lėtinis procesas, kurio simptomai atsiranda pamažu. Ligos požymiai varijuoja, priklauso nuo uždegimo sunkumo ir intensyvumo.

Opinio kolito rūšys ir būdingi simptomai skiriami pagal atsiradimo vietą: 

- opinis proktitas (uždegiminis procesas apima arčiausiai išeinamosios angos esančią tiesiosios žarnos dalį, sukelia kraujavimą iš išangės, skausmą ar dažną poreikį tuštintis);
- proktosigmoiditas (ligos forma, kai pažeidžiama apatinė storosios žarnos dalis (riestinė žarna) ir prasideda kraujingas viduriavimas, spazminiai pilvo skausmai, gali atsirasti žarnų nepraeinamumas);
- kairysis kolitas (kairėje išsidėsčiusių storojo žarnyno dalių (storoji žarna riestinė ir tiesioji žarnos) liga, kurią lydi kraujingas viduriavimas, pilvo skausmai, nepaaiškinamas svorio kritimas);
- pankolitas (pažeidžia kairiąją žarnyno dalį arba net visą storąjį žarnyną, sukelia viduriavimą su krauju, pilvo skausmus, silpnumą, žymų svorio kritimą);
- žaibinis kolitas (tai gyvybei itin pavojinga būklė, kai pažeidžiama visa storoji žarna, pasireiškia stiprus skausmas, diarėja, kartais pasireiškia dehidratacija ir šokas, žarna gali labai išsiplėsti arba sutrūkti).

Opinis kolitas. Ligos eiga

Opinis kolitas atsiranda, kai storąsias žarnas ima atakuoti sava imuninė sistema. Susiformuoja autoimuninis atsakas (uždegimas) – organizme gaminasi autoantikūnai, kurie puola savus audinius.

Liga dažniausiai prasideda tiesiojoje žarnoje (Krono liga – stotosios žarnos pradinėse dalyse), gali sukelti abscesus, pūlių sankaupas pažeidimų vietose.

Galimos ligos komplikacijos:

- stiprus kraujavimas;
- žarnos perforacija;
- žymi dehidratacija;
- kepenų ligos;
- inkstų akmenys;
- osteoporozė (išretėja kaulinis audinys ir kaulas lengviau lūžta);
- sąnarių, akių, odos infekcijos, bėrimai;
- vėžio išsivystymas.

Opinis kolitas. Diagnostika

Į gydytoją svarbu kreiptis, jeigu prasidėjo pilvo skausmai, pastebėjote kraują išmatose, pasireiškė nekontroliuojamas viduriavimas ar pakilo temperatūra.

Opinį kolitą gydytojas diagnozuoja išsiaiškinęs galimas priežastis ir simptomus.

Svarbu atlikti ir kitus tyrimus.

Kraujo laboratorinis tyrimas parodys infekciją arba mažakraujystę (kraujo forminių elementų kiekio sumažėjimas), o imuniniai testai – antikūnų, kurie padės išsiaiškinti uždegiminio proceso žarnyne tipą, egzistavimą. Išmatų pasėlio paėmimas reikalingas tam, kad būtų galima identifikuoti kraują išmatose ir diferencijuoti kitas ligas (bakterinę infekciją, virusinį susirgimą).

Kolonoskopija – tyrimas, leidžiantis gydytojui apžiūrėti visą storąją žarną naudojant ploną lankstų vamzdelį su optine sistema, kuris įvedamas pro išeinamąją angą į žarnyną. Per šią procedūrą taip pat galima paimti žarnos audinio gabalėlį (atlikti biopsiją).

Atliekant sigmoidoskopijos procedūrą, plonas, lankstus vamzdelis įvedamas į riestinę žarną.

Naudingas ir rentgenokontrasitinis tyrimas, kuris leidžia gydytojui apžiūrėti visą storąjį žarnyną. Šio tyrimo metodika: kontrastinė medžiaga suleidžiama pro išeinamąją angą į žarnyną, ji kontrastuoja atliekant rentgenografiją ir parodo žarnos vidinę sandarą, darinius, polipus.

Galima atlikti ir paprastą rentgenografinį tyrimą. Sergant opiniu kolitu, tikėtina pamatyti išsiplėtusią žarną ar žarnos perforaciją.

Kompiuterinė tomografija atliekama, jei gydytojas įtaria opinio kolito komplikacijų buvimą. Rezonanso tyrimas parodo, koks uždegimo laipsnis, arba padeda diferencijuojant šią ligą nuo Krono.

Opinis kolitas. Gydymas

Opinio kolito gydymo tikslas – sumažinti žarnų uždegimą, kuris sukelia simptomus. Kai kuriais atvejais gydymas visiškai nuslopina ligos požymius ir sumažina jos aktyvumą. Pagrindinės medicininės opinio kolito gydymo kryptys – medikamentai arba operacija.

Pagrindiniai vaistai opiniam kolitui gydyti: medikamentai nuo uždegimo (jie gali būti derinami su kitais vaistais), imunosupresantai (jie taip pat malšina uždegimą, bet slopina organizmo apsaugos sistemą).

Priklausomai nuo ligos sunkumo, gydytojai skiria antibiotikų, vaistų nuo viduriavimo, skausmą malšinančių preparatų, geležies papildų (jei yra lėtinis kraujavimas, šie papildai padeda išvengti mažakraujystės).

Jeigu gyvenimo būdo pokyčiai ir vaistai nepadeda, skiriamas operacinis gydymas. Anksčiau po žarnos ar jos dalių pašalinimo pacientams tekdavo suformuoti ileostomas – maišelius organizmo išorėje – kuriose kauptųsi išmatos, tačiau šiandien ileoanalinės anastomozės (kai plonosios žarnos sujungiamos su išeinamąja anga) padeda ligoniams gyventi kokybiškesnį gyvenimą.

Vis dėlto po operacijos pasikeičia tuštinimosi įpročiai, nes nesant storojo žarnyno nesuformuojamos išmatos, pašalinamas skystas žarnų turinys.

Moterys, sergančios opiniu kolitu, įprastai be didesnių problemų gali pastoti ir išnešioti vaiką, ypač jei nėštumas tęsiasi per opinio kolito remisijos periodą.

Opinis kolitas. Profilaktika

Nors jokių specifinių būdų išvengti opinio kolito nėra, sergantieji gali kontroliuoti simptomus vengdami maisto, kuris dirgina žarnyną. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24