Opinis kolitas

+2

Opinis kolitas – tai uždegiminė žarnų liga, kuri sukelia ilgai trunkantį virškinamojo trakto dalies uždegimą.

Kaip ir Krono (taip pat uždegiminė žarnyno liga, nuo opinio kolito skiriasi simptomais, plinta segmentiškai) ar kitos panašios ligos, opinis kolitas gali labai išsekinti ir sukelti gyvybei pavojingų komplikacijų.

Ši liga dažniausiai pažeidžia tik vidinį storosios ir tiesiosios žarnos sienelės sluoksnį. Nuo Krono ligos opinis kolitas skiriasi ir tuo, kad pastarasis žarnas pažeidžia difuziškai ir nepereina į gilesnius žarnos sienelės audinius.

Paskutinių tyrimų duomenys atskleidė, kad stresas nėra pagrindinis šios ligos atsiradimo veiksnys, nors gali sustiprinti jos simptomus.

„Ar žinote, kaip stresas veikia organizmą? Būtų galima manyti, kad stresas – tai emocinė būsena, kurią išgyvendami jaučiamės nemaloniai, tačiau jai praėjus organizme nelieka jokių pėdsakų.“ 

Plačiau skaitykite čia:
Streso keliami pavojai »


Pagrindinėmis opinio kolito priežastimis laikoma:

- imuninės sistemos sutrikimai (pernelyg suaktyvinti organizmo apsaugos sistemą gali įvairios bakterijos ir virusai);
- paveldimumas (žinoma, nėra visiškos garantijos, kad jei šeimoje yra sergančiųjų opiniu kolitu, jūs taip pat juo susirgsite).

Nors tiesioginių priežasčių, galinčių lemti ligos atsiradimą, yra nedaug, tačiau žinoma nemažai rizikos veiksnių, pavyzdžiui: amžius (liga dažnesnė jaunesniems nei 30 metų asmenims), rasė (baltaodžiai asmenys labiau rizikuoja susirgti nei juodos odos žmonės), šeimos ligos istorija. 

Opinis kolitas. Simptomai

Tai lėtinis procesas, kurio simptomai atsiranda pamažu. Ligos požymiai varijuoja, priklauso nuo uždegimo sunkumo ir intensyvumo.

Opinio kolito rūšys ir būdingi simptomai skiriami pagal atsiradimo vietą: 

- opinis proktitas (uždegiminis procesas apima arčiausiai išeinamosios angos esančią tiesiosios žarnos dalį, sukelia kraujavimą iš išangės, skausmą ar dažną poreikį tuštintis);
- proktosigmoiditas (ligos forma, kai pažeidžiama apatinė storosios žarnos dalis (riestinė žarna) ir prasideda kraujingas viduriavimas, spazminiai pilvo skausmai, gali atsirasti žarnų nepraeinamumas);
- kairysis kolitas (kairėje išsidėsčiusių storojo žarnyno dalių (storoji žarna riestinė ir tiesioji žarnos) liga, kurią lydi kraujingas viduriavimas, pilvo skausmai, nepaaiškinamas svorio kritimas);
- pankolitas (pažeidžia kairiąją žarnyno dalį arba net visą storąjį žarnyną, sukelia viduriavimą su krauju, pilvo skausmus, silpnumą, žymų svorio kritimą);
- žaibinis kolitas (tai gyvybei itin pavojinga būklė, kai pažeidžiama visa storoji žarna, pasireiškia stiprus skausmas, diarėja, kartais pasireiškia dehidratacija ir šokas, žarna gali labai išsiplėsti arba sutrūkti).

Opinis kolitas. Ligos eiga

Opinis kolitas atsiranda, kai storąsias žarnas ima atakuoti sava imuninė sistema. Susiformuoja autoimuninis atsakas (uždegimas) – organizme gaminasi autoantikūnai, kurie puola savus audinius.

Liga dažniausiai prasideda tiesiojoje žarnoje (Krono liga – stotosios žarnos pradinėse dalyse), gali sukelti abscesus, pūlių sankaupas pažeidimų vietose.

Galimos ligos komplikacijos:

- stiprus kraujavimas;
- žarnos perforacija;
- žymi dehidratacija;
- kepenų ligos;
- inkstų akmenys;
- osteoporozė (išretėja kaulinis audinys ir kaulas lengviau lūžta);
- sąnarių, akių, odos infekcijos, bėrimai;
- vėžio išsivystymas.

Opinis kolitas. Diagnostika

Į gydytoją svarbu kreiptis, jeigu prasidėjo pilvo skausmai, pastebėjote kraują išmatose, pasireiškė nekontroliuojamas viduriavimas ar pakilo temperatūra.

Opinį kolitą gydytojas diagnozuoja išsiaiškinęs galimas priežastis ir simptomus.

Svarbu atlikti ir kitus tyrimus.

Kraujo laboratorinis tyrimas parodys infekciją arba mažakraujystę (kraujo forminių elementų kiekio sumažėjimas), o imuniniai testai – antikūnų, kurie padės išsiaiškinti uždegiminio proceso žarnyne tipą, egzistavimą. Išmatų pasėlio paėmimas reikalingas tam, kad būtų galima identifikuoti kraują išmatose ir diferencijuoti kitas ligas (bakterinę infekciją, virusinį susirgimą).

Kolonoskopija – tyrimas, leidžiantis gydytojui apžiūrėti visą storąją žarną naudojant ploną lankstų vamzdelį su optine sistema, kuris įvedamas pro išeinamąją angą į žarnyną. Per šią procedūrą taip pat galima paimti žarnos audinio gabalėlį (atlikti biopsiją).

Atliekant sigmoidoskopijos procedūrą, plonas, lankstus vamzdelis įvedamas į riestinę žarną.

Naudingas ir rentgenokontrasitinis tyrimas, kuris leidžia gydytojui apžiūrėti visą storąjį žarnyną. Šio tyrimo metodika: kontrastinė medžiaga suleidžiama pro išeinamąją angą į žarnyną, ji kontrastuoja atliekant rentgenografiją ir parodo žarnos vidinę sandarą, darinius, polipus.

Galima atlikti ir paprastą rentgenografinį tyrimą. Sergant opiniu kolitu, tikėtina pamatyti išsiplėtusią žarną ar žarnos perforaciją.

Kompiuterinė tomografija atliekama, jei gydytojas įtaria opinio kolito komplikacijų buvimą. Rezonanso tyrimas parodo, koks uždegimo laipsnis, arba padeda diferencijuojant šią ligą nuo Krono.

Opinis kolitas. Gydymas

Opinio kolito gydymo tikslas – sumažinti žarnų uždegimą, kuris sukelia simptomus. Kai kuriais atvejais gydymas visiškai nuslopina ligos požymius ir sumažina jos aktyvumą. Pagrindinės medicininės opinio kolito gydymo kryptys – medikamentai arba operacija.

Pagrindiniai vaistai opiniam kolitui gydyti: medikamentai nuo uždegimo (jie gali būti derinami su kitais vaistais), imunosupresantai (jie taip pat malšina uždegimą, bet slopina organizmo apsaugos sistemą).

Priklausomai nuo ligos sunkumo, gydytojai skiria antibiotikų, vaistų nuo viduriavimo, skausmą malšinančių preparatų, geležies papildų (jei yra lėtinis kraujavimas, šie papildai padeda išvengti mažakraujystės).

Jeigu gyvenimo būdo pokyčiai ir vaistai nepadeda, skiriamas operacinis gydymas. Anksčiau po žarnos ar jos dalių pašalinimo pacientams tekdavo suformuoti ileostomas – maišelius organizmo išorėje – kuriose kauptųsi išmatos, tačiau šiandien ileoanalinės anastomozės (kai plonosios žarnos sujungiamos su išeinamąja anga) padeda ligoniams gyventi kokybiškesnį gyvenimą.

Vis dėlto po operacijos pasikeičia tuštinimosi įpročiai, nes nesant storojo žarnyno nesuformuojamos išmatos, pašalinamas skystas žarnų turinys.

Moterys, sergančios opiniu kolitu, įprastai be didesnių problemų gali pastoti ir išnešioti vaiką, ypač jei nėštumas tęsiasi per opinio kolito remisijos periodą.

Opinis kolitas. Profilaktika

Nors jokių specifinių būdų išvengti opinio kolito nėra, sergantieji gali kontroliuoti simptomus vengdami maisto, kuris dirgina žarnyną. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +3 / 0 +3

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25