Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti?

Spalio 07, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+11
+12 -1

Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti?

Įprastai vaiko akių apžiūra vyksta taip: pirmiausia naudojant specialią įrangą ištiriama vaiko refrakcija (ar nėra toliaregystės, trumparegystės ar astigmatizmo), tada gydytoja rankiniu būdu apžiūri vaiko akis ir tuomet į akis lašinami vyzdžius plečiantys lašiukai – tiriamas akies dugnas. Kadangi Žygimantas neseniai buvo sunegalavęs ir jau didvyriškai atlaikė šitiek procedūrų, gydytoja nusprendė šiandien leisti jam atsipūsti ir akies vyzdžio nebeplėtė. Žygimantas liko patenkintas ir noriai nusifotografavo kartu su gydytoja. 

Dažnai sakoma, kad vartojant daug morkų, mėlynių arba vaistinėse įsigytų vitaminų galima sustabdyti regos prastėjimą. Ar galima taip smarkiai pasikliauti gamtos gėrybėmis ir vitaminais, ar tai tėra įkvepiantis mitas? 

Žmogus turi nuolatos gerai maitintis ir gauti įvairių vitaminų, tuomet ir organizmas bus atsparesnis, sveikesnis. Nereikia tikėtis, kad suvalgius morką nusiimsi akinius visam laikui ar sumažės akinių stiprumas. Žinoma, daug kas priklauso nuo nusiteikimo ir psichologinių faktorių. Iš tiesų kartais rega susilpnėja būtent dėl to, kad organizmui trūksta tam tikrų vitaminų. 

Todėl pajutus pokyčius, reikia į juos greitai reaguoti ir išsiaiškinti to priežastį. Laiku tai padarius, galbūt užteks pastiprinti organizmą trūkstamais elementais ir leisti akims pailsėti. Ir net jeigu to nepakaks, greita jūsų reakcija ir apsilankymas pas specialistą atneš geresnių rezultatų. Juk visi žino, kad laiku pastebėtas sutrikimas daug lengviau išgydomas. 

Koks šiuolaikinių technologijų (išmaniųjų telefonų, planšetinių kompiuterių, televizorių) poveikis vaikų regėjimui? Kaip tėveliams reikėtų elgtis – drausti ar riboti šiuolaikinių technologijų naudojimą? 

„Žiūrint į toliau esantį ir didesnį ekraną akims tenka mažesnis krūvis, o žiūrint į mažą ekraną akys labiau įsitempia...“ Vaikų akys labai greitai pavargsta. Pačių mažiausių šeimos narių iš viso nereikėtų pratinti prie šiuolaikinių technologijų, kol tai nėra būtina. Ūgtelėjusiems vaikams, kuriems tėvai jau leidžia žiūrėti televizorių ar naudotis kitomis išmaniosiomis technologijomis, geriau leisti žiūrėti į toliau esantį ir didesnį ekraną, negu iš arti ir į mažą. Žiūrint į toliau esantį ir didesnį ekraną akims tenka mažesnis krūvis, o žiūrint į mažą ekraną akys labiau įsitempia, mažiau mirksima, akys sausėja. Ilgainiui jos gali labai nusilpti. 

Per mokslo metus mokiniams tenka tikrai didelis krūvis akims. Vasara – puikus metas joms pailsėti, prikaupti daug reikalingų vitaminų ir pasiruošti naujiems mokslo metams. Bet liūdniausia, kad dažnai net vasaros metu vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterių, planšečių, televizorių. Tuomet po atostogų į mokyklą grįžta jau su pablogėjusiu regėjimu, o besimokant akys dar labiau silpsta. 

Žinoma, visiškai uždrausti naudotis šiuolaikinėmis technologijomis negalime ir esame nepajėgūs. Mus supanti aplinka diktuoja savus įpročius, juolab kad technologijos reikalingos žmogaus vystymuisi ir integravimuisi į visuomenę. Tiesiog tėvams reikėtų griežčiau kontroliuoti vaikų praleidžiamą laiką prie kompiuterių ar kitų technologijų. 

Akių ligų gydytojos-mikrochirurgės Irenos Laurinavičienės patarimai tėvams, saugantiems vaikučių akis 

  1. Žygimantas su mama JulijaVaikas turi kuo daugiau laiko praleisti lauke. Atviroje erdvėje jis nejaučia regėjimo įtampos, gauna daugiau deguonies. Buvimas lauke bent keletą valandų per dieną gali būti labai efektyvus užkertant kelią regos sutrikimams. 
     
  2. Nereikia vaiko pratinti prie ekranų. Dažnai tėvai dėl laiko stokos duoda vaikui žaisti su telefonu ar kompiuteriu, o patys užsiima savo darbais. Norint išugdyti gerus ir naudingus sveikatai įpročius, reikia parodyti vaikui kitų smagių laiko leidimo būdų.
     
  3. Jei akinius išrašė gydytojas, juos nešioti būtina.
     
  4. Tėvai turi būti atidūs ir rūpestingi. Kad būtų laiku pastebėti vaiko regos pakitimai, vaiku turi būti rūpinamasi, turėtų būti pastebimi vaiko sveikatos pokyčiai. Tuomet vaikas bus laiku nuvestas pas specialistą.
     
  5. Subalansuota mityba. Labai svarbu, kad organizmas nuolatos gautų reikiamą kiekį vitaminų. Patartina valgyti daug gamtos teikiamų gėrybių, leisti pailsėti ne tik visam organizmui, bet ir akims. 

Labai dėkojame gydytojai Irenai Laurinavičienei už mažojo Žygimanto akių apžiūrą ir naudingą informaciją apie vaikų akių priežiūrą. O visiems skaitytojams linkime sėkmingai rūpintis ne tik savo, bet ir mažųjų akimis! 

© Nuotraukų autorius Robertas Pledas

1 2
+11
+12 -1
  • Akių ligos
  • Toliaregystė
  • Trumparegystė
  • Dakriocistitas
  • Regėjimas
  • Oftalmologija (akių klinikos)
  • Oftalmologai
  • Astigmatizmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *