10 faktų, kurių nežinojote apie lunatizmą

Spalio 21, 2013
+7
+10 -3

Lunatizmas nuo seno yra apipintas įvairiomis paslaptingomis istorijomis. Kiekvienas esame girdėję pasakojimų apie tai, kaip žmonės miegodami ne tik šmirinėja po namus, bet ir išdarinėja įvairius keistus dalykus. Vienus lunatizmo istorijos baugina, kitus – juokina, tačiau abejingų nelieka. Šiame straipsnyje jums pateiksime 10 įdomių faktų ir istorijų apie lunatizmą, kurių tikriausiai dar negirdėjote!

1. Lunatizmas gali būti paveldimas

Nustatyta, kad jei jūsų pirmos eilės giminaičiai yra lunatikai, tikimybė, kad ir jūs būsite lunatikas, yra 10 kartų didesnė nei žmonėms, neturintiems artimų lunatikuojančių giminaičių. Jei vienas iš identiškų dvynių yra lunatikas, ko gero, ir antrasis anksčiau ar vėliau tokiu taps ar buvo praeityje.

2. Lunatikai vadinami ir nakvišomis

Nakviša – plačiai paplitusi gėlė, kuri išsiskiria tuo, kad žydi vakare ir naktį. Daugelyje kalbų ši gėlė vadinama nakties gėle, nakties raktažole ir panašiai. Neveltui ir lunatikai neretai pavadinami nakvišomis.

3. Lunatizmas gali būti ligų pranašas

Pastebėta, kad kartais lunatikuoti yra linkę žmonės, turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui:

širdies aritmiją (širdies ritmo sutrikimai);gastroezofaginį refliuksą (maisto ir skysčių regurgitacija iš skrandžio į stemplę);naktinius traukulius;obstrukcinę miego apnėją (būklė, kai miegant laikinai sustoja kvėpavimas);psichikos sutrikimų (yra patyrę potrauminį stresą, išgyvenantys panikos priepuolius, turintys asmenybės sutrikimų);ligų, kurios sukelia karščiavimą.

4. Vaikų lunatizmas yra normalus ir dažnas reiškinys

Net 30% vaikų yra nors kartą lunatikavę ir net iki 10% lunatikuoja nuolatos. Dažniausiai tai yra visiškai saugi ir normali būklė, kuri vaikui augant praeina savaime. Susirūpinti reikėtų, jei vaikas patiria vadinamuosius naktinius siaubo priepuolius. Jų metų vaikas gali atsisėsti ant lovos, vaikščioti ir kalbėti, todėl tai gali priminti paprastus lunatizmo epizodus. Vis dėlto naktinio siaubo priepuolio metu vaikas atrodo labai išsigandęs, būna suprakaitavęs, jo kvėpavimas dažnas, jis gali verkti ir šaukti. Naktiniai siaubo priepuoliai, skirtingai nei įprastas lunatizmas, yra žalingi vaiko sveikatai.

Suaugusiems žmonėms lunatizmas nėra būdingas, nuolatinis lunatizmas pasitaiko vos 2% suaugusiųjų.

5. Lunatizmo epizodo trukmė

Lunatizmo epizodas gali trukti nuo kelių sekundžių iki 30 minučių, tačiau paprastai epizodas trunka mažiau nei 10 minučių.

6. Vien vaikščiojimu ir kalbėjimu nakvišos neapsiriboja

Dažnai girdime pasakojimus, kaip lunatikas vaikšto ar vangiai kalba. Tačiau iš tiesų lunatikai gali daryti ir daug kitų dalykų, pavyzdžiui, valgyti, tvarkyti sodą, netgi rašyti elektroninius laiškus ir pan. Žinoma, visų šių veiksmų lunatikas pabudęs neprisimena.

7. Užfiksuotas ne vienas kriminalinis įvykis, kurį įvykdė lunatikas

Praeito dešimtmečio pabaigoje amerikietis Kenethas Parksas lunatikuodamas nuvyko į savo uošvių namus ir žiauriai nužudė savo uošvienę, o uošviui tik per sėkmingą atsitiktinumą pavyko išsigelbėti. Pasibaigus lunatizmo epizodui Kenethas pabudo kruvinomis rankomis ir kreipėsi į policiją. Šį atvejį tyrė policininkai, psichiatrai, psichologai, neurologai ir kiti specialistai. Atsižvelgus į liudytojų parodymus, kad Kenetas ir anksčiau dažnai lunatikuodavo, bei medikų ir policijos tyrėjų išvadas, jis buvo išteisintas.

8. Pažadinti nakvišą yra saugu

Visuomenėje sklando mitas, kad pažadinti lunatiką yra pavojinga, nes jį gali ištikti baimės priepuolis ar net širdies smūgis. Tai nėra tiesa, pažadinti lunatiką yra visiškai saugu. Norintiems pažadinti lunatiką, patariama nepurtyti žmogaus, o ramiai jį pašaukti vardu ar švelniai paliesti. Jei lunatiko nepavyksta pažadinti, reikia jį ramiai ir atsargiai paguldyti į lovą. Geriausia kurį laiką pabūti greta ir stebėti, kad vėl neatsikeltų ir netyčia nesusižalotų.

9. Lunatizmas gali padėti atskleisti slaptus talentus

Lee Hadwinas dienos metu dirba slaugos specialistu, o naktimis kuria nuostabius paveikslus. Deja, pabudęs ryte jis nieko nepamena, negana to, dieną Lee Hadvinas ne tik nemoka piešti, bet ir nejaučia jokio susidomėjimo menu. Įdomu yra tai, kad jis piešia tik juoda ir balta spalvomis, nors šalia visuomet būna padėta ir spalvotų piešimo priemonių.

10. Lunatikuodami žmonės gali užsiimti seksu

2004 m. grupė medikų gydė moterį, kuri kentė nuo seksualinio lunatizmo. Naktimis ji pakildavo iš savo lovos, išeidavo iš namų ir užsiiminėdavo seksu su nepažįstamaisiais. Ryte atsibudusi ji, žinoma, nieko neprisimindavo. Moteris suprato serganti, kuomet jos vyras pastebėjo, kad ji naktį atsikelia ir kažkur dingsta. Vieną kartą ją pasekęs, vyras tapo lytinio akto liudytoju ir patarė žmonai kreiptis į medikus. Moteriai pasveikti padėjo psichoterapija.

Lunatizmas gali būti visiškai nepavojingas žmogaus elgesys miego metu, tačiau kartais tai gali kelti pavojų pačiam žmogui bei aplinkiniams. Todėl svarbu pastebėti ir perspėti artimuosius, jei jie linkę lunatikuoti.

+7
+10 -3
  • Naktiniai traukuliai
  • Psichikos ligos
  • Miego apnėja
  • Panikos sutrikimas
  • Potrauminio streso sutrikimas
  • Asmenybės sutrikimai
  • Lunatizmas
  • Širdies artimija
  • Širdies ritmo sutrikimai
  • Gastroezofaginis refliuksas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *