Atopinio dermatito gydymas: kaip kovoti su varginančiais simptomais?

Gegužės 26, 2014
+8
Atopinio dermatito gydymas: kaip kovoti su varginančiais simptomais?

Įvairios alergijos kamuoja apie trečdalį išsivysčiusių šalių gyventojų. Atopinis dermatitas ‒ viena iš alergijos rūšių, kurią paprastai sukelia alergenai. Šia liga dažniausiai suserga vaikai ir jaunimas. Atopinis dermatitas dažnai pasireiškia varginančiu odos niežuliu ‒ vaikams tai ypač sunku ištverti. Jie ima kasytis niežtinčias vietas, o tai tik pablogina odos būklę. Taigi, ką būtina žinoti apie atopinį dermatitą ir kaip jį gydyti? 

Atopiniu dermatitu dažniausiai serga vaikai 

Atopinis dermatitas ‒ dažnai pasitaikanti vaikų liga. Paprastai ji pasireiškia pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, o paauglystėje dauguma vaikų pasveiksta. Manoma, kad atopinis dermatitas atsiranda dėl tam tikrų genetinių žmogaus imuninės sistemos ir aplinkos veiksnių sąveikos. Paveldimumas turi įtakos atopinio dermatito atsiradimui, nes juo dažniau serga vaikai, kurių šeimose taip pat yra sergančiųjų šia liga. 

Dažniausiai atopinis dermatitas pasireiškia vaikams iki vienerių metų amžiaus. Kiek rečiau jos požymiai atsiranda 2–5 gyvenimo metais. Maždaug 40 % ligonių, sergančių atopiniu dermatitu, sulaukę 5 metų amžiaus ima savaime sveikti. Net iki 90 % sergančiųjų pasveiksta iki 15 metų amžiaus. 

Alergenai, sukeliantys atopinį dermatitą 

Žemės riešutai taip pat gali sukelti alergijąAtopinis dermatitas pasireiškia dėl imuninės sistemos mechanizmų, tačiau žinotina, kad ši liga ne visada yra alerginės kilmės. Vis dėlto dažniausiai atopinį dermatitą sukelia maisto alergenai. 

Kūdikiai dažniausiai būna alergiški: 

 • karvės pieno baltymams,
 • kiaušiniams,
 • kviečiams,
 • žuviai,
 • sojai. 

Vyresni vaikai gali būti alergiški ne tik šiems produktams, bet ir žemės ar lazdynų riešutams. Ligą gali provokuoti ir aplinkoje esantys alergenai: 

 • namų dulkių erkės,
 • žiedadulkės,
 • gyvūnų kailis,
 • cheminiai dirgikliai,
 • mikroorganizmai ir kt. 

Atopinio dermatito simptomai 

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas ‒ intensyvus niežulys. Kiti dermatito požymiai priklauso nuo sergančiojo amžiaus. Kūdikiams ir vaikams iki 2 metų dermatitas paprastai pasireiškia vadinamąja „šlapiąja“ forma: ant odos iškyla pūslelių, gali išsivystyti egzema. Paprastai pūslelių susidaro ant veido (kaktos, skruostų, ausų kaušelių), taip pat ant liemens, rankų ir kojų tiesiamųjų paviršių. 

Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems dažniau pasireiškia vadinamoji „sausoji“ forma. Ant odos susidaro lengvai pastebimų mazgelių, nukasymų, gali atsirasti lichenifikacija (oda tampa sausa, stora, pradeda pleiskanoti, parausta, paryškėja odos piešinys). Pažeidžiama ir veido oda (ypač kakta, vokai, lūpos), kaklo ir sprando oda, tiesiamieji plaštakų paviršiai, taip pat rankų ir kojų lenkiamieji paviršiai. 

Dermatitas gali lemti ir astmos atsiradimą. Manoma, kad maždaug trečdalis vaikų, sergančių atopiniu dermatitu, laikui bėgant suserga ir bronchine astma. 

Atopinio dermatito diagnostika 

Paprastai diagnozuoti atopinį dermatitą gana nesunku. Diagnozė dažniausiai nustatoma remiantis paciento apklausa ir fiziniu ištyrimu. Taip pat gali būti daromi odos mėginių tyrimai, kurie padeda nustatyti ligą sukeliančius alergenus ir imtis efektyviausių gydymo priemonių. 

Pagrindiniai dermatito gydymo principai 

 • Alergeno pašalinimas. Svarbiausia ‒ pašalinti dermatitą sukeliančius alergenus, pavyzdžiui, nevartoti alergizuojančių produktų, nenaudoti alergizuojančių priemonių.
   
 • Apsauginio odos barjero atkūrimas. Oda gydoma emolientais. Šie vaistai drėkina odą ir padeda atkurti apsauginį barjerą. Efektyvūs yra ir natūralūs emolientai, pavyzdžiui, avižinių miltų arba dribsnių kremai.
   
 • Uždegimo slopinimas. Efektyviausiais vaistais įvardijami – gliukokortikosteroidai. Jie veikia lokaliai ir slopina uždegimo požymius: skausmą, paraudimą, patinimą, karštį. Kai vargina itin stiprus niežėjimas, gali būti skiriami antihistamininiai vaistai. Kartais skiriami ir vaistai imuninei sistemai kontroliuoti (imunosupresantai arba imunomoduliatoriai).
   
 • Infekcijos gydymas. Kadangi oda sergant atopiniu dermatitu būna pažeista, pro ją gali lengvai prasiskverbti įvairūs svetimkūniai ir mikrobai, todėl kyla infekcijos rizika. Kovai su infekcija gali būti skiriami antibiotikai (pavyzdžiui, antibiotiniai tepalai).
   
 • Dermatito gydymas. Ligą galima gydyti ir fototerapija arba fotochemoterapija. Šių procedūrų metu pažeista oda apšviečiama ultravioletiniais spinduliais, kurie gydo pažeistą odą.
   
 • Psichologinė pagalba. Kadangi atopinis dermatitas pažeidžia odą, pakinta ir ligonio išvaizda, jis gali jaustis ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai blogai. Todėl gydant dermatitą svarbu nepamiršti pasirūpinti ir sergančiojo psichikos sveikata. 

Nors atopinis dermatitas dažniausiai pasireiškia vaikams ir jaunimui, svarbu nepamiršti, kad šia liga serga ir suaugusieji. Sergant atopiniu dermatitu, būtina ne tik jį gydyti, bet ir kasdien prižiūrėti odą: naudoti natūralias prausimosi ir skalbimo priemones, dažnai vėdinti patalpas, vengti šiurkščių audinių drabužių ir nuolat drėkinti išsausėjusią odą.

+8
 • Odos ligos
 • Odos niežėjimas
 • Pūslinės odos ligos
 • Atopinis dermatitas
 • Bronchinė astma
 • Gliutino netoleravimas
 • Dermatologai
 • Odos klinikos
 • Odos pleiskanojimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1
Saulės smūgis ‒ simptomai ir pirmoji pagalba
Saulės smūgis ‒ simptomai ir pirmoji pagalba Regis, visi yra girdėję apie saulės smūgį, tačiau ar žinote, kaip padėti perkaitusiajam? Kasmet sveikatos specialistai šiltuoju sezonu ragina gyventojus saugotis nuo kenksmingo saulės poveikio. Tai ne tik UV spindulių keliama grėsmė odai, bet ir itin dažnai ištinkanti sveikatos būklė – saulės smūgis. Šį kartą... 1 +67 / -7 +60
Kaip padėti depresija sergančiam artimajam? Psichologės komentaras
Kaip padėti depresija sergančiam artimajam? Psichologės komentaras Gyventi su depresija sergančiu artimu žmogumi – nelengva. Namuose tvyro liūdesys, įtampa, ją jaučia tiek suaugusieji, tiek vaikai. Tačiau būtent šeimos narių nuoširdus rūpestis sergančiuoju gali padaryti teigiamą įtaką depresijos gydymui. Jauki atmosfera namuose, saugumo jausmas ir palaikymas padės... 4 +47 / -3 +44
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti Dažnai važinėjant nelygiu keliu po kurio laiko tenka remontuoti automobilio važiuoklę. Panašiai gali nutikti ir su žmogaus organizmu: dažnai kartodami tuos pačius judesius, ypač sudėtingomis sąlygomis, galime patirti traumą. Tendinitas – sausgyslių audinio, jungiančio raumenis prie kaulo, uždegimas. Dažniausiai jis išsivysto... 3 +56 / -22 +34
Šlapimo spalva. Ką ji gali pasakyti apie jūsų sveikatą?
Šlapimo spalva. Ką ji gali pasakyti apie jūsų sveikatą? Ar jūsų šlapimas auksinis, rudas, o gal rožinis, mėlynas? Skaitykite toliau ir sužinosite, ką šios spalvos reiškia. Suprantame, kad procesas labai nemalonus, bet prieš nuleisdami vandenį pasižiūrėkite į klozeto vidų. Šlapimo spalva gali daug pasakyti apie organizme vykstančius procesus. Pripažinkite – atlikę gamtinį... +39 / -10 +29
Kas sukelia gastritą ir kaip jį gydyti? Natūralūs gydymo būdai
Kas sukelia gastritą ir kaip jį gydyti? Natūralūs gydymo būdai Skrandžio negalavimai ‒ gana dažnas nusiskundimas. Virškinimo sutrikimais skundžiasi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Dažniausiai pradėjus skaudėti skrandžiui bandome prisiminti, ką paskutiniu metu valgėme, ar maistas buvo riebus, ar vartojome alkoholio ir pan. Skrandžio skausmų priežastis neretai gali būti... 4 +58 / -30 +28
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas Kelio sąnario menisko plyšimai – viena dažniausių sportinių traumų, kuri ženkliai sutrikdo kelio sąnario funkciją. Bet kuri veikla, kurioje jūsų kūnas sukasi į vieną pusę, o koja lieka atremta į žemę ir stabili kūno atžvilgiu gali baigtis meniskų plyšimu. +35 / -8 +27
Traška pirštų sąnariai. Ar verta susirūpinti?
Traška pirštų sąnariai. Ar verta susirūpinti? Pirštų sąnarių traškėjimas – gana dažnas reiškinys. Kai kuriems žmonėms įprasta ryte atsikėlus ar darbo metu padarius pertraukėlę pramankštinti sustingusius pirštus, tačiau iš šeimos narių, draugų ar kolegų dažnai sulaukiama pastabų, kad šis įprotis tikrai ne į gera. Bet ar tikrai tai gali lemti pirštų sąnarių... +27 / -2 +25
Pavasarinė alergija... arba ir vėl nosis upeliais teka
Pavasarinė alergija... arba ir vėl nosis upeliais teka Pavasaris ir vis labiau šiltėjantys orai džiugina ne visus. Pražydus pirmiesiems augalams, sprogstant medžiams nemažai žmonių kenčia nuo alergijos. Ši sunki liga dažnai vadinama civilizacijos rykšte. Sergančiųjų alerginėmis ligomis daugėja visame pasaulyje. Straipsnyje pateikiame informaciją, kuo šienligė skiriasi nuo... +23 / 0 +23
Skauda šlapinantis – gali būti, kad jums lėtinis uretritas
Skauda šlapinantis – gali būti, kad jums lėtinis uretritas Vos tik nuėjus į tualetą ir pradėjus šlapintis jaučiate, kad skauda. Jei skausmas ūmus, jis sukelia daug nepatogumų, jei skausmas pakeliamas – žmogus į jį numoja ranka. Tačiau bet kokiu atveju skausmo, kuris atsiranda šlapinimosi metu, nereikėtų ignoruoti – tai gali būti ženklas, jog jus kamuoja lėtinis uretritas.... +21 / -1 +20