Atopinio dermatito gydymas: kaip kovoti su varginančiais simptomais?

Gegužės 26, 2014
+8
Atopinio dermatito gydymas: kaip kovoti su varginančiais simptomais?

Įvairios alergijos kamuoja apie trečdalį išsivysčiusių šalių gyventojų. Atopinis dermatitas ‒ viena iš alergijos rūšių, kurią paprastai sukelia alergenai. Šia liga dažniausiai suserga vaikai ir jaunimas. Atopinis dermatitas dažnai pasireiškia varginančiu odos niežuliu ‒ vaikams tai ypač sunku ištverti. Jie ima kasytis niežtinčias vietas, o tai tik pablogina odos būklę. Taigi, ką būtina žinoti apie atopinį dermatitą ir kaip jį gydyti? 

Atopiniu dermatitu dažniausiai serga vaikai 

Atopinis dermatitas ‒ dažnai pasitaikanti vaikų liga. Paprastai ji pasireiškia pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, o paauglystėje dauguma vaikų pasveiksta. Manoma, kad atopinis dermatitas atsiranda dėl tam tikrų genetinių žmogaus imuninės sistemos ir aplinkos veiksnių sąveikos. Paveldimumas turi įtakos atopinio dermatito atsiradimui, nes juo dažniau serga vaikai, kurių šeimose taip pat yra sergančiųjų šia liga. 

Dažniausiai atopinis dermatitas pasireiškia vaikams iki vienerių metų amžiaus. Kiek rečiau jos požymiai atsiranda 2–5 gyvenimo metais. Maždaug 40 % ligonių, sergančių atopiniu dermatitu, sulaukę 5 metų amžiaus ima savaime sveikti. Net iki 90 % sergančiųjų pasveiksta iki 15 metų amžiaus. 

Alergenai, sukeliantys atopinį dermatitą 

Žemės riešutai taip pat gali sukelti alergijąAtopinis dermatitas pasireiškia dėl imuninės sistemos mechanizmų, tačiau žinotina, kad ši liga ne visada yra alerginės kilmės. Vis dėlto dažniausiai atopinį dermatitą sukelia maisto alergenai. 

Kūdikiai dažniausiai būna alergiški: 

 • karvės pieno baltymams,
 • kiaušiniams,
 • kviečiams,
 • žuviai,
 • sojai. 

Vyresni vaikai gali būti alergiški ne tik šiems produktams, bet ir žemės ar lazdynų riešutams. Ligą gali provokuoti ir aplinkoje esantys alergenai: 

 • namų dulkių erkės,
 • žiedadulkės,
 • gyvūnų kailis,
 • cheminiai dirgikliai,
 • mikroorganizmai ir kt. 

Atopinio dermatito simptomai 

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas ‒ intensyvus niežulys. Kiti dermatito požymiai priklauso nuo sergančiojo amžiaus. Kūdikiams ir vaikams iki 2 metų dermatitas paprastai pasireiškia vadinamąja „šlapiąja“ forma: ant odos iškyla pūslelių, gali išsivystyti egzema. Paprastai pūslelių susidaro ant veido (kaktos, skruostų, ausų kaušelių), taip pat ant liemens, rankų ir kojų tiesiamųjų paviršių. 

Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems dažniau pasireiškia vadinamoji „sausoji“ forma. Ant odos susidaro lengvai pastebimų mazgelių, nukasymų, gali atsirasti lichenifikacija (oda tampa sausa, stora, pradeda pleiskanoti, parausta, paryškėja odos piešinys). Pažeidžiama ir veido oda (ypač kakta, vokai, lūpos), kaklo ir sprando oda, tiesiamieji plaštakų paviršiai, taip pat rankų ir kojų lenkiamieji paviršiai. 

Dermatitas gali lemti ir astmos atsiradimą. Manoma, kad maždaug trečdalis vaikų, sergančių atopiniu dermatitu, laikui bėgant suserga ir bronchine astma. 

Atopinio dermatito diagnostika 

Paprastai diagnozuoti atopinį dermatitą gana nesunku. Diagnozė dažniausiai nustatoma remiantis paciento apklausa ir fiziniu ištyrimu. Taip pat gali būti daromi odos mėginių tyrimai, kurie padeda nustatyti ligą sukeliančius alergenus ir imtis efektyviausių gydymo priemonių. 

Pagrindiniai dermatito gydymo principai 

 • Alergeno pašalinimas. Svarbiausia ‒ pašalinti dermatitą sukeliančius alergenus, pavyzdžiui, nevartoti alergizuojančių produktų, nenaudoti alergizuojančių priemonių.
   
 • Apsauginio odos barjero atkūrimas. Oda gydoma emolientais. Šie vaistai drėkina odą ir padeda atkurti apsauginį barjerą. Efektyvūs yra ir natūralūs emolientai, pavyzdžiui, avižinių miltų arba dribsnių kremai.
   
 • Uždegimo slopinimas. Efektyviausiais vaistais įvardijami – gliukokortikosteroidai. Jie veikia lokaliai ir slopina uždegimo požymius: skausmą, paraudimą, patinimą, karštį. Kai vargina itin stiprus niežėjimas, gali būti skiriami antihistamininiai vaistai. Kartais skiriami ir vaistai imuninei sistemai kontroliuoti (imunosupresantai arba imunomoduliatoriai).
   
 • Infekcijos gydymas. Kadangi oda sergant atopiniu dermatitu būna pažeista, pro ją gali lengvai prasiskverbti įvairūs svetimkūniai ir mikrobai, todėl kyla infekcijos rizika. Kovai su infekcija gali būti skiriami antibiotikai (pavyzdžiui, antibiotiniai tepalai).
   
 • Dermatito gydymas. Ligą galima gydyti ir fototerapija arba fotochemoterapija. Šių procedūrų metu pažeista oda apšviečiama ultravioletiniais spinduliais, kurie gydo pažeistą odą.
   
 • Psichologinė pagalba. Kadangi atopinis dermatitas pažeidžia odą, pakinta ir ligonio išvaizda, jis gali jaustis ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai blogai. Todėl gydant dermatitą svarbu nepamiršti pasirūpinti ir sergančiojo psichikos sveikata. 

Nors atopinis dermatitas dažniausiai pasireiškia vaikams ir jaunimui, svarbu nepamiršti, kad šia liga serga ir suaugusieji. Sergant atopiniu dermatitu, būtina ne tik jį gydyti, bet ir kasdien prižiūrėti odą: naudoti natūralias prausimosi ir skalbimo priemones, dažnai vėdinti patalpas, vengti šiurkščių audinių drabužių ir nuolat drėkinti išsausėjusią odą.

+8
 • Odos ligos
 • Odos niežėjimas
 • Pūslinės odos ligos
 • Atopinis dermatitas
 • Bronchinė astma
 • Gliutino netoleravimas
 • Dermatologai
 • Odos klinikos
 • Odos pleiskanojimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija Akies miežis mane kankino beveik tris metus. Buvau 8-erių, kai savaitei su tėvais išvykome atostogauti į Palangą. Karštomis vasaros dienomis mėgdavau ilgai mirkti jūroje. Didžiąją maudynių dalį praleisdavau panėrusi po vandeniu, rinkdama kriaukles ir akmenukus. Kai baigėsi atostogos ir nenoromis grįžau... 3 +71 / -15 +56
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai Kasmet Lietuvoje beveik du tūkstančiai žmonių išgirsta odos vėžio diagnozę. Onkologai įsitikinę, kad odos vėžys – įveikiama liga, tačiau gyvybiškai svarbu laiku pastebėti apgaulingus odos vėžio simptomus. Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir... 1 +59 / -15 +44
Ūminis pankreatitas. Ką turėtų žinoti kiekvienas?
Ūminis pankreatitas. Ką turėtų žinoti kiekvienas? Ūminis pankreatitas – pavojinga kasos liga, galinti sukelti sunkių komplikacijų. Matyt, daugelis žino, kad dažna kasos ligų priežastis – besaikis alkoholio vartojimas. Deja, bet gausaus alkoholio vartojimo problema Lietuvoje itin opi... Ūminį pankreatitą taip pat gali sukelti tulžies pūslės akmenligė, infekcijos, vaistai ar kt... +40 / -7 +33
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau Vasara baigėsi ir vis labiau šaltėjančios dienos primena, jog metas atsinaujinti ne tik savo drabužių garderobą, bet ir namų vaistinėlę...Rudenį, kuomet vyrauja lietingi ir vėsūs orai, daugybė žmonių kenčia nuo peršalimo ligų. Tad verta joms iš anksto pasiruošti. 1 +29 / 0 +29
Kaip ir kur gydyti karpas: namuose ar gydytojo kabinete?
Kaip ir kur gydyti karpas: namuose ar gydytojo kabinete? Karpos – virusų sukeliama infekcija, kuri pasireiškia odos ląstelių išaugomis ir gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Nors karpos dažniausiai nėra skausmingos ar pavojingos, atsiradusios gerai matomoje vietoje, pavyzdžiui, ant rankų, gadina estetinį vaizdą, sukelia diskomfortą, tad žmogus nori jų kuo greičiau... +36 / -8 +28
Apie ką įspėja pleiskanos?
Apie ką įspėja pleiskanos? Su pleiskanomis susiduriame beveik kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar rasės. Pleiskanos asocijuojasi su higienos trūkumu, todėl net būdamos nepavojingos, jos itin nemalonios. Šiandien vis labiau rūpinamės savo išvaizda ir norėdami atrodyti nepriekaištingai stengiamės jas kuo greičiau išnaikinti. Ieškome patarimų... 1 +32 / -5 +27
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti?
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti? Tikriausiai ne kartą esate girdėję žmones, besiskundžiančius, jog šiltuoju metų laiku kaip niekad dažnai juos ėmė varginti kojų tinimas. Tuomet tokiems žmonėms norisi tik padėti, tačiau kaip? Vien tik medikamentinių priemonių čia neužteks, teks taikyti ir kitas, kompleksines priemones. +24 / 0 +24
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų... +28 / -6 +22
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas?
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas? Žmogaus stuburas – tai sudėtingas slankstelių, sąnarių, raiščių ir raumenų darinys, todėl jis yra labai lengvai pažeidžiamas. Nieko jau nebestebina pasakymas, kad jei po avarijos pamatote žmogų, kuriam sužeistas stuburas – geriau jo nejudinti. Tačiau gyvenime ne tik avarijos lemia stuburo pažeidimus ir netaisyklingus... +21 / -1 +20