Atopinio dermatito gydymas: kaip kovoti su varginančiais simptomais?

Gegužės 26, 2014
+8
Atopinio dermatito gydymas: kaip kovoti su varginančiais simptomais?

Įvairios alergijos kamuoja apie trečdalį išsivysčiusių šalių gyventojų. Atopinis dermatitas ‒ viena iš alergijos rūšių, kurią paprastai sukelia alergenai. Šia liga dažniausiai suserga vaikai ir jaunimas. Atopinis dermatitas dažnai pasireiškia varginančiu odos niežuliu ‒ vaikams tai ypač sunku ištverti. Jie ima kasytis niežtinčias vietas, o tai tik pablogina odos būklę. Taigi, ką būtina žinoti apie atopinį dermatitą ir kaip jį gydyti? 

Atopiniu dermatitu dažniausiai serga vaikai 

Atopinis dermatitas ‒ dažnai pasitaikanti vaikų liga. Paprastai ji pasireiškia pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, o paauglystėje dauguma vaikų pasveiksta. Manoma, kad atopinis dermatitas atsiranda dėl tam tikrų genetinių žmogaus imuninės sistemos ir aplinkos veiksnių sąveikos. Paveldimumas turi įtakos atopinio dermatito atsiradimui, nes juo dažniau serga vaikai, kurių šeimose taip pat yra sergančiųjų šia liga. 

Dažniausiai atopinis dermatitas pasireiškia vaikams iki vienerių metų amžiaus. Kiek rečiau jos požymiai atsiranda 2–5 gyvenimo metais. Maždaug 40 % ligonių, sergančių atopiniu dermatitu, sulaukę 5 metų amžiaus ima savaime sveikti. Net iki 90 % sergančiųjų pasveiksta iki 15 metų amžiaus. 

Alergenai, sukeliantys atopinį dermatitą 

Žemės riešutai taip pat gali sukelti alergijąAtopinis dermatitas pasireiškia dėl imuninės sistemos mechanizmų, tačiau žinotina, kad ši liga ne visada yra alerginės kilmės. Vis dėlto dažniausiai atopinį dermatitą sukelia maisto alergenai. 

Kūdikiai dažniausiai būna alergiški: 

 • karvės pieno baltymams,
 • kiaušiniams,
 • kviečiams,
 • žuviai,
 • sojai. 

Vyresni vaikai gali būti alergiški ne tik šiems produktams, bet ir žemės ar lazdynų riešutams. Ligą gali provokuoti ir aplinkoje esantys alergenai: 

 • namų dulkių erkės,
 • žiedadulkės,
 • gyvūnų kailis,
 • cheminiai dirgikliai,
 • mikroorganizmai ir kt. 

Atopinio dermatito simptomai 

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas ‒ intensyvus niežulys. Kiti dermatito požymiai priklauso nuo sergančiojo amžiaus. Kūdikiams ir vaikams iki 2 metų dermatitas paprastai pasireiškia vadinamąja „šlapiąja“ forma: ant odos iškyla pūslelių, gali išsivystyti egzema. Paprastai pūslelių susidaro ant veido (kaktos, skruostų, ausų kaušelių), taip pat ant liemens, rankų ir kojų tiesiamųjų paviršių. 

Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems dažniau pasireiškia vadinamoji „sausoji“ forma. Ant odos susidaro lengvai pastebimų mazgelių, nukasymų, gali atsirasti lichenifikacija (oda tampa sausa, stora, pradeda pleiskanoti, parausta, paryškėja odos piešinys). Pažeidžiama ir veido oda (ypač kakta, vokai, lūpos), kaklo ir sprando oda, tiesiamieji plaštakų paviršiai, taip pat rankų ir kojų lenkiamieji paviršiai. 

Dermatitas gali lemti ir astmos atsiradimą. Manoma, kad maždaug trečdalis vaikų, sergančių atopiniu dermatitu, laikui bėgant suserga ir bronchine astma. 

Atopinio dermatito diagnostika 

Paprastai diagnozuoti atopinį dermatitą gana nesunku. Diagnozė dažniausiai nustatoma remiantis paciento apklausa ir fiziniu ištyrimu. Taip pat gali būti daromi odos mėginių tyrimai, kurie padeda nustatyti ligą sukeliančius alergenus ir imtis efektyviausių gydymo priemonių. 

Pagrindiniai dermatito gydymo principai 

 • Alergeno pašalinimas. Svarbiausia ‒ pašalinti dermatitą sukeliančius alergenus, pavyzdžiui, nevartoti alergizuojančių produktų, nenaudoti alergizuojančių priemonių.
   
 • Apsauginio odos barjero atkūrimas. Oda gydoma emolientais. Šie vaistai drėkina odą ir padeda atkurti apsauginį barjerą. Efektyvūs yra ir natūralūs emolientai, pavyzdžiui, avižinių miltų arba dribsnių kremai.
   
 • Uždegimo slopinimas. Efektyviausiais vaistais įvardijami – gliukokortikosteroidai. Jie veikia lokaliai ir slopina uždegimo požymius: skausmą, paraudimą, patinimą, karštį. Kai vargina itin stiprus niežėjimas, gali būti skiriami antihistamininiai vaistai. Kartais skiriami ir vaistai imuninei sistemai kontroliuoti (imunosupresantai arba imunomoduliatoriai).
   
 • Infekcijos gydymas. Kadangi oda sergant atopiniu dermatitu būna pažeista, pro ją gali lengvai prasiskverbti įvairūs svetimkūniai ir mikrobai, todėl kyla infekcijos rizika. Kovai su infekcija gali būti skiriami antibiotikai (pavyzdžiui, antibiotiniai tepalai).
   
 • Dermatito gydymas. Ligą galima gydyti ir fototerapija arba fotochemoterapija. Šių procedūrų metu pažeista oda apšviečiama ultravioletiniais spinduliais, kurie gydo pažeistą odą.
   
 • Psichologinė pagalba. Kadangi atopinis dermatitas pažeidžia odą, pakinta ir ligonio išvaizda, jis gali jaustis ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai blogai. Todėl gydant dermatitą svarbu nepamiršti pasirūpinti ir sergančiojo psichikos sveikata. 

Nors atopinis dermatitas dažniausiai pasireiškia vaikams ir jaunimui, svarbu nepamiršti, kad šia liga serga ir suaugusieji. Sergant atopiniu dermatitu, būtina ne tik jį gydyti, bet ir kasdien prižiūrėti odą: naudoti natūralias prausimosi ir skalbimo priemones, dažnai vėdinti patalpas, vengti šiurkščių audinių drabužių ir nuolat drėkinti išsausėjusią odą.

+8
 • Odos ligos
 • Odos niežėjimas
 • Pūslinės odos ligos
 • Atopinis dermatitas
 • Bronchinė astma
 • Gliutino netoleravimas
 • Dermatologai
 • Odos klinikos
 • Odos pleiskanojimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija Akies miežis mane kankino beveik tris metus. Buvau 8-erių, kai savaitei su tėvais išvykome atostogauti į Palangą. Karštomis vasaros dienomis mėgdavau ilgai mirkti jūroje. Didžiąją maudynių dalį praleisdavau panėrusi po vandeniu, rinkdama kriaukles ir akmenukus. Kai baigėsi atostogos ir nenoromis grįžau... 3 +70 / -15 +55
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai Kasmet Lietuvoje beveik du tūkstančiai žmonių išgirsta odos vėžio diagnozę. Onkologai įsitikinę, kad odos vėžys – įveikiama liga, tačiau gyvybiškai svarbu laiku pastebėti apgaulingus odos vėžio simptomus. Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir... 2 +56 / -14 +42
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti Dažnai važinėjant nelygiu keliu po kurio laiko tenka remontuoti automobilio važiuoklę. Panašiai gali nutikti ir su žmogaus organizmu: dažnai kartodami tuos pačius judesius, ypač sudėtingomis sąlygomis, galime patirti traumą. Tendinitas – sausgyslių audinio, jungiančio raumenis prie kaulo, uždegimas. Dažniausiai jis išsivysto... 3 +54 / -22 +32
Pūlinga angina. Kaip gydyti ir kada reikalinga operacija?
Pūlinga angina. Kaip gydyti ir kada reikalinga operacija? Tonzilių uždegimas, dažniau vadinamas angina, gana dažnas susirgimas. Tonzilitą gali sukelti virusai arba bakterijos – tai lemia ligos gydymo metodų pasirinkimą. Paviršinis tonzilių uždegimas praeina per kelias dienas ir sunkesnių simptomų nesukelia, tačiau, jei uždegimas paveikia gilesnius audinius, žmogui tenka kęsti stiprų... +42 / -13 +29
Niežai: varginantys simptomai ir nesudėtingas gydymas
Niežai: varginantys simptomai ir nesudėtingas gydymas Dažną iš mūsų užklumpa itin nemaloni odos liga – niežai. Ši liga sukelia ne tik varginančius simptomus, bet ir subjauroja odą, sukelia antrines infekcijas ir dažnai neigiamai paveikia užsikrėtusiojo socialinį gyvenimą. Kasmet pasaulyje diagnozuojama maždaug 300 milijonų niežų atvejų. Nors niežais dažniausiai užsikrečia... 4 +42 / -14 +28
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas
Menisko plyšimas – dažniausias kelio sąnario pažeidimas Kelio sąnario menisko plyšimai – viena dažniausių sportinių traumų, kuri ženkliai sutrikdo kelio sąnario funkciją. Bet kuri veikla, kurioje jūsų kūnas sukasi į vieną pusę, o koja lieka atremta į žemę ir stabili kūno atžvilgiu gali baigtis meniskų plyšimu. +35 / -8 +27
Plaučių uždegimas – klastinga kvėpavimo sistemos liga
Plaučių uždegimas – klastinga kvėpavimo sistemos liga Kasmet plaučių uždegimas nusineša milijonus vaikų ir suaugusiųjų gyvybių. Užsikrėtus šia liga pirmieji požymiai pasireiškia 1–3 dieną (kartais tik praėjus 7–10 dienų). Plaučių uždegimas pavojingiausias vyresnio amžiaus žmonėms ir vaikams iki 3 metų. Nuo plaučių uždegimo nėra apsaugotas nė vienas, todėl ypač... 2 +34 / -9 +25
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų... +28 / -6 +22
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas?
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas? Žmogaus stuburas – tai sudėtingas slankstelių, sąnarių, raiščių ir raumenų darinys, todėl jis yra labai lengvai pažeidžiamas. Nieko jau nebestebina pasakymas, kad jei po avarijos pamatote žmogų, kuriam sužeistas stuburas – geriau jo nejudinti. Tačiau gyvenime ne tik avarijos lemia stuburo pažeidimus ir netaisyklingus... +21 / -1 +20