Meningitas – kas jį sukelia ir kaip jį atpažinti?

Spalio 16, 2014
+11
+15 -4

Meningitas, kitaip smegenų dangalo uždegimas, aprašomas dar senovės raštuose – graikų gydytojo Hipokrato veikaluose. Vis dėlto meningitas, kaip konkrečių simptomų derinys, buvo pristatytas tik XIX a. pabaigoje. Tai padarė rusų gydytojas Vladimiras Kernigas ir lenkų medikas Józefas Brudzińskis. Jiedu išsamiai aprašė simptomus, kurie pasireiškia sergant šia liga. Trumpa meningito istorija, šios ligos priežastys ir simptomai – naujame „MedGuru.lt“ straipsnyje. 

XVIII a. škotų gydytojas Robertas Whyttas pirmą kartą apibūdino meningitą kaip turintį neįprastą eigą – tai buvo tuberkuliozės sukeltas meningitas. Kaip bebūtų keista, mokslininkams prireikė maždaug šimtmečio, kad atrastų kitas bakterijas. Galiausiai XX a. suprasta, kad daugelį meningito rūšių (apie 90 %) sukelia būtent virusai, dažniausiai – žarnyno.

Taigi, meningitą gali sukelti ne tik visuomenėje gerai žinoma Neisseria meningitidis (meningokokas), tačiau ir daugelis kitų bakterijų, virusų, grybelių. O jų sukelto meningito pasekmės neretai gali būti dar sunkesnės nei meningokoko bakterijos sukelto smegenų dangalo uždegimo. Taigi, kas yra meningitas ir kokios jo priežastys? 

Meningitas – kas tai? 

Meningitas – tai galvos ir (ar) nugaros smegenų dangalų uždegimas. Dažniausiai uždegimas pažeidžia minkštąjį smegenų dangalą. Pats žodis „meningitas“ kilęs iš graikų kalbos, kur menix reiškia „membraną, plėvelę“, o galūnė –itis reiškia „susijusį su“. Meninginiai smegenų dangalai, trys membranos, dengia galvos ir nugaros smegenis. Pagrindinė šių membranų funkcija – galvos ir nugaros smegenų apsauga. 

Trys smegenų dangalai: 

  1. minkštasis smegenų dangalas (jį paprastai ir apima uždegimas), kuris yra betarpiškai prigludęs prie smegenų;
  2. voratinklinis dangalas, kuris yra virš minkštojo dangalo;
  3. kietasis dangalas, kuris yra virš voratinklinės membranos. 
Smegenų dangalai

Kokie mikroorganizmai sukelia meningitą? 

Kaip minėta, meningitą gali sukelti gausybė įvairių mikroorganizmų, o retkarčiais meningito atsiradimą lemia net neinfekciniai veiksniai: alergija, radiacija ar intoksikacija. Trumpai apibūdinsime mikroorganizmus, dažniausiai sukeliančius smegenų dangalų uždegimą. 

Virusai. Virusai sukelia didžiąją dalį meningitų (apie 90 %). Paprastai, virusinis meningitas būna nesunki infekcija. Jos metu atsiradę simptomai nebūna akivaizdūs. Smegenų dangalų uždegimą gali sukelti daugybė virusų. Vis dėlto dažniausiai šią infekciją sukelia enterovirusai (žarnyno virusai), rečiau erkinio encefalito virusas, Herpes virusas ir kiti. Didžioji dalis virusinių meningitų praeina be didesnių komplikacijų.

Bakterijos. Bakterinis meningitas – visada labai rimta liga. Bakterinį meningitą dažniausiai sukelia 3 bakterijos: 

  • Neisseria meningitinis,
  • Streptococcus pneumoniae,
  • Haemophilus influenzae. 

Šiomis bakterijomis užsikrečiama esant artimam kontaktui su sergančiu žmogumi arba šių bakterijų nešiotoju. Žinoma, ne visada užsikrėtus išvardytomis bakterijomis susirgsite meningitu. Organizmas su bakterijomis gali susidoroti be jokių ligos simptomų, dažnais atvejais (ypač užsikrėtus S. pneumoniae, H. influenzae) susergama kitomis ligomis, pavyzdžiui, plaučių uždegimu, sinusitu, ausų uždegimu. 

1 2
+11
+15 -4
  • Tuberkuliozė
  • Meningitas
  • Galvos skausmas
  • Aukšta temperatūra
  • Karščiavimas
  • Vidaus ligų gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *