Magnetinių laukų įtaka žmogaus sveikatai

Kovo 07, 2014 | Justė Latauskienė
+9
+15 -6
1

Elektros prietaisai, mobilieji telefonai, saulė ir net mes patys kuriame magnetinius laukus. Sklando daugybė gandų apie magnetinių laukų daromą žalą ar suteikiamą naudą žmogaus organizmui. Taigi, nusprendėme pasidomėti magnetinių laukų kilme ir jų poveikiu žmogaus organizmui. O gal magnetiniai laukai nedaro jokios įtakos žmogaus organizmo veiklai?..

Paslaptingasis magnetinis laukas 

Suprasti, kas yra magnetinis laukas, nėra lengva, tai reikalauja tam tikro išsilavinimo. Kartais žmonės yra klaidinami: arba gąsdinami magnetinių laukų žala, arba kaip tik viliojami pirkti neva gydančius, magnetinį lauką sukuriančius prietaisus. 

Magnetinis laukas – ypatinga materijos forma, sudaranti sąlygas sąveikauti judančioms elektringosioms dalelėms. Magnetinį lauką gali sukurti judantys krūviai (elektros srovė) arba nuolatiniai magnetai. Magnetinis laukas nėra išimtinai žmogaus nulemtas reiškinys. Daug kas yra girdėję apie saulės magnetines audras – jų metu visa planeta patenka į tam tikro stiprumo saulės sukurtą magnetinį lauką. Labai stipri saulės audra gali nepataisomai sugadinti elektros prietaisus. 

Paskutinė itin stipri saulės audra įvyko 1859 metais – tuo metu iš elektrinių prietaisų plačiausiai buvo naudotas tik telegrafas. Be telegrafo ryšio liko visa Europa ir JAV, o dalis telegrafistų nukentėjo nuo elektros išlydžių iš telegrafo aparatų. Kai kur kilo žiežirbų sukeltų gaisrų. Jas skleidė telegrafo stulpai. Tačiau net ir tokia stipri saulės audra nepadarė tiesioginės žalos žmonių sveikatai. Mūsų planetai teorinę grėsmę gali kelti ir galimi dar didesni kitų kosminių reiškinių sukelti magnetiniai laukai. 

Žmogaus sukurtas magnetinis laukas 

„Netgi mes patys, dėl mūsų ląstelių veiklos, kurios metu susidaro silpnos elektrinės srovės, generuojame tam tikrą magnetinį lauką!“ XX amžiuje dėl žmogaus veiklos atsirado daug negamtinės kilmės elektrinių ir magnetinių laukų. Kai kuriose gamyklose, antrinių žaliavų perdirbimo įmonėse ar mokslinių tyrimų laboratorijose gali būti tikslingai sukuriami itin stiprūs magnetiniai laukai. Šie laukai gali būti pavojingi sveikatai. Bet juos palaikyti – labai brangu. Be to, dažniausiai jie kuriami ne tik itin saugant darbuotojų sveikatą, bet ir labai trumpam laikui.

Kasdienėje veikloje ir buityje, naudodamiesi elektros prietaisais, vaikščiodami tarp mobiliojo ryšio antenų, kalbėdami mobiliaisiais telefonais, patenkame į magnetinius laukus, kurie palyginus su gamtos sukurtais yra labai silpni. Netgi mes patys, dėl mūsų ląstelių veiklos, kurios metu susidaro silpnos elektrinės srovės, generuojame tam tikrą magnetinį lauką! 

Ar gali magnetiniai laukai pakenkti sveikatai? 

Magnetinių laukų įtaka žmogaus sveikatai nėra žalinga1996 metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pradėjo kryptingai aiškintis, kokią įtaką žmogaus sveikatai daro magnetiniai laukai. Ši organizacija surinko ir išanalizavo apie 25 000 mokslinių darbų ir straipsnių apie magnetinių laukų poveikį žmogui. 

Nors vieni darbai rodė, jog šiokios tokios įtakos gali būti, kiti – kad laukai netgi sveikatina, tačiau bendra visų darbų analizė parodė, kad jokios rimtos įtakos žmogaus pagaminti elektriniai ir magentiniai laukai žmogaus organizmui neturi. Taip pat neįrodyta, kad būtų žmonių, kurie galėtų pasakyti, jog vyksta ar įvyko saulės magnetinė audra, remdamiesi vien savijauta. 

Dažniausiai populiariojoje spaudoje pateikiami tokie magnetinių laukų neigiamo poveikio pavyzdžiai: 

Ir nors tikrai įrodyta, kad daugiau elektrinių prietaisų ar dažniau mobiliuoju telefonu besinaudojantys žmonės skundžiasi šiais sutrikimais, bet negalima vienareikšmiškai teigti, kad juos sukelia tų prietaisų skleidžiamas elektrinis ar magnetinis laukas. Dažniausiai šiuos negalavimus lemia gyvenimo būdas: įtemptas darbas ir jo pobūdis (turbūt visi sutiktų, kad projektų vadovas ar pardavimų vadybininkas telefonu ir kompiuteriu naudosis kur kas dažniau nei stomatologas ar floristas). 

Taip pat nėra įrodyta, kad buitiniai ar medicininių prietaisų generuojami magnetiniai laukai didintų persileidimų, apsigimimų ir vėžinių susirgimų riziką. Įvairios magnetinės juostelės, apyrankės, pakabukai ir kiti prietaisai, neva skatinantys audinių gijimą ir mažinantys skausmą, taip pat tėra apgaulė – jie veikia taip pat, kaip veiktų be įdėtų magnetų. Dažniausiai tai tėra placebo efektas – žmogaus įsitikinimas, kad daiktas tikrai veiks. 

Baimintis magnetinio lauko nėra prasmės. Prietaisai, kurie neva magnetiniu lauku gydo – neveikia, bet taip pat ir nekenkia. Vis dėl to, jei neramu, stengtis kaip galima daugiau išvengti magnetinių laukų – įmanoma. Magnetinis laukas yra realiai egzistuojantis ir išmatuojamas reiškinys, kurį mokslininkai vis dar tyrinėja ir galbūt ateityje apie jį ar kitus jį lydinčius reiškinius, apie kuriuos šiandien dar nieko nežinome, sužinosime žymiai daugiau.

+9
+15 -6
1
  • Depresija
  • Erekcijos sutrikimai
  • Galvos svaigimas
  • Placebo efektas
  • Urologai
  • Psichologai
  • Magnetiniai laukai

Susiję straipsniai

  • Visiškai akivaizdu, kad gerb. autorė niekada gyvenime nėra pati susidūrusi su fizioterapijoje naudojamų magnetinių laukų poveikiu. Magnetinis laukas tikrai padeda spręsti daugelį problemų.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *