Niežai: varginantys simptomai ir nesudėtingas gydymas

Vasario 25, 2014
+29
+47 -18
4

Niežų diagnostika

Norvegiški niežai 

Retesnės ir sunkesnės niežų formos gali pasireikšti pacientams, kurių imuninė sistema yra susilpnėjusi ar sergantiesiems lėtinėmis odos ligomis. 

Susirgus norvegiškais niežais oda pasidengia gausiomis pilkomis ar gelsvomis pleiskanomis ir šašais, po kuriais veisiasi tūkstančiai niežinių erkių, taip pat atsiranda nemalonus kvapas, nagai pakinta ir sustorėja. Odos pakitimai gali išplisti po visą kūną, pacientas gali pradėti karščiuoti. 

Nukritę šašai ir pleiskanos yra pavojingi aplinkiniams, nes juose lieka daugybė erkių, kurios gyvybingos išlieka net kelias dienas. Tai komplikuota ir sunkiai gydoma niežų forma. Laimei, ši ligos forma yra reta. 

Niežų diagnostika

Pastebėjus būdingus simptomus (niežulį, bėrimus ir niežinių erkių urvelius tipiškose vietose), taip pat jei panašūs simptomai vargina kitus šeimos narius, galima įtarti niežus. Diagnozę patvirtina keletas tyrimų. 

Vienas tyrimų – odos nuograndų mikroskopija. Odos nuograndose mikroskopu ieškoma erkių, jų kiaušinėlių ir ekskrementų. Niežų erkę galima pamatyti ir dermatoskopu. Kartais gali būti atliekama ir odos biopsija, kurios metu yra paimamas odos gabalėlis ir po to tiriamas mikroskopu. 

Svarbu niežus atskirti nuo kitų ligų, sukeliančių panašius simptomus. Tai gali būti įvairios alergijos, kitos odos ligos ir t. t. 

Niežų gydymas

„... svarbu dezinfekuoti drabužius, patalynę, išsiurbti ir išvalyti patalpas, nes erkės žūsta tik 55 °C temperatūroje maždaug per 10 min. .“Nustačius diagnozę labai svarbu paskirti tinkamus vaistus niežams gydyti. Niežai gydomi gana nesudėtingai, dažniausiai permetrino tepalu, taip pat benzilo benzoato emulsija. Šie vaistai yra tepami ant odos. 

Mažesniems vaikams, kūdikiams ir nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims yra skiriamas niežų gydymas siera. Galimas gydymas ir geriamu preparatu – ivermektinu. Deja, šis vaistas Lietuvoje neregistruotas. 

Gydantis niežus labai svarbu dezinfekuoti drabužius, patalynę, išsiurbti ir išvalyti patalpas, nes erkės žūsta tik 55 °C temperatūroje maždaug per 10 min. Kadangi erkės nekontaktuodamos su žmogumi gali išgyventi vos 4 dienas, galima palikti daiktus savaitei nuošalioje vietoje, kur žmogus neužeina, tuomet erkės žus. Nustačius niežus gydomas ne tik pacientas, bet ir jo šeimos nariai, kurie artimai kontaktuoja su sergančiuoju. 

Niežai nėra pavojinga liga, tačiau itin nemaloni. Taigi labai svarbu laiku diagnozuoti ligos simptomus ir nedelsiant imtis gydymosi priemonių. Kadangi varginantys niežų simptomai paliečia ne vieną žmogų, bet ir su juo dažnai kontaktuojančius asmenis, reikėtų pasirūpinti ne tik savo, bet ir namiškių gydymu. 

Saugokime vieni kitus!

Taip pat skaitykite:
Odos vėžys – pirmieji simptomai ir profilaktika »
Trys natūralios veido kaukės. Išbandėme! »
Veido valymas namuose ar pas dermatologą – ką rinktis? »

1 2
+29
+47 -18
4
  • Odos ligos
  • Niežai
  • Odos niežėjimas
  • Dermatologai

Susiję straipsniai

  • Paprastai užsikrečiama glaudžiai kontaktuojant su niežais sergančiu žmogumi. – jo… mano kolege buvo apsikretusi.. apie burna ant veido buvo… O jos vyrui nieko nebuvo… tai idomu kur ji ten pasigavo..

  • Turbūt Tomui labai jau patinka ta kolegė, kad rūpinasi jos veidu. Vulgaru.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *