Šluotinis burnotis

+1
+1 -0


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Raumenų ir skeleto sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Šluotinis burnotis (lotyniškai Amaranthus paniculatus) – tai burnotinių šeimai priklausantis, vienerius metus gyvuojantis, iki 2 metrų užaugti galintis žolinis augalas. Burnotis turi tvirtus stiebus, lapai žali, dideli, stambūs, pražanginiai, ovalios formos (primena kiaušinį), viršūnėse nusmailėjantys. Žiedai gali būti įvairių spalvų (žali, violetiniai, raudoni, geltoni, balti), telkiasi į ilgus, šluotelės pavidalo žiedus. Žydėti burnočiai pradeda antroje vasaros pusėje (liepos–rugpjūčio mėnesiais) ir gali žydėti net iki šalnų.

Lietuvoje šluotiniai burnočiai dažnai auginami soduose, kapinėse, darželiuose kaip dekoratyviniai augalai, tačiau gali būti randami gamtoje ir kaip sulaukėjusios piktžolės. Augalas mėgsta šiltas, saulėtas vietas ir sausoką dirvožemį.

Veikliosios šluotinio burnočio medžiagos: mineralinės medžiagos (ypač gausu fosforo, kalcio), beta karotinas, vitaminai A, C, B grupės, rutinas, pektinai, flavonoidai, amino rūgštys, eterinis aliejus, skvalenas.

Gydomosiomis savybėmis pasižyminčios šluotinio burnočio sėklos yra naudojamos liaudies medicinoje. Jos padeda esant medžiagų apykaitos sutrikimui (mažina padidėjusį cholesterolio kiekį, taip apsaugodamos nuo aterosklerozės), gerina širdies veiklą, labai naudinga vaikams (skatina kalcio įsisavinimą, baltymų gamybą, padeda formuotis kaulams, reikalingas augimo procesams), lėtina organizmo senėjimo procesus. Išoriškai naudojamos burnočio sėklos gydo tokias odos ligas kaip opas, žvynelinę, egzemą.

Gydomosiomis savybėmis pasižymi ne tik burnočio sėklos, bet ir lapai. Juose gausu kalcio ir vitamino C. Lapai padeda išlaikyti tvirtus nagus, dantis, plaukus, apsaugo nuo osteoporozės (liga, kai retėja kaulinis audinys). Lapai taip pat pasižymi antibakterinėmis, antioksidacinėmis savybėmis, reguliuoja medžiagų apykaitos procesus, stiprina kraujagyslių (ypač kapiliarų) sieneles, taip apsaugodami nuo kraujavimų. Dėl gausaus vitaminų kiekio, esančio lapuose, jie gali būti tinkami avitaminozėms gydyti.

Šluotinis burnotis. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti naudojamos ir šluotinio burnočio sėklos, ir lapai. Sėklos gali būti trinamos į miltelius, verdamos, iš jų galima spausti vertingą aliejų.

Iš sėklų spaustą aliejų rekomenduojama vartoti pusvalandį prieš valgį, 2–3 kartus per dieną, po vieną arbatinį šaukštelį.

Prieš vartojant šluotinio burnočio preparatų gydomaisiais tikslais, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *