Grupė:
Dermatologiniai susirgimai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Vaistinė žvirbliarūtė (lotyniškai Fumaria officinalis) – tai žvirbliarūtinių šeimai priklausantis, vienerius metus gyvuojantis, iki 40 centimetrų užaugti galintis vaistinis, daržinis, žolinis augalas. Žvirbliarūtės turi ploną šaknį, iš kurios išauga vertikalios padėties, plaukelių neturintis, išsišakojęs stiebas. Augalo lapai yra melsvai žali, lancetiški, susiskaidę į 2–3 skiltis, smulkūs, kiek panašūs į rūtos lapus. Žiedai rausvai violetinės spalvos su raudona viršūnėle, vainiklapiai įvairių formų (vieni platesni, kiti siauresni), vienas būna užsilenkęs į viršų, jų pentinai trumpi ir platūs. Augalas turi du taurėlapius, tačiau jie greitai nukrenta. Žiedai telkiasi į siaurų, tankių kekių pavidalo žiedynus. Augalo vaisius – mažiukas, poros milimetrų skersmens riešutukas. Dauginasi sėklomis, kurias išnešioja vabzdžiai. Žydi gegužės–spalio mėnesiais.
Vaistinės žvirbliarūtės mėgsta drėgną dirvožemį, šiltas ir saulėtas vietas, todėl gali būti aptinkamos dykvietėse, daržuose, laukuose, soduose, pakelėse, šiukšlynuose. Auga kaip piktžolė, šviežios skleidžia nemalonų kvapą.
Veikliosios vaistinės žvirbliarūtės medžiagos: rauginės medžiagos, gleivės, flavonoidai, alkaloidai, organinės rūgštys (pavyzdžiui, fumaro).
Gydomosiomis savybėmis pasižyminčios vaistinės žvirbliarūtės yra naudojamos liaudies medicinoje. Jos tinkamos turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų (gydo aritmijas, mažina aukštą arterinį kraujo spaudimą, gerina kraujotaką), kvėpavimo sistemos sutrikimų (gydo bronchinę astmą). Augalas pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinančiomis savybėmis, todėl yra naudojamas inkstų ir šlapimo takų ligoms gydyti. Dar viena žvirbliarūtės savybė – tulžies išsiskyrimo skatinimas, todėl ji naudojama tulžies pūslės ir kepenų ligoms ir virškinimo sistemos sutrikimams gydyti (mažina dujų kaupimąsi žarnyne, aktyvina virškinimo procesus, slopina pykinimą). Išoriškai vartojamos žvirbliarūtės gydo įvairias odos ligas: egzemą, spuogus, niežus, psoriazę (žvynelinę), nes pasižymi uždegimus slopinančiomis savybėmis.
Vaistinės žvirbliarūtės preparatų nerekomenduojama vartoti nėščioms ir žindančioms moterims, asmenims, kuriuos buvo ištikęs širdies smūgis, sergantiems glaukoma. Augalo taip pat negalima vartoti geriant preparatus, mažinančius kraujo spaudimą.