Chirurgija – ne tik skalpeliu grįsta procedūra

Vasario 19, 2014 | Tumas Beinortas
+8
+9 -1
1

Lazerinė chirurgija

Lazeriai buvo pritaikyti chirurgijoje kaip bekontaktis pjovimo įrankis. Iki šiol lazeriai karaliauja akių chirurgijos srityje. Šiais laikais sukurtą modernų toliaregystės ar trumparegystės gydymą sudaro ragenos plokštelės išpjovimas ranka ir tolimesnės ragenos rekonstrukcijos lazeriu. 

Akių ligos

Visiškai naujas femtosekundinių lazerių pritaikymas chirurgijoje leidžia regos korekcijos operaciją atlikti be prisilietimo. Kompiuteriu apskaičiuotas lazerio spindulys išdegina mažus burbuliukus ragenoje ir leidžia išpjauti daug tikslesnio storio, dydžio ir formos ragenos skydelį ir taip išvengti kai kurių seniau grėsdavusių komplikacijų. 

Nepaisant įspūdingų rezultatų, pasiektų naudojant technologijas su skalpeliu, itin greiti femtosekundiniai lazeriai sparčiai keičia ir kataraktos chirurginį gydymą. Femtosekundinio lazerio spindulys suformuoja taisyklingą apvalią skylutę lęšiuke, tada suminkština ir suskaldo kataraktą, kuri pašalinama ultragarso pagalba. Naujas lęšiukas vėliau implantuojamas ranka. 

Stereotaksinė radiochirurgija 

Įvairūs dariniai kaukolės viduje ilgai buvo gydomi chirurginiu būdu atveriant kaukolę. Deja, net ir imantis klasikinės invazinės chirurgijos tam tikras smegenų vietas pasiekti yra sudėtinga. Iš skirtingų krypčių skleidžiant radioaktyvius spindulius, stereotaksinė radiochirurgija leidžia radiacijai nukeliauti į specifinę smegenų vietą. 

Neparaleliai paleisti spinduliai suartėja apskaičiuotoje auglio vietoje, smarkiai padidindami radiacijos kiekį. Aplink esantys audiniai patiria kur kas mažesnę radiaciją nei įprastos radioterapijos metu. Stereotaksinė radiochirurgija jau sėkmingai taikoma gydant piktybinius ir nepiktybinius smegenų navikus, arteriovenines malformacijas. 

Molekulinis vizualizavimas chirurgijoje 

Molekulinis vizualizavimas chirurgijojeMolekulinis vizualizavimas realiu laiku – intensyviai tyrinėjama sritis, kuri leidžia vizualizuoti tam tikras kūno ląsteles, remiantis specifiškais ląstelės molekuliniais mechanizmais. Teisingas auglio ribos identifikavimas yra kritiškai svarbus paciento prognozei. Molekuliniai metodai gali būti panaudojami augliams vizualizuoti ir tikslioms naviko riboms išpjauti. 

Inkstų vėžio gydymui taikomi eksperimentiniai metodai, kai panaudojamos fluorescentinės (šviečiančios) molekulės, kurios susikoncentruoja navikinėse ląstelėse. Tokiu būdu navikinės ląstelės gali būti lengvai fiksuojamos fluorescentinių kamerų. 

Chirurgai šiandien vis dar taiko senus metodus: išpjauna didesnę sveiko audinio dalį aplink auglį, siekdami, kad visas navikas tikrai būtų pašalintas. Aiškus auglio ribų vizualizavimas leistų sumažinti daromą žalą kaimyniniams sveikiems audiniams ir užtikrinti viso auglio pašalinimą. 

Panaši į aprašytąją fluorescentinėmis molekulių savybėmis paremtą technologiją yra vystoma ir kita, siekiant vizualizuoti nervus ir išvengti jų pažeidimo prostatos pašalinimo operacijos metu. Šis metodas žymiai padidintų tikimybę išsaugoti paciento seksualinę ir šlapimo palaikymo funkciją. 

Peržvelgus chirurgijos inovacijas aiškėja, kad chirurgija tampa vis labiau priklausoma nuo tokių mokslų kaip robotika, kompiuterinės technologijos ir vizualizavimas realiu laiku. Šios sritys padeda chirurgijai tapti dar tikslesnei nei leidžia natūralūs žmogiški fiziniai sugebėjimai ir tapti išties preciziška medicinos sritimi.

Daugiau susijusių straipsnių:
Kada chirurginis tonzilito gydymas yra neišvengiamas? »
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės »
Kataraktos operacija ‒ procedūra, grąžinanti regėjimą »

1 2
+8
+9 -1
1
  • Akių ligos
  • Galvos smegenų navikai
  • Chirurgija
  • Lazerinė chirurgija
  • Operacijos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *