Kataraktos operacija ‒ procedūra, grąžinanti regėjimą

Gegužės 05, 2014
+5
+5 -0
1

Kataraktos operacija – tai dažniausia visame pasaulyje operacija. Nepaisant didžiulės chirurgijos pažangos, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, katarakta lieka svarbiausia regėjimo blogėjimo ir netekimo priežastimi. Net 47,9 % iš visų blogo regėjimo priežasčių sudaro katarakta. Jei turite regėjimo sutrikimų, rekomenduojame pasidomėti kataraktos rūšimis ir jos gydymo būdais.

Kas sukelia kataraktą? Regėjimo ligos tipai

Katarakta – tai akies lęšiuko padrumstėjimas. Įprastai lęšiukas būna skaidrus, permatomas ir tam tikru kampu laužia šviesos spindulius, užtikrindamas gerą matymą. Katarakta gali pažeisti vieną arba iš karto abi akis. Išskiriama įgimta ir laikui bėgant įgyta katarakta. 

Įgimta katarakta ‒ tai susirgimas, kai vos gimus ar pirmųjų kūdikio gyvenimo metų bėgyje pastebimas lęšiuko drumstumas. Jį gali sukelti motinos nėštumo metu persirgtos infekcijos (kiaulytė, raudoniukė, Herpes simplex, sifilis, toksoplazmozė ir kitos infekcijos) arba genetinės priežastys (paveldima katarakta). 

Visgi dažniau pasitaiko įgyta katarakta, kurią sukelia: 

 • senėjimas,
 • žalingas tam tikrų medžiagų poveikis (rūkymas, vaistai),
 • ultravioletiniai spinduliai,
 • įvairios sisteminės ligos (cukrinis diabetas, atopinis dermatitas),
 • akių ligos (infekcijos, glaukoma),
 • reikšmės gali turėti ir traumos. 

Dažniausias kataraktos tipas – senėjimo sukelta katarakta. Senstant, sutrinka akyje vykstantys biocheminiai procesai, todėl lęšiuke susidaro padrumstėjimų.

3 senatvinės kataraktos tipai: 

 • Kataraktos operacija ‒ procedūra, grąžinanti regėjimąbranduolinė,
 • žievinė,
 • užpakalinė subkapsulinė katarakta. 

Tipai skirstomi pagal tai, kurioje lęšiuko vietoje formuojasi padrumstėjimas. Taip pat ir regėjimą jos veikia skirtingai. Pavyzdžiui, branduolinė katarakta ypač pablogina regėjimo aštrumą, o užpakalinė subkapsulinė katarakta lemia didelį paciento jautrumą ryškiai šviesai. 

Bendri kataraktos simptomai 

 • Pablogėjęs, neryškus matymas, vaizdas matomas lyg pro rūką (ypač regėjimas pablogėja naktį).
 • Padidėjęs akies jautrumas ryškiai šviesai. Matoma „aureolė“ aplink šviesos šaltinius.
 • Pakinta spalvų matymas – jos tampa blankesnės arba vaizdas tampa gelsvo atspalvio. 

Vis dėlto simptomai ne visada laiku pastebimi, nes katarakta vystosi lėtai ir jie atsiranda pamažu, vėlesnėse ligos stadijose. Iš pradžių intensyvesnis apšvietimas ir tinkamai parinkti akiniai gali padėti pagerinti regėjimą. Tačiau jei pablogėjęs matymas ženkliai kenkia gyvenimo kokybei, žmogus nebegali atlikti kasdienių darbų, tuomet reikalingas kataraktos gydymas. 

Kataraktos operacija ‒ vienintelis būdas pagyti 

„Tai neskausminga operacija, jos trukmė ‒ 15–20 minučių, o gerai matyti žmogus pradeda jau praėjus dienai ar keletai dienų.“ Deja, jokių efektyvių vaistų, kurie išgydytų kataraktą, nėra. Vienintelis veiksmingas jos pašalinimo būdas ‒ kataraktos operacija. Jos metu panaikinami net tokie sunkūs ligos padariniai kaip aklumas. Kasmet tokių operacijų pasaulyje atliekama net iki 10 milijonų. Kataraktos operacija šiandien išties saugi ir gana greitai atliekama procedūra. 

Kelias dienas prieš operaciją yra skiriami akių lašai su antibiotikais, kad būtų sumažinta bakterijų koncentracija akies paviršiuje ir būtų išvengta akies infekcijos po operacijos. Prieš operaciją vaistais išplečiamas ir vyzdys. 

Dažniausiai operacijos metu naudojamas vietinis nuskausminimas, tik retais atvejais prireikia bendrinės anestezijos. Atliekant kataraktos operaciją, senasis sudrumstėjęs lęšiukas ultragarsu susmulkinamas akies viduje ir išsiurbiamas, o į jo vietą įdedamas naujas, dirbtinis lęšis. Tai neskausminga operacija, jos trukmė ‒ 15–20 minučių, o gerai matyti žmogus pradeda jau praėjus dienai ar keletai dienų. 

Implantuojamų lęšių rūšys 

Visi šiuolaikiniai lęšiai užtikrina gerą regėjimą. Pagrindinis jų skirtumas – tai chirurginio pjūvio dydis, per kurį į akį implantuojamas lęšis. Žinoma, geriausia, kad būtų atliktas kuo mažesnis pjūvis, nes tuomet mažiau traumuojama akis, pooperacinis laikotarpis yra trumpesnis, o ir komplikacijų rizika ‒ mažesnė. 

Šiandien atliekant kataraktos operacijas daromas vos 2,8 milimetrų pjūvis. Per tokį mažą pjūvį galima implantuoti tik minkštą, sulankstomą lęšį. Kietiems lęšiams įdėti daromi kiek didesni pjūviai. Minkšti dirbtiniai lęšiai turi dar vieną privalumą – jie sulėtina arba visiškai panaikina antrinės kataraktos išsivystymo galimybę. 

Monofokaliniai ir multifokaliniai lęšiai. Lęšiai skirstomi ir pagal optines savybes. Jie gali būti monofokaliniai ir multifokaliniai. Dauguma lęšių yra monofokaliniai – tokie lęšiai suteikia galimybę aiškiai matyti arba iš toli, arba iš arti. Tarkime, jei lęšis yra pritaikytas gerai matyti iš arti, tuomet žiūrint į tolį ryškiam matymui prireiks akinių. Tuo tarpu multifokaliniai lęšiai suteikia galimybę gerai matyti ir iš toli, ir iš arti. Koks lęšis yra tinkamiausias – tai paciento sprendimas, kurį privalu priimti pasitarus su gydytoju. 

Po kataraktos operacijos paprastai greitai atsigaunama ir jau tą pačią dieną žmogus gali keliauti namo. Visgi būtina vykdyti gydytojo nurodymus: dar keletą savaičių privaloma lašinti gydytojo paskirtus akių lašus. Taip pat pirmąsias dvi savaites po kataraktos operacijos patartina neskaityti, kaip galima mažiau praleisti laiko prie televizoriaus ir saugoti akis nuo kitų žalingų poveikių.

Taigi, nors kataraktos diagnozė ir jos galimi sunkūs padariniai gali atrodyti grėsmingi, dėl šiuolaikinių chirurgijos galimybių žmogui gali būti grąžintas regėjimas, o su juo ‒ ir gera gyvenimo kokybė.

+5
+5 -0
1
 • Oftalmologija (akių klinikos)
 • Akių ligos
 • Katarakta
 • Akys
 • Chirurgija
 • Operacijos

Susiję straipsniai

 • O jei po operacijos 2 savaitės, o mato kaip per rūką, ir juodas taškas vaizde. Kažkodėl gydytoja taloną davė tik gruodžio mėn. Kitoms, tuo pačiu metu operuotoms – jau lapkričio pradžiai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *