Galvos skausmas. Kada reikėtų išsigąsti?

Vasario 03, 2015 | Gytis Motiejūnas
+16
+21 -5
2

Beveik kiekvienas iš mūsų yra patyręs galvos skausmą, o daugelis tikriausiai net ne kartą ir ne du. Galvos skausmas – vienas dažniausiai pasitaikančių skundų, atgenančių žmones į gydytojo kabinetą. Galvos skausmas tokia dažna problema, kad įvedus žodį „headache“ (liet. „galvos skausmas“) į paieškos sistemą „Google“, pateikiama daugiau nei 86 mln. rezultatų. Dauguma žmonių dėl galvos skausmo net nesikreipia į gydytoją – išmoksta suvaldyti skausmą patys: vieniems užtenka tiesiog trumpai pailsėti, kitiems išgerti kavos ar užvalgyti, tretiems prireikia išgerti silpnų nuskausminamųjų, pavyzdžiui, ibuprofeno. 

Paprastai galvos skausmas rimtos ligos nepranašauja, tačiau retsykiais, tai gali būti gyvybei grėsmingos būklės pranašas. Šiuo metu jau nustatyta apie 300 skirtingų galvos skausmo rūšių, deja, gydytojai skausmo priežastį randa tik maždaug 10 % pacientų. Skausmas, kurio priežastis nėra žinoma, priskiriamas pirminiams galvos skausmams. Į šią kategoriją patenka įtampos tipo galvos skausmas, migrena, klasterinis galvos skausmas. Tokie skausmai neretai gali apsunkinti kasdienę veiklą, sutrikdyti darbingumą, tačiau jie pavojaus gyvybei nesukelia. 

Migrena, klasterinis ir įtampos tipo galvos skausmas 

„Dažniausias žmones varginantis galvos skausmas – įtampos tipo. Jis vienu ar kitu gyvenimo etapu gali pasireikšti net iki trijų ketvirtadalių suaugusiųjų.“ Žmonės, kurie karts nuo karto patiria galvos skausmą, neretai išsigąsta, kad tai gali būti baisios ligos (dažniausiai manoma, kad smegenų vėžio) simptomas. Tačiau, kaip minėta anksčiau, galvos skausmo tipų yra gausybė ir rimto pavojaus sveikatai dažniausiai suskaudusi galva nesukelia. Stiprūs skausmai (migreniniai, klasteriniai), galintys sutrikdyti normalų žmogaus funkcionavimą, gali būti sėkmingai gydomi. Taigi nesugebant suvaldyti skausmo pačiam, vertėtų kreiptis į gydytoją. 

Dažniausias žmones varginantis galvos skausmas – įtampos tipo. Jis vienu ar kitu gyvenimo etapu gali pasireikšti net iki trijų ketvirtadalių suaugusiųjų. Daugumai šią ligą patiriančių žmonių skausmai būna nestiprūs, pasikartoja gana retai, gerai pasiduoda paprasčiausiam gydymui. Tačiau retkarčiais tokio tipo galvos skausmas būna ypač stiprus ir kartojasi net kelis kartus per savaitę. Šis skausmas siejamas su nuovargiu, padidėjusiu stresu, prastu nakties miegu. Pavojaus gyvybei įtampos tipo galvos skausmas nekelia, o gydymui gali būti naudojami įvairūs metodai: pradedant karštu dušu ar įtampos mažinimu kvėpavimo pratimais ir baigiant kūno masažu ar vaistais nuo skausmo (pvz.: Dolmen).  

Miego svarba. Interviu su neurologe Raminta Masaitiene. I dalis

„Ilgalaikis miego sutrikimas gali turėti įtakos psichikos ligų atsiradimui: įrodyta, kad sutrikus miegui rizika susirgti depresija padidėja keturis kartus.“ 

Daugiau apie miego trūkumo daromą žalą organizmui:
Miego svarba. Interviu su neurologe Raminta Masaitiene. I dalis »

Kada galvos skausmas gali pranašauti rimtą ligą? 

Pateikiame tam tikrus simptomus ir situacijas, kurioms susidarius, gydytojai rekomenduoja kuo greičiau kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą. 

  • Galvos skausmas, pirmą kartą atsiradęs vyresniam nei 50 m. žmogui.
  • Žymus įprasto galvos skausmo pobūdžio pasikeitimas.
  • Neįprastai stiprus galvos skausmas, neretai apibūdinimas kaip „stipriausias galvos skausmas gyvenime“.
  • Galvos skausmas, stiprėjantis kosėjant, čiaudint, stanginantis ar vaikštant.
  • Palaipsniui stiprėjantis galvos skausmas.
  • Galvos skausmas, lydimas asmenybės pasikeitimo ar neadekvataus elgesio.
  • Kartu su karščiavimu, kaklo raumenų sąstingiu, sumišimu, atminties praradimu atsirandantis galvos skausmas.
  • Galvos skausmas, pasireiškiantis kartu su neurologine simptomatika: galūnės nusilpimu, kalbos sutrikimu, traukuliais.
  • Galvos skausmas, kurio metu pacientui pradeda skaudėti akį, ji parausta.
  • Galvos skausmas, lydimas skausmo ir įtemptumo pojūčio smilkiniuose.
  • Galvos skausmas, patyrus galvos traumą.
  • Galvos skausmas, kai pacientui diagnozuotas vėžys arba imunodeficitas. 

Jei jums pasireiškė kurio nors tipo galvos skausmas iš išvardintųjų, turėtumėte greitai susiorientuoti ir keliauti į artimiausią gydymo įstaigą ar išsikviesti greitąją pagalbą. Ištikus vienai iš aukščiau išvardintų situacijų, negalima būti abejingu ir laukti, kol skausmas praeis savaime ar suveiks išgerti vaistai. Būklės, kurias gali sufleruoti tokio pobūdžio galvos skausmai, neretai reikalauja skubios medikų pagalbos ir gali būti pavojingos gyvybei. Į kategoriją ligų, galinčių sukelti neįprastą galvos skausmą, patenka: trūkusi galvos kraujagyslės aneurizma (trūkęs kraujagyslės išsipūtimas), galvos venų užsikimšimas, insultas, kaklo arterijų sienelės atsisluoksniavimas, infekcinis meningitas (galvos dangalų uždegimas), smegenų navikas ir kt. 

Neretai galvos skausmas gali klaidinti žmones. Nors didžioji dauguma galvos skausmų yra nepavojingi žmogaus sveikatai ir praeina savaime, tačiau labai stiprus ir staigiai užėjęs galvos skausmas gali būti vienintelis mirtinos ir greitai progresuojančios ligos simptomas. Žinoma, geriau nerizikuokite ir jeigu nerimaujate dėl neįprasto ar naujai atsiradusio galvos skausmo, kreipkitės į gydytoją. 

Taip pat skaitykite:
Penkios dažniausios galvos svaigimo priežastys »
Migrena sukelia aštrų skausmą ir neįprastus pojūčius »
„Vaistinėlė“. Vaistai nuo galvos skausmo »

+16
+21 -5
2
  • Migrena
  • Įtampos tipo galvos skausmai
  • Galvos skausmas
  • Neurologija

Susiję straipsniai

  • Daugelis potencijos gerinimui skirtu vaistu kelia galvos skausma, svaiguli. Bet antros kartos Spedros vaistas- isimtis. Irodyta tyrimais, jog daug geriau toleruojama uz iprastinius, daug saugiau turintiems ivairiu sveikatos sutrikimu.

  • Spedra (avanafilis) pradeda gerinti lytine funkcija apytiksliai po 15-30 minuciu. Efektyvu iki 7val. Poveikiui jausti butina stimuliacija, todel vartojami vaistai nekelia nepatogumu net isgerus viesoje vietoje. Placiau: w ww. goo. gl/j5JG2H ir w ww .goo. gl/NKPhbP

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *