Gydytojos patarimai, kaip nesusirgti gyvūnų platinamomis ligomis

Birželio 30, 2014 | Viktorija Dačinskaitė
+9
Gydytojos patarimai, kaip nesusirgti gyvūnų platinamomis ligomis

Daugelis žmonių myli gyvūnus, dažnai katę ar šunį laiko namuose. Ypač didelį džiaugsmą augintinis atneša vaikams. Iš didelės meilės vaikai jį glosto, bučiuoja dažnai įsitempia į lovą kartu pasnausti arba pasidalija pietumis iš savo lėkštės. Iš pirmo žvilgsnio tokia draugystė atrodo žavi, tačiau nereikėtų pamiršti, kad gyvūnai serga įvairiomis ligomis. Kai kuriomis iš jų gali užsikrėsti ir žmogus. 

Jei paglostęs augintinį nenusiplaunate rankų, o parsinešę į namus beglobį gyvūną ar nusipirkę augintinį turguje neapsilankote pas veterinarą patikrinimui, rizikuojate susirgti labai nemaloniomis parazitinėmis, grybelinėmis, virusinėmis ir bakterinėmis ligomis. 

Niežai. Juos platina gyvūnai, užsikrėtę Sarcoptes erkutėmis, kurios patekusios ant gyvūno kailio prisitvirtina prie odos. Ligą galima nesunkiai atpažinti: gyvūnui niežti, jis nuolat kasosi, vietomis nuslenka kailis. Niežais gali užsikrėsti ir žmogus, tačiau jam ši liga nėra labai pavojinga. Ji pasireiškia alkūnių, riešų, tarpupirščių bėrimu ir dažnai išnyksta savaime. 

Niežai: varginantys simptomai ir nesudėtingas gydymas

„Kasmet pasaulyje diagnozuojama maždaug 300 milijonų niežų atvejų.“

Jei norite sužinoti niežų simtomus ir gydymosi būdus, spauskite čia:
Niežai: varginantys simptomai ir nesudėtingas gydymas »

Blusos. Augintinių kailyje dažnai gyvena blusos, kuriomis jie užsikrečia kontaktuodami su kitais gyvūnais arba parsineša iš pasivaikščiojimo lauke. Šeimininkai gyvūno kailį turi nuolat tikrinti, taip pat stebėti, ar jis nesikaso, lašinti lašus nuo parazitų, naudoti specialius antkaklius. Nesilaikant šių rekomendacijų, gyvūną apnikusios blusos gali peršokti ant žmogaus ir parazituoti, besimaitindamos jo krauju. 

Pasiutligė. Tai ūmi mirtina virusinė liga, sukelianti stuburo ir galvos smegenų uždegimą. Ja nuo sergančio gyvūno per seiles, jam įkandus ar aplaižius, gali užsikrėsti ir žmogus. Ligos pradžioje šunys būna labai apatiški, vėliau blaškosi, loja, neėda, seilėjasi ir galiausiai nugaišta. Vienintelis patikimas būdas žmogui išvengti susirgimo įkandus šuniui ‒ pasiskiepyti. Nuo pasiutligės kartą per metus rekomenduojama skiepyti ir savo augintinį. 

Gyvūnų platinamomis ligomis galite užsikrėsti valgydami nešvarius vaisiusEchinokokozė. Tai viena iš parazitinių ligų, kurią sukelia kirmėlės. Pagrindiniai cistinės echinokokozės šeimininkai ir platintojai ‒ šunys. Jie užsikrečia echinokokoze suėdę mėsos su parazitais, o žmogus – per gyvūnų užterštą aplinką. Taip pat nuo užterštos aplinkos ligos sukėlėjais gali užsiteršti naminių gyvūnų kailis. Taip ligą augintinis parneša į namus. Sergančiam gyvūnui liga išoriškai nepasireiškia, todėl gana sudėtinga ją aptikti. 

Žmogus echinokokoze užsikrečia echinokoko kirmėlių kiaušiniams patekus į burną su neplautais vaisiais, daržovėmis, per užterštas rankas, vandenį, vartojant įvairias miško gėrybes, kurios gali būti užterštos užsikrėtusių mėsėdžių išmatomis. Ligos sukėlėjams patekus į žmogaus organizmą, organuose susiformuoja įvairaus dydžio cistiniai dariniai.

Didesnę riziką užsikrėsti echinokokais turi medžiotojai ir jų šunys, kurie sukėlėją parneša į namus, todėl medžiotojams rekomenduojama naudoti apsaugines pirštines, nešerti augintinių laukinio gyvūno skerdiena. 

Toksokarozė. Ši parazitinė liga laikoma antra dažniausių infekcijų išsivysčiusiose šalyse. Ją platina katės ir šunys. Žmogus toksokaroze užsikrečia prarijęs kirmėlės kiaušinėlį, kuris patenka į žarnyną nuo vaisių ar daržovių, plautų užkrėstu atvirų telkinių vandeniu arba turėjusių kontaktą su užsikrėtusių gyvūnų išmatomis. Susirgus pakyla temperatūra, pasireiškia sausas kosulys, naktiniai kosulio priepuoliai, padidėja limfmazgiai, kepenys, atsiranda bėrimas. 

Toksoplazmozė. Tai gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos, pasišalinantys iš sergančio gyvūno su išmatomis. Toksoplazmozę perduoda katės, kurios šia liga užsikrečia suėdusios toksoplazmomis užsikrėtusias peles, paukščius. Vienas iš būdų to išvengti –šerti augintinį specialiu maistu. 

Žmogus toksoplazmoze užsikrėsti gali tvarkydamas katės smėlio dėžę, dirbdamas darže ar sode, liesdamas žolę ar kitus daiktus, kurie buvo užteršti katės išmatomis. Ligos simptomai primena gripą. Toksoplazmozė labai pavojinga nėštumo metu, nes galima užkrėsti vaisių, o šiam gali grėsti centrinės nervų sistemos pažeidimai. 

Kaip apsisaugoti nuo naminių gyvūnų pernešamų ligų?
Pataria gydytoja Biruta Zdanevičienė

 • Biruta Zdanevičienė, gydytojaLaikytis higienos. Grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį ir pažaidus su augintiniu, reikia gerai nusiplauti rankas muilu ir šiltu vandeniu. Taip pat šeimininkas turėtų nuolat rūpintis ir savo augintinio švara.
 • Plauti vaisius ir daržoves. Nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių, miško gėrybių. Žali valgomi vaisiai, daržovės, uogos turi būti labai atidžiai nuplauti švariu vandeniu ar nuplikyti.
 • Nenaudoti vandens iš atvirų telkinių. Atvirų telkinių vandens negalima gerti ir naudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti.
 • Tinkamai elgtis su gyvūnu. Neleisti šunims, katėms laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės, nes ant jų snukučio, liežuvio gali būti parazitų kiaušinėlių. O šie gali patekti į žmogaus virškinimo traktą ir sukelti susirgimą.
 • Vengti kontakto su valkataujančiais gyvūnais. Nežaisti su svetimomis katėmis, šunimis, neprileisti savo augintinio prie valkataujančių gyvūnų.
 • Vaistai nuo kirminų. Reguliariai profilaktiškai skirti vaistų šunims ir katėms nuo kirminų.
 • Surinkti gyvūno išmatas. Neleisti savo augintiniams teršti aplinkos, surinkti jų išmatas į maišelius ir išmesti į konteinerius ar nukenksminti kitu saugiu būdu, pavyzdžiui, užkasti.
 • Uždengti vaikų smėlio dėžes. Vaikų smėlio dėžės yra patraukli vieta katėms, šunims tuštintis, todėl patartina smėlio dėžes uždengti, nes per gyvūnų išmatas vaikai gali užsikrėsti parazitinėmis ligomis.
 • Prižiūrėti augintinių mitybą. Neleisti katėms ir šunims maitintis graužikais, sirgusio gyvūno mėsa ar skerdiena. 

Portalas „Medguru.lt“ kartu su gydytoja ragina pasirūpinti savo ir augintinių sveikata. 

© Nuotrauka iš asmeninio B. Zdanevičienės archyvo

+9
 • Infekcinės ir parazitinės ligos
 • Pasiutligė
 • Toksoplazmozė
 • Blusų sukelta odos reakcija
 • Niežai
 • Odos niežėjimas
 • Odos bėrimai
 • Šeimos gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija Akies miežis mane kankino beveik tris metus. Buvau 8-erių, kai savaitei su tėvais išvykome atostogauti į Palangą. Karštomis vasaros dienomis mėgdavau ilgai mirkti jūroje. Didžiąją maudynių dalį praleisdavau panėrusi po vandeniu, rinkdama kriaukles ir akmenukus. Kai baigėsi atostogos ir nenoromis grįžau... 3 +71 / -15 +56
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai Kasmet Lietuvoje beveik du tūkstančiai žmonių išgirsta odos vėžio diagnozę. Onkologai įsitikinę, kad odos vėžys – įveikiama liga, tačiau gyvybiškai svarbu laiku pastebėti apgaulingus odos vėžio simptomus. Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir... 1 +59 / -15 +44
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti Dažnai važinėjant nelygiu keliu po kurio laiko tenka remontuoti automobilio važiuoklę. Panašiai gali nutikti ir su žmogaus organizmu: dažnai kartodami tuos pačius judesius, ypač sudėtingomis sąlygomis, galime patirti traumą. Tendinitas – sausgyslių audinio, jungiančio raumenis prie kaulo, uždegimas. Dažniausiai jis išsivysto... 3 +57 / -24 +33
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau Vasara baigėsi ir vis labiau šaltėjančios dienos primena, jog metas atsinaujinti ne tik savo drabužių garderobą, bet ir namų vaistinėlę...Rudenį, kuomet vyrauja lietingi ir vėsūs orai, daugybė žmonių kenčia nuo peršalimo ligų. Tad verta joms iš anksto pasiruošti. 1 +29 / 0 +29
Pūlinga angina. Kaip gydyti ir kada reikalinga operacija?
Pūlinga angina. Kaip gydyti ir kada reikalinga operacija? Tonzilių uždegimas, dažniau vadinamas angina, gana dažnas susirgimas. Tonzilitą gali sukelti virusai arba bakterijos – tai lemia ligos gydymo metodų pasirinkimą. Paviršinis tonzilių uždegimas praeina per kelias dienas ir sunkesnių simptomų nesukelia, tačiau, jei uždegimas paveikia gilesnius audinius, žmogui tenka kęsti stiprų... +42 / -14 +28
Apie ką įspėja pleiskanos?
Apie ką įspėja pleiskanos? Su pleiskanomis susiduriame beveik kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar rasės. Pleiskanos asocijuojasi su higienos trūkumu, todėl net būdamos nepavojingos, jos itin nemalonios. Šiandien vis labiau rūpinamės savo išvaizda ir norėdami atrodyti nepriekaištingai stengiamės jas kuo greičiau išnaikinti. Ieškome patarimų... 1 +32 / -5 +27
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti?
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti? Tikriausiai ne kartą esate girdėję žmones, besiskundžiančius, jog šiltuoju metų laiku kaip niekad dažnai juos ėmė varginti kojų tinimas. Tuomet tokiems žmonėms norisi tik padėti, tačiau kaip? Vien tik medikamentinių priemonių čia neužteks, teks taikyti ir kitas, kompleksines priemones. +24 / 0 +24
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų... +28 / -6 +22
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas?
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas? Žmogaus stuburas – tai sudėtingas slankstelių, sąnarių, raiščių ir raumenų darinys, todėl jis yra labai lengvai pažeidžiamas. Nieko jau nebestebina pasakymas, kad jei po avarijos pamatote žmogų, kuriam sužeistas stuburas – geriau jo nejudinti. Tačiau gyvenime ne tik avarijos lemia stuburo pažeidimus ir netaisyklingus... +21 / -1 +20