Niežai: varginantys simptomai ir nesudėtingas gydymas

Vasario 25, 2014
+29
+47 -18
4

Dažną iš mūsų užklumpa itin nemaloni odos liga – niežai. Ši liga sukelia ne tik varginančius simptomus, bet ir subjauroja odą, sukelia antrines infekcijas ir dažnai neigiamai paveikia užsikrėtusiojo socialinį gyvenimą. Kasmet pasaulyje diagnozuojama maždaug 300 milijonų niežų atvejų. Nors niežais dažniausiai užsikrečia ir platina tie, kurie nesilaiko tinkamos higienos, tačiau nė vienas nėra apsaugotas nuo šios ligos. Susidūrus su ja, svarbu greitai atpažinti simptomus ir imtis tinkamų gydymosi priemonių. 

Ligą sukeliančios niežinės erkės 

Niežai – tai parazitinė užkrečiama odos liga, kurią sukelia žmogaus niežinė erkė (Sarcoptes scabiei var. hominis). Paprastai užsikrečiama glaudžiai kontaktuojant su niežais sergančiu žmogumi. Dažniausiai erkės perduodamos artimoje šeiminėje aplinkoje, didesniuose kolektyvuose, mokyklose ir darželiuose. Niežai gali būti perduodami ir per erkėmis užkrėstus asmeninius daiktus – patalynę, rankšluosčius, drabužius.

Utėlės – nuo senų laikų žinomos žmogaus palydovės

„… utėlėmis užsikrečiama labai lengvai. Užtenka trumpo kontakto su utėlėtumu sergančiu žmogumi mokykloje, darbe ar viešajame transporte, kad utėlės atsidurtų ant neužsikrėtusiojo drabužių ir odos.“

Daugiau skaitykite čia:
Utėlės – nuo senų laikų žinomos žmogaus palydovės »

Niežinių erkių gyvenimo ciklas Užsikrėtus niežais, ligos simptomai pasireiškia ne tuoj pat, o po kelių savaičių (paprastai praėjus 8 ar 12 dienų, o kartais ir dar vėliau), todėl ne visada niežai pradedami gydyti laiku. Niežais sergantis žmogus platina erkes nuo užsikrėtimo momento iki visiško išgijimo, tad net nejaučiantis ligos simptomų žmogus gali platinti niežines erkutes. Niežais gali užsikrėsti visi žmonės nepriklausomai nuo amžiaus. Vis dėlto dažniausiai užsikrečia jaunuoliai iki 17 metų. 

Niežinių erkių vystymosi ciklas trunka 17 dienų. Niežinių erkių patinai gyvena odos paviršiuje, jie apvaisina pateles ir po to gana greitai žūsta. Apvaisintos erkių patelės rausia urvelius raginiame odos sluoksnyje, kur sudeda kiaušinius. Erkių patelių gyvenimo trukmė yra 4–6 savaitės. Viena erkė kasdien padeda po 2–3 kiaušinius, iš kurių po kelių dienų išsirita lervos ir graužiasi į odos paviršių. Lerva ima bręsti ir galiausiai išsivysto suaugusi erkė. 

Erkės vystymosi ciklas 

KIAUŠINIS → LERVA → NIMFA → SUAUGUSI NIEŽINĖ ERKĖ 

Niežų simptomai 

Niežų simptomaiNiežai paprastai pasireiškia ne visame kūne, o tam tikrose tipinėse vietose: ant plaštakų, pažastų, lytinių organų srities, pilvo ir sėdmenų odos. Kūdikiams niežai gali pasireikšti galvos ir padų odoje. 

Pats ryškiausias ir labiausiai varginantis simptomas – odos niežulys. Jis labiausiai vargina nakties metu, kai sergantis asmuo atsigula į lovą ir sušyla. Kuo šiltesnė aplinka, tuo erkės aktyvesnės ir intensyviau rausia sergančiojo odoje urvelius. Niežulys atsiranda dėl organizmo imuninio atsako į niežinę erkę, jos išskiriamas išmatas ir erkių kiaušinėlius.

Sergančiųjų odoje paprastai būna matomas bėrimas, dažnai tai būna porinės kelių milimetrų skersmens pūslelės ir mazgeliai. Labai reikšmingas niežų simptomas – odoje matomi niežinių erkių takeliai. Jie būna ploni, pilkšvos ar rusvos spalvos, iki 15 mm ilgio, iškilę ir užčiuopiami. 

Taip pat odoje matomi nukasymai dėl labai stipraus niežulio. Nuo smarkaus kasymosi atsiranda žaizdelės, į kurias gali patekti antrinė bakterinė infekcija. Kiek rečiau pacientams pasireiškia lokalūs limfmazgių pakitimai. Jei niežai negydomi ilgą laiką, dėl nuolatinio smarkaus niežulio gali atsirasti psichologinių problemų, kurios neigiamai veikia gyvenimo kokybę. 

1 2
+29
+47 -18
4
  • Odos ligos
  • Niežai
  • Odos niežėjimas
  • Dermatologai

Susiję straipsniai

  • Paprastai užsikrečiama glaudžiai kontaktuojant su niežais sergančiu žmogumi. – jo… mano kolege buvo apsikretusi.. apie burna ant veido buvo… O jos vyrui nieko nebuvo… tai idomu kur ji ten pasigavo..

  • Turbūt Tomui labai jau patinka ta kolegė, kad rūpinasi jos veidu. Vulgaru.

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *