Migrena – dažna, tačiau vis dar paslaptinga liga, pasireiškianti tiek moterims, tiek vyrams. Neurologai vis dar negali tiksliai pasakyti, kas sukelia šią ligą ir kaip ją pergudrauti, tad migrenos gydymas dažniausiai lieka simptominis. Migrenai gydyti paprastai skiriami vaistai nuo galvos skausmo. Viduramžiais migrena laikyta damų ir karalienių liga, nes ji pasireiškia pasikartojančiais priepuoliais, ligos priežastys dažnai nėra aiškios, o kartais migrena gali būti ir lengvai simuliuojama.
Migrena 2–3 kartus dažniau serga moterys nei vyrai. Moterims dažnai galvos skausmai pasireiškia priešmenstruaciniu laikotarpiu. Įvairūs istoriniai ir literatūriniai šaltiniai liudija, kad viduramžiais rūmų damos ne tik dažnai sirgdavo migrena, bet ir dėl įvairių priežasčių šią ligą išsigalvodavo, simuliuodavo. Kadangi jokie tyrimai negali patvirtinti, kad pacientui yra prasidėjęs migrenos priepuolis, suklastoti ligą gana nesunku.
Be to, laikantis itin reiklių to meto mados tendencijų damos dėvėdavo stipriai liemenį suveržiančius korsetus. Dėl šių joms trūkdavo oro, todėl kartais imdavo skaudėti galvą bei prasidėdavo alpulys. Taigi tiek tikroji migrena, tiek simuliuota, tiek nuo liekninančio korseto atsirandantis galvos skausmas ir alpulys būdavo laikomas ta pačia liga – migrena. Kadangi beveik visas liga sergančiųjų skaičius išsiskirstydavo po moterų kambarius ir rūmų menes, migrena imta laikyti damų liga.
Pagrindiniai ir specifiniai migrenos požymiai
[foonote] Vis dėlto šių dienų mokslininkai deda didžiausias pastangas, siekdami nustatyti ligos priežastis ir atrasti efektyviausią jos gydymo būdą. Juk migrenos simptomai trukdo žmonėms gyventi kokybišką gyvenimą. Prasidėjus priepuoliui dingsta darbingumas, tenka atsiriboti nuo žmonių. Naujausiais tyrimais bandoma įrodyti, jog ligą sukelia nervinių skaidulų, esančių aplink kraujagysles smegenyse, padidėjęs jautrumas.
Žmonės, sergantys migrena, tikriausiai galėtų skirtingai nupasakoti pasireiškiančius migrenos priepuolio simptomus. Matyt, visi patvirtintų, kad priepuolio metu kyla labai stiprus, pusę galvos apimantis skausmas ir padidintas dirglumas aplinkos garsams. Tuomet norisi ramybės – tiesiog gulėti lovoje ir laukti, kol visa tai praeis. Minėtus pagrindinius simptomus lydi ir kiti neįprasti pojūčiai, kuriuos gali sukelti nebent psichotropinės medžiagos ar nervų sistemos ligos.
Neįprasti migrenos simptomai:
- jautrus reagavimas į spalvas (jos tampa per ryškios arba susiliejančios);
- mirgėjimas akyse;
- keistas įprastų garsų skambėjimas;
- koordinacijos, pusiausvyros sutrikimai;
- lytėjimo pojūčio dirglumas;
- įvairių kūno vietų nutirpimai;
- itin didelė šviesos baimė;
- stiprus pykinimas ir vėmimas.
„Prieš priepuolį pasikeičia spalvos“, – sako Tautvydas
Nuo pat vaikystės migrenos priepuolius kenčiantis dvidešimtmetis Tautvydas pasakoja, kad liga pasireiškia ne tik kaip galvos skausmas: „Paprastai nujaučiu, kad netrukus turi prasidėti priepuolis. Pirmieji migrenos simptomai – lengvas pykinimas ir besikeičiančios spalvos. Sunku apibūdinti, bet kai kurios tampa intensyvesnės, kai kurios išsilieja, formų kontūrai pasidaro kelių spalvų. Jeigu iškart, kol dar nebūna prasidėjęs galvos skausmas, išgeriu slopinančių vaistų, priepuolio išvengiu arba jis pasireiškia nestipriai.
Stipraus priepuolio metu išsikreipia ir garsai, lytėjimo pojūtis. Atrodo, kad kiekvienas garsas labai triukšmingas, šaižus, jis kelia dar didesnį galvos skausmą. Jeigu kas nors prie manęs prisiliečia arba, pavyzdžiui, stumteli kėdę, ant kurios sėdžiu, į tai taip pat reaguoju labai jautriai. Tuomet pajuntu ne tik dar didesnį skausmą, bet ir kažkokį bendrą kūno jautrumą. Prisilietimas kartais nudilgina lyg elektra. Esu pastebėjęs, kad kartais priepuolis man prasideda nuo tam tikrų maisto produktų. Pavyzdžiui, nuo fermentinio sūrio… bet ne visada.“
Garsūs žmonės, sirgę migrena
Nors migrena sukelia daug nepatogumų, kai kurie mokslininkai spėja, kad ši liga susijusi ir su žmonių kūrybinėmis galiomis.
Įžymybės sirgusios arba tebesergančios migrena:
- dailininkas Vincentas van Goghas;
- psichoanalizės pradininkas Sigmundas Freudas;
- didysis Romos imperatorius Gaius Julius Caesaris;
- „Alisos stebuklų šalyje“ autorius Charlesas Lutwidge’as Dodgsonas (slapyvardis Lewisas Carrollas);
- Prancūzijos imperatorius Napoléonas Bonaparte’as;
- Dainininkas Elvis Aronas Presley’is;
- Holivudo aktorė Elizabeth Taylor;
- populiaraus serialo „Draugai“ žvaigždė Lisa Kudrow ir kt.
Vis dėlto spėjimai, kad migrena išties susijusi su tam tikrais asmenybės bruožais, nėra patvirtinti. Deja, kol kas net pačios migrenos priežastys nėra tiksliai išaiškintos. Tikėkimės, kad mokslininkai greitu metus atras atsakymus ir pagelbės sergantiesiems migrena.
Taip pat skaitykite:
Kaip kovoti su migrena? »
Vargina neuralginiai skausmai? Neurologė Ieva Sereikė pataria »
„Klausk eksperto“. Galvos skausmas virš akies, pablogėjęs regėjimas »