Prakaituojate? Taip ir turi būti! Interviu su gydytoja dermatologe

Birželio 01, 2015 | Viktorija Dačinskaitė
+15
+15 -0

Gausiai prakaituojant reikia gerti daug vandens

Prakaituoja ne tik pažastys, bet ir delnai, kojos, rasoja kakta. Jei dezodorantas ar antiperspirantas gelbsti nuo pažastų prakaitavimo, kas padėtų sustabdyti kitų kūno vietų prakaitavimą? 

Antiperspirantus galima naudoti ir kitoms kūno vietoms, yra sukurta specialių kremų. 

Teko girdėti, kad dezodorantai užkemša poras, todėl gali atsirasti auglių pažastyse, o moterims dėl dezodorantuose esančių medžiagų gali išsivystyti krūties vėžys. Ar pagrįstos tokios kalbos?

Poras užkemša antiperspirantai. Naudojant dezodorantus ant nešvarios odos, poros išties gali užsikimšti, tuomet atsiras pūlinukų, sudirgs oda. Dėl vėžinių susirgimų patikimų duomenų nėra. Šiuolaikinės priemonės, apsaugančios nuo prakaito, yra saugios, tačiau tokiomis priemonėmis piktnaudžiauti visgi nederėtų. 

Karštomis vasaros dienomis patariama gerti kuo daugiau vandens, tačiau vos tik išgėrus stiklinę vandens išpila prakaitas. Kodėl taip yra? Galbūt siekiant išvengti prakaitavimo geriau vandens gerti mažiau? 

Karštą dieną prakaituojame gausiau ne dėl to, kad daug geriame, o dėl to, kad mūsų organizmas taip vėsinasi. Dėl padidėjusio prakaitavimo, daugiau pašaliname skysčių, dėl to juos būtina atstatyti. Per parą patartina išgerti ne mažiau 1,5 l skysčių (vandens, arbatų). 

Dehidratacija – ką apie ją reikia žinoti?

„30 kg turi tekti 1 l, taigi, jei sveriate 60 kg, optimalus jūsų suvartojamo negazuoto mineralinio ar paprasto vandens, nesaldintos arbatos kiekis būtų 2 l.“ 

Daugiau apie vandens balansą organizme skaitykite čia:
Dehidratacija – ką apie ją reikia žinoti? » 

Prakaituojant netenkama tam tikrų mineralinių medžiagų: kalio, magnio. Ar gausiai prakaituojantiems žmonėms reikėtų vartoti maisto papildus, kurie atstatytų mineralinių medžiagų balansą? 

Su prakaitu prarandame labai nedidelį mineralinių medžiagų kiekį (leistiną organizmui), specialiai to prarasto kiekio atstatinėti nereikia. 

Kaip vertinate injekcijas nuo prakaitavimo? Ar jos populiarios Lietuvoje? 

Manau, įvertinus įvairių gydymo metodų kainas, naudą, riziką ir veiksmingumą, galėčiau teigti, kad veiksmingiausias ir saugiausias būdas hiperhidrozei gydyti yra botulino toksino A injekcijos. Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių ekrinines prakaito liaukas, funkcionavimą ir apie pusmetį ar net metus jas slopina. Botulino galima leisti į padus, delnus, pažastis, sprandą, pakaušį, smilkinius, kaktą. 

Vyresnio amžiaus moterys, kurias kamuoja menopauzė, teigia, kad jas išmuša prakaitas visiškai netikėtai ir to neįmanoma suvaldyti dezodorantais. Ar galima joms ką nors patarti? 

Karščio ir padidėjusio prakaitavimo epizodai menopauzės metu yra normalus fiziologinis reiškinys. Tokioms moterims tiktų visi patarimai, išvardyti anksčiau. Moteriai, kuriai prasidėjo menopauzė, būtina apsilankyti pas ginekologą, kuris nuspręs, ar reikėtų pacientei paskirti specifinį gydymą. 

Ar įmanoma suvaldyti prakaitavimą, ištinkantį labai išsigandus ar susijaudinus? 

Tokia organizmo reakcija yra visiškai normali. Dėl streso mes prakaituojame gausiau. Tokioje situacijoje galėtų padėti psichoterapija arba relaksacija. 

Dėkojame gydytojai dermatologei N. Jarušinai už įdomų interviu ir naudingus patarimus atėjus vasarai. O jums, „MedGuru.lt“ skaitytojai, linkime patirti kuo mažiau streso, prakaituoti saikingai ir mėgautis pirmąja vasariška šiluma! 

© Gydytojos nuotrauka iš „GK klinikos“ archyvo

1 2
+15
+15 -0
  • Klimaksas
  • Menopauzė
  • Stresas
  • Prakaito ir riebalinių liaukų veiklos mažinimas
  • Prakaituojančios kojos
  • Dermatologai
  • Endokrininės sistemos ligos
  • Gausus prakaitavimas
  • Hiperhidrozė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *