Rotavirusas. Kaip jį atpažinti ir apsaugoti vaiką?

Kovo 26, 2014
+8
Rotavirusas. Kaip jį atpažinti ir apsaugoti vaiką?

Rotavirusinė infekcija, dažnai pavadinama „Roto virusu‟, pasireiškia plonosios žarnos uždegimo simptomais. Sunkiausia ligos forma serga vaikai iki 2 metų. Pirmasis susirgimas – pats sudėtingiausias, galintis sukelti sunkių komplikacijų, pavojingų mažo vaiko gyvybei. Suaugusiesiems pasireiškia lengvesnė ligos forma arba nesukelia pastebimų požymių. Dažniausiai rotavirusas išplinta šaltuoju metų laikotarpiu, bet klastinga liga gali užklupti ir pavasarį.

Rotavirusinės infekcijos priežastys 

Ligą sukelia rotavirusas, dažniausiai plintantis fekaliniu oraliniu būdu. Infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis simptomine arba besimptome ligos forma, su kurio išmatomis iš žarnyno pasišalina ir pasidauginęs virusas. 

Aplinkoje „roto virusas‟ gali išlikti gyvybingas iki 10 parų. Per nešvarias rankas, užterštą maistą ar vandenį užkratas patenka į burną, po to į skrandį ir žarnyną. Dažnai maži vaikai rotavirusu apsikrečia vaikų kolektyvuose, darželiuose ar yra apkrečiami tėvų, vyresnių brolių ir seserų, kurie serga lengvesnėmis infekcijos formomis. 

Kaip atpažinti rotavirusą? 

„Roto viruso‟ inkubacinis periodas dažniausiai trunka 1–3 dienas. Dažniausiai infekcija prasideda pykinimu ir vėmimu, pakyla kūno temperatūra, vėliau pasireiškia pilvo skausmas ir viduriavimas. 

 • Viduriavimas. Jis tęsiasi 3–8 dienas. Išmatos vandeningos ir putotos. Tuštinamasi iki 20 kartų per dieną (dažnis gali būti įvairus). 
 • Karščiavimas. Pakilusi temperatūra laikosi apie 2 dienas. Temperatūra gali pakilti nežymiai ‒ iki 38 °C ar net iki 40 °C ir daugiau. 
 • Pilvo skausmas. Vargina skausmas, kuris apima visą pilvą. Negalintys pasiskųsti maži vaikai tampa irzlūs
 • Pykinimas ir vėmimas. Tai gali trukti iki 8 kartų per dieną. 
 • Apetito nebuvimas. Vaikas gali imti atsisakyti net ir mėgstamiausio maisto. 
 • Bėrimas. Tai retai pasitaikantis „roto viruso‟ sukeltas simptomas. Kūnas gali būti išbertas mažomis (iki 5 mm skersmens) dėmelėmis. 
 • Dehidratacija. Viduriavimas ir vėmimas ilgainiui gali sukelti dehidratacijos simptomus: troškulį, odos sausumą, sumažėjusį odos elastingumą, burnos džiūvimą, odos blyškumą ar net melsvumą, patamsėjusius paakius, sumažėjusį susidarančio šlapimo kiekį (vaikas ima šlapintis retai ir po nedaug arba šlapimas išvis nesusidaro), įkritusios akys, vangumas ir mieguistumas, įdubęs kūdikio momenėlis, verkimas be ašarų. Dehidratacijos sukeltos komplikacijos pavojingos vaiko gyvybei, todėl svarbu, kuo greičiau koreguoti vandens ir mineralinių medžiagų kiekį organizme. 
 • Peršalimą primenantys simptomai. Galimi ir kvėpavimo takų pažeidimo simptomai: sloga, gerklės skausmas ir kiti peršalimą ar gripą primenantys požymiai. 

Užsikrėtus rotavirusu nebūtinai turi pasireikšti visi minėti simptomai. Vaikas gali tik vemti ar viduriuoti. Įmanomos įvairios infekcijos požymių kombinacijos, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į sutrikusią vaiko sveikatą, jo skundus ir kreiptis į gydytoją. 

Kaip išvengti „roto viruso‟? 

Rankų higienaPati efektyviausia ir esminė profilaktikos priemonė yra rankų higiena. Labai svarbu dažnai plauti mažo vaiko rankas ir mokyti jį tai atlikti patį. Svarbi ir suaugusiųjų higiena, nes net nežinodami, kad susirgote, galite apkrėsti vaiką. 

Norėdami patys apsisaugoti nuo „roto viruso‟, privalote nuolat plautis rankas. Pakeitę kūdikio sauskelnes, stenkitės nieko neliesti, kad neišplatintumėte viruso namuose, ‒ kuo skubiau kruopščiai nusiplaukite rankas. Taip nesusirgsite patys ir nesusirgs kiti šeimos nariai. 

Vėdinkite kambarį, kuriame guli sergantis vaikas. Valykite mažylio žaislus ir kitus jo daiktus, naudodami dezinfekcines priemones, kurios pašalina nuo paviršių rotavirusus. Venkite kontakto su viduriuojančiais žmonėmis, neleiskite vaikui bendrauti su kitais sergančiais vaikais ir suaugusiaisiais. 

Skiepijant kūdikius taip pat galima užkirsti kelią „roto virusui‟. Šiuo metu Lietuvoje taikomos dviejų rūšių gyvos vakcinos. Skiepijama 2 arba 3 kartus per burną (tai priklauso nuo vakcinos rūšies). 

Kūdikį galima skiepyti kartu su kitomis vakcinomis. Svarbu, kad paskutinė vakcinacija būtų atlikta iki vaikui sukaks 6 mėnesiai. Tarp skiepų taikoma vieno mėnesio pertrauka. Vaiką galima skiepyti nuo 2 mėnesių amžiaus. Vakcinų efektyvumas 85–100 %. Skiepai apsaugo nuo sunkių ligos formų, o apie galimą pasirinkti vakcinaciją turėtų informuoti gydytojas.

Taigi jei auginate mažylį, išmokinkite jį elementarios higienos pamokėlių: rankas plaukite ne tik prieš valgį, bet ir grįžę iš lauko ar apsilankę svečiuose; taip pat išmokinkite vaikutį, kad žaidžiant darželyje vengtų rankomis liesti veidą. Kaip jau minėjome, skiepai ‒ efektyvesnė priemonė, apsauganti nuo sunkesnių rotavirusinės infekcijos formų. Pasirinkite jums tinkamiausią būdą ir pasirūpinkite ne tik mažyliu, bet ir kitų šeimos narių sveikata.

+8
 • Rotavirusinė infekcija
 • Roto virusas
 • Vaikų pilvo skausmai
 • Vaikų vėmimas
 • Vaikų viduriavimas
 • Dehidratacija
 • Aukšta temperatūra
 • Karščiavimas
 • Pykinimas
 • Vaikų gydytojai
 • Šeimos gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Vaikas ir gamtos pavojai
Vaikas ir gamtos pavojai Paklaustas, kur norėtų poilsiauti, jūsų vaikas nupieš mažą namelį vidury pievos, su medžiais ir gėlėmis, dažnai su paukščiais ir tolumoje vinguriuojančia upe. Taigi, jei jūs gyvenate mieste, nuvežkite vaikutį į kaimą. Kaime vaiką viskas domins: klegantys naminiai paukščiai, darbštuolis arklys, čepsintys paršeliai.... +2 / 0 +2
Ką daryti, kad vaikui sektųsi mokykloje?
Ką daryti, kad vaikui sektųsi mokykloje? Rudens pradžia daugeliui tėvų sukelia malonius rūpesčius: knygos, kreidelės, spalvoti pieštukai ir kita pirmoko amunicija sukraunama į gražiausią kuprinę ir mokyklinukas, įsikibęs į tėčio ar mamos ranką, žengia į mokyklą. Nauji mokslo metai reiškia naujus iššūkius ne tik mažiesiems, bet ir jų tėveliams. Ką daryti, kad... +22 / -1 +21
Kaip elgtis, jei mažylis susirgo?
Kaip elgtis, jei mažylis susirgo? Jūsų vaikutis susirgo. Ką turite daryti? Pirmiausia turite jį stebėti. Iškyla pirmieji įtarimai dėl sveikatos pablogėjimo, jei: +15 / 0 +15
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus?
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus? Tymai – tai paramiksoviruso sukeliama ūmi infekcija, kuri itin greitai plinta. Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus oro lašeliniu būdu (virusas išsiskiria per kvėpavimo takus ir plinta čiaudint ar kosint per seiles). Kai vaikas suserga tymais, pasireiškia specifinis bėrimas. Nuo sergančio žmogaus šia infekcija galima... +14 / -1 +13
Vaikų mityba – ką reikėtų žinoti? I dalis
Vaikų mityba – ką reikėtų žinoti? I dalis Rinkdamiesi maistą ir valgydami vaikai negalvoja apie maisto mitybinę vertę. Mažyliai vadovaujasi labai paprastu principu: „Valgau, jei skanu.“ Tad visa atsakomybė formuojantis vaiko mitybos įpročiams tenka tėvams. Jų rodomas pavyzdys, laiku pasiūlytas sveikas produktas, naminis maistas, valgymo kultūra – visa tai ir dar daugiau... +12 / 0 +12
Vaiko protinė raida
Vaiko protinė raida Kiek iš tikrųjų supranta dvejų metų vaikas? O kiek penkerių? Šie klausimai dažnai kyla tėveliams, auginantiems vaikus. Vaikų protinė raida – individuali. O tai reiškia, kad kiekvienas vaikas savu laiku pasiekia tam tikras protinio išsivystymo stadijas. Dėl to vienareikšmiškai visų mažylių gebėjimų vertinti nereikėtų. 1 +10 / 0 +10
Kokios peršalimo ligos vaikus gali užklupti pavasarį?
Kokios peršalimo ligos vaikus gali užklupti pavasarį? Saulutė vis kaitriau šildo žemę, čiulba iš šiltų kraštų grįžę paukščiai, prasikala pirmoji žaluma. Norisi su mažyliu praleisti gamtoje ilgesnę dienos dalį. Tačiau, kaip tyčia, vaikelį puola peršalimo ligos. Kodėl pavasarį vaikai dažnai serga? +8 / 0 +8
Kaip mūsų žodžiai veikia vaikus?
Kaip mūsų žodžiai veikia vaikus? Paprašėte ką tik pradėjusio vaikščioti mažylio atnešti savo batuką ir jis tai padarė? „Šaunuolis“, – sakote jam ir apdovanojate bučiniu. Jūsų mažoji dailininkė nupiešė piešinį? „Kaip gražu!“ – iškart įvertinate, o užsigavusį sūnelį raminate: „Juk čia nieko tokio...“ Tačiau kas iš tiesų slypi už... +7 / 0 +7
Ar žaliavalgystė tinka vaikams?
Ar žaliavalgystė tinka vaikams? Terminas „žaliavalgystė“ apima įvairias mitybos rūšis, kurias vienija termiškai apdorotų maisto produktų atsisakymas. Terminis maisto apdorojimas skirtingų žaliavalgystės rūšių suvokiamas ne vienodai, bet dažniausiai nubrėžiama konkreti riba, pavyzdžiui, 46 ºC ar 40 ºC temperatūra. Kai kurie žaliavalgiai renkasi valgyti... +6 / 0 +6
Staigios kūdikių mirties sindromas. 10 profilaktikos taisyklių
Staigios kūdikių mirties sindromas. 10 profilaktikos taisyklių Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) nėra liga. Tai diagnozė, kuri konstatuojama tuo atveju, kai staiga ir be paaiškinamos priežasties miršta naujagimis arba kūdikis. Esant kokiai nors priežasčiai, pavyzdžiui, nelaimingam atsitikimui, infekcijai, įgimtiems sutrikimams, ši diagnozė nėra patvirtinama. 2008 m. Lietuvoje dėl... +11 / -6 +5