Staigios kūdikių mirties sindromas. 10 profilaktikos taisyklių

Liepos 16, 2014 | Aliona Aleksandrovič
+4
Staigios kūdikių mirties sindromas. 10 profilaktikos taisyklių

Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) nėra liga. Tai diagnozė, kuri konstatuojama tuo atveju, kai staiga ir be paaiškinamos priežasties miršta naujagimis arba kūdikis. Esant kokiai nors priežasčiai, pavyzdžiui, nelaimingam atsitikimui, infekcijai, įgimtiems sutrikimams, ši diagnozė nėra patvirtinama. 2008 m. Lietuvoje dėl šios priežasties mirė 9 kūdikiai (5,2 % visų mirusių kūdikių), 2009 m. – 7 (3,9 %). Šio sindromo atsiradimo priežastis iki šiol nėra aiški. Dauguma gydytojų mano, kad šį sindromą nulemia kelių faktorių derinys. Išsiaiškinkime, kokie tai faktoriai ir kaip galime juos kontroliuoti. 

„Nėštumo metu rūkiusių moterų vaikai staigios kūdikių mirties sindromą patiria tris kartus dažniau nei nerūkiusiųjų.“ Staigios kūdikių mirties sindromas būdingas kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus (90 %), tačiau nėra duomenų apie šio sindromo pasireiškimą tarp kūdikių iki 2 mėn. amžiaus. Dažniausiai staigi mirtis ištinka miego metu. Berniukai miegodami miršta dažniau. Didelę įtaką turi ir kūdikio gyvenimo sąlygos. Jeigu vienam gyventojui tenka mažiau nei 2 kv. metrai gyvenamosios patalpos, tuomet mažylis miega tvankioje, nevėdinamoje patalpoje. 

SKMS dažniausiai pasireiškia šaltuoju metų laikotarpiu, kai dažniau sergama peršalimo ligomis. Sindromas pasireiškia naktį (tiksliau 00.00‒06.00 val.), mirtingumo pikas yra 4‒6 val. ryto, kai padidėja hormono kortizolio kiekis kraujyje. Pasitaikę ankstesni SKMS atvejai šeimoje didina to paties sindromo pasireiškimo ir kitam vaikui riziką. 

Tėvų nedėmesingumas, kūdikio nepriežiūra ir apleistumas laikomi pagrindiniais rizikos faktoriais. 6 iš 10 atvejų įvyksta tada, kai tėvai nežino arba nenori laikytis elementarių vaiko priežiūros taisyklių. SKMS dažniausiai ištinka savaitgalį ir švenčių dienomis. Kiti veiksniai didinantys staigių kūdikių mirties sindromo tikimybę: 

 • sudėtinga nėštumo eiga, komplikacijos;
 • daugiau nei vienas vaisius;
 • buvę abortai;
 • gimdyvė jaunesnė nei 17 metų;
 • tarpas tarp gimdymų mažesnis nei 2 metų;
 • pirmoji gydytojo konsultacija praėjus daugiau nei 24 nėštumo savaitėms. 

Staigi kūdikių mirtis dažniau pasitaiko šeimose, kuriose vienas iš tėvų rūko, turi priklausomybę nuo alkoholio ar vartoja psichotropines medžiagas, taip pat turi žemą išsilavinimą. Gimdymo metu įvykusios nenumatytos komplikacijos, tokios kaip labai intensyvi gimdymo veikla, Cezario pjūvis, oksitocino stimuliacija, smarkiai padidina SKMS riziką. 

10 profilaktikos taisyklių, sumažinsiančių SKMS riziką 

Rekomenduotina kūdikį migdyti ant nugarosKūdikį migdykite ant nugaros. Kai vaikas miega ant šono, kyla didelė tikimybė, kad jis apsivers ant pilvo ir negalės atvirsti atgal. Jei kam nors paliekate prižiūrėti kūdikį, nepamirškite su juo pasiliekančiam žmogui priminti šios taisyklės. Neverta pergyventi, kad gulėdamas ant nugaros vaikas atpils ar užsprings, greičiau ‒ praris atpiltą pieną arba jį atkosės. Be to, mažylio galva dažniausiai būna pasukta į šoną, todėl užspringimo rizika dar labiau sumažėja.

Naudokite tik mažyliams skirtą lovytę. Lovytė turi būti kieto paviršiaus su specialiu čiužiniu. Patariama vengti pūstų antklodžių, pagalvių, itin minkštų paklodžių, žaislų.

Nerūkykite šalia vaiko. Mesti rūkyti rekomenduojama dar prieš nėštumą. Nėštumo metu rūkiusių moterų vaikai staigios kūdikių mirties sindromą patiria tris kartus dažniau nei nerūkiusiųjų. Pasyvus rūkymas, kai šalia esantis vaikas kvėpuoja cigarečių dūmais, taip pat kelia pavojų. 

Migdykite vaiką arti savęs, bet ne toje pačioje lovoje. Įrodyta, kad vaikai, miegantys viename kambaryje su mama rečiau patiria SKMS, tačiau griežtai draudžiama miegoti vienoje lovoje tiek su tėvais, tiek su kitais suaugusiaisiais ar vaikais. Jei kūdikį krūtimi maitinate savo lovoje, tai po maitinimo būtinai grąžinkite mažylį į jo lovytę. Nemaitinkite kūdikio savo lovoje, jei jaučiatės labai pavargusi arba vartojate mieguistumą sukeliančius vaistus. 

Kuo ilgiau maitinkite kūdikį krūtimi. Nors priežastis nėra žinoma, bet krūtimi maitinami vaikai 50 % rečiau patiria SKMS. Gali būti, kad motinos pienas apsaugo vaiką nuo įvairių infekcijų, kurios gali turėti įtakos šio sindromo pasireiškimui. Jei maitinate kūdikį krūtimi, nevartokite alkoholio. 

Skiepykite vaikus. Kūdikiams, kuriems atliktos visos vakcinos, rekomenduojamos jų amžiui, kyla 50 % mažesnė SKMS pasireiškimo tikimybė. 

Apsvarstykite galimybę naudoti žinduką migdant kūdikį. Žindukas taip pat sumažina sindromo riziką, tačiau jį reikėtų duoti ne jaunesniam nei 1 mėn. amžiaus kūdikiui. Neverskite kūdikio imti žinduko, jei jis to nenori; taip pat laikykitės higienos taisyklių. 

Apsaugokite vaiką nuo perkaitimo. Miegui skirti drabužėliai turi būti lengvi ir ne per šilti, o kambario temperatūra tokia, kurioje gerai jaučiasi suaugusieji. Atminkite, kad negalima naudoti storos antklodės. 

Nenaudokite gaminių, kurie neva gali sumažinti SKMS. Nei vieno tokio gaminio veiksmingumas nėra įrodytas. Dažniausiai tai tėra reklaminis kabliukas. Į vengtinų gaminių sąrašą reikėtų įtraukti tokius prietaisus kaip širdies monitoriai ar elektroniniai respiratoriai. 

Neduokite kūdikiui medaus iki 1 m. amžiaus. Medus mažiems vaikams gali sukelti staigios kūdikių mirties sindromą. 

Natūralu, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais mažylis reikalauja didelio tėvų dėmesio ir rūpesčio. Kad būtų sumažinta staigios kūdikių mirties sindromo rizika, siūlome tėvams laikytis 10 paprastų profilaktikos priemonių ir taip apsaugoti savo vaiką nuo liūdnų aplaidumo pasekmių.

Taip pat skaitykite:
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės »
Abortai Lietuvoje ir užsienyje »
Mesti rūkyti niekada nevėlu »

+4
 • Cezario pjūvis
 • Gimdymo trauma
 • Maitinančios motinos
 • Vaikų gydytojai
 • Staigios kūdikių mirties sindromas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis Dažnai gimus kūdikiui mažylio juoką pakeičia ilgai užtrunkantis ir varginantis verkimas. Šeima susiduria su pirmaisiais sunkumais – kūdikio pilvuko skausmais. Daug streso sukelia tai, kad dažniausiai tėvai nežino, kodėl kūdikis verkia ir kaip jam padėti. Ko gero, daugeliui pažįstama situacija: 3 mėnesių vaikelis verkia be... +23 / -3 +20
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus?
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus? Tymai – tai paramiksoviruso sukeliama ūmi infekcija, kuri itin greitai plinta. Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus oro lašeliniu būdu (virusas išsiskiria per kvėpavimo takus ir plinta čiaudint ar kosint per seiles). Kai vaikas suserga tymais, pasireiškia specifinis bėrimas. Nuo sergančio žmogaus šia infekcija galima... +21 / -3 +18
Skarlatina ‒ pavojingos ligos simptomai ir profilaktika
Skarlatina ‒ pavojingos ligos simptomai ir profilaktika Vaikai nuolat peršąla, kosėja, sloguoja. Gerklės skausmas yra vienas dažniausių vaikų nusiskundimų, tačiau ar žinote, kad jis ne visada susijęs su peršalimu? Labai dažnai gerklės skausmas signalizuoja apie skarlatiną ir kitas streptokokines infekcijas, kuriomis užsikrėsti galima bet kurioje vietoje. Tereikia įkvėpti... +19 / -4 +15
12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką
12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką Padėkite vaikui išsiugdyti sveikus valgymo, mankštinimosi ir geros nuotaikos įgūdžius visam gyvenimui. Suprantama, kad sudėtinga įtikinti vaikus valgyti ką nors, kas jiems neprimena dinozauro, jau nekalbant apie tai, kad neįmanoma jų atplėšti nuo televizoriaus vos po vienos „Kempiniukas Plačiakelnis“ serijos. +12 / 0 +12
Kūdikių plaukimas – gamtos dovanota savybė
Kūdikių plaukimas – gamtos dovanota savybė Vasaros sezonu prie vandens telkinių, o atšalus orams ir baseinuose galime pamatyti būrius vaikų. Maudymasis – puikus žaidimas, mankšta, organizmo grūdinimas. Plaukti mokantis vaikas pasitiki savimi, užsiima fizine veikla, sustiprėja ir yra saugesnis nei plaukti nemokantys vaikai. Plaukimas teigiamai veikia sąnarius, stuburą... +11 / 0 +11
Kokios peršalimo ligos vaikus gali užklupti pavasarį?
Kokios peršalimo ligos vaikus gali užklupti pavasarį? Saulutė vis kaitriau šildo žemę, čiulba iš šiltų kraštų grįžę paukščiai, prasikala pirmoji žaluma. Norisi su mažyliu praleisti gamtoje ilgesnę dienos dalį. Tačiau, kaip tyčia, vaikelį puola peršalimo ligos. Kodėl pavasarį vaikai dažnai serga? +9 / 0 +9
Kai gimsta vaikas su negalia
Kai gimsta vaikas su negalia Kūdikio gimimas yra vienas svarbiausių įvykių šeimos gyvenime. Vaikeliui dar negimus tėvų sąmonėje susikuria būsimo vaiko vaizdas, su jo gimimu siejami tam tikri lūkesčiai, laukiami džiaugsmingi pokyčiai visos šeimos gyvenime. Tačiau ši nauja pradžia būna visai kitokia, jei vaikelis gimsta neįgalus. Šeimos laukia didžiuliai... +9 / -1 +8
Ką daryti, jei vaikutis neturi apetito?
Ką daryti, jei vaikutis neturi apetito? Jei vaikutis atsisako valgyti, tėvai, o dažniausiai mama, labai nerimauja. Svarbiausia tokiu atveju išsiaiškinti, ar tai turi rimtą - ligos priežastį, ar tiesiog tai „nevalgiadienis“. Kai vaikas atsisako gerti iš buteliuko, praryti net mažą šaukštelį maisto, įsižiūrėkite, ar nėra ligos simptomų. +7 / -1 +6
Antivakcininio judėjimo sukelta sumaištis: skiepyti ar neskiepyti?
Antivakcininio judėjimo sukelta sumaištis: skiepyti ar neskiepyti? Skiepai (vakcinos) yra vienas nuostabiausių moderniosios medicinos kūrinių. Dėl jų dar visai neseniai buvusios mirtinos ligos išnyko iš visuomenės akiračio, o ką kalbėti apie nesuskaičiuojamą išgelbėtų gyvybių skaičių. Skiepai iš mūsų kolektyvinės atminties ištrynė dar prieš kelis dešimtmečius jaustus niokojančius... 2 +12 / -6 +6