Vaikų skoliozė – nerimas tėvams

Gruodžio 18, 2013 | Simonas Griškevičius
+5
+5 -0

Pagal oficialią statistiką, iš 1000 vaikų 2–3 vaikų stuburas iškrypęs. Skaičiai nedideli, tačiau mokyklose pastebima vis daugiau skoliozės atvejų. Nenuostabu, nes retoje mokykloje suolai yra pritaikomi prie mokinių ūgio, nešiojamos sunkios kuprinės, o vaikai savo laisvalaikio be kompiuterio nebeįsivaizduoja. Chirurgai ortopedai lyg susitarę teigia, jog Lietuvoje skoliozės profilaktikos nėra.

Stuburas turi keturis fiziologinius linkius: kaklo lordozė (įgaubta), krūtininė kifozė (išgaubta), juosmeninė lordozė ir kryžmeninė kifozė. Kiti, nenatūralūs linkiai, vadinami skolioze. Skoliozė yra labiau terminas nusakantis bet kurį nenormalų stuburo iškrypimą į šoną, o ne liga. Sveiko stuburo slanksteliai išsidėstę tiesia linija, kuri matoma plika akimi, žiūrint į nugarą, tačiau pasireiškus skoliozei stuburas iškrypsta. Iškrypimo tipai:

  • Skoliozė su išlinkimu į dešinę pusę
  • Skoliozė su išlinkimu į kairę pusę
  • Rotoskoliozė, kuri yra netik išlinkusi į šoną, bet ir stuburo slanksteliai pasisukę vieni kitų atžvilgiu.

Iškrypusi į šoną skoliozė pagal savo panašumą vadinama C formos skolioze. Progresuojant šiai deformacijai stuburas dar labiau iškrypsta, kompensuojamos gravitacijos jėgos ir įgaunamą S forma. Dažniausiai skiriami 4 stuburo iškrypimo laipsniai: I – 0-10° , II – 10-30° , III –
30-50° , IV – virš 50° .

Dauguma vaikų, kuriems nustatyta skoliozė, turi pirmo laipsnio stuburo iškrypimą. Jiems gydymo korsetais ar operacija nereikia. Vaikai, turintys antro laipsnio stuburo iškrypimų, privalo tikrintis pas gydytoją kas 4-6 mėnesiai ir sekti ar skoliozė neprogresuoja.

Žinomos bendros rekomendacijos kaip elgtis esant vienam ar kitam skoliozės laipsniui, tačiau stuburo iškrypimai gydomi tik išanalizavus kiekvieną individualų atvejį. Reikia atsižvelgti į tokius faktorius kaip:

  • Lytis
  • Stuburo iškrypimo laipsnis
  • C ar S formos stuburo linkis
  • Skoliozės vieta
  • Vaiko branda

Mergaitėms yra žymiai didesnė rizika nei berniukams, jog skoliozė progresuos toliau. Dideli stuburo iškrypimai yra linkę su laiku dar labiau didėti. S formos skoliozė sukelia daugiau problemų nei C formos. Krūtininėje stuburo dalyje atsiradusi skoliozė blogėja labiau nei kaklo ar juosmens stuburo iškrypimai. Jei vaiko kaulai jau sustoję augti tikimybė, jog skoliozė progresuos maža.

Stuburo iškrypimų gydymas korsetais

Nugaros raumenis sustiprins plaukiojimasVaiko kaulams dar augant ir esant II laipsnio skoliozei chirurgas ortopedas gali skirti nešioti ortopedinį korsetą. Korseto nešiojimas stuburo iškrypimų neišgydys, tačiau gali sustabdyti skoliozės progresavimą.

Dauguma ortopedinių korsetų yra dėvimi ir dieną, ir naktį. Skoliozės gydymo efektyvumas priklauso nuo to kiek valandų per dieną yra nešiojamas korsetas. Vaikai, nešiojantys ortopedinius korsetus gali dalyvauti beveik visose veiklose, jei būtina jis nusiimamas sportuojant, einant į baseiną ir panašiai.

Ortopediniai korsetai nebereikalingi, kai berniukų ir mergaičių organizmai subręsta. Paprastai jų atsisakoma, kai sustojama augti, berniukai pradeda skustis, o mergaitėms praeina dveji metai nuo pirmųjų mėnesinių.

Stuburo iškrypimų gydymas operacija

Sunkūs skoliozės atvejai su laiku progresuoja. Chirurgas ortopedas gali pasiūlyti operaciją, kuri sumažins stuburo iškrypimo laipsnį ir neleis jam didėti toliau. Populiariausias skoliozės operavimo būdas vadinamas „stuburo fiksacija‟.

Stuburo fiksacija reiškia, jog chirurgas specialiais strypeliais sukabina kelis slankstelius kartu, kad jie negalėtų judėti atskirai. Operacija paprastai atliekama vaiko organizmui subrendus, kai jo kaulai sustoja augti. Jei skoliozė jauname amžiuje progresuoja žaibiškai operacijos metu prie stuburo iškrypimo viršutinės ir apatinės dalies tvirtinamas specialus strypas, kurio ilgis, vaikui augant gali būti keičiamas. Šis strypas pailginamas, kas šeši mėnesiai.

Stuburo iškrypimų gydymas fiziniais pratimais

Du populiariausi būdai stiprinti nugaros raumenis – tikslingi fiziniai pratimai arba kineziterapija ir plaukimas. Bet kuriuo sportu užsiimantys vaikai ir paaugliai turi tvirtesnius raumenis ir stuburo iškrypimais skundžiasi rečiau. Mankštintis rekomenduojama bent 10-15 minučių per dieną, o plaukioti du kartus į savaitę.

Nuo 1920 metų skoliozei gydyti sėkmingai naudojamas Schroth metodas. Jo esmė fiksuoti dubenį, o vėliau nuosekliai atlikti tempimo pratimus skoliozei. Šio metodo siekis įtvirtinti kiek įmanoma geresnę laikyseną skoliozę turinčiam žmogui. Tam labai padeda pratimai priešais veidrodį. Tokiu būdu žmogus pradeda geriau jausti savo kūną.

Gaila, tačiau kartais skoliozės atvejai būna labai agresyvūs ir kai kurie gydymo būdai būna neefektyvus. Labai svarbu, jog vaiko tėvai ir pats vaikas apsišarvuotų kantrybe, o gydymas būtų nuoseklus ir kompleksiškas, būtų taikomos visos įmanomos priemonės. Tik tokiu atveju galima tikėtis geriausių rezultatų.

 

+5
+5 -0
  • Skoliozė
  • Vaikų skoliozė
  • Stuburo iškrypimo gydymas
  • Stuburo iškrypimo laipsniai
  • Neurologija
  • Reabilitacijos centrai
  • Stuburo iškrypimas
  • Kineziterapija

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *