Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės

Vasario 13, 2014 | Jolita Stankevič
+11
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės

Kasdien vis daugiau naujagimių pasaulį išvysta moterims atlikus cezario pjūvio operaciją. Visgi dėl galimų cezario pjūvio pasekmių ši procedūra negali būti atlikta vien pageidaujant gimdyvei. Tokį sprendimą paprastai priima kelių gydytojų komisija. Cezario pjūvis atliekamas tik esant neišvengiamai būtinybei, kai manoma, kad toks gimdymo būdas bus saugesnis motinai, vaisiui ar abiem. Šiame straipsnyje rasite plačiau aprašytas cezario pjūvio operacijos aplinkybes ir pasekmes. 

Manoma, kad cezario pjūvio operacijos pavadinimas kilęs iš Romos imperijos laikais galiojusio įstatymo Lex Caesarea. Remiantis šiuo įstatymu, vaisius turėjo būti išimtas iš gimdymo metu mirusios moters įsčių gelbėjimo, krikštijimo ar atskiro laidojimo tikslais. 

Cezario pjūvio priežastys 

Moteriai gali prireikti cezario pjūvio dėl įvairių priežasčių. Tačiau ne visada net ir gydytojams lengva nuspręsti, kada cezario pjūvis yra tikrai reikalingas ir kada tikėtina jo nauda nusvers galimas sunkias cezario pjūvio pasekmes. 

Dažniausia cezario pjūvio priežastis – sutrikusi normalaus gimdymo eiga, kai nustoja vertis gimdos kaklelis arba gimdos susitraukimai yra per silpni, kad būtų išstumtas vaisius. Blogėjanti vaisiaus būklė taip pat gali lemti cezario pjūvio operacijos poreikį. Pjūvis reikalingas, kai sutrinka vaisiaus širdies veikla (ji plaka per lėtai ar per greitai), jam trūksta deguonies. Taip pat jei vaisius yra labai didelis (> 4000 g), gimdymas natūraliu būdu gali būti ypač sunkus, todėl gali būti nuspręsta gimdyvei atlikti cezario pjūvį. 

Cezario pjūvis gali būti planuojamas ir iš anksto, dar nė neprasidėjus gimdymui. Taip gali atsitikti, jei artėjant gimdymo laikui vaisiaus padėtis gimdoje yra nenormali (jis guli ne galva žemyn), taip pat jei motina turi sveikatos problemų. Pavyzdžiui, serga širdies liga ir natūralus gimdymas gali ženkliai pabloginti motinos sveikatos būklę. Kai moters organizmas užkrėstas infekcija (ŽIV ar aktyvia lytinių organų Herpes forma), kurią natūraliai gimdydama moteris gali perduoti vaisiui. Dar kelios cezario pjūvio indikacijos: daugiavaisis nėštumas, anksčiau atliktas cezario pjūvis arba gimdos plyšimo pavojus. 

Cezario pjūvio eiga 

„Dažniau daromas horizontalus pjūvis, nes jis greičiau gyja, mažiau kraujuoja, tokiu būdu pasiekiamas geresnis kosmetinis vaizdas – cezario pjūvio randas lieka mažesnis.“ Cezario pjūvio procedūros eiga panaši į kitų atliekamų operacijų. Prieš cezario pjūvio operaciją moteriai yra statomas kateteris, leidžiamos infuzijos skysčių kiekiui organizme palaikyti, taip pat įvairių vaistų dozės. Atliekama epidurinė arba spinalinė nejautra, kad būtų nuskausmintas pacientės pilvas ir kojos. Bendroji greitos eigos nejautra, kurios metu moteris per operaciją miega, atliekama retai, tik itin skubiais atvejais. 

Anestetikams pradėjus veikti, chirurgas daro pjūvį. Dažniausiai pjūvis daromas pilvo apačioje, horizontaliai, kiek aukščiau gaktos plaukų augimo linijos. Kartais pjūvis atliekamas vertikaliai, nuo bambos gaktos srities link. Dažniau daromas horizontalus pjūvis, nes jis greičiau gyja, mažiau kraujuoja, tokiu būdu pasiekiamas geresnis kosmetinis vaizdas – cezario pjūvio randas lieka mažesnis. Taip pat atlikus horizontalų pjūvį lieka didesnė tikimybė, kad kito nėštumo metu moteris galės gimdyti pro natūralius gimdymo takus.

Atlikus pjūvį chirurgas ištraukia kūdikį, tada pašalina placentą ir užsiuva žaizdą. Po operacijos, pasibaigus anestetikų poveikiui, moteriai gali būti duodama skausmą malšinančių vaistų. Taip pat po operacijos gimdyvei gali būti skirta antibiotikų, kad būtų išvengta infekcijos žaizdoje. 

Gijimo laikotarpis 

Kaip ir po kiekvienos operacijos, po cezario pjūvio reikia laiko atsigauti. Dauguma moterų iš ligoninės namo išleidžiamos maždaug po 5 dienų ar savaitės, tačiau visiškai pasveikstama tik praėjus maždaug mėnesiui. Po natūralaus gimdymo moteris paprastai atsigauna ir keliauja namo daug greičiau (po dienos ar dviejų), taip pat ir prie kasdienių veiklų ir gyvenimo ritmo grįžtama daug sparčiau. 

Prieš paliekant ligoninę, pacientei paaiškinama, kaip savimi pasirūpinti ir kaip elgtis, kad būtų išvengta cezario pjūvio komplikacijų. Kol pjūvis sugis, moteris privalo nekelti sunkesnių svorių, vengti didelio fizinio aktyvumo, nepervargti atliekant namų ūkio darbus. Po operacijos moteris jaus skausmą apatinėje pilvo srityje, todėl kelias savaites gali prireikti skausmą mažinančių vaistų. Taip pat kelias savaites po operacijos gali pasireikšti kraujavimas iš makšties. Tokiu atveju patariama nenaudoti tamponų, verčiau rinktis higieninius įklotus. 

Jei perrišant pjūvio žaizdą pasireiškia infekcijos požymiai, tokie kaip karščiavimas, paraudimas ar pūliai žaizdoje, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Vertėtų susirūpinti ir tokiu atveju, jeigu pasireiškia smarkus kraujavimas ar blogo kvapo išskyros iš makšties, taip pat jei jaučiamas labai stiprus pilvo skausmas. 

Cezario pjūvio komplikacijos 

Dažniausiai operacija praeina sklandžiai, tačiau kartais neišvengiama ir cezario pjūvio komplikacijų. Tai gali būti smarkus kraujavimas, šlapimo pūslės ar tiesiosios žarnos pažeidimai. Po operacijos gali būti jaučiamas sunkumas šlapinantis, taip pat padidėja rizika užsikrėsti šlapimo takų infekcijomis, gali sutrikti tiesiosios žarnos funkcija. 

Dar viena cezario pjūvio komplikacija – gimdos sienelės arba pilvo sienos žaizdos infekcija. Moterims, kurioms buvo atliktas cezario pjūvis, padidėja pavojus, kad kito nėštumo ir gimdymo metu sutriks placentos atsiskyrimas. Cezario pjūvio pasekmes gali patirti ne tik motina, bet ir naujagimis. Kūdikiai, kurie gimė atlikus cezario pjūvį, turi didesnę tikimybę susirgti laikina tachipnėja (pagreitėjusiu kvėpavimu) pirmosiomis gyvenimo dienomis. Didėja ir kai kurių kitų kvėpavimo sutrikimų išsivystymo pavojus. Nors ir labai retai, kartais pasitaiko, kad kūdikio oda yra pažeidžiama skalpeliu pjūvio metu. 

Nors cezario pjūvis kartais gali pasirodyti priimtinas, nes beveik nereikalauja moters pastangų, sumažina fizinį diskomfortą gimdymo metu, visgi tai nėra natūralus gimdymo būdas, o cezario pjūvio komplikacijos, nors ir nedažnai pasitaikančios, gali būti pavojingos. Atliekant bet kokią operaciją visada reikia numatyti galimą riziką. Tai ypač svarbu atliekant cezario pjūvį, nes galimos operacijos pasekmės paliečia du (o kartais ir daugiau!) žmones.

+11
  • Cezario pjūvis
  • Daugiavaisis nėštumas
  • Gimdymo skausmas
  • Randai
  • Gimdymas
  • Nėštumas
  • Akušeriai
  • Gimdymo namai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +1 / 0 +1
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui
15 klastingų namų pavojų, kurie gresia Jūsų vaikui Į jūsų gyvenimą ateina vaikas, ir staiga viskas pasikeičia... Tiesą sakant, jau devyni mėnesiai jūs jo laukėte, bet nuo šios dienos naujagimis viską apverčia aukštyn kojomis: sutrikdo jūsų dienas ir naktis, sudrumsčia ramų gyvenimą dviese ir pateikia begalę klausimų. Žindymas, maudymas, viduriukai jums tampa bendravimo su... +19 / -2 +17
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Neišnešioto kūdikio raida. Į ką svarbu atkreipti dėmesį? Šiuolaikinė medicina padeda išgyventi net patiems mažiausiems naujagimiams. Gineso rekordų knygoje užregistruotas mažiausias išgyvenęs naujagimis svėrė vos 280 g. Neišnešiotas naujagimis apibūdinamas kaip kūdikis, gimęs 28–37 nėštumo savaitę (optimalus gimdymo laikotarpis – 40 nėštumo savaitė)... +11 / 0 +11
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui Žindančios moterys patiria ne tik motinystės džiaugsmą, bet neretai susiduria ir su įvairiomis sudėtingomis situacijomis. Viena iš jų – pieno sąstovis krūties latakuose, kuris lemia tokių ligų kaip laktostazė ar mastitas atsiradimą. Straipsnyje sužinosite, kas yra mastitas, rasite patarimų, kaip apsisaugoti nuo šios ligos ir... +9 / 0 +9
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai Jau nuo seniausių laikų žmonija suprato, kad gimdymo skausmas yra vienas stipriausių moters patiriamų skausmų ir įvairiausiais būdais stengėsi jį numalšinti. Pirmykščiai žmonės, manydami, kad ligas ir kančias sukelia piktosios dvasios, šias negandas bandydavo nuvyti ritualais, apeigomis ir magija. Tuo tarpu viduramžiais gimdymo... +8 / -1 +7
Kūdikių mankšta ‒ sportuojame nuo lopšio
Kūdikių mankšta ‒ sportuojame nuo lopšio Fiziniai pratimai naudingi bet kokio amžiaus žmonėms. Niekas nėra per jaunas mankštintis, net ir kūdikiai. Mažyliai turėtų būti reguliariai mankštinami, kad išliktų sveiki ir sėkmingai vystytųsi. Daugelis kūdikių būna šiek tiek putlesni nei turėtų būti. Tėveliai ar seneliai dažnai žavisi mažomis riebalų raukšlelėmis... +6 / 0 +6
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys?
Persileidimas. Kokios gali būti priežastys? Apie 50 % visų nėštumų baigiasi persileidimu. Persileidimas – tai vaisiaus praradimas iki 20-os nėštumo savaitės. Statistika gąsdinanti, bet dažnai persileidimo metu mėnesinės dar būna nenutrūkusios, todėl dauguma moterų to nė nepastebi. Apie 80 % persileidimų įvyksta per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius. Persileidimai... +7 / -2 +5