Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės

Vasario 13, 2014 | Jolita Stankevič
+11
+16 -5

Kasdien vis daugiau naujagimių pasaulį išvysta moterims atlikus cezario pjūvio operaciją. Visgi dėl galimų cezario pjūvio pasekmių ši procedūra negali būti atlikta vien pageidaujant gimdyvei. Tokį sprendimą paprastai priima kelių gydytojų komisija. Cezario pjūvis atliekamas tik esant neišvengiamai būtinybei, kai manoma, kad toks gimdymo būdas bus saugesnis motinai, vaisiui ar abiem. Šiame straipsnyje rasite plačiau aprašytas cezario pjūvio operacijos aplinkybes ir pasekmes. 

Manoma, kad cezario pjūvio operacijos pavadinimas kilęs iš Romos imperijos laikais galiojusio įstatymo Lex Caesarea. Remiantis šiuo įstatymu, vaisius turėjo būti išimtas iš gimdymo metu mirusios moters įsčių gelbėjimo, krikštijimo ar atskiro laidojimo tikslais. 

Cezario pjūvio priežastys 

Moteriai gali prireikti cezario pjūvio dėl įvairių priežasčių. Tačiau ne visada net ir gydytojams lengva nuspręsti, kada cezario pjūvis yra tikrai reikalingas ir kada tikėtina jo nauda nusvers galimas sunkias cezario pjūvio pasekmes. 

Dažniausia cezario pjūvio priežastis – sutrikusi normalaus gimdymo eiga, kai nustoja vertis gimdos kaklelis arba gimdos susitraukimai yra per silpni, kad būtų išstumtas vaisius. Blogėjanti vaisiaus būklė taip pat gali lemti cezario pjūvio operacijos poreikį. Pjūvis reikalingas, kai sutrinka vaisiaus širdies veikla (ji plaka per lėtai ar per greitai), jam trūksta deguonies. Taip pat jei vaisius yra labai didelis (> 4000 g), gimdymas natūraliu būdu gali būti ypač sunkus, todėl gali būti nuspręsta gimdyvei atlikti cezario pjūvį. 

Cezario pjūvis gali būti planuojamas ir iš anksto, dar nė neprasidėjus gimdymui. Taip gali atsitikti, jei artėjant gimdymo laikui vaisiaus padėtis gimdoje yra nenormali (jis guli ne galva žemyn), taip pat jei motina turi sveikatos problemų. Pavyzdžiui, serga širdies liga ir natūralus gimdymas gali ženkliai pabloginti motinos sveikatos būklę. Kai moters organizmas užkrėstas infekcija (ŽIV ar aktyvia lytinių organų Herpes forma), kurią natūraliai gimdydama moteris gali perduoti vaisiui. Dar kelios cezario pjūvio indikacijos: daugiavaisis nėštumas, anksčiau atliktas cezario pjūvis arba gimdos plyšimo pavojus. 

Cezario pjūvio eiga 

„Dažniau daromas horizontalus pjūvis, nes jis greičiau gyja, mažiau kraujuoja, tokiu būdu pasiekiamas geresnis kosmetinis vaizdas – cezario pjūvio randas lieka mažesnis.“ Cezario pjūvio procedūros eiga panaši į kitų atliekamų operacijų. Prieš cezario pjūvio operaciją moteriai yra statomas kateteris, leidžiamos infuzijos skysčių kiekiui organizme palaikyti, taip pat įvairių vaistų dozės. Atliekama epidurinė arba spinalinė nejautra, kad būtų nuskausmintas pacientės pilvas ir kojos. Bendroji greitos eigos nejautra, kurios metu moteris per operaciją miega, atliekama retai, tik itin skubiais atvejais. 

Anestetikams pradėjus veikti, chirurgas daro pjūvį. Dažniausiai pjūvis daromas pilvo apačioje, horizontaliai, kiek aukščiau gaktos plaukų augimo linijos. Kartais pjūvis atliekamas vertikaliai, nuo bambos gaktos srities link. Dažniau daromas horizontalus pjūvis, nes jis greičiau gyja, mažiau kraujuoja, tokiu būdu pasiekiamas geresnis kosmetinis vaizdas – cezario pjūvio randas lieka mažesnis. Taip pat atlikus horizontalų pjūvį lieka didesnė tikimybė, kad kito nėštumo metu moteris galės gimdyti pro natūralius gimdymo takus.

Atlikus pjūvį chirurgas ištraukia kūdikį, tada pašalina placentą ir užsiuva žaizdą. Po operacijos, pasibaigus anestetikų poveikiui, moteriai gali būti duodama skausmą malšinančių vaistų. Taip pat po operacijos gimdyvei gali būti skirta antibiotikų, kad būtų išvengta infekcijos žaizdoje. 

Gijimo laikotarpis 

Kaip ir po kiekvienos operacijos, po cezario pjūvio reikia laiko atsigauti. Dauguma moterų iš ligoninės namo išleidžiamos maždaug po 5 dienų ar savaitės, tačiau visiškai pasveikstama tik praėjus maždaug mėnesiui. Po natūralaus gimdymo moteris paprastai atsigauna ir keliauja namo daug greičiau (po dienos ar dviejų), taip pat ir prie kasdienių veiklų ir gyvenimo ritmo grįžtama daug sparčiau. 

Prieš paliekant ligoninę, pacientei paaiškinama, kaip savimi pasirūpinti ir kaip elgtis, kad būtų išvengta cezario pjūvio komplikacijų. Kol pjūvis sugis, moteris privalo nekelti sunkesnių svorių, vengti didelio fizinio aktyvumo, nepervargti atliekant namų ūkio darbus. Po operacijos moteris jaus skausmą apatinėje pilvo srityje, todėl kelias savaites gali prireikti skausmą mažinančių vaistų. Taip pat kelias savaites po operacijos gali pasireikšti kraujavimas iš makšties. Tokiu atveju patariama nenaudoti tamponų, verčiau rinktis higieninius įklotus. 

Jei perrišant pjūvio žaizdą pasireiškia infekcijos požymiai, tokie kaip karščiavimas, paraudimas ar pūliai žaizdoje, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Vertėtų susirūpinti ir tokiu atveju, jeigu pasireiškia smarkus kraujavimas ar blogo kvapo išskyros iš makšties, taip pat jei jaučiamas labai stiprus pilvo skausmas. 

Cezario pjūvio komplikacijos 

Dažniausiai operacija praeina sklandžiai, tačiau kartais neišvengiama ir cezario pjūvio komplikacijų. Tai gali būti smarkus kraujavimas, šlapimo pūslės ar tiesiosios žarnos pažeidimai. Po operacijos gali būti jaučiamas sunkumas šlapinantis, taip pat padidėja rizika užsikrėsti šlapimo takų infekcijomis, gali sutrikti tiesiosios žarnos funkcija. 

Dar viena cezario pjūvio komplikacija – gimdos sienelės arba pilvo sienos žaizdos infekcija. Moterims, kurioms buvo atliktas cezario pjūvis, padidėja pavojus, kad kito nėštumo ir gimdymo metu sutriks placentos atsiskyrimas. Cezario pjūvio pasekmes gali patirti ne tik motina, bet ir naujagimis. Kūdikiai, kurie gimė atlikus cezario pjūvį, turi didesnę tikimybę susirgti laikina tachipnėja (pagreitėjusiu kvėpavimu) pirmosiomis gyvenimo dienomis. Didėja ir kai kurių kitų kvėpavimo sutrikimų išsivystymo pavojus. Nors ir labai retai, kartais pasitaiko, kad kūdikio oda yra pažeidžiama skalpeliu pjūvio metu. 

Nors cezario pjūvis kartais gali pasirodyti priimtinas, nes beveik nereikalauja moters pastangų, sumažina fizinį diskomfortą gimdymo metu, visgi tai nėra natūralus gimdymo būdas, o cezario pjūvio komplikacijos, nors ir nedažnai pasitaikančios, gali būti pavojingos. Atliekant bet kokią operaciją visada reikia numatyti galimą riziką. Tai ypač svarbu atliekant cezario pjūvį, nes galimos operacijos pasekmės paliečia du (o kartais ir daugiau!) žmones.

+11
+16 -5
  • Gimdymo namai
  • Cezario pjūvis
  • Daugiavaisis nėštumas
  • Gimdymo skausmas
  • Randai
  • Gimdymas
  • Nėštumas
  • Akušeriai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *