Insulto požymiai ir gydymas. Kada turėtume sunerimti?

Gegužės 15, 2014
+9
+15 -6

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, insultą kasmet patiria 15 milijonų žmonių. Iš jų 5 milijonams insultas būna mirtinas, o daugybė jį patyrusiųjų lieka neįgalūs. Insultas – tai ūmus galvos smegenų pažeidimas, kurį sukelia sutrikusi smegenų kraujotaka. Taigi, kaip kuo skubiau atpažinti insulto simptomus ir kaip jį gydyti? 

Smegenys yra itin jautrios deguonies ir maisto medžiagų, atnešamų su krauju, trūkumui, todėl kraujotakos sutrikimai smegenyse lemia greitą smegenų ląstelių žūtį. Insultas gali būti dviejų rūšių: išeminis (ištinka dėl staiga užsikimšusios smegenų arterijos) ir hemoraginis (ištinka dėl plyšusios kraujagyslės). 

Išeminis insultas 

85 % visų insultų yra išeminiai. Jie išsivysto dėl to, kad užsikemša tam tikra smegenų arterija ir nutrūksta kraujo pritekėjimas į tos kraujagyslės maitinamą smegenų sritį. Kraujagyslė gali užsikimšti dėl įvairių priežasčių. Ją gali užkimšti aterosklerotinės plokštelės, susidariusios arterijoje, taip pat kraujotakos sistemoje susidarę trombai. 

Užsikimšus kraujagyslei smegenų ląstelėms ima trūkti deguonies ir maisto medžiagų (ypač gliukozės) ir jos ima sparčiai žūti. Tuomet sukeliami insulto simptomai, atspindintys pažeistos smegenų srities veiklą (jei pažeidžiama už kalbą atsakinga smegenų sritis, sutrinka kalbos funkcija). Todėl pagal pasireiškiančius simptomus gana nesunkiai galime nustatyti, kokia smegenų sritis pažeista. 

Hemoraginis insultas 

Hemoraginis insultas kur kas retesnis – sudaro vos 15 % visų insultų atvejų. Jį sukelia išsiliejęs kraujas į smegenis, kai pažeidžiama kraujagyslė. Kraujagyslės gali būti pažeistos dėl įvairiausių priežasčių: 

  • dėl galvos traumos;
  • dėl nuolat padidėjusio, nereguliuojamo kraujo spaudimo,
  • plyšus kraujagyslės aneurizmai (aneurizma – tai įgimtas kraujagyslės sienelės išsigaubimas; silpna sienelė, esant padidėjusiam kraujo spaudimui, lengvai plyšta). 

Hemoraginio insulto vietą atpažinti sunkiau nei išeminio, nes išsiliejęs kraujas spaudžia gretimas, nuo insulto vietos kiek labiau nutolusias sritis. Dėl to gali pasireikšti insulto simptomų, kurie būdingi ir tolimesnių smegenų sričių pažeidimams.

Bendri insulto simptomai 

„Staigiai pasireiškęs veido, rankos ar kojos silpnumas ar paralyžius taip pat gali būti insulto ženklas.“ Judėjimo sutrikimai. Dažnai pasireiškia sunkumai einant ir judant. Insultą patyręs žmogus gali prarasti pusiausvyrą ir suklupti, gali svaigti galva

Kalbos sutrikimai. Dar vienas insulto simptomas – tai sunkumai, kylantys kalbant, neaiškiai tariami žodžiai. Gali atsirasti kalbos suvokimo sutrikimų. 

Tam tikros kūno vietos paralyžius. Staigiai pasireiškęs veido, rankos ar kojos silpnumas ar paralyžius taip pat gali būti insulto ženklas. Ypač jei silpnumas pasireiškia tik vienoje kūno pusėje (pavyzdžiui, bandant nusišypsoti vienas burnos kampas nusvyra arba keliant abi rankas, viena kyla normaliai, o kita nusvyra). 

Regos sutrikimai. Jie pasireiškia miglotu matymu, dvigubėjimu akyse ar net apakimu (simptomai gali reikštis vienoje ar abiejose akyse). 

Kiti sutrikimai. Staigus, aštrus galvos skausmas, lydimas vėmimo, svaigulio ar sąmonės sutrikimo, taip pat gali būti insulto požymis. 

1 2
+9
+15 -6
  • Širdies ir kraujagyslių ligos
  • Insultas
  • Galvos svaigimas
  • Aukštas kraujo spaudimas
  • Cholesterolio padidėjimas
  • Regėjimas
  • Neurologija
  • Paralyžius
  • Kalbos sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *