Insulto požymiai ir gydymas. Kada turėtume sunerimti?

Gegužės 15, 2014
+9
+15 -6

Svarbiausias tyrimas ‒ kompiuterinė tomografija

Insulto gydymo eiga 

Gydytojas, norėdamas parinkti tinkamiausią gydymą, pirmiausiai privalo nustatyti insulto tipą (ar tai hemoraginis, ar išeminis insultas) ir insulto pažeistą smegenų sritį. Taip pat nustatyti, ar simptomų nesukėlė kita liga (pavyzdžiui, navikas), vartojami vaistai. Diagnozės nustatymas pradedamas paciento apklausa, taip pat atliekami tyrimai. 

Svarbiausias tyrimas patvirtinant insultą, jo rūšį ir vietą ‒ kompiuterinė tomografija. Kompiuterinės tomografijos metu naudojami rentgeno spinduliai sukurti smegenų atvaizdui. Pagal šį atvaizdą gydytojas nustato smegenų pažeidimą ir gali jį apibūdinti. Svarbu atlikti ir kraujo tyrimus, nustatyti, kaip greitai kraujas kreša, gliukozės koncentraciją ir kitus biocheminius kraujo rodiklius. 

Insulto gydymas gana sudėtingas. Iš pradžių stengiamasi sureguliuoti esmines gyvybines funkcijas: 

 • palaikyti normalų kraujospūdį,
 • taikyti deguonies terapiją,
 • sureguliuoti gliukozės koncentraciją kraujyje,
 • temperatūrą. 

Išeminio insulto gydymas. Svarbiausias gydymo tikslas ‒ grąžinti smegenų aprūpinimą krauju. Tai daroma vaistais tirpinant susidariusį trombą, kuris blokuoja kraujagyslę (naudojami trombolitikai). Taip pat naudojami ir kiti vaistai, kurie slopina kraujo krešėjimą (antiagregantai, antikoaguliantai). 

Hemoraginio insulto gydymas. Jo tikslai: kraujavimo į smegenis stabdymas ir spaudimo

smegenyse (intrakranijinio spaudimo) mažinimas. Jei medikamentinis gydymas neefektyvus, o situacija kelia grėsmę gyvybei, kraujavimas gali būti stabdomas ir chirurginiu būdu

Insultas dažnai sukelia ilgalaikių padarinių: kalbėjimo, judėjimo ir kitokių sutrikimų, todėl dažnai yra reikalinga ilgalaikė reabilitacija po ištikusio insulto. 

Ką daryti, jei pastebėjote insulto simptomus? 

Atminkite, kad tai ūmi būklė, reikalaujanti neatidėliotinų pagalbos veiksmų ir gydymo. 

 1. Neignoruokite simptomų. Susirūpinkite, net jei pasireiškia vos vienas simptomas ar simptomai nėra stipriai išreikšti.
 2. Nelaukite! Insulto metu kiekviena minutė yra svarbi.
 3. Nedelsdami skambinkite skubios pagalbos telefonu 112 ir kvieskite greitąją pagalbą, jei pastebėjote vieną ar daugiau insulto simptomų ir jie trunka daugiau nei kelias minutes.
 4. Įsidėmėkite laiką, kada padtebėjote pirmuosius simptomus. Tai gali būti svarbu gydytojui, pasirenkant gydymo taktiką.  

Profilaktika 

Norint išvengti insulto, būtina reguliariai tikrinti kraujo spaudimą, o jei jis padidėjęs, reikia nedelsiant jį reguliuoti. Padidėjęs kraujospūdis – tai viena pagrindinių šios ligos priežasčių. 

Taip pat svarbu mažinti cholesterolio koncentraciją kraujyje, reguliuoti mitybą ir mažinti suvartojamų sočiųjų riebalų rūgščių (jų daug gyvuliniuose riebaluose) kiekį. Sveika gyvensena, rūkymo ir alkoholio atsisakymas, fizinis aktyvumas, normalaus kūno svorio palaikymas taip pat padės sumažinti insulto riziką.

1 2
+9
+15 -6
 • Regėjimas
 • Neurologija
 • Paralyžius
 • Kalbos sutrikimai
 • Širdies ir kraujagyslių ligos
 • Insultas
 • Galvos svaigimas
 • Aukštas kraujo spaudimas
 • Cholesterolio padidėjimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *