10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo

Vasario 11, 2014 | Simonas Griškevičius
+9
1
10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo

Vien tik Jungtinėse Amerikos Valstijose kartą per mėnesį daugiau nei 60 milijonų žmonių skundžiasi rėmens graužimo problemomis, o 15 milijonų gyventojų tai patiria kiekvieną dieną. Rėmens graužimas kankina bet kokio amžiaus žmones, tačiau pagal statistiką rizika susirgti šiuo negalavimu stipriai didėja sulaukus 40-ies metų. 

Rėmuo arba gastroezofaginis refliuksas yra lėtinė virškinamojo trakto liga, kuri pasireiškia atsitiktiniu skrandžio turinio patekimu atgal į stemplę. Stemplė – tai virškinamojo trakto dalis, jungianti ryklę su skrandžiu. Atpiltos skrandžio rūgštys sudirgina stemplės gleivinę ir sukelia ligai būdingus požymius: skrandžio rūgščių ir turinio atpylimą; deginantį, graužiantį, nemalonų jausmą po krūtinkauliu. 

Rėmens graužimas ilgainiui gali pažeisti gleivinę ir sukelti rimtesnę ligą, kartais net stemplės vėžį. Minėti rėmens požymiai yra dažni (karts nuo karto, matyt, visi juos patiriame), tačiau kai šie simptomai ima pasireikšti du kartus per savaitę, gydytojai tai jau įvardija gastroezofaginio refliukso liga. 

Kaip išvengti rėmens graužimo?

Skirtingai nuo daugumos kitų ligų, rėmens graužimo galima visiškai išvengti. Pateikiame 10 veiksmingų žingsnių, kurie užtikrins normalią virškinamojo trakto veiklą ir riziką susirgti gastroezofaginio refliukso liga sumažins iki minimumo.

Jei kamuoja rėmens graužimas, nevalgykite pomidorų1. Jei turite viršsvorio, pasistenkite jį numesti. Nutukimas yra viena pagrindinių rėmens graužimo priežasčių. Papildomas riebalų sluoksnis ant pilvo spaudžia skrandį ir stumia jo turinį atgal į stemplę.

2. Dažnas tam tikrų maisto produktų vartojimas sukelia refliuksą. Venkite riebaus, aštraus maisto, rūgščių produktų (pavyzdžiui, citrinų ir pomidorų), mėtos, šokolado, svogūnų, kavos ir kitų gėrimų, kuriuose yra kofeino, taip pat gazuotų gėrimų.

3. Valgykite dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Didelis maisto kiekis spaudžia raumeninį žiedą, esantį tarp skrandžio ir stemplės, todėl didėja rizika organizme sukelti rėmens graužimą.

4. Po valgio palaukite bent tris valandas prieš eidami pagulėti. Paprastai gravitacijos jėgos padeda nesusidaryti refliuksui. Kai valgote ir išsitiesiate pagulėti, gravitacijos jėgos nustoja veikusios: skrandžio turinys ima spausti stemplę ir skrandžio rauką; gali patekti į stemplę.

5. Kai miegate ar ilsitės lovoje, pasidėkite daugiau pagalvių, kad viršutinė kūno dalis būtų pakilusi apie 20 centimetrų. Tokiu būdu rūgštys laikysis apatinėje skrandžio dalyje.

6. Kai kurie vartojami vaistai didina rėmens graužimo riziką, tad vertėtų pamąstyti apie alternatyvas. Tokio tipo vaistai gali atpalaiduoti skrandžio raukus, daryti įtaką pačiam virškinimo procesui ar toliau dirginti uždegiminę stemplės gleivinę. Jei vartojate vaistus nuo uždegimo, aukšto kraujo spaudimo, astmos, alergijų, raminančiuosius ir nuskausminančiuosius bei patiriate rėmens graužimo simptomus, tada pasikonsultuokite su gydytoju dėl alternatyvaus vaisto, kuris šių pašalinių poveikių nesukeltų.

7. Meskite rūkyti. Tyrimai rodo, jog nikotinas atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis, taip pat mažina seilių šarmines savybes, todėl rūgštys stemplėje prastai neutralizuojamos.

8. Venkite alkoholio. Taip pat kaip ir rūkymas, alkoholis atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis, tačiau dėl alkoholio raumenys gali dar ir spazmuoti. Taip atgal į stemplę patenka labai daug skrandžio rūgščių, burnoje dažnai jaučiamas nemalonus skonis.

9. Nenešiokite aptemptų drabužių. Stenkitės dėvėti laisvai krentančius viršutinės kūno dalies drabužius. Diržas turėtų būti užveržtas ne per stipriai, kad nebūtų spaudžiamas skrandis.

10. Glitimas (jis randamas grūduose: miežiuose, rugiuose, kviečiuose) gali sukelti arba pasunkinti rėmens graužimo simptomus. Pasistenkite sumažinti šių produktų vartojimą. Ilgainiui suprasite, ar tai veiksminga.

Jei jau viską išbandėte ir šie patarimai nepadeda, jums vis dar graužia rėmenį, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją. Kartais šios ligos atvejai būna sunkūs ir prireikia specialaus gydymo ar net operacijos.

+9
1
  • Rėmuo
  • Gastroezofaginis refliuksas
  • Rėmens graužimas
  • Vidaus ligų gydytojai

Susiję straipsniai

  • Pedro / 2014-08-06 13:22:31

    Patarimai neblogi, bet skrandžio vožtuvų darbo sutrikimo nepagydo nei tradicinė medicina, nei minėtos priemonės, o tik laikinai gali sumažinti nemalonius simptomus. Liga išliks ir kartosis ir kartosis metų metais, o ne už kalnų ir skrandžio bei stemplės erozijos, opaligės... Palaipsniui pradės negaluoti ir kepenys, kasa, žarnynas ir t.t. Viskas žmogaus organizme yra susiję. Jeigu nesveikas skrandis, negali gerai funkcionuoti ir kiti žmogaus organai bei sistemos. Tiik Rytų šalių medicina, ypač Kinjios ir Tibeto, kurių požiūris į sveikatą ir gydymą yra visiškai kitoks nei Vakarų šalyse, gali padėti išgydyti ne tik virškinimo organus, bet ir žmogų visumoje.

Siųsk savo nuomonę
Kai kankina nugaros skausmai
Kai kankina nugaros skausmai Nugaros skausmas gali tapti tikru išbandymu bet kokio amžiaus asmeniui. Tai vienas dažniausių pacientų nusiskundimų, priverčiančių ieškoti pagalbos. Teigiama, kad šį nemalonų jausmą bent kartą gyvenime patyrę bent du asmenys iš trijų. Nugaros skausmas reikšmingai kenkia paciento darbingumui ir gerai savijautai. Ypač sunku,... +2 / 0 +2
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija
8 gydytojos patarimai, kaip gydyti akies miežį. Tikra istorija Akies miežis mane kankino beveik tris metus. Buvau 8-erių, kai savaitei su tėvais išvykome atostogauti į Palangą. Karštomis vasaros dienomis mėgdavau ilgai mirkti jūroje. Didžiąją maudynių dalį praleisdavau panėrusi po vandeniu, rinkdama kriaukles ir akmenukus. Kai baigėsi atostogos ir nenoromis grįžau... 3 +71 / -15 +56
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai
Odos vėžys. Nuotraukos, savitikra ir onkologės komentarai Kasmet Lietuvoje beveik du tūkstančiai žmonių išgirsta odos vėžio diagnozę. Onkologai įsitikinę, kad odos vėžys – įveikiama liga, tačiau gyvybiškai svarbu laiku pastebėti apgaulingus odos vėžio simptomus. Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir... 1 +59 / -15 +44
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti
4 priemonės sausgyslių uždegimui gydyti Dažnai važinėjant nelygiu keliu po kurio laiko tenka remontuoti automobilio važiuoklę. Panašiai gali nutikti ir su žmogaus organizmu: dažnai kartodami tuos pačius judesius, ypač sudėtingomis sąlygomis, galime patirti traumą. Tendinitas – sausgyslių audinio, jungiančio raumenis prie kaulo, uždegimas. Dažniausiai jis išsivysto... 3 +57 / -24 +33
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau
Peršalote? Šios priemonės padės pasveikti greičiau Vasara baigėsi ir vis labiau šaltėjančios dienos primena, jog metas atsinaujinti ne tik savo drabužių garderobą, bet ir namų vaistinėlę...Rudenį, kuomet vyrauja lietingi ir vėsūs orai, daugybė žmonių kenčia nuo peršalimo ligų. Tad verta joms iš anksto pasiruošti. 1 +29 / 0 +29
Kaip ir kur gydyti karpas: namuose ar gydytojo kabinete?
Kaip ir kur gydyti karpas: namuose ar gydytojo kabinete? Karpos – virusų sukeliama infekcija, kuri pasireiškia odos ląstelių išaugomis ir gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Nors karpos dažniausiai nėra skausmingos ar pavojingos, atsiradusios gerai matomoje vietoje, pavyzdžiui, ant rankų, gadina estetinį vaizdą, sukelia diskomfortą, tad žmogus nori jų kuo greičiau... +36 / -8 +28
Apie ką įspėja pleiskanos?
Apie ką įspėja pleiskanos? Su pleiskanomis susiduriame beveik kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar rasės. Pleiskanos asocijuojasi su higienos trūkumu, todėl net būdamos nepavojingos, jos itin nemalonios. Šiandien vis labiau rūpinamės savo išvaizda ir norėdami atrodyti nepriekaištingai stengiamės jas kuo greičiau išnaikinti. Ieškome patarimų... 1 +32 / -5 +27
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti?
Vasara ir tinstančios kojos: kaip sau padėti? Tikriausiai ne kartą esate girdėję žmones, besiskundžiančius, jog šiltuoju metų laiku kaip niekad dažnai juos ėmė varginti kojų tinimas. Tuomet tokiems žmonėms norisi tik padėti, tačiau kaip? Vien tik medikamentinių priemonių čia neužteks, teks taikyti ir kitas, kompleksines priemones. +24 / 0 +24
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų... +28 / -6 +22
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas?
Skoliozė. Kodėl atsiranda nenormalus stuburo iškrypimas? Žmogaus stuburas – tai sudėtingas slankstelių, sąnarių, raiščių ir raumenų darinys, todėl jis yra labai lengvai pažeidžiamas. Nieko jau nebestebina pasakymas, kad jei po avarijos pamatote žmogų, kuriam sužeistas stuburas – geriau jo nejudinti. Tačiau gyvenime ne tik avarijos lemia stuburo pažeidimus ir netaisyklingus... +21 / -1 +20