Menas spręsti santykių problemas. 6 efektyvūs žingsniai.

Sausio 25, 2016
+20
Menas spręsti santykių problemas. 6 efektyvūs žingsniai.

Dovilę erzino tai, kiek pinigų Tomas išleido naujai žvejybos įrangai. Vieną kartą ji atsainiai užsiminė jam apie tai ir nusprendė daugiau ta tema nebekalbėti, tačiau visą savaitgalį širdo ant jo dėl įvairiausių smulkmenų. Tomas žinojo, dėl ko Dovilė prislėgta, bet užuot ką nors sakęs, nusprendė patylėti ir taip išspręsti problemą.

Sandra ir Mantas nuolat ginčijasi dėl vaikų. Sandra mano, kad Mantas jiems pernelyg nuolaidus, o Mantas – kad Sandra su jais elgiasi lyg griežtas seržantas ir neleidžia net šiek tiek paišdykauti. Vaikai jaučiasi atsidūrę tarp dviejų skirtingų pusių ir nuteikinėja tėvus vieną prieš kitą.

Kiekvienuose santykiuose problemos neišvengiamos ir kiekviena pora randa būdą, kaip jas spręsti. Pavyzdžiui, Dovilė  nuliūsta dėl Tomo elgesio, bet nemoka tiesiai ir paprastai paaiškinti, dėl ko ji nerimauja. Tomas per daugelį metų suprato, kad jeigu jis nusileis, neramumai šeimoje liausis. Sandra ir Mantas nesugeba susitarti dėl vaikų auginimo, todėl jie pasidalijo į priešingas stovyklas, taip tarsi atsilygindami vienas kitam už savo veiksmus, ir naudojasi vaikais kaip savotišku mūšio lauku savo kovoms.

Deja, galiausiai šioje kovoje pralaimėtojai yra jų vaikai. Kitos poros yra uždaresnės ir niekada nesiginčija. Jos tyliu sutarimu vengia ginčų ir nustumia problemas į šalį, tačiau taip santykiuose kuria nerimą ir slogumą.

Neišspręstos problemos – pagrindinis streso šaltinis, jis gali ne tik pakenkti jūsų santykiams, bet ir pasunkinti diabetą. Tyrimų duomenimis, sėkmingi santykiai nebūtinai yra tie, kuriuose mažiau problemų, o tie, kuriuose pavyksta veiksmingai jas išspręsti.

Problemų sprendimas yra daugiau negu skundų svarstymas.

Pateikiame 6 žingsnius, padėsiančius išspręsti iškilusias santykių problemas.

1 žingsnis. Apibrėžkite problemą ir sprendimą. Žinoma, esate nuliūdę, tačiau dėl ko konkrečiai? Dovilė gali būti pikta dėl naujos žvejybos įrangos, tačiau problema yra tai, kiek pinigų Tomas išleido, ir faktas, kad jis iš anksto nepasitarė su ja? O galbūt priminimas, kad beveik kiekvieną savaitgalį jis praleidžia žvejodamas su draugais ir dėl to jie neleidžia laiko kaip pora? Sandra liūdi dėl to, jog Mantas visada ją erzina, bet labiau jaudinasi dėl fakto, kad vaikai yra pasimetę ir nuteikinėja juos vieną prieš kitą.

Skirkite laiko apibrėžti, kas jums labiausiai kelia nerimą. Išsiaiškinkite, ką ir kodėl jaučiate. Pyktis – įprasta reakcija, tačiau pamėginkite žengti žingsnį toliau ir paklauskite savęs, kas jus jaudina ir žeidžia jūsų jausmus. Daugelis psichologų pyktį apibūdina kaip reakciją į gilesnes emocijas.

Žinoma, Dovilė pyksta, bet iš tiesų jaučiasi įskaudinta, jai atrodo, kad Tomas nenori su ja leisti laiko (žr.Vyrų depresija ‒ ne tik liūdnas veidas). Sandra susierzina, o jos susierzinimas slepia nerimą dėl to, kad vaikai pradeda jais manipuliuoti. Kad būtų galima kalbėti apie užslėptas emocijas, o ne apie pyktį, reikia suvokti tikruosius savo jausmus, taip kitam asmeniui bus paprasčiau jus išgirsti ir suprasti.

Problemų sprendimas yra daugiau negu skundų svarstymas. Jums reikia aiškiai parodyti, ką norėtumėte pakeisti, ir tai daryti turite pozityviai, konkrečiai ir tiksliai. Tarkim, Dovilė suvokia, kad iš tiesų ji nori daugiau laiko praleisti kartu su Tomu. Vietoj skundų, kad jis skiria per daug laiko žvejybai ar kad ji norėtų praleisti daugiau laiko kartu, Dovilė galėtų pasiteirauti, ar Tomas atrastų daugiau laiko jiems kaip porai ir galbūt norėtų tam skirti 2 šeštadienius per mėnesį. Sandra galėtų pasakyti, kad bijo, jog vaikai atrodo per daug pasimetę dėl to, ko iš jų tikimasi, ir norėtų, kad Mantas padėtų sudaryti namų ruošos sąrašą vaikams, kuris būtų priimtinas jiems abiem.

2 žingsnis. Suplanuokite savo pokalbio laiką. Puiku, jau pasirengėte ir išsiaiškinote problemą bei jos sprendimo būdą. Dabar reikia pasirinkti tinkamą laiką pokalbiui – ne tada, kai jūsų partneris vos įžengia pro duris po darbo, ne tada, kai abu išgėrėte po keletą kokteilių penktadienio vakarą ir esate pavargę, ne 10 minučių prieš pasiimdami dukrą iš futbolo treniruotės, o tada, kai abu būsite pakankamai ramūs, atsipalaidavę ir sugebėsite vienas kitą išklausyti. Jeigu nesate įsitikinę, išsiųskite partneriui el. laišką ar parašykite raštelį, siūlydami laiką ir nurodydami, apie ką norite pakalbėti, pavyzdžiui: „Mantai, aš susirūpinusi dėl to, kaip mes auklėjame vaikus. Ar galėtume susėsti šeštadienio rytą prieš vaikams pabundant ir apie tai pasikalbėti?“ Tai suteiktų jūsų partneriui laiko pamąstyti apie jūsų nuogąstavimus ir norą suderinti abiem tinkamą laiką.

20 neįtikėtinų faktų apie seksą, kuriuos turi žinoti kiekvienas

"Bent 12 proc. mamų prisipažino besinaudojančios telefonu, kai mylisi."

Plačiau apie stulbinančius faktus:

20 neįtikėtinų faktų apie seksą, kuriuos turi žinoti kiekvienas

3 žingsnis. Kalbėjimas ir klausymasis. Šaunu, giliai įkvėpkite. Pradėkite kalbėti apie savo požiūrį į problemą, savo nerimą ir siūlomą sprendimo būdą. Pavyzdžiui: „Tomai, žinau, kad atrodžiau prislėgta dėl naujos žvejybos įrangos, bet iš tiesų man nerimą kelia...“ arba „Mantai, aš nerimauju dėl mūsų vaikų ir, manau, svarbu, kad abu būtume tokios pat nuomonės.“ Kalbėkite apie save, ne apie savo partnerį. Sakykite „aš“, pavyzdžiui: „Jaučiu, kad nuolat vaikštau lyg ant adatų, kai esu su tavimi“, „Manau, būtų nuostabu, jeigu galėtume daugiau laiko leisti kartu“, o ne „tu“, pavyzdžiui: „Tu niekada nepasakai nieko pozityvaus, tu visada atrodai piktas“. Kalbėjimas apie save padeda jūsų partneriui nesijausti užpultam ar kaltinamam ir imti gintis ar pykti.

Pokalbio valdymas primena automobilio vairavimą (žr.Kai emocijos kontroliuoja mus, o ne mes jas). Norite visą dėmesį skirti tam, kur važiuojate, ir nenuklysti nuo kelio. Jūs valdote pokalbį (lyg vairuodami) ir subtiliai koreguojate pokalbio linkmę. Jeigu Dovilė pamatytų, kad Tomas nuliūdo, ji galėtų stabtelti ir pasitikrinti: „Tomai, atrodai nuliūdęs. Ar užgavau tavo jausmus?“, užuot ignoravusi jo reakciją, tęsusi toliau ir leidusi abiem panirti į emocijas. Pasistenkite kalbėti kaip įmanoma ramiau.

Stiprios emocijos skatina kitą asmenį imti gintis ir kenkia problemos sprendimo procesui. Jeigu jūsų partneris pradeda pykti ar ima gintis: „O pavyzdžiui, tu...“, „O tu praėjusį savaitgalį...“ –nutilkite. Tikriausiai norėsite apsiginti, tačiau tai darydama tik įpilsite žibalo į ugnį. Jūsų užduotis – nuslopinti emocijas, tai galite padaryti tik klausydamasi. Jeigu nekurstysite ugnies ką nors sakydama, jūsų partneris galiausiai nurims.

Jeigu vis dėlto atrodys, kad abu imate nervintis ir emocijos auga, o pokalbis virsta kova, kurioje norite nugalėti ir pelnyti paskutinį žodį, svarbu sustoti, kol situacija neišslydo jums iš rankų. Geriausias būdas tai padaryti – kaip įmanoma ramiau pasakyti, kad norite sustoti, nusiraminti ir pamėginti pratęsti pokalbį po pusvalandžio, valandos ar po vakarienės.

Aiškiai parodykite, kad tai tik pertraukėlė ir kad norite kalbėtis toliau. Negalite tiesiog pasakyti: „Nebenoriu apie tai kalbėti“, ir išeiti iš kambario. Toks pokalbio nutraukimas ne tik supykdys ir suerzins kitą pusę, bet ir ištęs procesą. Kai abu nusiraminsite, pamėginkite dar kartą. Jeigu pokalbis greitai įsiliepsnos, sustokite ir pratęskite pokalbį tik tada, kai abu būsite visiškai ramūs. Kontroliuokite pokalbio atmosferą.

Jeigu pokalbis mezgasi ir jūsų partneris yra pasirengęs klausytis to, ką jam sakote, paklauskite jo nuomonės. Tomas gali sakyti, kad supranta, kaip jaučiasi Dovilė, ir nori daugiau laiko praleisti kaip pora, bet nuoširdžiai prisipažįsta, kad norėtų imtis ko nors aktyvesnio negu iki šiol buvę įprasti pasivažinėjimai automobiliu ar lankymasis kine. Mantas galbūt pamanys, kad namų ruošos sąrašas yra gera idėja, bet jį labiausiai erzina tai, kad vaikai neina kasdien tuo pačiu metu miegoti.

Jūsų užduotis – vienam kitą išgirsti. Nesijaudinkite, kad galite per daug kalbėti, svarbiausia, kad kalbėjimas būtų nuoširdus ir produktyvus. Venkite atsakymo: „Taip, bet...“, geriau formuluokite atsakymą: „Taip, ir...“ – taip priimate ir papildote vienas kito idėjas. Matykite vienas kitą kaip vieną komandą, kartu kovojančią dėl savo santykių. Įsitikinkite, kad gerai suprantate, ką kitas asmuo sako: „Tomai, ką tiksliai norėtum daryti drauge?“ , „Mantai, kokiu laiku norėtum vaikus guldyti į lovą?“. Stenkitės, kad pokalbis būtų aiškus, konkretus ir ramus.

Skaityti kitą puslapį »
1 2
+20
  • Depresija
  • Stresas
  • Lėtinis stresas
  • Psichologai
  • Tarpusavio santykiai
  • Lytiniai santykiai
  • Psichiatras

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Ar jūs jautrus oro sąlygų keitimuisi?
Ar jūs jautrus oro sąlygų keitimuisi? Ar iš anksto jaučiate oro atšalimą, audros artėjimą, besikaupiantį lietų ir kitų nepastebimus magnetinio lauko pokyčius? Prieš oro pasikeitimus jus kankina galvos skausmas, akyse žybsi žvaigždutės, o gerai nuotaikai net nėra vilčių? Labiausiai tikėtina, kad esate jautrus oro sąlygoms. Kaip padėti sau išgyventi gamtos... +4 / 0 +4
Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos?
Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos? Daugeliui mūsų sunku praleisti dieną darbe neišgėrus kelių puodelių kavos, o kai kurie be rytinio kavos puodelio nė nesikelia iš lovos. Kofeino turinčius produktus kasdien vartoja didžioji dalis suaugusių žmonių, tačiau tik retas susimąsto apie šios medžiagos poveikį mūsų organizmui. 3 +54 / -1 +53
Mesti rūkyti niekada nevėlu
Mesti rūkyti niekada nevėlu „Jau pakenkiau savo kūnui, tad nebėra prasmės mesti rūkyti. Vis tiek sveikas nebebūsiu“, – taip dažnai galvoja rūkantys žmonės, o ypač tie, kurie rūko daug metų. Tačiau jie klysta. Tyrimai atskleidė, kad pagerėjusia sveikata ir ilgesne gyvenimo trukme džiaugiasi net ir tie, kurie šio įpročio atsikratė po kelių... +31 / 0 +31
Kaip sureguliuoti sutrikusį miego ritmą?
Kaip sureguliuoti sutrikusį miego ritmą? Kelionės, darbas pamainomis ar viršvalandžiai, švenčių laikotarpis ar pašėlęs savaitgalis – miego ritmą gali sutrikdyti daugelis priežasčių. Sutrikus miegui, naktį ilgą laiką vartomės lovoje negalėdami užmigti, taigi kitą dieną būname mieguisti, irzlūs, ima skaudėti galvą, sumažėja darbingumas. Dažnas neiškenčia... +27 / -1 +26
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė
Homeopatija – didžiausia medicinos apgaulė Homeopatija yra pseudomokslas, o homeopatiniai vaistai neveikia. Jų magiškas poveikis tėra placebo efektas. Deja, tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje homeopatinių preparatų pardavimai farmacijos įmonėms atneša milžiniškus pelnus, todėl apie homeopatiją viešai ir tiesiai kalbėti vengiama. Pacientai dažnai maišo homeopatiją su... 10 +44 / -20 +24
Širdies operacija Lietuvoje. Tikra 9 mėn. mergaitės istorija
Širdies operacija Lietuvoje. Tikra 9 mėn. mergaitės istorija 2014 m. spalio 14 d. Lietuvoje minimas reikšmingas įvykis medicinos istorijoje – lygiai prieš penkiasdešimt metų buvo sėkmingai atlikta pirmoji širdies operacija su dirbtine kraujotaka. Ši operacija buvo pirmoji ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Praėjus pusei amžiaus nuo istorinio įvykio Vilniaus universiteto ligoninės... +21 / 0 +21
Kaip susikaupti darbui ir išlikti efektyviam visą dieną?
Kaip susikaupti darbui ir išlikti efektyviam visą dieną? Jeigu skaitote šį straipsnį darbo metu, tikėdamiesi, kad jį uždarę pradėsite dirbti, – jums praverstų ne tik patarimai, kaip susikaupti darbui, bet ir rekomendacijos, kaip liautis atidėlioti svarbias užduotis. Iš tiesų tiek viena, tiek kita yra susiję – kai imamės darbo nesusikaupę, mintys ima klysti ne ten... +19 / 0 +19
Aistė Jasaitytė-Čeburiak: „Gražaus kūno kultas kyla iš visuomenės kompleksų“
Aistė Jasaitytė-Čeburiak: „Gražaus kūno kultas kyla iš visuomenės kompleksų“ Buvęs modelis, dabar save edukologe psichologe įvardijanti Aistė Jasaitytė-Čeburiak pasitinka mus vaikų klegesyje. „Tai – mano didžiausia praktika ir turtas“, – sako ji, švelniai glausdama mažąją Sofiją prie krūtinės. Garsiausius pasaulio podiumus Aistė paliko, turėdama tvirtą tikslą – išmokti psichoterapijos meno ir... +19 / 0 +19
Kodėl nuolat jaučiamės pavargę?
Kodėl nuolat jaučiamės pavargę? Miego stygius nėra vienintelė energijos trūkumo priežastis. Smulkmenos, kurias darote (arba nedarote), gali išsekinti ir psichologiškai, ir fiziškai – dėl to visa diena atrodys kaip varginantis pareigos atlikimas. Mokslininkai atskleidė dažniausius blogus įpročius, dėl kurių galite jaustis pavargę, ir nurodė paprastus gyvenimo... +18 / 0 +18
Peršalimo gydymas. Ar veiksmingi "bobutės" metodai?
Peršalimo gydymas. Ar veiksmingi "bobutės" metodai? Tęsiasi ilgi žiemos mėnesiai. Snaiges keičia šlapdriba ar net lietus. Šaltuką dažnai išstumia pliusinė temperatūra. Šis sezonas yra labai pavojingas laikas, kai lengva įsitaisyti slogą ir gerklės skausmus. Pasak mokslininkų, vidutiniškai per gyvenimą žmogus peršalimo ligomis serga apie du šimtus kartų. Tai sudaro beveik... +18 / -1 +17