Menas spręsti santykių problemas. 6 efektyvūs žingsniai.

Sausio 25, 2016
+20
Menas spręsti santykių problemas. 6 efektyvūs žingsniai.

Dovilę erzino tai, kiek pinigų Tomas išleido naujai žvejybos įrangai. Vieną kartą ji atsainiai užsiminė jam apie tai ir nusprendė daugiau ta tema nebekalbėti, tačiau visą savaitgalį širdo ant jo dėl įvairiausių smulkmenų. Tomas žinojo, dėl ko Dovilė prislėgta, bet užuot ką nors sakęs, nusprendė patylėti ir taip išspręsti problemą.

Sandra ir Mantas nuolat ginčijasi dėl vaikų. Sandra mano, kad Mantas jiems pernelyg nuolaidus, o Mantas – kad Sandra su jais elgiasi lyg griežtas seržantas ir neleidžia net šiek tiek paišdykauti. Vaikai jaučiasi atsidūrę tarp dviejų skirtingų pusių ir nuteikinėja tėvus vieną prieš kitą.

Kiekvienuose santykiuose problemos neišvengiamos ir kiekviena pora randa būdą, kaip jas spręsti. Pavyzdžiui, Dovilė  nuliūsta dėl Tomo elgesio, bet nemoka tiesiai ir paprastai paaiškinti, dėl ko ji nerimauja. Tomas per daugelį metų suprato, kad jeigu jis nusileis, neramumai šeimoje liausis. Sandra ir Mantas nesugeba susitarti dėl vaikų auginimo, todėl jie pasidalijo į priešingas stovyklas, taip tarsi atsilygindami vienas kitam už savo veiksmus, ir naudojasi vaikais kaip savotišku mūšio lauku savo kovoms.

Deja, galiausiai šioje kovoje pralaimėtojai yra jų vaikai. Kitos poros yra uždaresnės ir niekada nesiginčija. Jos tyliu sutarimu vengia ginčų ir nustumia problemas į šalį, tačiau taip santykiuose kuria nerimą ir slogumą.

Neišspręstos problemos – pagrindinis streso šaltinis, jis gali ne tik pakenkti jūsų santykiams, bet ir pasunkinti diabetą. Tyrimų duomenimis, sėkmingi santykiai nebūtinai yra tie, kuriuose mažiau problemų, o tie, kuriuose pavyksta veiksmingai jas išspręsti.

Problemų sprendimas yra daugiau negu skundų svarstymas.

Pateikiame 6 žingsnius, padėsiančius išspręsti iškilusias santykių problemas.

1 žingsnis. Apibrėžkite problemą ir sprendimą. Žinoma, esate nuliūdę, tačiau dėl ko konkrečiai? Dovilė gali būti pikta dėl naujos žvejybos įrangos, tačiau problema yra tai, kiek pinigų Tomas išleido, ir faktas, kad jis iš anksto nepasitarė su ja? O galbūt priminimas, kad beveik kiekvieną savaitgalį jis praleidžia žvejodamas su draugais ir dėl to jie neleidžia laiko kaip pora? Sandra liūdi dėl to, jog Mantas visada ją erzina, bet labiau jaudinasi dėl fakto, kad vaikai yra pasimetę ir nuteikinėja juos vieną prieš kitą.

Skirkite laiko apibrėžti, kas jums labiausiai kelia nerimą. Išsiaiškinkite, ką ir kodėl jaučiate. Pyktis – įprasta reakcija, tačiau pamėginkite žengti žingsnį toliau ir paklauskite savęs, kas jus jaudina ir žeidžia jūsų jausmus. Daugelis psichologų pyktį apibūdina kaip reakciją į gilesnes emocijas.

Žinoma, Dovilė pyksta, bet iš tiesų jaučiasi įskaudinta, jai atrodo, kad Tomas nenori su ja leisti laiko (žr.Vyrų depresija ‒ ne tik liūdnas veidas). Sandra susierzina, o jos susierzinimas slepia nerimą dėl to, kad vaikai pradeda jais manipuliuoti. Kad būtų galima kalbėti apie užslėptas emocijas, o ne apie pyktį, reikia suvokti tikruosius savo jausmus, taip kitam asmeniui bus paprasčiau jus išgirsti ir suprasti.

Problemų sprendimas yra daugiau negu skundų svarstymas. Jums reikia aiškiai parodyti, ką norėtumėte pakeisti, ir tai daryti turite pozityviai, konkrečiai ir tiksliai. Tarkim, Dovilė suvokia, kad iš tiesų ji nori daugiau laiko praleisti kartu su Tomu. Vietoj skundų, kad jis skiria per daug laiko žvejybai ar kad ji norėtų praleisti daugiau laiko kartu, Dovilė galėtų pasiteirauti, ar Tomas atrastų daugiau laiko jiems kaip porai ir galbūt norėtų tam skirti 2 šeštadienius per mėnesį. Sandra galėtų pasakyti, kad bijo, jog vaikai atrodo per daug pasimetę dėl to, ko iš jų tikimasi, ir norėtų, kad Mantas padėtų sudaryti namų ruošos sąrašą vaikams, kuris būtų priimtinas jiems abiem.

2 žingsnis. Suplanuokite savo pokalbio laiką. Puiku, jau pasirengėte ir išsiaiškinote problemą bei jos sprendimo būdą. Dabar reikia pasirinkti tinkamą laiką pokalbiui – ne tada, kai jūsų partneris vos įžengia pro duris po darbo, ne tada, kai abu išgėrėte po keletą kokteilių penktadienio vakarą ir esate pavargę, ne 10 minučių prieš pasiimdami dukrą iš futbolo treniruotės, o tada, kai abu būsite pakankamai ramūs, atsipalaidavę ir sugebėsite vienas kitą išklausyti. Jeigu nesate įsitikinę, išsiųskite partneriui el. laišką ar parašykite raštelį, siūlydami laiką ir nurodydami, apie ką norite pakalbėti, pavyzdžiui: „Mantai, aš susirūpinusi dėl to, kaip mes auklėjame vaikus. Ar galėtume susėsti šeštadienio rytą prieš vaikams pabundant ir apie tai pasikalbėti?“ Tai suteiktų jūsų partneriui laiko pamąstyti apie jūsų nuogąstavimus ir norą suderinti abiem tinkamą laiką.

20 neįtikėtinų faktų apie seksą, kuriuos turi žinoti kiekvienas

"Bent 12 proc. mamų prisipažino besinaudojančios telefonu, kai mylisi."

Plačiau apie stulbinančius faktus:

20 neįtikėtinų faktų apie seksą, kuriuos turi žinoti kiekvienas

3 žingsnis. Kalbėjimas ir klausymasis. Šaunu, giliai įkvėpkite. Pradėkite kalbėti apie savo požiūrį į problemą, savo nerimą ir siūlomą sprendimo būdą. Pavyzdžiui: „Tomai, žinau, kad atrodžiau prislėgta dėl naujos žvejybos įrangos, bet iš tiesų man nerimą kelia...“ arba „Mantai, aš nerimauju dėl mūsų vaikų ir, manau, svarbu, kad abu būtume tokios pat nuomonės.“ Kalbėkite apie save, ne apie savo partnerį. Sakykite „aš“, pavyzdžiui: „Jaučiu, kad nuolat vaikštau lyg ant adatų, kai esu su tavimi“, „Manau, būtų nuostabu, jeigu galėtume daugiau laiko leisti kartu“, o ne „tu“, pavyzdžiui: „Tu niekada nepasakai nieko pozityvaus, tu visada atrodai piktas“. Kalbėjimas apie save padeda jūsų partneriui nesijausti užpultam ar kaltinamam ir imti gintis ar pykti.

Pokalbio valdymas primena automobilio vairavimą (žr.Kai emocijos kontroliuoja mus, o ne mes jas). Norite visą dėmesį skirti tam, kur važiuojate, ir nenuklysti nuo kelio. Jūs valdote pokalbį (lyg vairuodami) ir subtiliai koreguojate pokalbio linkmę. Jeigu Dovilė pamatytų, kad Tomas nuliūdo, ji galėtų stabtelti ir pasitikrinti: „Tomai, atrodai nuliūdęs. Ar užgavau tavo jausmus?“, užuot ignoravusi jo reakciją, tęsusi toliau ir leidusi abiem panirti į emocijas. Pasistenkite kalbėti kaip įmanoma ramiau.

Stiprios emocijos skatina kitą asmenį imti gintis ir kenkia problemos sprendimo procesui. Jeigu jūsų partneris pradeda pykti ar ima gintis: „O pavyzdžiui, tu...“, „O tu praėjusį savaitgalį...“ –nutilkite. Tikriausiai norėsite apsiginti, tačiau tai darydama tik įpilsite žibalo į ugnį. Jūsų užduotis – nuslopinti emocijas, tai galite padaryti tik klausydamasi. Jeigu nekurstysite ugnies ką nors sakydama, jūsų partneris galiausiai nurims.

Jeigu vis dėlto atrodys, kad abu imate nervintis ir emocijos auga, o pokalbis virsta kova, kurioje norite nugalėti ir pelnyti paskutinį žodį, svarbu sustoti, kol situacija neišslydo jums iš rankų. Geriausias būdas tai padaryti – kaip įmanoma ramiau pasakyti, kad norite sustoti, nusiraminti ir pamėginti pratęsti pokalbį po pusvalandžio, valandos ar po vakarienės.

Aiškiai parodykite, kad tai tik pertraukėlė ir kad norite kalbėtis toliau. Negalite tiesiog pasakyti: „Nebenoriu apie tai kalbėti“, ir išeiti iš kambario. Toks pokalbio nutraukimas ne tik supykdys ir suerzins kitą pusę, bet ir ištęs procesą. Kai abu nusiraminsite, pamėginkite dar kartą. Jeigu pokalbis greitai įsiliepsnos, sustokite ir pratęskite pokalbį tik tada, kai abu būsite visiškai ramūs. Kontroliuokite pokalbio atmosferą.

Jeigu pokalbis mezgasi ir jūsų partneris yra pasirengęs klausytis to, ką jam sakote, paklauskite jo nuomonės. Tomas gali sakyti, kad supranta, kaip jaučiasi Dovilė, ir nori daugiau laiko praleisti kaip pora, bet nuoširdžiai prisipažįsta, kad norėtų imtis ko nors aktyvesnio negu iki šiol buvę įprasti pasivažinėjimai automobiliu ar lankymasis kine. Mantas galbūt pamanys, kad namų ruošos sąrašas yra gera idėja, bet jį labiausiai erzina tai, kad vaikai neina kasdien tuo pačiu metu miegoti.

Jūsų užduotis – vienam kitą išgirsti. Nesijaudinkite, kad galite per daug kalbėti, svarbiausia, kad kalbėjimas būtų nuoširdus ir produktyvus. Venkite atsakymo: „Taip, bet...“, geriau formuluokite atsakymą: „Taip, ir...“ – taip priimate ir papildote vienas kito idėjas. Matykite vienas kitą kaip vieną komandą, kartu kovojančią dėl savo santykių. Įsitikinkite, kad gerai suprantate, ką kitas asmuo sako: „Tomai, ką tiksliai norėtum daryti drauge?“ , „Mantai, kokiu laiku norėtum vaikus guldyti į lovą?“. Stenkitės, kad pokalbis būtų aiškus, konkretus ir ramus.

Skaityti kitą puslapį »
1 2
+20
  • Depresija
  • Stresas
  • Lėtinis stresas
  • Psichologai
  • Tarpusavio santykiai
  • Lytiniai santykiai
  • Psichiatras

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Ate, akne! Patarimai, kurie padės džiaugtis skaisčia veido oda
Ate, akne! Patarimai, kurie padės džiaugtis skaisčia veido oda Aknė – ne tik jaunimo, tačiau ir vyresnio amžiaus žmonių problema. Kol vieni kaltina šokoladus, kiti net ir atsisakę saldaus maisto niekaip nesusitvarko su spuogais ant veido. Vienintelis būdas turėti gražią veido odą – naudoti kompleksinį “gydymą” pradedant mityba ir baigiant tinkamomis veido valymo priemonėmis. +2 / 0 +2
Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos?
Priklausomybė nuo kofeino. Ar turėtume gerti mažiau kavos? Daugeliui mūsų sunku praleisti dieną darbe neišgėrus kelių puodelių kavos, o kai kurie be rytinio kavos puodelio nė nesikelia iš lovos. Kofeino turinčius produktus kasdien vartoja didžioji dalis suaugusių žmonių, tačiau tik retas susimąsto apie šios medžiagos poveikį mūsų organizmui. 3 +56 / -2 +54
Renkamės avalynę. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Renkamės avalynę. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Pavasarį daugelis ima ieškoti ne tik patogių sportinių batelių, bet ir avalynės kasdienai ar šventei. Žinoma, reikėtų nepamiršti ir mažiausiųjų. Parinkti tinkamą vaikišką avalynę ne taip jau paprasta. Kiekvieno žmogaus pėda – unikali, tad nuo mažų dienų nešiojant netinkamus batus žalojami kelių, klubų sąnariai ir... +32 / 0 +32
Dėl nugaros skausmo kaltas prastas čiužinys: kaip jį pasirinkti ir neapsirikti?
Dėl nugaros skausmo kaltas prastas čiužinys: kaip jį pasirinkti ir neapsirikti? Beveik trečdalį viso savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas, suaugęs žmogus vidutiniškai miega apie 7 – 8 valandas. Gerai, jei miegoti yra pasirenkama ant kokybiško ir gero čiužinio, tačiau ką daryti tuomet, kai dėl ne itin gero čiužinio atsikėlus ryte tenka kęsti tuos nemalonius nugaros skausmus? Taigi, šįkart domimės... +26 / 0 +26
Pirtininkas Viktoras Katkus: „Pirtyje svarbiausia ‒ veikla“
Pirtininkas Viktoras Katkus: „Pirtyje svarbiausia ‒ veikla“ Pirtis padeda atsipalaiduoti, pašalinti per dieną susikaupusią įtampą ir sustiprinti organizmą. Ne veltui sakoma, kad pirtis ‒ vaistas nuo visų ligų. „Pirties malonumo žodžiais neapsakysi, jį reikia pajusti“, – teigia patyręs pirtininkas, Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narys Viktoras Katkus. Sunku būtų ginčytis,... +24 / 0 +24
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani?
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani? Mitybos specialistai pataria – maitinkitės penkis kartus per dieną, mažomis maisto porcijomis. Nepamirškite ypač riboti maistą vakarais, prieš miegą. Deja, ne visuomet skambūs žodžiai ir taisyklės yra lengvai pritaikomos mūsų gyvenime. Darbe kartais neturime laiko net papietauti, o štai vakare – grįžtame ir suvalgome patį... +23 / -2 +21
Kaip pasiruošti pirmam pasimatymui? Tik 3 žingsniai.
Kaip pasiruošti pirmam pasimatymui? Tik 3 žingsniai. Esu vieniša moteris. Jau daugiau nei trys metai neturiu jokio partnerio. Prisipažinsiu, gyvenimas vienatvėje man ne itin patinka. Ką daryti? Vieną dieną ėmiau ir susimąsčiau, kad taip gyventi toliau nebegaliu. Tad nusprendžiau užsiregistruoti į pažinčių svetaines. Mano pašto dėžutę per kelias dienas užpildė krūva... +23 / -3 +20
Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija
Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija Tradicinė Indijos medicina, daugeliui žinoma kaip ajurveda, ne veltui laikoma seniausiu pasaulio medicinos mokslu. Pasak ajurvedos specialistų, pagrindiniai šios alternatyviosios medicinos principai buvo užrašyti prieš daugiau nei šešis tūkstančius metų! Pasaulio sveikatos organizacija pripažino ajurvedą... +19 / 0 +19
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti?
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti? „Kūnas be sąnarių – tai kaip automobilis be ratų. Ir kuo anksčiau imi rūpintis tais „ratais“, tuo toliau jie tave nuveža“, - kartą man ištarė šią frazę senyvo amžiaus žmogus. Tąkart į ją rimtai nežiūrėjau, numojau ranka. Apie šios frazės svarbą supratau tik tuomet, kai pradėjo varginti sąnarių ligos. +18 / 0 +18
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų Dažnai juokaujama: niekam taip nereikia atostogų kaip tam, kuris ką tik iš jų sugrįžo. Psichologai tvirtina, kad dėl staigaus persiorientavimo iš atostogų rėžimo į kasdienę rutiną kenčia ne tik darbo kokybė, bet ir žmogaus sveikata. Kad pirmoji diena darbe būtų kuo mažiau varginanti, siūlome jums dešimt patarimų, kaip... +18 / 0 +18