Melanoma

+1
+2 -1

Melanoma – tai iš pigmentinių ląstelių (melanocitų) kilęs, rečiausiai pasitaikantis, bei agresyviausias odos piktybinis navikas.

Priežastys ir rizikos faktoriai, dėl kurių susergama melanoma: ilgas, dažnas ir be apsaugų kaitinimasis saulėje; žmogaus pigmentinis tipas – baltaodžiai, strazdanoti, baltaplaukiai, raudonai degantys saulėje turi didesnę riziką susirgti melanoma, nes jų oda jautresnė ir imlesnė saulei; daugiau serga jauno amžiaus asmenys (dėl pomėgio daugiau laiko praleisti saulėje), taip pat pastebėta, kad melanoma dažnesnė darbingo amžiaus moterims.

Keletas kitų faktorių, kurie gali turėti įtakos vėžio išsivystymui: įvairios traumos, jonizuojanti spinduoliuotė, ikivėžiniai odos pakitimai, lėtinės, odą pažeidžiančios, ligos, virusinės infekcijos, organizmo imuninės sistemos nusilpimas, hormoninės ligos.

Melanoma. Simptomai

Melanoma gali atsirasti bet kurioje kūno dalyje, bet dažniausiai pasitaiko tokiose, kurios turi didžiausią kontaktą su saule: veidas, kojos, rankos, nugara, krūtinė. Navikas pasireiškia tokiais požymiais: naujo įtartinos formos ir spalvos apgamo atsiradimas arba jau turimo apgamo greitas augimas ir sukietėjimas. Apgamo viduryje gali atsirasti kietas išopėjęs mazgelis. Sistema A-B-C-D-E anglų kalba, galinti padėti identifikuoti odos naviką:

A – (asymetrical shape) asimetriškumas.

B - (irregular bordings) nelygus kampai.

C – (change of color) spalvos pakitimas.

D – (diameter) diametras.

E – (evolve) išsiskleidimas, išsisėjimas.

Aplink minėtą apgamą oda būna įraudusi, gali būti matomos metastazės (išsisėjusios į tolimesnes vietas vėžio ląstelių sankaupos), gali pasireikšti kraujavimas ir odos niežėjimas.

Paslėptosiomis melanomomis vadinamos melanomos, kurios gali pasireikšti neįprastose kūno vietose, tokiose kaip: panagė, akis, virškinamasis traktas.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *