Asmenybės sutrikimai

+3
+3 -0

Asmenybės sutrikimai – tai didelė grupė psichinių sutrikimų, kurie pasireiškia sutrikusiu gebėjimu reaguoti į situacijas, pakitusiu mąstymu ir suvokimu, jausmais, nukreiptais į kitus žmones ir į patį save.

Asmenybės sutrikimą turintis asmuo paprastai jaučiasi ir elgiasi neadekvačiai situacijai. Tai trikdo šių žmonių gebėjimą palaikyti asmeninius santykius, dirbti, trukdo jų socialiniam ir kultūriniam gyvenimui.

Neretai žmonės nesuvokia turintys asmenybės sutrikimų. Nėra aišku, kas tiksliai nulemia jų atsiradimą, bet manoma, jog reikšmės turi asmenybės bruožai, charakteris, genai ir paveldimumas. Taip pat manoma, kad asmenybės sutrikimams įtakos turi aplinka ir gyvenimo situacijos.

Paprastai teigiama, kad asmenybės sutrikimai yra įvairių veiksnių kombinacijos rezultatas. Pavyzdžiui, žmogus turi jautrų charakterį ir įgimtą polinkį į psichines ligas. Koks nors neįprastas įvykis jo gyvenime gali išprovokuoti asmenybės sutrikimų išsivystymą.

Rizikos veiksniai, didinantys asmenybės sutrikimų išsivystymo riziką:

– asmenybės sutrikimų atvejai šeimoje;
– žema socialinė ar ekonominė padėtis;
– žodinis, fizinis ar seksualinis priekabiavimas vaikystėje;
– vienišumas ir atstūmimas vaikystėje;
– augimas nestabilioje šeimoje, ankstyvas tėvų netekimas ar jų skyrybos. 

Asmenybės sutrikimai. Simptomai

Nors asmenybės sutrikimams priskiriama daug ligų, dauguma jų pasireiškia panašiais simptomais.

Dažniausi jų:

- dažni nuotaikos svyravimai;
- nestabilūs santykiai su artimaisiais;
- socialinė izoliacija;
- pykčio protrūkiai;
- nepasitikėjimas kitais;
- sunkumai užmezgant draugystes;
- negalėjimas suvaldyti savo impulsų;
- piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis.

Kiti simptomai priklauso nuo konkretaus asmenybės sutrikimo. Pavyzdžiui, šizoidinėms asmenybėms būdinga apatija ir abejingumas ją supantiems žmonėms, skurdus emocijų reiškimas.

Narcisistinės asmenybės dažnai svajoja apie galią, sėkmę ir patrauklumą, nuolatos tikisi būti pagirti, perdeda savo pasiekimus ir nuopelnus, sunkiai atpažįsta kitų žmonių emocijas ir nuotaikas.

Obsesinis-kompulsinis asmenybės sutrikimas pasireiškia dideliu perfekcionizmu, noru laikytis griežtų taisyklių, kontroliuoti situacijas, negalėjimu išmesti senų nebereikalingų daiktų, nelankstumu įvairiose situacijose. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *