Ausies svetimkūniai

-2

Ausies svetimkūniai – tai įvairūs smulkūs gyvi ir negyvi daiktai, patekę į ausies išorinę klausomąją landą.

Negyvi objektai ausyje atsiduria pačiam žmogui juos ten įstumiant. Toks elgesys ypač būdingas vaikams nuo 9 mėnesių iki 8 metų.

Dažniausiai svetimkūniais tampa žirneliai, pupos, vatos gabalėliai, popieriaus rutuliukai, trintuko gabaliukai, maistas, smulkios žaislų detalės. Vaikai žaidžia, smalsauja ir neretai net pamiršta, jog į ausį kažką įsidėjo. Tėvai apie tai sužino tik gydytojo kabinete, po to, kai kreipiasi dėl nemalonių simptomų, kuriuos sukelia ausyje įstrigę daiktai.

Tuo tarpu įvairūs gyviai į ausį patenka patys. Jie gali įskristi, įšliaužti, įropoti. Tai dažniausiai įvyksta būnant lauke, stovyklaujant ir miegant ant žemės, važiuojant dviračiu, tačiau ne taip retai pasitaiko atvejų, kai ausies svetimkūniu tampa namų tarakonai.

Gyviai ropodami ausyje gali sukelti skausmą, jų judėjimas labai gerai girdimas, kartais toks garsus, kad „plyšta galva“, o į ausį patekę tarakonai savo ūseliais gali liesti būgnelį. Žmogų ištinka panika, ūžia ir spengia ausyje.

Neverta tikėtis, kad vabzdys ar vabalas iššliauš pats, jis taip pat blaškosi ir neranda kelio atgal. Tokiu atveju reikėtų ne bandyti gyvūnėlį iškrapštyti, bet įpilti į ausį vandens, kad šis nuskęstų ir bent jau nejudėtų. Tuomet kuo skubiau kreiptis į LOR (ausų, nosies, gerklės gydytojas). 

Ausies svetimkūniai. Simptomai

Ausies svetimkūniai sukelia išorinės klausomosios landos uždegimą, kuris pasireiškia paraudimu, ausies kaušelio ir landos patinimu, skausmingumu, suprastėjusia pažeistos ausies klausa.

Ilgainiui, svetimkūniui apaugus granuliacijoms, iš ausies pasirodo kraujo. Gali pūliuoti. Kartais išsivysto ir vidurinės ausies uždegimas, ypač vaikams, kurie neretai pamiršta apie įkištą daiktą ausyje.

Ausies svetimkūniai. Ligos eiga

Išorinė klausomosios landos gleivinė labai jautri, todėl bet koks menkiausias išorinis dirgiklis sukelia jos uždegimą. Svetimkūniui patekus į ausį, ji dirginama, sutrinka ausies aeracija, ji parausta, paburksta. Iš ausies gali kraujuoti, tekėti pūliai.

Progresuoja ausies skausmas, atsiranda spengimas, ūžimas, kuris ypač būdinga gyviems svetimkūniams patekus į ausies landą. Klausa pažeistoje ausyje silpnėja ar visai išnyksta.

Jei svetimkūnis apvalus, aptakus, nedidelis, simptomai nepasireiškia ilgą laiką. Jeigu jis brinkstantis, tuomet ilgainiui, prisigėręs ausies skysčių, sukelia spaudimo jausmą ausyje.

Labai skausmingi būna aštriabriauniai daiktai, tačiau pavojingiausi ir daugiausia žalos padaro karšti svetimkūniai, kurie išdegina klausomąją landą ir pakenkia ausies būgneliui. Iš jų dažniausiai pasitaiko lydmetalio lašeliai, dirbant litavimo, metalo suvirinimo darbus.

Ausies svetimkūniai. Diagnostika

Svetimkūnį diagnozuoti nesunku. Paprastai pats pacientas pasisako apie įvykusią traumą. Tuo įsitikinama otoskopijos metu, kai gydytojas otorinolaringologas (LOR) apžiūri išorinę klausomąją landą.

Radiokontrastuojantys daiktai gali būti matomi rentgenogramose.

Ausies svetimkūniai. Gydymas

Ausų svetimkūnių gydymo sudėtingumas priklauso nuo to, kurioje ausies dalyje jis yra įstrigęs ir kiek laiko praėjo nuo tada, kai jis ten pateko. Jokiu būdu negalima delsti ir manyti, jog svetimkūnis pasišalins pats savaime.

Gyvius ir smulkius daiktus patariama išplauti stipria vandens srove, tačiau negalima patiems krapštyti jų ausų krapštukais, degtukais ir panašiais daiktais, nes ausis turi anatominių susiaurėjimų, kuriuose svetimkūnis, stumiant jį giliau, įstringa. Tokiu atveju net ir specialistui sunku jį pašalinti ir svetimkūnis iškrapštomas tik taikant bendąją nejautrą.

Gydytojas įstrigusius daiktus gali pašalinti užkabindamas juos specialiu kabliuku, ištraukti pincetu, išsiurbti siurbliuku ar išplauti šiltais tirpalais.

Jeigu prasidėjęs stiprus ausies uždegimas, gresia komplikacijos ar ligonio būklė prastėja, skiriamas medikamentinis gydymas, išrašomi antibiotikai.

Svetimkūnį pašalinus, atliekama otoskopija – apžiūrima išorinė klausomoji landa, ausies būgnelis. 

Ausies svetimkūniai. Profilaktika

Norint išvengti ausies svetimkūnių, reikėtų vengti kišti smulkius daiktus į ausis, prižiūrėti, kad to nedarytų vaikai.

Saugantis nuo gyvių, rekomenduojama užsikimšti ausis miegant lauke ar namie ant žemės, naikinti namų tarakonus. Miške reikėtų dėvėti ausis dengiančias kepuraites, užsirišti skarelę.

Nemalonių atsitikimų darbe pavyks išvengti, jeigu bus imtasi visų saugumo priemonių, kai yra grėsmė chemikalams, medžio drožlėms ar kitiems smulkiems daiktams patekti į ausį.

Komplikacijų profilaktikai siūloma laiku kreiptis į gydytoją, nekrapštyti įstrigusių daiktų ausų krapštukais, degtukais, plaukų sagučiais ir panašiais daiktais, nes kyla rizika įstumti svetimkūnį giliau, pradurti ausies būgnelį.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24