Ausies svetimkūniai

-2

Ausies svetimkūniai – tai įvairūs smulkūs gyvi ir negyvi daiktai, patekę į ausies išorinę klausomąją landą.

Negyvi objektai ausyje atsiduria pačiam žmogui juos ten įstumiant. Toks elgesys ypač būdingas vaikams nuo 9 mėnesių iki 8 metų.

Dažniausiai svetimkūniais tampa žirneliai, pupos, vatos gabalėliai, popieriaus rutuliukai, trintuko gabaliukai, maistas, smulkios žaislų detalės. Vaikai žaidžia, smalsauja ir neretai net pamiršta, jog į ausį kažką įsidėjo. Tėvai apie tai sužino tik gydytojo kabinete, po to, kai kreipiasi dėl nemalonių simptomų, kuriuos sukelia ausyje įstrigę daiktai.

Tuo tarpu įvairūs gyviai į ausį patenka patys. Jie gali įskristi, įšliaužti, įropoti. Tai dažniausiai įvyksta būnant lauke, stovyklaujant ir miegant ant žemės, važiuojant dviračiu, tačiau ne taip retai pasitaiko atvejų, kai ausies svetimkūniu tampa namų tarakonai.

Gyviai ropodami ausyje gali sukelti skausmą, jų judėjimas labai gerai girdimas, kartais toks garsus, kad „plyšta galva“, o į ausį patekę tarakonai savo ūseliais gali liesti būgnelį. Žmogų ištinka panika, ūžia ir spengia ausyje.

Neverta tikėtis, kad vabzdys ar vabalas iššliauš pats, jis taip pat blaškosi ir neranda kelio atgal. Tokiu atveju reikėtų ne bandyti gyvūnėlį iškrapštyti, bet įpilti į ausį vandens, kad šis nuskęstų ir bent jau nejudėtų. Tuomet kuo skubiau kreiptis į LOR (ausų, nosies, gerklės gydytojas). 

Ausies svetimkūniai. Simptomai

Ausies svetimkūniai sukelia išorinės klausomosios landos uždegimą, kuris pasireiškia paraudimu, ausies kaušelio ir landos patinimu, skausmingumu, suprastėjusia pažeistos ausies klausa.

Ilgainiui, svetimkūniui apaugus granuliacijoms, iš ausies pasirodo kraujo. Gali pūliuoti. Kartais išsivysto ir vidurinės ausies uždegimas, ypač vaikams, kurie neretai pamiršta apie įkištą daiktą ausyje.

Ausies svetimkūniai. Ligos eiga

Išorinė klausomosios landos gleivinė labai jautri, todėl bet koks menkiausias išorinis dirgiklis sukelia jos uždegimą. Svetimkūniui patekus į ausį, ji dirginama, sutrinka ausies aeracija, ji parausta, paburksta. Iš ausies gali kraujuoti, tekėti pūliai.

Progresuoja ausies skausmas, atsiranda spengimas, ūžimas, kuris ypač būdinga gyviems svetimkūniams patekus į ausies landą. Klausa pažeistoje ausyje silpnėja ar visai išnyksta.

Jei svetimkūnis apvalus, aptakus, nedidelis, simptomai nepasireiškia ilgą laiką. Jeigu jis brinkstantis, tuomet ilgainiui, prisigėręs ausies skysčių, sukelia spaudimo jausmą ausyje.

Labai skausmingi būna aštriabriauniai daiktai, tačiau pavojingiausi ir daugiausia žalos padaro karšti svetimkūniai, kurie išdegina klausomąją landą ir pakenkia ausies būgneliui. Iš jų dažniausiai pasitaiko lydmetalio lašeliai, dirbant litavimo, metalo suvirinimo darbus.

Ausies svetimkūniai. Diagnostika

Svetimkūnį diagnozuoti nesunku. Paprastai pats pacientas pasisako apie įvykusią traumą. Tuo įsitikinama otoskopijos metu, kai gydytojas otorinolaringologas (LOR) apžiūri išorinę klausomąją landą.

Radiokontrastuojantys daiktai gali būti matomi rentgenogramose.

Ausies svetimkūniai. Gydymas

Ausų svetimkūnių gydymo sudėtingumas priklauso nuo to, kurioje ausies dalyje jis yra įstrigęs ir kiek laiko praėjo nuo tada, kai jis ten pateko. Jokiu būdu negalima delsti ir manyti, jog svetimkūnis pasišalins pats savaime.

Gyvius ir smulkius daiktus patariama išplauti stipria vandens srove, tačiau negalima patiems krapštyti jų ausų krapštukais, degtukais ir panašiais daiktais, nes ausis turi anatominių susiaurėjimų, kuriuose svetimkūnis, stumiant jį giliau, įstringa. Tokiu atveju net ir specialistui sunku jį pašalinti ir svetimkūnis iškrapštomas tik taikant bendąją nejautrą.

Gydytojas įstrigusius daiktus gali pašalinti užkabindamas juos specialiu kabliuku, ištraukti pincetu, išsiurbti siurbliuku ar išplauti šiltais tirpalais.

Jeigu prasidėjęs stiprus ausies uždegimas, gresia komplikacijos ar ligonio būklė prastėja, skiriamas medikamentinis gydymas, išrašomi antibiotikai.

Svetimkūnį pašalinus, atliekama otoskopija – apžiūrima išorinė klausomoji landa, ausies būgnelis. 

Ausies svetimkūniai. Profilaktika

Norint išvengti ausies svetimkūnių, reikėtų vengti kišti smulkius daiktus į ausis, prižiūrėti, kad to nedarytų vaikai.

Saugantis nuo gyvių, rekomenduojama užsikimšti ausis miegant lauke ar namie ant žemės, naikinti namų tarakonus. Miške reikėtų dėvėti ausis dengiančias kepuraites, užsirišti skarelę.

Nemalonių atsitikimų darbe pavyks išvengti, jeigu bus imtasi visų saugumo priemonių, kai yra grėsmė chemikalams, medžio drožlėms ar kitiems smulkiems daiktams patekti į ausį.

Komplikacijų profilaktikai siūloma laiku kreiptis į gydytoją, nekrapštyti įstrigusių daiktų ausų krapštukais, degtukais, plaukų sagučiais ir panašiais daiktais, nes kyla rizika įstumti svetimkūnį giliau, pradurti ausies būgnelį.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25