Hiperhidrozė – medicininė būklė, kuri pasireiškia kaip nenuspėjamas ir perteklinis – gausus prakaitavimas. Paprastai prakaitavimas yra visiškai natūralus žmogaus organizmo procesas, kuris reguliuoja temperatūrą ir taip mus vėsina išskirdamas prakaitą per odą. Dar iki šiol nėra aišku kas tiksliai sukelia šią ligą. Manoma, kad įtaką gali turėti medžiagų apykaita, taip pat psichologinė būklė. Šią ligą taip pat skatina: stuburo traumos, nesaikingas alkoholio vartojimas, diabetas, nėštumas, nutukimas, Parkinsono liga, infekcijos (ŽIV, tuberkuliozė, maliarija).
Hiperhidrozė
Hiperhidrozė. Simptomai
Pagrindiniai šios ligos simptomai gali pasireikšti kaip gausus prakaitavimas miegant ar ilsintis komfortabilioje aplinkoje bei pastovioje vidutinėje kambario temperatūroje. Taip pat vienas iš simptomų yra nuolat prakaituojantys delnai. Hiperhidrozė gali pasireikšti tiek tam tikrose kūno vietose (veido sityje, delnuose, pėdose, pažastyse) tiek ir viso kūno srityje.
Hiperhidrozė. Ligos eiga
Hiperhidrozė dažniausiai atsiranda dėl tam tikrų nervų sistemos veiksnių, tačiau manoma, kad įtakos gali turėti ir genai, kurie lemia šios ligos pasireiškimą. Liga gali progresuoti į antro laipsnio hiperhidrozę, kuomet problemos pasireiškia ne tik tam tikrose kūno srityse, bet ir gausiu prakaito išskyrimu visose kūno srityse. Šis ligos progresavimas gali būti sąlygotas po didelių traumų bei bendrų organizmo pokyčių, pavyzdžiui infekcijos, nėštumo metu, priaugant daug svorio ir panašiai.
Hiperhidrozė. Diagnostika
Įtariant hiperhidrozę, rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris reikalui esant atliktų nuodugnius tyrimus, nes nustatant šią ligą ne visada užtenka išorinių jos simptomų. Nustatant šią ligą paprastai atliekami krakmolo ir jodo reakcijos testai. Suprakaitavusi kūno sritis patepama jodu. Nudžiuvus odai, pabarstoma šiek tiek krakmolo, gausiausiai prakaituojančios sritys nusidažo tamsiai mėlyna spalva. Taip pat atliekamas testas ant specialių popieriukų, kurių pagalba sugeriamas prakaitas iš skirtingų suprakaitavusių kūno sričių, tuomet šie popierėliai pasveriami, taip nustatomi taškai, kuriuose prakaitas išskiriamas gausiausiai. Diagnozuojant šią ligą taip pat rekomenduojama stebėti šiuos faktorius: sritys, kuriose dažniausiai ir gausiausiai išskiriamas prakaitas, kada pastebėti pirmieji simptomai, kada dažniausiai jie pasireiškia ar yra apetito sutrikimų, širdies permušimų, staigių svorio pokyčių ir t.t.
Hiperhidrozė. Gydymas
Gausų prakaitavimą galima kontroliuoti stipriais antiperspirantais. Šios priemonės dalinai sustabdys prakaito išskyrimą. Taip pat vengti stresinių situacijų, nes manoma, kad hiperhidrozės atsiradimą labiausiai lemia neigiami veiksniai nervų sistemoje. Taip pat taikomas gydymas anticholinerginiais vaistais, Botulino toksinu A ar net chirurginėmis operacijomis.
Hiperhidrozė. Profilaktika
Rekomenduojama naudoti stipresni antiperspirantą, pasirinkti patogią aprangą bei tinkamą jos medžiagą, kuri netrukdytų ventiliacijai. Taip pat bent du ar tris kartus per dieną praustis su antibakteriniu muilu, kuris taip pat neleistų prakaitui skleisti nemalonų kvapą. Venkite stresiniu situacijų, reguliariai užsiimkite relaksacija.