Eutanazija: už ir prieš

Lapkričio 18, 2013 | Judita Dovydėnaitė
+8
+9 -1
6

Kam turėtų priklausyti teisė nuspręsti, kada laikas baigti žmogaus gyvenimą: pats žmogus, gydytojas, giminaitis, o gal visa tai – Dievo rankose? Kai kalbame apie eutanaziją, kyla daugybė prieštaringų argumentų, kurių vieni, atrodo, teisingi pasisakant už, o su kitais sutikti niekaip nesinori. Pats terminas “eutanazija” reiškia laiminga mirtis. Nors pats terminas skamba ironiškai, juk rodytųsi, kaip mirtis gali būti laiminga, eutanazijos šalininkai teigia, kad tokia galimybė daugybei sunkiai sergančiųjų yra išsigelbėjimas nuo nepakeliamų kančių. Tačiau priešingoje pozicijoje esantys abejoja eutanazijos priimtinumu. Pamėginkime apžvelgti pagrindinius abiejų pusių argumentus.

Eutanazija – išsigelbėjimas

Eutanazija vadinamas reiškinys, kai gydytojas ką nors atlieka, kad žmogus mirtų (aktyvi eutanazija), arba ko nors neatlieka, kad žmogus išgyventų (pasyvi eutanazija). Pagrindinis argumentas eutanazijos atlikimui yra žmogaus kančia nuo nepagydomos ligos.

Kai žmogaus gyvenimo kasdienybė yra skausmas ir žinoma, kad ši situacija nepasikeis pritaikius kokį nors gydymą ar vaistus, savanoriška žmogaus eutanazija, atrodo, galėtų būti pateisinama. Kas gi norėtų matyti skausmuose besikankinantį mylimą žmogų arba tokias kančias kęsti pats.

Kita situacija, kai galėtume pateisinti eutanaziją, yra būklės, kai žmogus nebegali savarankiškai savimi pasirūpinti, jo gyvybėi palaikyti būtina tam tikra medicininė technika, tačiau žmogus yra sąmoningas. Šiuo atveju savanoriška eutanazija traktuojama kaip pagalba žmogui išssaugoti orumą ir autonomiją savo gyvenimo sprendimų atžvilgiu.

Taip pat eutanazijos šalininkai teigia, kad žmogus, kuris yra nesąmoningas ir jo gyvybė priklausoma nuo medicininų aparatų, nebegyvena tikro gyvenimo, nes nebejaučia aplinkos ir sąmoningai nesupranta savo būsenos. Tokiais atvejais dažnai eutanazija prašoma atlikti artimiesiems (nesavanoriška eutanazija), kurie ilgą laiką būna komos būsenoje ir yra našta giminaičiams.

Olandija buvo pirmoji šalis pasaulyje 2002 metais legalizavusi eutanaziją. Olandijos statistika teigia, kad nuo 2006 metų atliekamos eutanazijos skaičiai vis didėja. Praėjusiais metais šalyje buvo įkurta gydytojų komanda, kurie važinėja į pacientų namus atlikti eutanazijos. Teigiama, kad daugiausia žmonių, pasirenkančių eutanaziją, yra vėžiu sergantys pacientai, taip pat turintys demenciją ir psichiatriniai pacientai.

Eutanazija lygi žmogžudystei?

Ar sergančio žmogaus gyvybė mažiau vertinga nei sveiko? Ar sergantis žmogus gali adekvačiai įvertinti savo norą gyventi? Ar galime atiduoti sprendimą dėl žmogaus gyvybės į giminaičio rankas? Šiuos ir daugybę kitų klausimų kelia eutanazijos oponentai.

Įteisinta eutanazija prilyginama įteisinimui žudyti. Kai kalbama apie žmogaus kančias dėl skausmo, pasigirsta argumentai, kad tai yra netinkamos slaugos ir medicininės priežiūros rezultatas. Teigiama, kad net sunkiausiems pacientams galima suteikti galimybę pasitikti mirtį oriai, be skausmo ir svarbiausia – natūraliai.

Eutanazijos priešininkai nesutinka ir su tuo, kad žmogus komos ar vegetacinėje būsenoje gali būti artimųjų valioje. Tokia nesavanoriškos eutanazijos forma laikoma neteisinga tuo atžvilgiu, kad iš tikrųjų nėra žinoma, koks būtų sergančiojo sprendimas eutanazijos klausimu.

Didelė problema kyla ir dėl to, kad vis dažniau skelbiama apie atvejus, kai eutanazija atliekama žmonėms, kurių būklės beviltiškumas yra abejotinas. Ir iš tiesų įteisinus vieną eutanzijos formą, neišvengiamai kyla diskusijos ir dėl kitų. O kaip nubrėžti ribą, kai eutanazija yra galima, o kada dar ne? Šalyse, kuriose atliekama eutanazija, žmonės pateikia įvairiausių argumentų nuo fizinio skausmo kančių iki psichologinių kančių. Ar įmanoma sudaryti sąrašą ligų ir būklių, kurioms esant eutanazija būtų galima? Ko gero ne. Nes kiekvienas žmogus individualiai pasirenka, kas jam yra pakeliama, o kas ne.

Įteisinus eutanaziją kyla ir piktnaudžiavimo ja grėsmė. Kaip galėsime užtikrinti, kad įgalinus nesavanorišką eutanaziją giminaičiai tiesiog nenuspręs atsikratyti „nereikalingos naštos“, ar, kad nekompetetingi medikai šitokiu būdu pradės slėpti savo klaidas ir nesėkmes. Tad legalizavę „gerąją“ mirtį galime atverti nišą ir ne tokiems geriems tikslams.

Eutanazija kelia daug abejonių net ir tose šalyse, kur ji yra įteisinta. Ir ne veltui. Kol kyla klausimai dėl žmogaus gyvybės vertės ir jos išsaugojimo, galime būti tikri, kad mūsų visuomenėje moralinis kodeksas vis dar nepamirštas.

+8
+9 -1
6
  • Eutanazija

Susiję straipsniai

    • Žinoma kad už geriau negu kankintis baisiais skausmais nuo vėžio kuri yra paskutinė stadija pats mačiau kaip žmogus miršta nuo vėžio o jam tik paprastus vaistus duoda nuo skausmo lygu nuliui tie vaistai .Palyginimas kare net ne taip baisiai kankina kaip musu valdžia.

    • Kas gali geriau zinoti,ko as noriu,jei ne as pati. Negaliu sulaukti,kada bus autanazijos iteisinimas. As nenoriu buti darzove .As noriu spresti pati,kada man pasitraukti is gyvenimo. O daktaru pliurpalai,kad jie nenori buti zudikais,tai juokingi iki asaru. Nueikite i onkologines ligonines ir bet kada ir su betkuo sutarsite,kad pabaigtu kancias jusu artimajam. Na o slaugos ligoninese tai jau labai senai ,,dusinami” senukai ir per ilgai uzsiguleje ,,pasalinami ” is gyvenimo. Tik neapsimeskime,kad to nera. Tad leiskite mums patiems spresti,kiek mums kenteti ir kada pabaigti kancias.

    • nevykdoma gyventoju apklausa,nepaisoma ju nuomones?As visom ketyriom-uz!Manau ,kad dauguma pritartu.

    • Zinoma,kad uz!!!!Kam tam zmogui sitaip kankintis.sitokius skausmus kest,jei net morfijus nebepadeda.Zmogus gyvas pradeda pūt,bet kam cia rūpi!!!!!!

    • Žinoma kad tik už eutanazija ! Kitaip ir būti negali. Manau kad ir esant Maryjos žemėje , bet manau daugoma tai pritartu. Guli tie senukai slaugos ligoninėse , patys gamtiniu reikalu negali atlikti , paeiti, ar nušišiurkšt negali. Ar čia normalu? Aš leiščiau eutanazija pasirinkti dar laisviau, bet kokio amžiaus , juk yra daugybe priežaščių , kur gyventi nera kartais taip gerair malonu. Mūsų pasaulis nera toks svetingas kaip kartais atrodo! kaip žmogus kita mato per prievartos ir apgaulės prizme! Kur aukštesnis samoningumas? Pamastykite apie tai?

    Siųsk savo nuomonę

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *