Į pagalbą renkantis kompresines pėdkelnes

Spalio 19, 2018 | farmacininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Dirbant sėdimą ar stovimą darbą rekomenduojama dėvėti kompresines kojines, skirtas venų varikozės profilaktikai. Jų tokia gausybė, kad nesunku pasiklysti renkantis sau tinkamiausias. Visada verta konsultuotis su specialistu, išmanančiu kompresinės terapijos subtilybes, tačiau pagrindines taisykles verta žinoti kiekvienam iš mūsų. Svarbiausios charakteristikos, į kurias reikia atsižvelgti renkantis sau tinkamiausias kompresines pėdkelnes – tai dydis, kompresija ir tipas (modelis).

Dydis svarbus ir Jūsų patogumui, ir poveikiui. Išsirinkus netinkamą dydį, Jums ne tik nesinorės avėti tokių kojinių ar pėdkelnių, bet gaminys nesuteiks poveikio, kurio iš jo tikimasi. Renkantis tinkamiausią gaminio dydį, Jums padės ant pakuočių nurodytos dydžių lentelės – vadovaukitės jomis. Lentelės sudarytos svorio ir ūgio santykio principu, todėl turite gerai žinoti savo svorį ir ūgį (verta juos pasimatuoti iš naujo). Šios lentelės dažniausiai naudojamos parenkant profilaktines kompresines kojines. Renkantis terapines kompresines kojines, rekomenduojama išmatuoti tam tikras kūno vietas ir pagal gautus rezultatus išrinkti tinkamiausią dydį. Matavimus tiksliausiai atlieka už tai atsakingi specialistai, o matuoti geriausiai ryte – kai kojos nebūna ištinusios po ilgos darbo dienos. Paprastai ant gaminio pakuotės būna nurodyta, kurias vietas reikia išmatuoti. Jeigu pastebite, kad pagal ūgio ir svorio lenteles atsiduriama ties riba, kai nėra visiškai aišku, kurį dydį rinktis, tuomet geriau rinktis mažesnįjį arba vadovautis svoriu (pasirenkant per didelį dydį kompresinis poveikis tikrai nebus toks, kokio tikimasi). Jeigu kompresines kojines renkasi nėščia moteris, jai rekomenduojama vadovautis prieš nėštumą buvusiu svoriu.

Kompresija svarbi venų ligų profilaktikai. Kompresija – tai kompresinių kojinių sukeliamas apspaudimas, kuris matuojamas gyvsidabrio stulpelio milimetrais (mmHg). Ši reikšmė sudaryta iš dviejų skaičių (pavyzdžiui, 18/21 mmHg). Didesnis skaičius parodo, kaip apspaudžiama apatinė kojos dalis, o mažesnis skaičius – kaip apspaudžiama viršutinė kojos dalis. Kompresinėms kojinėms būdinga į viršų mažėjanti kompresijos reikšmė. Toks apspaudimas padeda palengvinti veninę kojų kraujotaką, ji vyksta sklandžiau. Kompresinės pėdkelnės pagal sukeliamo spaudimo lygį yra skirstomos į klases. Profilaktines kompresines kojines patariama dėvėti kiekvienam sėdimą ar stovimą darbą dirbančiam asmeniui, taip pat nėščioms moterims ankstyvuoju nėštumo periodu, kad būtų sumažinama venų ligų pasireiškimo tikimybė. Profilaktinių kompresinių kojinių apspaudimo reikšmė yra nuo 18 iki 21 mmHg. Kompresinės pėdkelnės, priskiriamos pirmajai terapinei klasei, pasižymi nuo 23 iki 32 mmHg apspaudimu ir yra rekomenduojamos jau esant pirminiams venų išsiplėtimo požymiams. Jos tinkamos, jei pacientas vakarais jaučia kojų nuovargį, tinimą, sunkumą ir netgi skausmą. Taip pat pirmos klasės terapinės kompresinės kojinės ypatingai tinkamos ilgesnių kelionių metu ir antrojo bei trečiojo nėštumo trimestro metu. Esant ryškiems kojų venų ligų simptomams, patariama kreiptis į kraujagyslių chirurgą, kuris paskirs didesnės kompresijos kojines, priklausančias antrai arba trečiai terapinėms klasėms bei, esant poreikiui, svarstys kitus gydymo metodus.

„Profilaktines kompresines kojines patariama dėvėti kiekvienam sėdimą ar stovimą darbą dirbančiam asmeniui..."

Modelis svarbus Jūsų išvaizdai ir gerai savijautai. Kompresinių kojinių pasirinkimas šiomis dienomis iš tiesų labai didelis. Galite rinktis kojines iki kelių, kojines iki kirkšnių (prisegamas ir su lipniomis juostelėmis, puoštas nėriniais ir visiškai paprastas). Taip pat gausus ir skaidrių, ir matinių pėdkelnių pasirinkimas. Galima rasti ir kompresinių pėdkelnių, kurios papildomai prispaudžia pilvą ir padidina moters pasitikėjimą savimi arba nėščiosioms skirtų kompresinių pėdkelnių, kurios maloniai apgaubia ir prilaiko pilvuką. Galima rasti ir raštais margintų kompresinių pėdkelnių. Spalvų pasirinkimas taip pat labai džiugina. Būna kompresinių kojinių su uždarais ir su atvirais pirštais –pėdkelnes atvirais pirštais dažniausiai lengviau apsimauti, ne taip suspaudžiami kojų pirštai. Diabetu sergantiems pacientams geriausia rinktis gaminius su atvirais pirštais, kad nebūtų trikdoma pėdos kraujotaka ir odai būtų lengviau kvėpuoti. Taip pat pagal savo poreikius galite išsirinkti ir kompresinių pėdkelnių sudėtį – turinčios medvilnės bus jaukesnės, turinčios daugiau elastano – tampresnės.

Taip pat naudinga žinoti, kad venų varikozės ir kitų venų ligų profilaktikai rekomenduojamos lengva reguliari fizinė veikla (pasivaikščiojimas, plaukimas), pilnavertė mityba (ypatingai svarbus vitaminas C ir flavonoidai). Taip pat tinkamas kontrastinis dušas, kojų pakėlimas vos tik atsiradus progai, turėtų būti vilkimi nevaržantys drabužiai, simptomams palengvinti rekomenduojami geliai su heparino natrio druska (pavyzdžiui, Lioton) ir reguliarus lankymasis pas kraujagyslių chirurgą.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Jei Jūsų mažylis turi plokščiapėdystę, pravartu būtų vasarą jam leisti kuo daugiau vaikščioti basomis. Tiesa, pasirūpinkite, jog paviršius, kurį lies mažo vaiko jautrios pėdutės, būtų saugus.

Plačiau:

3 priežastys vasarą pasivaikščioti basomis

+1
+1 -0
  • Varikozė
  • Išsiplėtusios venos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *