Gimdos kaklelio vėžys

+1
+1 -0

Gimdos kaklelio vėžys – tai onkologinis gimdos kaklelio susirgimas, kasmet nulemiantis vis daugiau moterų mirčių.

Gimdos kaklelis – tai apatinė gimdos dalis, jungianti gimdos ertmę su makštimi. Manoma, kad šį vėžį pagrinde sukelia įvarios žmogaus papilomos viruso (ŽPV) rūšys.  Pažymėtina, jog ne visos ŽPV rūšys sukelia šį vėžį. Iš viso priskaičiuojama virš 100 ŽPV rūšių. 70% gimdos kaklelio vėžio atvejų siejama su ŽPV16 arba ŽPV18 rūšimis. Šiuo virusu apsikrečiama lytinių santykių metu. Visgi daugelis moterų, turinčių kurią nors ŽPV rūšį, niekada nesuserga gimdos kaklelio vėžiu, ir greičiausiai tai priklauso nuo jų imuninės sistemos.

Kitų moterų, kurių imunitetas nesugeba susitvarkyti su šiuo virusu, organizmuose prasideda pokyčiai, ilgainiui nulemiantys gimdos kaklelio vėžio išsivystymą. Skiriami pagrindiniai du gimdos kaklelio vėžio tipai: plokščialąstelinė karcinoma ir adenokarcinoma. Plokščialąstelinė karcinoma kyla plonų plokščių ląstelių, dengiančių gimdos kaklelį. Šio tipo vėžys yra dažniausia gimdos kaklelio vėžio forma. Adenokarcinomos kyla iš liaukinių ląstelių, esančių gimdos kaklelio kanale. Yra nustatyti tam tikri gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai. Tai: daug seksualinių partnerių, ankstyvas lytinio gyvenimo pradėjimas, kitos lytiniu keliu plintančios infekcijos, silpna imuninė sistema, rūkymas. 

Gimdos kaklelio vėžys. Simptomai

Labai dažnai gimdos kaklelio vėžys ilgai nepasireiškia jokiais simptomais. Ligai progresuojant gali atsirasti tokių požymių: kraujavimas iš makšties po lytinių santykių, tarp menstruacijų arba po menopauzės; vandeningos, kraujingos išskyros iš makšties, kurios gali būti tirštos ir turėti nemalonų kvapą; pilvo apačios skausmas ar skausmas lytinių santykių metu. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *