Kvėpavimo nepakankamumas

+2

Kvėpavimo nepakankamumas – tai patologinė būklė, kai kvėpavimo organai neaprūpina organizmo deguonimi ir nepašalina medžiagų apykaitos metu susidariusio anglies dioksido.

Kvėpavimo organų sistemos pagrindinė funkcija – iš aplinkos teikti organizmui deguonį, kuris reikalingas svarbiems gyvybiniams procesams: ląstelių augimui, kvėpavimui, dauginimuisi, organų medžiagų apykaitai.

Šių procesų metu deguonis sunaudojamas, o iš ląstelių pašalinamas likęs produktas – anglies dioksido dujos, kurios krauju nunešamos į plaučius ir iš ten pašalinamos į aplinką.

Hipoksija. Išsivysto, kai audinių ląstelės nepakankamai aprūpinamos deguonimi.

Hipoksemija. Atsiranda, kai sumažėja deguonies kiekis kraujyje.

Skiriami 2 kvėpavimo nepakankamumo tipai.

Pirmas tipas (hipoksinis). Kraujyje nepadaugėja anglies dioksido.

Antrasis tipas. Hipoksinis su kraujyje padidėjusiu anglies dvideginio kiekiu.

Yra bent dvi svarbiausios kvėpavimo nepakankamumo priežastys: plaučių veiklos nepakankamumas ir kvėpavimo raumenų arba kvėpavimo centro sutrikimas galvos smegenyse.

Plaučių veiklos kvėpavimo nepakankamumo požymiai:

-
 ligos, pažeidžiančios plaučių audinį (plaučių pabrinkimas, plaučių uždegimas, lėtinis fibrozuojantis plaučių alveolių uždegimas).

Atipinis


„... Lietuvoje per 2012 metus užregistruota beveik 40 tūkstančių naujų šios ligos atvejų. Tad turint omenyje ligos pavojingumą ir dažnumą, atpažinti plaučių uždegimą turėtų mokėti kiekvienas.“

Plačiau skaitykite čia:
3 paprasti būdai, kaip atpažinti atipinį plaučių uždegimą »

 


Kvėpavimo raumenų sutrikimo priežastys:

- lėtinė obstrukcinė plaučių liga (lėtinio bronchito pasekmė, kai sutrinka dujų apykaita plaučiuose);
- krūtinės ląstos deformacijos;
- kvėpavimo raumenų silpnumas;
- kvėpavimo centro galvos smegenyse slopinimas.

Kliniškai skiriamas ūminis ir lėtinis kvėpavimo nepakankamumas.

Ūminės ligos požymiai:

- plaučių uždegimas;
- plaučių arterijos užsikimšimas;
- oras krūtinės ertmėje;
- plaučių pabrinkimas.

Lėtinio kvėpavimo nepakankamumo priežastys:

- lėtinė obstrukcinė plaučių liga;
- bronchinė astma;
- pneumokoniozė (įkvepiamų medžiagų kaupimasis plaučiuose);
- kvėpavimo raumenų silpnumas.

Kvėpavimo nepakankamumas. Simptomai

Ūminei ligos formai būdinga:

- staiga prasidėjęs dusulys;
- padažnėjęs kvėpavimas;
- padažnėjęs pulsas;
- padidėjęs kraujo spaudimas;
- susitraukusios periferijoje esančios kraujagyslės;
- sutrikusi kalba;
- retesnis širdies susitraukimo dažnis ir sumažėjęs kraujospūdis (vėliau).

Lėtiniam kvėpavimo nepakankamumui būdingi įvairūs simptomai. 

Ligos pradžioje sutrinka audinių ląstelių aprūpinimas deguonimi, jų veikla, o vėliau kraujyje padaugėja anglies dioksido.

Ligai progresuojant pasireiškia neurologinių sutrikimų: nuovargis, nerimas, sumišimas, traukuliai ir koma. Kadangi audiniai negauna pakankamai deguonies, jie žūva, pradeda mėlynuoti galūnės.

Kvėpavimo nepakankamumas. Ligos eiga

Pirmo tipo kvėpavimo nepakankamumas. Plaučių pažeidimas sutrikdo audinių kvėpavimą, nors sveikas plaučių audinys vis dar pajėgus pašalinti anglies dioksidą.

Antro tipo kvėpavimo nepakankamumas.  Sutrinka alveolių ventiliavimas ir dėl deguonies stokos bei anglies dioksido neigiamo poveikio gali būti pažeisti svarbūs organai, slopinama centrinė nervų sistema. 

Kvėpavimo nepakankamumas. Diagnostika

Kvėpavimo nepakankamumas nustatomas remiantis klinikiniais simptomais ir atlikus plaučių funkcijos įvertinimo tyrimus.

Spirometrija. Tai plaučiuose telpančio oro tūrio matavimas.

Bendras kraujo tyrimas. Jis skiriamas visada, siekiant pamatyti, kaip neadekvatus deguonies tiekimas organams veikia jų funkcijas.

Kraujo dujų tyrimas. Padeda nustatyti ligos formą ir progresavimą, įvertinti metabolizmo rodiklius.

Kvėpavimo nepakankamumas. Gydymas

Sergant ūminiu kvėpavimo nepakankamumu svarbu kuo greičiau atvykti į ligoninę. Pirminis ligos gydymo tikslas – hipoksemijos sumažinimas (siekiama padidinti deguonies tiekimą organams).

Ūminė hipoksemija gydoma skiriant deguonies terapiją (veido kaukę arba specialias nosies kaniules – plonus vamzdelius, atvestus prie nosies). Taip pat svarbu kontroliuoti sekreciją iš plaučių, gydyti plaučių infekcijas (skiriamas antibakterinis gydymas), stebėti ir gydyti plaučių obstrukcijos laipsnį (vartoti bronchus plečiančius vaistus, steroidinius medikamentus), mažinti plaučių pabrinkimą.

Jeigu konservatyvus gydymas nepadeda, taikoma kvėpavimo palaikymo terapija. Skiriamos invazinės (reikalinga operacija ar invazija į organizmą) ir neinvazinės gydymo technikos.

Invaziniu būdu deguonis tiekiamas pro endotrachėjinį vamzdelį (vamzdelis įkišimas į gerklę per burną, o kai jis pasiekia gerklas, jo gale esantis subliuškęs balionėlis išpučiamas, užtveriamas dujų praeinamumas ir pro vamzdelį tiekiamas deguonis) arba tracheostominį (atliekant operaciją prapjaunama gerklė kaklo srityje ir vamzdelis įvedamas tiesiai į ją).

Neinvaziniai metodai taikomi sąmoningiems, kompetentingiems pacientams naudojant deguonies kaukę arba kaniules. 

Kvėpavimo nepakankamumas. Profilaktika

Ligos profilaktika paremta medicininių būklių ir traumų rizikos įvertinimu ir susijusių ligų bei susižeidimų kontrole ir korekcija.

Svarbu:

- vengti kvėpavimo takų infekcijų;
- atsisakyti rūkymo;
- dirbti saugioje ir švarioje aplinkoje;
- stebėti ir gydyti lėtines plaučių ligas, pavyzdžiui, bronchinę astmą – tai sumažina kvėpavimo nepakankamumo atsiradimo riziką. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24