Kvėpavimo nepakankamumas

+2

Kvėpavimo nepakankamumas – tai patologinė būklė, kai kvėpavimo organai neaprūpina organizmo deguonimi ir nepašalina medžiagų apykaitos metu susidariusio anglies dioksido.

Kvėpavimo organų sistemos pagrindinė funkcija – iš aplinkos teikti organizmui deguonį, kuris reikalingas svarbiems gyvybiniams procesams: ląstelių augimui, kvėpavimui, dauginimuisi, organų medžiagų apykaitai.

Šių procesų metu deguonis sunaudojamas, o iš ląstelių pašalinamas likęs produktas – anglies dioksido dujos, kurios krauju nunešamos į plaučius ir iš ten pašalinamos į aplinką.

Hipoksija. Išsivysto, kai audinių ląstelės nepakankamai aprūpinamos deguonimi.

Hipoksemija. Atsiranda, kai sumažėja deguonies kiekis kraujyje.

Skiriami 2 kvėpavimo nepakankamumo tipai.

Pirmas tipas (hipoksinis). Kraujyje nepadaugėja anglies dioksido.

Antrasis tipas. Hipoksinis su kraujyje padidėjusiu anglies dvideginio kiekiu.

Yra bent dvi svarbiausios kvėpavimo nepakankamumo priežastys: plaučių veiklos nepakankamumas ir kvėpavimo raumenų arba kvėpavimo centro sutrikimas galvos smegenyse.

Plaučių veiklos kvėpavimo nepakankamumo požymiai:

-
 ligos, pažeidžiančios plaučių audinį (plaučių pabrinkimas, plaučių uždegimas, lėtinis fibrozuojantis plaučių alveolių uždegimas).

Atipinis


„... Lietuvoje per 2012 metus užregistruota beveik 40 tūkstančių naujų šios ligos atvejų. Tad turint omenyje ligos pavojingumą ir dažnumą, atpažinti plaučių uždegimą turėtų mokėti kiekvienas.“

Plačiau skaitykite čia:
3 paprasti būdai, kaip atpažinti atipinį plaučių uždegimą »

 


Kvėpavimo raumenų sutrikimo priežastys:

- lėtinė obstrukcinė plaučių liga (lėtinio bronchito pasekmė, kai sutrinka dujų apykaita plaučiuose);
- krūtinės ląstos deformacijos;
- kvėpavimo raumenų silpnumas;
- kvėpavimo centro galvos smegenyse slopinimas.

Kliniškai skiriamas ūminis ir lėtinis kvėpavimo nepakankamumas.

Ūminės ligos požymiai:

- plaučių uždegimas;
- plaučių arterijos užsikimšimas;
- oras krūtinės ertmėje;
- plaučių pabrinkimas.

Lėtinio kvėpavimo nepakankamumo priežastys:

- lėtinė obstrukcinė plaučių liga;
- bronchinė astma;
- pneumokoniozė (įkvepiamų medžiagų kaupimasis plaučiuose);
- kvėpavimo raumenų silpnumas.

Kvėpavimo nepakankamumas. Simptomai

Ūminei ligos formai būdinga:

- staiga prasidėjęs dusulys;
- padažnėjęs kvėpavimas;
- padažnėjęs pulsas;
- padidėjęs kraujo spaudimas;
- susitraukusios periferijoje esančios kraujagyslės;
- sutrikusi kalba;
- retesnis širdies susitraukimo dažnis ir sumažėjęs kraujospūdis (vėliau).

Lėtiniam kvėpavimo nepakankamumui būdingi įvairūs simptomai. 

Ligos pradžioje sutrinka audinių ląstelių aprūpinimas deguonimi, jų veikla, o vėliau kraujyje padaugėja anglies dioksido.

Ligai progresuojant pasireiškia neurologinių sutrikimų: nuovargis, nerimas, sumišimas, traukuliai ir koma. Kadangi audiniai negauna pakankamai deguonies, jie žūva, pradeda mėlynuoti galūnės.

Kvėpavimo nepakankamumas. Ligos eiga

Pirmo tipo kvėpavimo nepakankamumas. Plaučių pažeidimas sutrikdo audinių kvėpavimą, nors sveikas plaučių audinys vis dar pajėgus pašalinti anglies dioksidą.

Antro tipo kvėpavimo nepakankamumas.  Sutrinka alveolių ventiliavimas ir dėl deguonies stokos bei anglies dioksido neigiamo poveikio gali būti pažeisti svarbūs organai, slopinama centrinė nervų sistema. 

Kvėpavimo nepakankamumas. Diagnostika

Kvėpavimo nepakankamumas nustatomas remiantis klinikiniais simptomais ir atlikus plaučių funkcijos įvertinimo tyrimus.

Spirometrija. Tai plaučiuose telpančio oro tūrio matavimas.

Bendras kraujo tyrimas. Jis skiriamas visada, siekiant pamatyti, kaip neadekvatus deguonies tiekimas organams veikia jų funkcijas.

Kraujo dujų tyrimas. Padeda nustatyti ligos formą ir progresavimą, įvertinti metabolizmo rodiklius.

Kvėpavimo nepakankamumas. Gydymas

Sergant ūminiu kvėpavimo nepakankamumu svarbu kuo greičiau atvykti į ligoninę. Pirminis ligos gydymo tikslas – hipoksemijos sumažinimas (siekiama padidinti deguonies tiekimą organams).

Ūminė hipoksemija gydoma skiriant deguonies terapiją (veido kaukę arba specialias nosies kaniules – plonus vamzdelius, atvestus prie nosies). Taip pat svarbu kontroliuoti sekreciją iš plaučių, gydyti plaučių infekcijas (skiriamas antibakterinis gydymas), stebėti ir gydyti plaučių obstrukcijos laipsnį (vartoti bronchus plečiančius vaistus, steroidinius medikamentus), mažinti plaučių pabrinkimą.

Jeigu konservatyvus gydymas nepadeda, taikoma kvėpavimo palaikymo terapija. Skiriamos invazinės (reikalinga operacija ar invazija į organizmą) ir neinvazinės gydymo technikos.

Invaziniu būdu deguonis tiekiamas pro endotrachėjinį vamzdelį (vamzdelis įkišimas į gerklę per burną, o kai jis pasiekia gerklas, jo gale esantis subliuškęs balionėlis išpučiamas, užtveriamas dujų praeinamumas ir pro vamzdelį tiekiamas deguonis) arba tracheostominį (atliekant operaciją prapjaunama gerklė kaklo srityje ir vamzdelis įvedamas tiesiai į ją).

Neinvaziniai metodai taikomi sąmoningiems, kompetentingiems pacientams naudojant deguonies kaukę arba kaniules. 

Kvėpavimo nepakankamumas. Profilaktika

Ligos profilaktika paremta medicininių būklių ir traumų rizikos įvertinimu ir susijusių ligų bei susižeidimų kontrole ir korekcija.

Svarbu:

- vengti kvėpavimo takų infekcijų;
- atsisakyti rūkymo;
- dirbti saugioje ir švarioje aplinkoje;
- stebėti ir gydyti lėtines plaučių ligas, pavyzdžiui, bronchinę astmą – tai sumažina kvėpavimo nepakankamumo atsiradimo riziką. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +2 / -3 -1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo?
Kokios yra vidurių užkietėjimo grėsmės ir kaip išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo? Vidurių užkietėjimas gali būti nejauki tema, bet ji iš tiesų labai aktuali, mat daugybė žmonių skundžiasi šia nemalonia problema. Teigiama, kad mažiausiai kas trečias asmuo gali patirti vidurių užkietėjimo epizodų, o senyvame amžiuje bent kas trečias asmuo kamuojamas lėtinio vidurių užkietėjimo. Viduriai gali užkietėti... +4 / 0 +4

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +9 / 0 +9

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +3 / 0 +3

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni
Kojų venų varikoze serga ir moterys, ir vyrai, ir jaunesni, ir vyresni Įkyrus blauzdų niežulys, kamuojantis kojų tinimas, ypatingai pasireiškiantis po ilgesnės darbo dienos, naktinis mėšlungis, kojų skausmas ir tempimas yra lėtinio veninės kraujotakos nepakankamumo ženklai. Dažnas pacientas galvoja, kad tokie pojūčiai yra visiškai normalūs – juk jie kasdien ilgai stovi arba sėdi, tad vakarinis... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės?
Erekcijos sutrikimų gydymas – kokios jo galimybės? Erekcijos sutrikimas (kitaip jis vadinamas erekcijos arba erektiline disfunkcija) susijęs su negalėjimu pasiekti arba palaikyti reikiamo varpos standumo (erekcijos) ir dėl to kylančių sunkumų atlikti sėkmingą lytinį aktą. Teigiama, kad ši problema gali liesti bent kas dešimtą lytiškai aktyvų vyrą. Vis dėlto erekcijos... +4 / 0 +4

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +26 / 0 +26

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +3 / 0 +3

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25