Odos vėžys

Odos vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžys pasaulyje. Odos vėžio terminas apima melanomą, plokščialąstelinę karcinomą (vėžį), bazinių ląstelių karcinomą (vėžį). Plokščialąstelinis ir bazinių ląstelių odos vėžys yra gydomi labai efektyviai. Melanoma, ypač vėlesnėse stadijose, yra labai sunki liga, kurios gydymas labai sudėtingas.

Odos vėžys atsiranda, kai normalios odos ląstelės transformuojasi į nenormalias, kurios dauginasi ir auga be jokios kontrolės.

Pagrindinė odos vėžio atsiradimo priežastis, tai odos švitinimas ultravioletinę spinduliuotę turinčia šviesa (paprastai saulės šviesa). Lankymasis soliariumuose, apšvita rentgeno ar kitais radiaciją skleidžiančiais spinduliais, taip pat, gali sukelti odos vėžį. Žmogus, kurio imuninė sistema yra nuslopinta (vartojant imunosupresinius vaistus, ar esant imunosupresinėms ligoms), taip pat, asmuo turintis kontaktą su tokiais chemikalais kaip arsenas, kontaktuojantis su suodžiais, turi didesnę galimybę susirgti odos vėžiu.

Yra žinoma, kad kai kurie žmonės yra labiau linkę sirgti odos vėžiu. Tai žmonės, kurių oda yra šviesi, kurie turi strazdanų, lengvai nudega saulėje; asmenys, kurių yra šviesūs plaukai ir mėlynos ar žalios akys; turintys genetinius sutrikimus, tokius kaip albinizmas ar pigmentinė kseroderma; žmonės, kurie yra seniau gydyti nuo odos vėžio; turintys daug apgamų; tie, kurių artimieji yra sirgę odos vėžiu ar būdami maži yra stipriai nudegę saulėje.

Odos vėžys. Simptomai

Odos vėžio simptomai priklauso nuo odos vėžio tipo.

Bazinių ląstelių karcinoma atrodo kaip pakilęs, lygus iškilimas, dažniausiai atsirandantis nuo saulės neapsaugotame galvos plote, ant kaklo ar ant pečių. Iškilime kartais galima matyti smulkias kraujagysles. Dažnai viduryje pakilimo gali būti įdubimas, kuris gali kraujuoti, priminti šašą. Žmonės dažnai apibūdina šiuos simptomus, kaip ilgai negyjančią žaizdą.

Plokščialąstelinė karcinoma, paprastai apibūdinama, kaip raudonas, aiškias ribas turintis, pleiskanojantis odos sustorėjimas. Šis vėžio tipas dažniausiai randamas odoje, neapsaugotoje nuo saulės spindulių.

Piktybinės melanomos, tai tamsiai rudos, kartais net juodos spalvos odos pakitimai. Kiti simptomai, kurie gali nurodyti piktybinę melanomą, tai yra apgamo spalvos, dydžio, formos pasikeitimas, ar apgamo iškilimas; naujo apgamo atsiradimas suaugusiems, arba naujai atsiradęs apgamo niežėjimas gali rodyti piktybinį susirgimą; apgamo skausmas, išopėjimas, kraujavimas – taip pat pavojaus signalai.

Piktybinių melanomų atpažinimui yra naudinga prisiminti „ABCDE“ taisyklę, apibūdinančią piktybinius apgamus: A- asimetrija, B (border) – apgamo ribų netaisyklingumas, C (color) – melanomos, dažniausiai, būna juodos ar tamsiai rudos spalvos, D – diametras (piktybiniai apgamai, paprastai, būna didesnio nei 6 mm diamtero). E (evolution) – apgamo kitimas bėgant laikui.

Odos vėžys. Ligos eiga

Odos vėžys prasideda prieš tai minėtais simptomais. Anksti pradėjus gydyti odos vėžį, rezultatai yra geri. Deja, melanomos neretai pastebimos per vėlai. Negydomas odos vėžys, ilgainiui išplinta po visą organizmą (metastazuoja), sukeldamas negrįžtamus organizmo pokyčius ir mirtį. Dažniausiai metastazės keliauja į limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis, kaulus. Ypač greitai metastazuoja piktybinė melanoma, būtent todėl jos gydymo rezultatai, lyginant su bazinių ląstelių karcinoma ar plokščialąsteline karcinoma, yra žymiai prastesni.

Odos vėžys. Diagnostika

Dermatologas apžiūri įtartiną odos pakitimą ar apgamą. Įtarus piktybinį odos susirgimą, atliekami odos pakitimo tyrimai.

Specialiu aparatu odos pakitimas yra skenuojamas, kompiuteris įvertina nuskenuotą odos pakitimą ir parodo ar tai gali būti piktybinis odos susirgimas.

Atliekama odos pakitimo biopsija tam, kad bioptatą tiriant mikroskopu, galima būtų identifikuoti piktybines ląsteles, vėžio piktybiškumo laipsnį.

Jei biopsijos rezultatai patvirtina vėžinį susirgimą, turi būtų atliekami kiti tyrimai, kad būtų įvertinta, ar piktybinis navikas neišplito organizme (nemetastazavo). Tam yra atliekami bendri kraujo tyrimai, krūtinės rentgenograma, gali būti atliekama kompiuterinė tomografija.

Odos vėžys. Gydymas

Bazinių ląstelių karcinomos ir plokščialąstelinės karcinomos gydymas – chirurginis. Šių odos vėžių atvejais, chirurginiu būdu pašalinamas odos pakitimas.

Piktybinės melanomos gydymas priklauso nuo melanomos dydžio ir piktybiškumo. Melanomos gali būti gydomos chirurginiu būdu, radioterapijos, imunoterapijos ar chemoterapijos metodais. Imunoterapija ir chemoterapija taikomos esant pažengusiai ligai.

Odos vėžys. Profilaktika

Visi žmonės, o ypač tie, kurių oda šviesi ir kurie turi daug apgamų, turėtų periodiškai (bent jau kas mėnesį) patys pasitikrinti savo kūną dėl naujai atsiradusių odos pakitimų ar kintančių apgamų. Jei žmogus randa įtartiną odos pakitimą, turėtų nedvejodamas kreiptis į gydytoją.

Tam, kad sumažėtų tikimybė susirgti odos vėžiu, žmonės turėtų vengti tiesioginės saulės šviesos, ypač tarp 10 ir 14 valandos. Prieš deginantis saulėje, odą reikia išsitepti kremais, apsaugančiai nuo kenksmingos saulės spinduliuotės. Nederėtų degintis soliariumuose.

 

Kita informacija:

Paplitimas: Yra manoma, kad JAV kasmet virš 1 mln. žmonių yra diagnozuojamas kurios nors rūšies odos vėžys.

2009 metais JAV buvo diagnozuota virš 60 000 melanomų. Daugiau nei 9000 žmonių 2009 metais JAV mirė nuo melanomos.

Bazinių ląstelių ir plokščialąstelinės karcinomos dažnesnės vyresniems žmonės, tuo tarpu melanomomis serga 25-29 metų žmonės.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Funkcinė dispepsija nėra pavojinga gyvybei, tačiau ji menkina gyvenimo kokybę
Funkcinė dispepsija nėra pavojinga gyvybei, tačiau ji menkina gyvenimo kokybę Funkcinė dispepsija sudaro reikšmingą pacientus kamuojančių virškinimo sutrikimų dalį. Teigiama, kad šis negalavimas gali kankinti net kas ketvirtą pacientą. Vadinasi, tai aktuali sveikatos problema, kurią spręsti būtina. Kuo daugiau pacientai žinos apie dažniausiai pasitaikančius ligos simptomus, tuo didesnei daliai... +2 / 0 +2

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimas nėra nuosprendis
Erekcijos sutrikimas nėra nuosprendis Gydytojai teigia, kad erekcijos sutrikimai yra vieni dažniausių, kai kalbama apie lytinio gyvenimo problemas. Deja, dažnas vyras dėl jų vis dar gėdijasi kreiptis į specialistus. Džiugu, kad informacijos ir pagalbos priemonių vis daugėja, tačiau būtina suprasti, kad dažniausiai reikia profesionalios pagalbos ir savigydos propagavimas... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24