Odos vėžys

0
+0 -0

Odos vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžys pasaulyje. Odos vėžio terminas apima melanomą, plokščialąstelinę karcinomą (vėžį), bazinių ląstelių karcinomą (vėžį). Plokščialąstelinis ir bazinių ląstelių odos vėžys yra gydomi labai efektyviai. Melanoma, ypač vėlesnėse stadijose, yra labai sunki liga, kurios gydymas labai sudėtingas.

Odos vėžys atsiranda, kai normalios odos ląstelės transformuojasi į nenormalias, kurios dauginasi ir auga be jokios kontrolės.

Pagrindinė odos vėžio atsiradimo priežastis, tai odos švitinimas ultravioletinę spinduliuotę turinčia šviesa (paprastai saulės šviesa). Lankymasis soliariumuose, apšvita rentgeno ar kitais radiaciją skleidžiančiais spinduliais, taip pat, gali sukelti odos vėžį. Žmogus, kurio imuninė sistema yra nuslopinta (vartojant imunosupresinius vaistus, ar esant imunosupresinėms ligoms), taip pat, asmuo turintis kontaktą su tokiais chemikalais kaip arsenas, kontaktuojantis su suodžiais, turi didesnę galimybę susirgti odos vėžiu.

Yra žinoma, kad kai kurie žmonės yra labiau linkę sirgti odos vėžiu. Tai žmonės, kurių oda yra šviesi, kurie turi strazdanų, lengvai nudega saulėje; asmenys, kurių yra šviesūs plaukai ir mėlynos ar žalios akys; turintys genetinius sutrikimus, tokius kaip albinizmas ar pigmentinė kseroderma; žmonės, kurie yra seniau gydyti nuo odos vėžio; turintys daug apgamų; tie, kurių artimieji yra sirgę odos vėžiu ar būdami maži yra stipriai nudegę saulėje.

Odos vėžys. Simptomai

Odos vėžio simptomai priklauso nuo odos vėžio tipo.

Bazinių ląstelių karcinoma atrodo kaip pakilęs, lygus iškilimas, dažniausiai atsirandantis nuo saulės neapsaugotame galvos plote, ant kaklo ar ant pečių. Iškilime kartais galima matyti smulkias kraujagysles. Dažnai viduryje pakilimo gali būti įdubimas, kuris gali kraujuoti, priminti šašą. Žmonės dažnai apibūdina šiuos simptomus, kaip ilgai negyjančią žaizdą.

Plokščialąstelinė karcinoma, paprastai apibūdinama, kaip raudonas, aiškias ribas turintis, pleiskanojantis odos sustorėjimas. Šis vėžio tipas dažniausiai randamas odoje, neapsaugotoje nuo saulės spindulių.

Piktybinės melanomos, tai tamsiai rudos, kartais net juodos spalvos odos pakitimai. Kiti simptomai, kurie gali nurodyti piktybinę melanomą, tai yra apgamo spalvos, dydžio, formos pasikeitimas, ar apgamo iškilimas; naujo apgamo atsiradimas suaugusiems, arba naujai atsiradęs apgamo niežėjimas gali rodyti piktybinį susirgimą; apgamo skausmas, išopėjimas, kraujavimas – taip pat pavojaus signalai.

Piktybinių melanomų atpažinimui yra naudinga prisiminti „ABCDE“ taisyklę, apibūdinančią piktybinius apgamus: A- asimetrija, B (border) – apgamo ribų netaisyklingumas, C (color) – melanomos, dažniausiai, būna juodos ar tamsiai rudos spalvos, D – diametras (piktybiniai apgamai, paprastai, būna didesnio nei 6 mm diamtero). E (evolution) – apgamo kitimas bėgant laikui.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *