Odos vėžys

Odos vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžys pasaulyje. Odos vėžio terminas apima melanomą, plokščialąstelinę karcinomą (vėžį), bazinių ląstelių karcinomą (vėžį). Plokščialąstelinis ir bazinių ląstelių odos vėžys yra gydomi labai efektyviai. Melanoma, ypač vėlesnėse stadijose, yra labai sunki liga, kurios gydymas labai sudėtingas.

Odos vėžys atsiranda, kai normalios odos ląstelės transformuojasi į nenormalias, kurios dauginasi ir auga be jokios kontrolės.

Pagrindinė odos vėžio atsiradimo priežastis, tai odos švitinimas ultravioletinę spinduliuotę turinčia šviesa (paprastai saulės šviesa). Lankymasis soliariumuose, apšvita rentgeno ar kitais radiaciją skleidžiančiais spinduliais, taip pat, gali sukelti odos vėžį. Žmogus, kurio imuninė sistema yra nuslopinta (vartojant imunosupresinius vaistus, ar esant imunosupresinėms ligoms), taip pat, asmuo turintis kontaktą su tokiais chemikalais kaip arsenas, kontaktuojantis su suodžiais, turi didesnę galimybę susirgti odos vėžiu.

Yra žinoma, kad kai kurie žmonės yra labiau linkę sirgti odos vėžiu. Tai žmonės, kurių oda yra šviesi, kurie turi strazdanų, lengvai nudega saulėje; asmenys, kurių yra šviesūs plaukai ir mėlynos ar žalios akys; turintys genetinius sutrikimus, tokius kaip albinizmas ar pigmentinė kseroderma; žmonės, kurie yra seniau gydyti nuo odos vėžio; turintys daug apgamų; tie, kurių artimieji yra sirgę odos vėžiu ar būdami maži yra stipriai nudegę saulėje.

Odos vėžys. Simptomai

Odos vėžio simptomai priklauso nuo odos vėžio tipo.

Bazinių ląstelių karcinoma atrodo kaip pakilęs, lygus iškilimas, dažniausiai atsirandantis nuo saulės neapsaugotame galvos plote, ant kaklo ar ant pečių. Iškilime kartais galima matyti smulkias kraujagysles. Dažnai viduryje pakilimo gali būti įdubimas, kuris gali kraujuoti, priminti šašą. Žmonės dažnai apibūdina šiuos simptomus, kaip ilgai negyjančią žaizdą.

Plokščialąstelinė karcinoma, paprastai apibūdinama, kaip raudonas, aiškias ribas turintis, pleiskanojantis odos sustorėjimas. Šis vėžio tipas dažniausiai randamas odoje, neapsaugotoje nuo saulės spindulių.

Piktybinės melanomos, tai tamsiai rudos, kartais net juodos spalvos odos pakitimai. Kiti simptomai, kurie gali nurodyti piktybinę melanomą, tai yra apgamo spalvos, dydžio, formos pasikeitimas, ar apgamo iškilimas; naujo apgamo atsiradimas suaugusiems, arba naujai atsiradęs apgamo niežėjimas gali rodyti piktybinį susirgimą; apgamo skausmas, išopėjimas, kraujavimas – taip pat pavojaus signalai.

Piktybinių melanomų atpažinimui yra naudinga prisiminti „ABCDE“ taisyklę, apibūdinančią piktybinius apgamus: A- asimetrija, B (border) – apgamo ribų netaisyklingumas, C (color) – melanomos, dažniausiai, būna juodos ar tamsiai rudos spalvos, D – diametras (piktybiniai apgamai, paprastai, būna didesnio nei 6 mm diamtero). E (evolution) – apgamo kitimas bėgant laikui.

Odos vėžys. Ligos eiga

Odos vėžys prasideda prieš tai minėtais simptomais. Anksti pradėjus gydyti odos vėžį, rezultatai yra geri. Deja, melanomos neretai pastebimos per vėlai. Negydomas odos vėžys, ilgainiui išplinta po visą organizmą (metastazuoja), sukeldamas negrįžtamus organizmo pokyčius ir mirtį. Dažniausiai metastazės keliauja į limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis, kaulus. Ypač greitai metastazuoja piktybinė melanoma, būtent todėl jos gydymo rezultatai, lyginant su bazinių ląstelių karcinoma ar plokščialąsteline karcinoma, yra žymiai prastesni.

Odos vėžys. Diagnostika

Dermatologas apžiūri įtartiną odos pakitimą ar apgamą. Įtarus piktybinį odos susirgimą, atliekami odos pakitimo tyrimai.

Specialiu aparatu odos pakitimas yra skenuojamas, kompiuteris įvertina nuskenuotą odos pakitimą ir parodo ar tai gali būti piktybinis odos susirgimas.

Atliekama odos pakitimo biopsija tam, kad bioptatą tiriant mikroskopu, galima būtų identifikuoti piktybines ląsteles, vėžio piktybiškumo laipsnį.

Jei biopsijos rezultatai patvirtina vėžinį susirgimą, turi būtų atliekami kiti tyrimai, kad būtų įvertinta, ar piktybinis navikas neišplito organizme (nemetastazavo). Tam yra atliekami bendri kraujo tyrimai, krūtinės rentgenograma, gali būti atliekama kompiuterinė tomografija.

Odos vėžys. Gydymas

Bazinių ląstelių karcinomos ir plokščialąstelinės karcinomos gydymas – chirurginis. Šių odos vėžių atvejais, chirurginiu būdu pašalinamas odos pakitimas.

Piktybinės melanomos gydymas priklauso nuo melanomos dydžio ir piktybiškumo. Melanomos gali būti gydomos chirurginiu būdu, radioterapijos, imunoterapijos ar chemoterapijos metodais. Imunoterapija ir chemoterapija taikomos esant pažengusiai ligai.

Odos vėžys. Profilaktika

Visi žmonės, o ypač tie, kurių oda šviesi ir kurie turi daug apgamų, turėtų periodiškai (bent jau kas mėnesį) patys pasitikrinti savo kūną dėl naujai atsiradusių odos pakitimų ar kintančių apgamų. Jei žmogus randa įtartiną odos pakitimą, turėtų nedvejodamas kreiptis į gydytoją.

Tam, kad sumažėtų tikimybė susirgti odos vėžiu, žmonės turėtų vengti tiesioginės saulės šviesos, ypač tarp 10 ir 14 valandos. Prieš deginantis saulėje, odą reikia išsitepti kremais, apsaugančiai nuo kenksmingos saulės spinduliuotės. Nederėtų degintis soliariumuose.

 

Kita informacija:

Paplitimas: Yra manoma, kad JAV kasmet virš 1 mln. žmonių yra diagnozuojamas kurios nors rūšies odos vėžys.

2009 metais JAV buvo diagnozuota virš 60 000 melanomų. Daugiau nei 9000 žmonių 2009 metais JAV mirė nuo melanomos.

Bazinių ląstelių ir plokščialąstelinės karcinomos dažnesnės vyresniems žmonės, tuo tarpu melanomomis serga 25-29 metų žmonės.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24